Pie Vaidavas.

Šobrīd arvien biežāk parādās jautājums par strauta foreļu krājumu mākslīgu papildināšanu Latvijas foreļupēs. Viena no kādreiz slavenām upēm ir Alūksnes Vaidava. Lai tuvāk saprastu situāciju šajā upē, nedēļas nogalē biju aizbraucis līdz Grubes HES, kura atrodas uz Vaidavas upes tieši pie Rīgas - Pleskavas šosejas. Grūbes HES ūdenskrātuves rajonā ir organizēta licencētā makšķerēšana, bet lejpus HES tās saimnieki ir izveidojuši foreļu audzētavu un dīķi, kurā par maksu var makšķerēt foreles. Jāatzīst, zivjaudzētava atrodas skaistā vietā, bet cope dīķī ir tāda, ka jebkurš iesācējs te var bez sevišķām pūlēm tikt pie kilogramīgām forelēm.
Vaidavā pēc daudzu gadu pārtraukuma pabiju trijos klasiskos foreļu posmos - lejpus HES, pie ceļmeistara un virs Karvas. Vienīgo foreli redzēju un uz mušu ar pirmo metienu nomedīju zonā lejpus HES. Sekojošie mēģinājumi ar spiningu visās pārējās vietās nedeva rezultātus. Nemanīju nekādu aktivitāti, pat neredzēju nevienu zivi. Jāpiezīmē tikai - stundu garus mēģinājumus šajā pavasarīgajā laikā nez vai var skaitīt par nopietniem. Taču kaut kādu personīgu un svaigu iespaidu par situāciju upē guvu.
Uzklikšķini!Uzklikšķini!Uzklikšķini!

Pie reizes par tehniskām lietām. Spininga spole, kuru biju paņēmis līdzi, bija pildīta ar stipri palietotu un tāpēc ļoti mīkstu pīto 0.14 mm auklu. Biju nepatīkami pārsteigts, kad, izmantojot sarežģītākus metienus un 3 - 4 gramus smagus vizuļus, aukla metiena laikā nemitīgi uzsējās uz kāta spices galu. Problēmu rada kāta gala svārstības un mīkstās auklas tuvums kātam metiena brīdī. Jāpārbauda, kāds rezultāts būs pielietojot kādu jaunāku un "stīvāku" pīto auklu. Taču pilnīgi pieņemama varētu būt arī laba 0.18 - 0.20 mm monoaukla, kas ļauj sasniegt pietiekošu attālumu arī ar visvieglākajiem vizuļiem.
 
28. 05. 2006.

  Seko jaunumiem Facebookthirteen comments

aciigais aciigais - 07-06-’06 17:44

A kur bij teikts ka zudussas?
Un starpcitu, tur nav privaatiipassums, iedot kadastra karti?

Pratnieks Pratnieks - 06-06-’06 18:29

Es ari pazistu lapelu ipasnieku un zinu to,ka lapeles vins ir pielicis pie sava privatipasuma kokiem,privatipasums sveta lieta… Uz katras upes vajadzetu saudzejamo zoonu un ja kada upes posma ir tads apgrutinajums, tad gudris copmanis sapratis , ka tas ir nakotnes laba.Pareja upe dala “brivas rokas” ,nevien neparbauda tavu sirdsapzinu. Mednieks cuku medi no “tieva gala”- atsauj jaunos.Saudze sivenmati – vaislas materialu.Copmanim citi principi. Sai upei ir zudusas divas vaislinieces 37cm un 38 cm. …….

plakenes plakenes - 03-06-’06 20:47

Tas kurš par to spoli rakstīja zivē biju akal es…
Starpcitu , Jāni, Tu varētu šo to paskaidrot, izskatījās galīgi ……

jautājums jautājums - 03-06-’06 07:35

Žēl gan, kā iesācējs gribēju pamēģināt kādu foreli nomedīt. Esot interesanta cope.
Pie reizes, TV pēdējā copes raidījumā redzēju, ka spiningotāji ejot uz forelēm spiningus tur ļoti dažādi. Arī zive.lv komentos viens rakstīja, ka pirmo reizi redzējis ka spoli tur uz augšu. Vai ir kādi ieteikumi kā vislabāk turēt spiningu?

