Sīkumi.

Uzklikšķini!Vakar Lucavsalā risinājās kārtējie Rīgas Domes un firmas "Salmo" organizētie bērnu makšķerēšanas svētki. Ja nemaldos, jau septīto gadu pēc kārtas. Kā parasti, bija organizēti dažādi konkursi, tai skaitā manā pārziņā bija konkurss par makšķerēšanas noteikumiem. Pie reizes arī bērnu vecāki un organizātori pārbaudīja savas zināšanas un iemaņas. Izrādījās, ka divi desmitgadīgie bija gandrīz vienīgie, kuri precīzi zināja MN un tajos orientējās labāk par visiem pieaugušajiem. Līdzīga aina bija vērojama arī pašā makšķerēšanas tehnikā. Jauno dalībnieku rindās bija tādi, no kuriem daudzi pieaugušie varētu mācīties.
Tā kā pasākuma organizācijā piedalījās arī daži no tiem , kas trenējušies kastingā, bija iespēja demonstrēt un vērot to metiena precizitāti, kuru var sasniegt pielietojot mūsdienīgu metienu tehniku.

Par metienu tehniku es rakstu un to demonstrēju jau 30 gadus, taču izskatās, ka retais ir kaut ko no visa publicētā lasījis, vēl mazāk ir to, kas to apguvuši un pielieto praksē. Jo ikdienas copē tam ne vienmēr ir izšķiroša nozīme. Un reti kurš uztraucas, ja kolēģis-konkurents nevar noķert zivi. Savādāka aina ir, ja jāveido izlases komandas, kad jāizvēlas makšķernieki, kuri var būt citiem par paraugu. Protams, ne tikai ar noķerto zivju daudzumu, bet arī ar visām citām pazīmēm, kuras liecina par mūsdienīgu līmeni attieksmē pret dabu, iemaņās un inventārā. Visos šajos jautājumos bieži var redzēt zināšanu un iemaņu trūkumu. Pat skatoties televizorā speciāli makšķerniekiem gatavotos raidījumus. Starp citu, tieši tāpēc nemaz nebūtu slikti dzīvē realizēt vecu ideju, kuru necik sen savā koncepcijā centās atsvaidzināt autors ar niku "Ezerrieksts". Proti, visiem makšķerniekiem vajadzētu apgūt noteiktu zināšanu minimumu.

Uzklikšķini!Šoreiz tikai par vienu sīku detaļu, ar kuru būtu jāsāk jaunajam makšķerniekam, kurš lieto visizplatītāko makšķerrīku - makšķerkātu vai spiningu ar bezinerces spoli. Kā pareizi satvert kātu? Vislabāk tas ir redzams pievienotajā bildē (uzklikšķini ! ). Zinot, ka netrūkst tādu, kuri pēc metiena kātu pārliek otrā rokā, uzsvēršu - kāts gan metiena brīdī, gan ietinot auklu tiek turēts rokā, ar kuru tiek izdarīts metiens. Jebkuram citam paņēmienam ir lielāki vai mazāki trūkumi.

Jautājums par šo tēmu parādījās pēc pēdējā TV raidījuma "Ar makšķeri", kad vairāki makšķernieki man pauda izbrīnu par ekrānā redzēto. Jāpiekrīt, ka dažu aktieru pielietotā metienu tehnika bija visai savdabīga. Televīzijā tas nav parādams, taču problemas, kuras rada viena vai otra metienu tehnika, visreālāk ir jūtamas, spiningojot upēs, kuras ir līdzīgas Latvijas foreļupēm. Gribu apgalvot - tie, kuri ir gatavi pilnvērtīgi spiningot sarežģītajās Latvijas foreļupēs, piemeklējot atbilstošu inventāru, tikpat labi spēj darboties jebkurā pasaules lašu vai foreļu upē.
 
04. 06. 2006.

  Seko jaunumiem Facebooknine comments

NG NG - 07-06-’06 10:08

Piedod, bet es pats personīgi LČ laikā, precīzāk vakariņu dzeršanas laikā, tev par šo pasākumu teicu, pietam ar domu, ka aizbrauksi puikām parādīt kas un kā, jo SALMO komanda bija Krievijā un Ukrainā

