Tendenciozitāte vai neizpratne ?

Kā jau minēju komentārā, izbrīnu rada tas, cik primitīvi ir "sameistarots" LNT raidījums par aktuālu tēmu. Par kaut cik adekvātu, ja neskaita ierēdņu domas, var uzskatīt tikai Ingmāra Jurisona teikto, pārējie runāja tikai par savu neziņu vai neapmierinātību ar to, ka kāds nav guvis pietiekošu atzinību.
Rezultātā ir tikai informatīvs troksnis, bet nerodas izpratne, kur slēpjas risinājums. Parādīti neapmierinātie 4-5 cilvēki, kuri kaut ko nezin un kaut ko nesaprot, bet nav parādīti kaut daži no vairākiem simtiem apbalvoto, ja neskaita sīku epizodi ar LMSF prezidentu, un nav ne vārda citu par apbalvoto viedokli. Visam cauri spīd doma, ka valstī ir bardaks un vainīga ir valdība.

LMSF prezidenta pienākumus pildu jau vairāk kā 30 gadus, esmu n gadus bijis klāt vai piedalījes visdažādākajās diskusijās par sporta vietu valstī, tai skaitā piedzīvojis arī ko līdzīgu arī saistībā ar makšķerēšanas sportu. Kad mēs pirmo reizi iekļuvām apbalvojamo pretendentu skaitā, LNSP mūs vienkārši "nepamanīja" un par naudas balvām atlika tikai pasapņot. Tikai mūsu turpmākie sasniegumi tika pamanīti. Raidījuma veidotājs Lauris Lezbovskis, iespējams, ir piemirsis, cik laika pagātnē tērēts līdzīgām diskusijām, tadēļ priecājas, ka sāksies jauna kustība. Manuprāt, naivi ir cerēt, ka izveidojot jaunu darba grupu, kura visu nomainīs, mēs tiksim pie jaunas un arī skaistas kārtības. Īsi sakot, manuprāt, pietiktu tikai ar vienu - izveidot Latvijas nacionālo sporta padomi jaunā sastāvā, bet izvērtējot sportistu sniegumu, nebūtu jāizgudro velosipēds, pietiktu, ja lielāks īpatsvars tiktu deleģēts NVO, piemēram, LSFP viedoklim un tiktu izmantoti LSFP izstrādātie kritēriji. Lai to izdarītu, tikai jārīkojas, - ja pieņemts politisks lēmums, to var izdarīt īsā laikā bez garām diskusijām. Nevajadzētu tikai aizmirst elementārus pārmantojamības principus. Protams, netrūks arī to, kas gribētu savu laiku pavadīt darba grupās, lai visus vāji informētos iepazīstinātu ar sporta teoriju un praktiskās sporta pasaules smalkumiem.

Pie smalkumiem pieskaitu arī žurnālistu vājo izpratni par sportu un tā vietu sabiedrības dzīvē. Jautājumā par sportu aktualitāti nav zaudējušas arī bijušā LOK prezidenta Vilņa Baltiņa domas jau pasenā Daiņa Caunes rakstā "Colštoks veselīgām idejām". Tai pašā laikā, piemēram, Lemberga kunga TV sižetā teiktais liecina, ka viņš nesaprot, kur sākas un kur beidzas makšķerēšanas sports. Lai gan tā dažam var likties kā "matu skaldīšana", bet tomēr jāpaskaidro.
Acīmmredzot, tas ir rezultāts tam, ka katrs makšķernieks un paviršie šī rekreācijas veida popularizētāji uzskata, vai vismaz citiem stāsta, ka viņi visi nodarbojas ar sporta makšķerēšanu. No tā izplatās doma, kas visi, kas makšķerē sevi dēvē par sportistiem. Attiecīgi, Lemberga kunga secinājums,- makšķerēšana nav sports un makšķernieki nav jāapbalvo. Varbūt Lemberga kungs un arī citi, kuri saistīti ar sportu, domātu citādi, ja viņi zinātu makšķerēšanas sporta definīciju. Ka makšķerēšanas sports nav cīkstēšanās ar zivīm, bet sacensība starp cilvēkiem, lai izvērtētu viņu spējas, gan fiziskās, gan mentālās. Sports sākas tikai tad, ja ir sacensības starp cilvēkiem, pie tam pēc iepriekš fiksētiem noteikumiem, par kuriem vienojušies tie, kas iesaistīti šajā sportā. Pie tam sacensību noteikumi nav viens un tas pats, kas makšķerēšnas noteikumi. Piemēram, amatieru makšķerēšanā valsts ar saviem MN neliedz paturēt noteiktu lomu, bet sacensību noteikumi to pilnībā aizliedz.