Tu neesi vienīgais, kuru interesē šis jautājums. Atbildi var atrast arhīvā. Tomēr pacentīšos jau šodien atrast kādu attēlu un vēlreiz to atkārtot.

plakenes plakenes - 02-06-’06 22:00

kurss tad to nezin …

Zinu, bet neteikšu…Ja tu to gribēji pateikt, nez vai daudzi noticēs.

jautājums jautājums - 02-06-’06 20:39

jst
Man gribas zināt kurā upē pēdējā raidījumā foreles ķēra tie copmaņi? Tu teici, ka pazīsti visas Latvijas upes, varbūt šo upi arī zini?

Tava vēlme ir saprotama. Upi zinu, taču ticība neļauj man tās nosaukumu nosaukt publiski.:-)

plakenes plakenes - 02-06-’06 13:18

Starpcitu es esmu labi pazīstams ar lapeļu īpašnieku.

Man atliek tikai brīnīties, ka tu nezini, ko darīt ar tām lapelēm.

plakenes plakenes - 01-06-’06 20:30

Neesmu atkāpies, tikai nesaprotu kuras tad tagad ir tās slavenās upes?
Par noteikumiem – tapēc jau norādīju uz neprecizitāti, bet pats stulbākais, ka tās stulbās lapeles, kas saspraustas uz kokiem, neviens pat netaisās raut nost:)

Tu vienmēr tā satraucies par katru “stulbu lapeli” un tik neiecietīgi un vienpusīgi centies saasināt šādus jautājumus? Aizej ar smaidu un iepazīsties ar lapeļu īpašnieku, varbūt arī tev kļūs skaidrs, ka viņš reāli dara to, par ko citi tikai runā. Tas tā, starp citu.

jj jj - 01-06-’06 20:08

Jāni,mūsu nedaudzajās tikšanās reizēs esmu bijis pietiekami atklāts,runājot par konkrētām upēm:))).Atšķirībā no pieredzējušajiem vīriem vismaz cenšos skaidrot patreizējo situāciju mūsu valstī ar forelēm un to copi.(Savā izpratnē).Ir savācies pietiekams domu biedru pulciņš kura iekšienē nav nekādu noslēpumu.Visi kā viens uzskata kā tās upes kurās ir iespējams ko sakarīgu noķert šibrīzā situācijā nav nododamas atklātībā.Iespēju robežās daram arī strauta foreļu atgriešānā upēs kur tās bijušas ,bet pilnīgi iznīdētas.Atkārtošos,manuprāt arī Tevis pārstāvētā valsts iestāde varētu atlicināt kādu nieku,no it kā indīgā laša mākslīgās pavairošanas maciņa(mazuļu iegūsanas tehnoloģijas ir praktiski identiskas un atstrādātas),un sazinoties ar tiem pieredzējušajiem vīriem(ne mani obligāti)noskaidrot kurā upē varētu ielaist 200-300 strauta foreļu mazuļus.Pirmajā reizē pilnīgi pietiktu ar 15-20 upītēm.
Nobeigumā-par kādu darbību koordināciju iet runa?

Man ir noruna, ka sarīkosim vienu treniņcopi vai saietu kopā ar forelistu komandu, kura gatavojas braukt septembrī uz pasaules čempionātu. Labprāt tajā pašā reizē tiktos arī ar tevi, man ir tuva tava pieeja daudziem jautājumiem. Kad viss kļūs konkrētāks, pacentīšos tevi informēt, nekautrējies man atgādināt manu solījumu.
Internets nav tā vide, kur atklāti dalīties ar jebkuru informāciju. Varu tikai pateikt, ka arī LZRA domā tajā virzienā, par kuru tu raksti, un jebkura sadarbība arī ar neformālām grupām var būt interesanta un perspektīva.
Izskatās, ka tava interešu grupa ir viens no koordinācijas piemēriem.

jj jj - 01-06-’06 18:51

Nu Vaidavai,manuprāt ,par labu nāktu ,ja pat to domātu-kādreiz slavena!Plaķenes -atkāpies no sava principa nereklamēt foreļu copi un foreļupes???

Tā, manuprāt, ir panaiva un neproduktīva doma, ka citi zin mazāk, kā pats zini. Piemēram, Latvijā nav daudz foreļupju, pie kurām es nebūtu bijis. Un ir pietiekoši daudz pieredzējušu vīru, kuriem ir līdzīga, bet par atsevišķiem rajoniem, pat daudz lielāka pieredze. Nekas pozitīvs nenotiks, ja visi “gudrinieki” spēlēs nevajadzīgas paslēpes. Efektīvāk būtu, ja kaut kāda darbība notiktu kaut cik koordinēti.

plakenes plakenes - 01-06-’06 16:48

Paldies par atbildēm, bet uz galveno tā arī nav atbildēts!!!
Atkārtošos – kāpēc “viena no kādreiz slavenām” ?

