Par makšķerēšanas noteikumiem

Pirmā un svarīgākā problēma, kas būtu jārisina, pirms nodarbojamies ar MN jautājumiem un gribam kaut ko uzlabot mūsu ūdeņu saimniecībā, - jāpārkārto ūdeņu īpašumu pārvaldība.

Kamēr lielāko ūdeņu daļu nosacīti pārzinās valsts, kurai vēl ilgi trūks resursu savu īpašumu pilnvērtīgai pārvaldībai, nekas būtiski nemainīsies. Pilnveidošana būtu jāsāk ar to, ka iespējami daudz ūdeņu būtu jānodod pašvaldībām ar sekojošu to nodošanu makšķernieku klubiem. Saprotams, nopietnu klubu šodien ir ļoti maz un esošie ir relatīvi vāji, bez valsts atbalsta process var izstiepties daudzu gadu garumā.

Lai procesu paātrinātu, valstij ar likumu un MK noteikumu spēku būtu jāatbalsta vai pat mērķtiecīgi jāstimulē klubu veidošana, gan ar ūdeņu nodošanu klubiem uz labvēlīgiem noteikumiem, gan paredzot Zivju Fonda dotācijas darbīgiem vai jaunizveidotiem klubiem. Var droši prognozēt, ka tad veidosies klubi, kuri plašāk iesaistīs makšķernieku sabiedrību, jo varēs saviem biedriem noteikt gan reālas privilēģijas, gan pienākumus saistībā ar ūdeņu apsaimniekošanu, proti, sāksies kaut kāda dzīvība ūdeņu apsaimniekošanas frontē. Savukārt, pašvaldības funkcijās paliktu tikai kontrole pār nomas līgumiem. (līdzīgi kā tas šodien ir attiecībā uz LM)

Viens no pasākumiem, kas būtu papildus jāveic, ir izmaiņas nomas maksā. Lai ūdeņi nonāktu normālā apgrozībā, līgumiskajai nomas maksai būtu jābūt fiksētai un proporcionālai platībai vai ražībai, bet nevis kā šodien LM - procentos no apsaimniekotāja ienākumiem.

Pieredzes un labu piemēru, lai uzsāktu šo procesu, mums netrūkst. Riskus, protams, nevar izslēgt, arī makšķernieku sabiedrībā netrūkst nedz avantūristu, nedz diletantu. Taču vēl sliktāk ir, ja visi tikai sūkstās un diskutē 20 gadu garumā, bet ūdeņu apsaimniekošanā praktiski nekas nemainās.
Minētā pieeja ļautu krietni racionālāk risināt arī citus jautājumus, piemēram, piesaistīt investīcijas, tai skaitā dažādu projektu veidā, vieglāk risināt gan kontroli, gan sodīšanu par apsaimniekotāja noteikto režīma pārkāpumiem, lomu uzskaiti utt. Tos pašus MN apsaimniekotā ūdenstilpē varētu bez Ministru Kabineta iesaistīšanas relatīvi vienkārši izveidot pietiekoši efektīvus un vienlaicīgi atbilstošus gan visu iesaistīto interesēm, gan apsaimniekotāja kapacitātei.

 
31. 08. 2015.

  Seko jaunumiem FacebookOne comment

M.Krieviņš M.Krieviņš - 31-08-’15 17:00

Ka tik ar šo neiznāks kā ar MOSP? Doma bija laba, bet kas iznāca? Kur radīsies tie klubi, ja jaunatne pamet Latviju?
Par MOSP. Nekas slikts nav noticis. Normālas augšanas grūtības postpadomiskā vidē, nekas vairāk. Lai viss ātrāk normalizētos, pietrūkst konstruktīvas labvēlīgas MOSP darbības analīzes. Tajā pašā laikā netrūkst jocīgu spekulāciju, kā saka, no malas par jebkuru MOSP darbības aspektu. Par klubiem. lai realizētos noteikta stratēģija, valsts uzdevums ir ar likumiem un normām, kā arī citiem pasākumiem radīt attiecīgajam procesam auglīgu augsni. To pilnā mērā var attiecināt uz klubu veidošanos. Šobrīd negatīvais noskaņojums nav zudis, daudzi aktīvisti neredz jēgu apvienoties, jo stimulu makšķernieku klubu izveidei ir ļoti maz. Vienlaicīgi, tā kā nav jaunas un pārliecinošas pieredzes šajos jautājumos, plaukst spekulācijas gan par pašizdomātas privatizācijas draudiem, gan par apdraudēto pieeju ūdeņiem. Attiecīgi, populāra ir vaimanoloģija un prasība, lai valsts uzņemas rūpes par makšķernieku problēmām. It kā makšķernieki būtu kāds maznodrošināto saiets. Taču, ja izdosies konsolidēt makšķernieku viedokļus un arī ierēdņu domāšanu nedaudz pamainīt, gan jau vismaz makšķerēšanas organizācijas jomā mēs atkal apsteigsim mūsu ziemeļu kaimiņus.(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.