Te parādās mediju loma. Ja TV rādītu, piemēram, biatlonā, ka sportists katru šavienu raida mērķi, bet neparādītu, kā veicas citiem, tā nebūtu pilnvērtīga sporta pārraide. No vizualizācijas viedokļa, makšķerēšanas sports ir sarežģīts, tā vizualizācija prasa nesamērīgus resursus un ar šo problēmu šodien ir spiesta aktīvi nodarboties arī Starptautiskā makšķerēšanas sporta veida federācija.
Nav brīnums, ka mediju attieksme pret makšķerēšanas sportu pārsvarā ir krietni primitīvāka, - kā vienīgo vizuāli interesanto viņi atrod emocionālu skatu, kad kāds izvelk zivi, un tas pārvēršas par šī sporta veida ilustrāciju. Ja ar tiem veidiem, kas bazēti krastā, nav lielu problēmu, tajos veidos, kur process notiek no laivām, tas visbiežāk nav praktiski realizējams. To var saprast, taču dažubrīd tas dod neprognozētus rezultātus, jo tiek kultivēts primitīvs viedoklis par makšķerēšanas sportu.

Savdabīga ir žurnālista LL doma, ka prēmijām jābūt saistītām ar popularitāti. Te der atcerēties, ka popularitātei ir dažādas mērauklas, gan iesaistīto skaits, gan pasīvo vērotāju skaits skaits. Mediji, jo sevišķi privātie, parasti uzsvaru likuši tikai uz vērotāju skaitu, kas vāji korelē ar valsts interesēm, tai skaitā rūpēm par fizisko kultūru un rekreāciju. Iznāk, LL iestājas par to, ka valstij vairāk būti jāstimulē pašu mediju radītie tēli. Proti, medijus interesē kādi 10 sporta veidi, attiecīgi tie esot tie populārākie un tie būtu vairāk jāatbalsta.

Protams, situācija sporta finansēšanā Latvijā šodien ir atšķirīga no tās, kura bija kādreiz, jo sevišķi tas skar sportam novirzāmo valsts naudas apjomu. Taču nekādi nevaru piekrist, ka naudas balvas par izciliem sasniegumiem ir tā joma, par kuru būtu jātērē daudz enerģijas, tā ir daudzmaz sakārtota un tajā apgrozās salīdzinoši mazi līdzekļi. Problēma, visticamāk, ir lielo naudas summu virzībā un arī tā, ka pārāk daudzi šodien gaida, ka katru ziņu viņam, kā saka, ar karotīti ielies mutē, aizmirstot, ka paši nemitīgi cīnās, lai to "lējēju" valstī būtu mazāk, attiecīgi, katram pašam ir aktīvi jāseko visai informācijai un jāiesaistās.

Videoklipu var noskatīties http://www.tvnet.lv/online_tv/19354
 
16. 01. 2012.

  Seko jaunumiem FacebookOne comment

MK MK - 16-01-’12 13:56

Es domāju, ka tomēr vairāk ir neizpratne. Jau 2002. gadā, kad veidoju Latvijas komandu pasaules čempionāta dalībai spiningošanā no krasta, vērsos pie Ventspils pilsētas domes ar lūgumu atbalstīt komandas startu, pie tam tā bija pirmā reize, kad Latvijas komanda piedalījās šāda veida sacensībās. Atbalsts, protams apaļa 0. Skatos, ka nekas nav mainījies.(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.