JK JK - 06-06-’06 12:32

Žēl, ka informācijas par šo pasākumu nekur nebija. Vismaz cik es lasīju presi un internetu, skatījos tv vai arī radio. Būtu vēl kādus puikas aizvedis pamačoties! :,-(

jj jj - 05-06-’06 22:29

Paldies ,Jani,par uzaicinājumu!Un es lai mācītu vairākkārtēju PSRS čempionu kastingā ,kā jāmet?:).Rīgā tuvākajā laikā diez vai būšu,un nepatīk man ar tā galvaspilsēta briesmīgi :’-D ,labāk sarunāsim tā:Gan jau izdomāsi atbraukt pats vai atvest kādu pie Pētera pacopēt,tad tik padod ziņu,kaut vai Zivē ,vai vēl tāds variants:Kaukad augustā būs nu jau tradicionālais Forelistu Praids pie Ātrajām klintim,varbūt gribi redzēt visu bandu?;)

Pie P. aizmirsu savu superspiningu, ar kuru tur “mušiņoju”. Būs jāatrod kāds brīdis tuvākajā laikā un viņš jāapciemo, tad došu ziņu. Arī par Ātrajām klintīm ir laba doma. Augusta sākums, tā izskatās, nav slikts laiks tādām lietām.

jj jj - 05-06-’06 20:22

JuriZ.Tieši tādā veidā tiek iegūtas zivis vaislai,vairāk komentāru ,es domāju ,neprasās :-).

Juris Z. Juris Z. - 05-06-’06 16:53

Cik no TV raidījumā parādītām noķertām un palaistām forelēm izdzīvos un radīs pēcnācējus? Krievijas makšķernieku periodikā var lasīt rakstus, ka noķertās un palaistās zivis šoka rezultātā vairs nav spējīgas radīt pēcnācējus. Paldies par atbildi.

Viens reiz rakstīja, ka zivs nevarot radīt pēcnācējus arī, ja sadzirdot pie upes skaļāku mātes vārdu. Arī esot šoks.:-)

Jebkurā veidā noķerta zivs pārdzīvo šoku. Ja tā nebūtu spējīga radīt pēcnācējus, no vaislinieku ķeršanas dabīgajās ūdenstilpēs visi sen jau būtu atteikušies.

jj jj - 05-06-’06 15:19

Jāni,kārtējo reizi mani pārprati!:)Es neesmu kastinga ass,es tikai gribēju teikt,ka arī ar savu drausmīgi nepareizo spiningošanas tehniku trāpīt varu kur tik gribu :).Runājot par treniņu forelistam es drīzāk ieteiktu divus citus variantus.
1.Met pēc iespējas tuvāk piem.mājas sienai,jo tuvāk jo labāk,ja trāpa pa sienu 0 punkti,ja tad ir ieķēries krasta saknēs vai apiņos un jābrien klāt;-)
2.No laktiņām uztaisa 1×1×1 m. kubu,un iebāžot tajā spiņa spici mēģina trāpīt visos iespējamos virzienos noliktā mērķī ;-)
Tomēr labāku treniņu par dzīvu upi iedomāties nevaru.Vēl tikai varu ieteikt trenēties mest ar pēc iespējas zemāku(mazāku)trajektoriju(ne tā kā mēs ar Teroru raidījumā,pāri galvai (joker) ).
Jāni,un aukla novilkta 2 m.augstumā,upē ievu zari,vai sakrituši alkšņi būs 0.2-0.5 m.no ūdens 2 metri tas jau nav vispār nekāds traucēklis :-D.Bet viens ir trāpīt,bet vēl jau arī tas bleķis jāspēj novadīt pēc iespējas tuvāk zivs slēptuvei…
Interesanti ko Tu teiktu par B3 tehniku,viņš zemajās pacerēs met(katapultē)vizuli skojoši:Uzkabina auklu uz rādītājpirksta kā metot,bet vizuli garākā auklā ar otru roku atvelk,saliecot spininga spici,tad spēji atbrīvo vizuli,reizē palaižot auklu un vizulis,praktiski bez trajektorijas ielido visdziļākajā pacerē (h).Es līdzīgā situācijā tomēr metu no apakšas.
Nobeigumā.Jau labi sen domāju par tādiem mačiem.Jebkurā mazā upē dažādas sarežģītības vietās novieto mērķus,un visiem dalībniekiem no viena metiena punkta tajos jātrāpa.Sava veida kastinggolfs :).Vienīgi kamēr vēl Latvijā varēs noķert foreles,diez vai ar to pats nodarbošos!Varbūt kādam interesē?Uz patentu nepretendēju!;)

Runa taču bija par tehniku, nevis par tevi. Tāpat neapšaubu, ka tu vari trāpīt tur, kur tu gribi. Kad būsi Rīgā, iegriezies. Kā saka, pieredzes apmaiņas nolūkā. Es tev pateikšu, kur tu ķēri tās foreles, tu man parādīsi, kā jāiemet…:-)
Garāku atbildi par katapultas metienu (un par forelēm) vari atrast, ja izlasīsi, ko rakstīju pirms n gadiem. Taču tikai RU valodā. Viena no adresēm ir http://www.vlasenko.ru/St-01txt.htm Šo metienu lietoju reti, tikai demonstrācijās.

