Par makšķerēšanas jomu Īrijā

Savā Facebook profīlā biju ielicis informāciju par īru valsts līmeņa plānu makšķerēšanas jomā ar sekojošu saturu.

Uzklikšķini!"No īriem var mācīties, kā makšķerēšanas jomu var padarīt par valstij izdevīgu un visiem noderīgu sfēru. Pie mums pietrūkst tikai, kam adresēt šīs idejas.
Visi jūtas laimīgi - vieni, ka var neko nedarīt, otri, ka var kāst zivju resursus pēc patikas un iespējām, trešie, ka valda nosacīta brīvība un visiem ir tiesības makšķerēt, var teikt, gandrīz par velti."

Uz šo ziņu saņēmu Īrijā dzīvojošā Guntara Vaivada komentāru, kurā viņš stāsta par savu pieredzi šajā valstī.

Par to plānu, īri nelabprāt atzīst, bet makšķerēšana dod lielāko naudas piešprici ekonomikai, ja paskatamies uz visiem sporta veidiem kopumā. Šeit ir diezgan nenormāla (pēc latviešu, lietuviešu un visu citu austrumeiropiešu iebraucēju viedokļa ) klubu sistēma, kura, manuprāt, ir ārpus jebkādas valstiskas kontroles. Es, lai varētu copāt savā tuvākajā apkārtnē (30-150 km), maksāju 3-5 klubiem 50-70 eiro gada naudu katram, kas ir gana daudz. Pie kam es varu to darīt no punkta līdz punktam (ķeru tikai foreles). Ķerot lasi un jūras foreli jeb taimiņu, maksāju 100-120 eiro valsts licenci par gadu, varu paturēt 10 zivis un plus maksāju 20-50 eiro par dienu klubam, kura teritorijā ķeru. Varu ķert dažu upju grīvās par brīvo, bet man nepatīk, ka sālsūdens sačakarē manu glauno japāņu spiningu.

Lašu cope ir feina, nav tādu monstru kā Latvijā, Lietuvā un Zviedrijā, bet ir daudz....Ir dažādas upes tepat pie Dublinas, kur laši nāk iekšā kā negudri. Daudz ...gana daudz maliķu no bijušās PSRS un Moldovas-Rumānijas, trakākie ir no Moldovas....slimi negauši. Rietumu krastā lašu cope ir izcila, ir upes, kur sezonā tiek noķerti un atlaisti 5000-8000 lašu. Tajās upēs labākajos posmos ir atļauts atrasties ierobežotam makšķernieku skaitam vienlaicīgi (dienas laikā) un vietas tiek rezervētas gadiem uz priekšu, plus - tas nav lēti. Ezeros viss ir vienkāršāk, drīkst paturēt vienu līdaku līdz 50 cm. Toties dienas laikā tu vari noķert 40-50 līdakas, 10 - virs 5kg (ne katru dienu un ne visi), asari daudz un lieli, nav atļauts paturēt vairāk par 4 gab. līdz 35 cm (ja pareizi atceros). Daudzi man pazīstami braļukas ķer līdakas - daudz un lielas. Viņi paši izsakās - paradīze priekš līdaku ķērājiem. Ezeros ir foreles, viņi sauc par ferox trout, tās pašas strautenes, sasniegušas nenormālus izmērus. Ir arī normālas foreles 1- 5kg dzīvsvarā. Ķeras labi uz līdaku mānekļiem, feroxenes tiek pārsvarā noķertas velcējot, bet tad ir arī izmēri - 10+ kilo.

Par to konservācijas un attīstības plānu - tie cilvēki, kuri strādā Inland Fisheries Ireland, (esmu runājis, un ne tikai es, daudzi un dažādi citu nāciju pārstāvji, kuri dzīvo Īrijā) - viņiem ir pie kājas, ko mēs domājam par makšķerēšanu un zivju resursu saglabāšanu.

No vienas puses viņi runā par to, ka šeit ir ļoti liels neīru makšķernieku īpatsvars un mēs tehnoloģiju ziņā esam viņiem galvastiesu priekšā un ka vajadzētu izstrādāt vienotu likumdošanu, bet viss beidzas a vienu.....Šeit ir Īrija, nevis.....un mums ir jāseko viņu likumiem. Un pareizi vien ir, pat apzinoties, ka ne vienmēr likums ir oblektīvi pareizs. Es vienkārši šeit dzīvoju un mazliet sekoju tam, kas šeit notiek, vēlējos informēt kādu, kuru tas varbūt interesē. Par to ka Latvijā kāš zivju resursus, 100% piekrītu, diemžēl tas notiek ar valdības ziņu un 100% atbalstu. Katram ierindas deputātam taču ir savs čoms ar tīkliem Salacgrīvā, Burniekā, Ventspilī......

 
22. 09. 2016.

  Seko jaunumiem FacebookNo comments(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.