Priekšvēlēšanu drudzis Latvijā

Ja kāds dabas mīļotājs man saka, - šogad kokos lapu dzeltēšana sākas no augšas un tai ir plankumains raksturs, tātad ziema būs pamaiga, sniegaina, bagāta ar atkušniem, vienīgā mana piebilde ir, - ja šai prognozei uzticies, pieraksti šo domu un pavasarī izdari secinājumus. Līdzīgi gribu šeit ierakstīt dažas savas prognozes par atsevišķām politiskām tēmām.

Par vēlēšanām - Vienotība, SC, ZZS un ZRP. Valdību veidos V, ZRP un SC
Kad 2010. gada nogalē jautājumā par MOSP veidošanu tikos ar gandrīz visu frakciju makšķerniekiem no Saeimas, palika iespaids, ka reālā dzīvē viņi visi ir pilnīgi normāli cilvēki. Nezinu, kāpēc tik daudz muļķīgas vārdu apmaiņas šodien parādās publiskajā telpā. Laikam, cēlonis jāmeklē konkurences cīņā par deputāta mandātu, kas dod iespēju pielikt savu roku valsts naudas dalīšanā, vai vismaz imitēt šādu iespēju.
Vakar gluži nejauši noskatījos premjeru kandidātu uzstāšanaos LNT. Nekā jauna. Visi pakļāvušies vēlēšanu drudzim un centās īsajā minūtē pateikt maksimāli daudz, gari komentējot katru elementāru atbildi. Tā vietā, lai pateiktu jā vai nē, skatītājiem bieži tika skaidrots, kāpēc un ko par to domā partija, komentāri izpalika tikai retos gadījumos. Protams, arī jautājumi dažubrīd nebija viennozīmīgi. Viens kandidāts, kad nebija ko teikt pēc būtības, centās pelnīt punktus pat ar skatītāju uzjautrināšanu. Kaut gan dažas autoritātes nācās grūti apturēt, sen Latvijas televīzijā nebiju redzējis tik pieņemamu diskusijas vadītāju rīcību.

Tas neskar premjera kandidātu diskusiju, tā ir tikai mana pārliecība, kas veidojusies vērojot publisko telpu, - valdībā ir problēmas ar nopietna komandas darba organizāciju.
Savdabīgi, bet ik pa brīdim mēdijos kāds ministrs publiski paziņo - mana partija un es domājam tā, bet valdība domā....citādi. Varbūt palaidu ko garām, bet arī līderu diskusijā vakar LNT neviens nepieminēja, ka pirmais jaunā premjera uzdevums būtu panākt vienotu komandas darbu, neatkarīgi no partijas piederības. Jebkurš augsta līmeņa sporta komandas vadītājs zin ābeces gudrību, ka viena no panākumu atslēgām ir spēja saliedēt komandu, bet svarīgākais augstas individuālās meistarības kritērijs ir māka iekļauties komandas darbā un spēja pielāgoties negaidītām situācijām. Piemēra pēc, der atcerēties, cik neveiksmīgi atsevišķas krievu superzveigznes startējušas Krievijas izlasē hokejā vai nupat Vācijas vīriešu basketbola komandas necilos panākumus ar superzvaigzni Novicki tās sastāvā.

Par Air Baltica tēmu. Tēma radās, jo biju novembrī iecerējis izmantot AB pakalpojumu lidojumam caur Maskavu uz ikgadējo lielo zandartu pasākumu Volgā. Nedaudz aizrāvos un iedziļinājos tēmā, tagad sāku svārstīties. Nevaru sevi saukt par ekspertu, arī šie secinājumi tikai no publiskā telpā esošas informācijas. AB savu biznesu ir veidojusi ar moto "gāzi grīdā", izkonkurējusi daudzas vecās aviokompānijas, izmantojot valsts investīcijas, kuras, ņemot vērā jokaino līgumu starp valsti un privāto akcionāru, būtu jāuzskata par dotācijām. Tādēļ dotāciju iepludināšanu firmā var uzskatīt arī par konkurences likumu pārkāpumu. Valsts dotācijas ļāvušas AB izveidot ekonomiskai situācijai neatbilstoši daudz lidojumus un tīri pievilcīgas cenas. Valsts līdzdalība dod iespēju izkonkurēt citas aviokompānijas un izdzīvot grūtajos laikos, privātais partneris savu guvumu nez vai samazina, bet samazinātais lidmašīnu piepildījums tiek kompensēts ar valsts dotāciju. To nevar saukt par investīciju, jo AB valstij, cik zinu, nav neko maksājusi. Laikā, kamēr AB kopumā strādā ar zaudējumiem, ienākumi, iespējams, tiek novirzīti privātā investora meitas kompānijām. Lai gan esmu privātās un publiskās partnerība (PPP) piekritējs, izskatās, ka AB biznesa modelis ir orientēts uz to, lai valsti iesaistītu apšaubāmā PPP biznesa modelī. Tieši tāda pieeja noved pie PPP diskreditēšanas, tāpēc pret PPP Latvijā kopumā iestājas arī SVF.
Reālākais situācijas atrisinājums - valsts izstāsies no šī biznesa un AB tiks "saīsināta" vai pati nonīks. Protams, ja neatradīsies kāds bagāts pircējs, kurš varēs pārdzīvot īstermiņa naudas problēmas. Valstij stratēģiski svarīgāka ir lidosta "Rīga" un tās attīstība. Protams, cietīs arī tūrisma sfēra, jo sevišķi tie, kur būs pārliecīgi uzticējušies vienas kompānijas blefošanai, tāpat arī uz laiku cietīs daudzi citi iesaistītie. Interesanti, vai mans redzējums laika gaitā apstiprināsies, taču ir skaidrs, ka dzīve arī bez AB neapstāsies.
 
16. 09. 2011.

  Seko jaunumiem FacebookNo comments(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.