teorija teorija - 05-06-’06 09:07

Arī es redzēju TV par foreļcopi. Sorry, tikai interneta variantā, bet nekas sevišķs man acīs neiekrita. Kur tu redzi to atšķirību par ko te runā?

plakenes plakenes - 04-06-’06 20:56

Es tiesaam traapiiju ar pirmo metienu to 7,5 g plastmasas konusu ko man Olte Maaris iedeva…
Es gan uzskatu ka taa bija baigaa hallava, tur ir jaatreneejas un punkts.

jj jj - 04-06-’06 17:41

Esmu jau to komentējis Zivē(pasen gan),bet tā kā speciāli to uzsver šajā rakstā,esmu spiests atkal komentēt.Pēdējā raidījumā Ar makšķeri nekādā ziņā netika runāts un rādīts par spiningošanas tehniku,drīzāk par netradicionālu to ķeršanas veidu(nu nelienam mēs ar kompanjonu uz vēdera,bet samērā skaļi brienam pa upi ;-)un obligātu zivs PAREIZU atbrīvošanu no āķa.Vēl tikai varu piebilst ka filmēšanās nebija ne mana,ne mana kompanjona iniciatīva!
Atgriežoties pie spiminga pārlikšanas no rokas rokā.Mazliet vēstures!Tālajās 70-to gadu beigās importa bezinerces spoles bija ĀRKĀRTĪGS retums,vienīgā tobrīd nopērkamā spole bija LEMZ un tā kā PSRS nebija kreiļu (un es tāds tomēr biju un esmu)spoles roktura pārlikšana nebija paredzēta!Tā nu es biju spiests izgudrot savu mešanas tehniku(ar nepareizo -labo roku upē trāpīt bija pagrūti ).Tā nu savu nepareižo tehniku ,kad iegādājos pirmo importa spoli,biju tiktāl izkopis ka ko mainīt bija pagrūti.Katrā ziņā tas netraucēja man darba vietas sporta svētkos iegūt otro vietu sacensībās kastingā :-D ,paņemot 1x rokā pamīkstu 2,70 kātu un izmetot divus mēģinājummetienus(parasti mētāju ar 1,80).Tikpat vienkārši var izskaidrot spiningošanu turot spoli uz augšu,tā cilvēkam kas visu mūžu bambījis ar ra-ta-tā(inerces spoli)vieglāk,jo saglabājās tīšanas virziens!
Nobeigumā ,Jāni man nekas nav pretī,ka mana mētāšanas tehnika tiek izmantota kā negatīvs piemērs jaunajiem makšķerniekiem (joker),bet manuprāt attieksme pret dabu un zivīm ir daudz svarīgāka!
PS.Tājās sacensībās bij jāmet zālē noguldītā palielā mērķī,manā darba kolektīvā ir vairāk kā 1000 darbinieku,tātād copmaņu ar pietiekami;-),katrā ziņā foreļupē tas ir daudz,daudz sarežģītāk …

Varbūt kādam tas liekas orģināls paņēmiens, taču pārvietošanās upē, kā to varēja redzēt TV, ir klasisks paņēmiens, ja ne sevišķi sīkā upē blakus iet divi spiningotāji. Arī tad, ja kādu apmāca šajā virzienā. Iesācējs parasti iet pa priekšu. Nekad necenšos līst uz vēdera. Ja nevaru labi iemest, tā vieta paliek neskarta un zivs var mierīgi dzīvot.

Kad rakstīju, prātā nebija neviens personīgi. Nedomā, ka tu esi vienīgais, kurš tik “orģināli” darbojas. Pie tam tu taču neesi tik vecs, lai kaut ko jaunu nevarētu apgūt.:-)

Piekrītu, ka stadionā ir vieglāk darboties kā foreļupē. Taču neesmu sastapis nevienu praktiķi, kurš bez papildus treniņa arī stadionā varētu nodemonstrēt augstu precizitāti. Ceru, ka saproti, pareizi izkopti metieni ļauj būtiski uzlabot metienu precizitāti arī foreļupē. Pamēģini iemest ar 6-7 g vizuli spainī no 10 – 15 – 20 m ar vienīgo mēģinājumu. Ja izdodas kaut vai uz trešo metienu, sarežģī savu uzdevumu, – novelc pāris metru augstumā virvi un met pa apakšu. Ja arī tad viss ir OK, cepuri nost un no manis pienākas… :-)(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.