Par MN v.1. jautājumos un atbildēs

Tā kā mans telefona nummurs ir 1188 datu bāzē, zvanu par MN tēmu netrūkst. Kopumā populārākie ir bijuši iesācēju jautājumi - vai ezerā......... drīkst ķert ar spiningu, copēt no motorlaivas, copēt naktī, kādi ir noteikumi, utt ?
Situācijas un arī atbildes var būt ļoti dažādas, tāpēc konkrētas atbildes uz šādiem jautājumiem parasti ir ūdenstilpes pārvaldītāja kompetencē, to izsaka MN 1.un 2.pants. Te var dot tikai vispārīgu recepti, kā nonākt līdz konkrētai atbildei.
Visos gadījumos, kad makšķernieks dodas uz nepazīstamu vietu, vispirms būtu jānoskaidro, kas pārvalda minēto ezeru - privātpersona, pašvaldība, rezervāts vai kāds cits. Pēc tam no pārvaldītāja var uzzināt, kādi noteikumi ir spēkā šai ezerā. Ja pārvaldītāju noteikt neizdodas, visticamāk, ka ezers ir valsts pārziņā un spēkā ir vispārīgās normas, proti, spēkā esošie makškerēšanas noteikumi.
Lai atrastu pārvaldītāju nepazīstamai ūdenstilpei, var izmantot Google meklētāju un noskaidrot pašvaldību, kurā tā atrodas. Pašvaldības parasti zin saimniekus un palīdz tikt pie noteikumiem.

Veidojot jauno MN projektu nācās ņemt vērā arī konkrētākus jautājumus. Zemāk ir to uzskaitījums un atbildes, kuras izriet no piedāvātā noteikumu projekta.

1. Vai peldošās ūdas ir atļautas?
Jā, ja nelieto citus rīkus, iekšējos ūdeņos drīkst izmantot 2 ūdas, taču tām jāatrodas makšķernieka kontrolē. Ja, piemēram, inspektors, kurš atradis ūdu, neredz un nevar fiksēt ūdas saimnieku, ūda ir bezsaimnieka manta un izņemama. Līdzīga ir attieksme pret gruntsmakškerēm vai ziemas makšķerēm, kuras makšķernieki dažreiz pietiekoši nekontrolē.
2. Kāpēc jaunajos noteikumos nav paredzēti ierobežojumi balansieru izmantošanai?
Balansieris, kuru lieto žibulējot, līdzīgi kā džiggalvas spiningojot ir pilnīgi normāls māneklis. Aizliedzama pēc būtības būtu tikai tā izmantošana, kā saka, zivju cemmerēšanā, kas novērojama atsevišķās zivju koncentrācijas vietās.
Taču cemmerēšana ir aizliegts zivju ieguves paņēmiens. Rīku, tai skaitā balansiera liegums neko nemaina. Likumpārkāpēji, kas to dara apzināti, ir izdomas bagāti un vienmēr centīsies izvairīties no soda.
Parasti tas izdodas, ja nav nodrošināti pierādījumi, kuru ieguve ir visai problemātiska. Lai sodītu rūdītus cemmerētājus, cemmerēšanas fakts reāli ir pierādāms tikai ar lieciniekiem vai filmējot. Cemmerēšanas māneklis ir viegli slēpjams pierādījums, - noraut aizliegto mānekli, piemēram, balansieri, lai slēptu pierādījumus, ja maliķim tuvojas aizdomīga persona, ir mirkļa darbs. Lielāku pozitīvo efektu var gūt, ja ūdeņu pārvaldītājs aizliedz makšķerēšanu potenciālajās cemmerēšanas vietās.
3. Kāpēc noteikumos nekas nav par tīklu izmantošanu?
Tīkli nav atļauto makšķerrīku sarakstā, to izmantošanu regulē citas normas. Pat atrašanās pie ūdenstilpes ar tīklu laivā vai bagāža var tikt uzskatīta par sodāmu pārkāpumu.
4. Kas ir autors šim MN projektam ?
Pēc būtības autors var būt arī nezināma persona, tam nav liela nozīme, noteicošais ir saturs. Jebkurā gadījumā MK noteikumu iniciātoram būs jābūt Zemkopības ministrijai. Projekts ir ilgstošas LMSF ietvaros realizētas domu apmaiņas rezultāts, tikai gala redakcija ir mana. :-)
Pārskats nav vēl nobeigts, tas tiks papildināts.
 
23. 01. 2015.

