Nedaudz par e-grāmatām

Lielākās iespējas domu un pieredzes apmaiņā ir elektroniskajā vidē, tāpēc kādu laiku aizrāvos ar teorētiskiem jautājumiem saistībā ar elektronisko grāmatu izdošanu. Eksistē daudz dažādu viedokļu un arī tehniski ir realizēti varianti, kuri saistās, galvenokārt, ar lielo e-grāmatu tirgotāju iBookStore, Amazone, GoogleBooks, Kobo centieniem aizsargāt savu grāmatu saturu no bezmaksas grāmatu tīkotājiem, un, attiecīgi, ar e-grāmatu lasītāju un planšetdatoru daudzveidību, to specifiskajām prasībām un programmatūru. Īsi sakot, apstājos pie šobrīd modernākā formāta epub3, kas balstās uz man jau pazīstamajiem interneta lapu veidošanas rīkiem - HTML5 un CSS3. Atšķirībā no daudziem citiem epub3 formāts pieļauj, ka grāmatā tiek ievietotas gan statiskas bildes, gan audio un videofaili un citas mūsdienīgas ekstras.

Neesmu optimists attiecībā uz e-grāmatu lasīšanu ar mobīlajām telefona ierīcēm, tāpēc problēmas, kas saistās ar epub3 interpretāciju uz šo mobīlo ierīču platformām, nepētīju, tāpat neesmu vēl paspējis līdz galam izpētīt, kā dažādi planšetdatori un speciālās lasāmierīces atpazīst epub3. Tik vien pārbaudīju un pārliecinājos, ka galda datoriem un pārnēsājamiem datoriem viena no labākajām, kas pietiekoši labi interpretē epub3 valodu, ir nupat izlaistā programma AZARDI. To bez maksas var lejuplādēt no izstrādātāju mājas lapas. Eksperimentēju arī ar Calibre un ADE, taču neizdevās panākt, lai tās atpazītu audiofailus. Interneta pārlūka Chrome lietotāji var izmantot Chrome Readium.

Lai kaut daļēji saprastu visu e-grāmatas veidošanas specifiku, eksperimentu veicu nevis ar darbošanos copes teorijas lauciņā, bet iespējami vienkāršā veidā - praktiskiem mērķiem - saviesīgu pasākumu vajadzībām izveidojot savu elektronisko dziesmu grāmatu.:-)

Par rezultātu spriest var katrs, kuru tas interesē. Grāmatu izvietoju uz servera, tai nav DRM aizsardzības, lejuplādēt to var bez maksas, un, izmantojot AZARDI, var iepazīties ar tās saturu. Grāmata, kā saka, sver aptuveni 50 Mb, tai nav komercvērtības, nav noformēta vāka, tajā ir aptuveni 70 latviešu, es teiktu, galda dziesmu vārdi. Atšķirībā no Raimonda Paula nupat iznākušās dziesmu grāmatas :-) tajā nav nošu, bet, gandrīz katrai dziesmai ir pievienots arī audiofails ar izpildījuma fragmentu. Lai saturs būtu izvērtējams arī bez speciālas programmas, uz servera izvietoju arī grāmatas HTML versiju, kuru var redzēt arī ar IE un citām pārlūkprogrammām. Saprotams, šo e-grāmatu vēl var pilnveidot, tāpēc gaidīšu vērtējumus.

P.S. E-grāmatas var saņemt tikai no manis pa e-pastu, publiskajā telpā tās vairs nav pieejamas.

 
19. 01. 2014.

  Seko jaunumiem FacebookOne comment

abcd abcd - 21-01-’14 18:14

Dziesmu grāmata ir interesanta un daudziem , kuriem zilonis nav uzkāpis uz ausīm, var noderēt. Sākumam viss izskatā par pat pārāk labi, skatījos ar AZARDI. Tikai kaut kas tomēr nestrādā, ir dziesmas, kurām nemaz neparādās atskaņotājs un muzikas fails. Ir arī tādas, kurām ir muzika , bet nav teksta. Ko tur var darīt? Par atbildi paldies jau iepriekš. Izskatās, grāmatā viss parādās normāli, man atliek tikai novērst dažas nepilnības. Bet lasītājam nekas nav speciāli jādara. Ir dziesmas, kuras ierakstīju sarakstā, iekopēju vārdus, bet nepaspēju tīmeklī atrast pieņemamu izpildījumu. Dažām dziesmām atradu izpildījumu, bet neatradu vārdus, tekstos iespējamas arī atsevišķas neprecizitātes. Tāpat ir dziesmas, ar kurām būtu vērts šo grāmatu papildināt. Kā jau rakstīju, tas ir tikai eksperimentāls projekts.(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.