Par labojumiem, vai kādam pēc Jūsu atbildes tapa skaidrs, ir vai nav licencēta makšķerēšana upes posmā ?

Es rakstu ne jau sagatavojot rakstu 8 stundas, tapēc koriģēšu, ka vārda “labojumi” vietā varēju izmantot vārdu “neprecizitātes”.

Varbūt pamanīji, – šajā lapā, galvenokārt, ir tikai mans viedoklis. Man Vaidava, kā jau rakstu, ir kādreiz slavenā.Šodien neesmu manījis, ka kāds to slavētu, bet pats sen nebiju tajā ieskatījies. 20-30 gadus atpakaļ esmu to daudzkārtīgi izstaigājis no igauņu zemes lejpusē līdz Šļukumam un vēl mazliet.
LM Vaidavā uz kādu brīdi ir pārtraukums. Ceru, ka tagad saprati.
Manas piezīmes nav raksti, tām parasti varu ziedot 3-5 minūtes. Ja ir sīka un acīmredzama neprecizitāte, to varu izlabot 20 sekundēs. Dažreiz pats nevaru ieraudzīt, no malas to vieglāk redzēt. Priecāšos, ja palīdzēsi to atrast un novērst.

Plakenes Plakenes - 01-06-’06 10:17

Ļoti interesants raksts. Diemžēl diezgan nepilnīgi uzrakstīts, mēģināšu pielabot šo to, ja protams drīkst.
1. Kapēc “viena no kādreiz slavenām” ? Izklausās tā, it kā tur tagad dzīvotu karpas.
2. Vai Jūs nepaskaidrotu, ja jau ir licencētā makšķerēšana aprakstītajā posmā, tad Jums derētu kaut ko palabot sadaļā “licencētās vietas”, jo tur skaidri un gaiši rakstīts – Darbības termiņš 2006.gada 30.aprīlis. Man likties ka ir jau 1.jūnijs. Jebšu nemaz vairs nav licences ???
3. Derētu pieminēt par kādu tad samaksu ir ķeramas šīs foreles. (Bez problēmām iesācējs var tik pie >1kg foreles)
4. Ļoti dīvaini , ka Jūs nepamanījāt pat zivi, jo tajā dienā es biju tieši 2vos no Jūsu pieminētajiem posmiem (no rīta bija 3graadi, brr) un bez problēmām uz Meps 2 piemānīju 37 un 38 cm skaistas foreles, plus mazās neskaitīju, bet varēja būt kādas 5. Ap pusdienlaiku spēlējās alatas…
Secinājums – ar stundu nepietiek, vai…
5. Par auklām, 0,20 mm laba japāņu ,ūdenī neredzamā, aukla Hameleon ir ļoti piemērota forelēšanai. Resnāku par 0,20 nebūtu prāta darbs siet, un patiešām ar 0,20 var aizmest pietiekoši tālu.

Ja ir kādas neprecizitātes vai kļūdas, labprāt uzklausīšu. Nesapratu, kur ir labojumi, un, kāpēc tev ienāca prātā karpas.
Par šo vietu un cenām būs atsevišķa lapa, kuru gatavojos publiskot tuvākās dienās.
Par LM šajā vietā tev ir taisnība. LM te ir pārformēšanas stadijā. Diemžēl, jaunā kārtība, kad LM tiek ieviesta ar pašvaldību saistošiem noteikumiem, sarežģī informācijas ieguvi par šo procesu. Agrāk VZP varēja tūlīt pēc LM noteikumu apstiprināšanas saņemt visaptverošu informāciju, pie tam par Latviju kopumā, šobrīd tā parādās ar neprognozējamiem kavējumiem.
Tā ir veca patiesība, – ja nopietns forelists noiet pa priekšu, tad cerības ieraudzīt nopietnu zivi uz kādu laiku ir jāatliek. Spriežot pēc pēdām, mums tāda aizdoma bija, trūka tikai autogrāfa. Paldies par informāciju.

Megafox Megafox - 28-05-’06 11:25

Ceļojumu links izskatās nobrucis … :)

Kāds ir parūpējies, nodzēsis vairākus failus un sagādājis man problēmas.

Dabūju pasvīst, kamēr sapratu, ka pats esmu vainīgs. Pirmo reizi sastapos ar gadījumu, kad, pārsniedzot diska kvotu, automātiski rodas problēmas lapas dzinēja darbībā. Bija jāizdzēš uz servera dažas vecas mapes un viss pats par sevi sakārtojās.(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.