  Seko jaunumiem Facebookfour comments

copmans copmans - 23-02-’15 18:39

jst, vai lasīji LMA lapā viņu izgudroto Konsolidēto LM kārtību? Kā tu vērtē? Atvaino, ka jautājumu parcēlu uz šīs ziņas komentāriem, tas bija ierakstīts , kā saka , par citu tēmu.
Centos lasīt, taču, diemžēl, tālāk par pirmajiem 3 pantiem netiku.:-) Ja pirmajā pantā pasludina, ka Noteikumi nosaka kārtību, kādā fiziskām personām atļauts izmantot… tiesības Latvijas Republikas iekšējos ūdeņos, kuros ieviesta licencētā makšķerēšana, bet nākošajā sāk regulēt kaut ko citu, proti, LM ieviešanas jautājumus un ieraksta – Licencēto makšķerēšanu, vēžošanu vai zemūdens medības atļauts ieviest atsevišķos Latvijas Republikas iekšējos ūdeņos vai to daļā…, tad saprotu, ka talāk varu nelasīt, jo kaut kas nav kārtībā ar loģiku. Visticamāk, tiek akli atkārtota iepriekšējo normu struktūra.

no laukiem no laukiem - 13-02-’15 19:09

7. Visiem makšķerrīkiem jāatrodas… piedāvāju papildināt. 7.Visiem makšķerrīkiem, kas tiek izmantoti makškerēšanā, jāatrodas…. Negribas ka kāds sāk grāstīties gar kātiem, kas nesalikti piestutēti autiņam vai mētājas krastā. :-)

jautajums jautajums - 07-02-’15 17:52

Kapēc no noteikumiem, no projekta pazuduši panti par licencēto makškerēšanu? Tā nav laba prakse, ja normatīvā aktā atkārto cita normatīva akta saturu vai regulē, kas nav paredzēts. Kārtība, kādā privātpersonas savas makšķerēšanas tiesības realizē ūdeņos, kurus kāds pārvalda, tai skaitā arī tajos, kuros ir organizēta licencētā makšķerēšana, var atšķirties no vispārējās kārtības, kura noteikta makšķerēšanas noteikumos (MN). Kā redzams no piedāvātā projekta p.2, to regulē citi normatīvie akti, kuros ir jābūt izklāstītai pārvaldītāja kompetencei, un, kuru saturs MN nebūtu jāatkārto. Pašsaprotami, ka makšķernieks, kurš dodas uz copi nepazīstamā ūdenstilpē, vispirms noskaidro ūdenstilpes statusu. No tā ir atkarīgs, kas nosaka kārtību, – tie var būt gan MN vai kādi citi MK noteikumi, gan pašvaldību saistošie noteikumi un LM nolikums.

copmans copmans - 28-01-’15 22:26

Iepeistoju vienu šodienas citātu no copeslietām par noteikumiem. Autoru nepazīstu.

…Šis variants, no JST, pirmkārt nāk parvēlu.
Otrkārt, it kā vienkāršs, bet katram šāda MN lietotājam ir jāzin virkne citu regulējumu, zvejniecības likumā utt. Mūsu nostāja ir tāda, ka ne visi ir advencēti IT speciālisti,(sevišķi vecāka gada gājuma cilvēki un nelatviski runājošie) kuri viegli orientējas interneta vidē, lai viegli atrastu katra MN punkta papildinformāciju. Tādēļ uzskatam, ka jāizvērtē, kādā veidā “nepārgruzijot” MN tomēr būtu noteikumi jānoved saprotami, nesarežģīti līdz patērētājam. Jau teicu, šis variants ir nokavēts, tāpēc nav īpaši iztirzājams, ja nu vienīgi kāds labs punkts, kurš būtu vēlams, lai par to cīnītos:)
Citētā komentāra autors, izskatās, kaut ko putro vai nezin, ka MK noteikumi nav jāveido kā makšķernieku rokasgrāmata. Nezinīšu un iesācēju izglītošana parasti notiek pilnīgi citā veidā. Bet par nokavēšanu jāpasmaida – teātris nav sācies, zāle pustukša, bet bargs kontrolieris kavētājus nelaiž iekšā, jo tie, lūk, esot nokavējuši izziņoto laiku. Tiem, kas ķērušies pie noteikumu pilnveidošanas, būtu vispirms jāizlasa un jāizprot vismaz 1.panta būtība, proti, valsts ar šiem noteikumiem nosaka neko citu kā tikai kārtību, kādā privātpersonas izmanto savas makšķerēšanas tiesības. Neko darīt, gaidīsim kādi ielāpi tiks uzlikti skeleta uzvalkam.:-)(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.