Eiropa un makšķerēšanas lietas.

Līgošana veiksmīgi ir garām. Paldies, apsveicējiem, atvainojos tiem, kuri nevarēja mani sasniegt, jo centos pāris dienas iztikt bez telefona sakariem.

Uzklikšķini!Aizvakar pabiju Kopenhāgenā, kur piedalījos vienā nelielā sanāksmē par jautājumiem, kas saistīti ar makšķerēšanu. To bija noorganizējusi ELO - Eiropas līmeņa jumta organizācija, kura apvienojot Eiropas valstu zemju īpašnieku organizācijas.
Viena no sanāksmes idejām - EOL iestājas par lauku attīstību, izmantojot tikai laukiem piemītošās iezīmes, tai skaitā tūrismu. Makšķerēšana pievilina lielas ļaužu masas, dod lielu pozitīvu ekonomisko efektu un vienlaicīgi nav pretrunā ar dabu saudzējošas un ilgtspējīgas apsaimniekošanas stratēģiju. Attiecīgi, EOL ir ieinteresēta sadarboties ar valstu makšķerniekiem un to jumta organizācijām.
Šī sanāksme bija veltīta Baltijas valstu grupai. Tā kā sanāksme noritēja viena Eiropas projekta ietvarā un formāli bija veltīta nēģu tēmai, dalībnieku sastāvs bija "raibs". Lai gan EOL un EAA bija pārstāvētas nopietnā līmenī, atsevišķas valstis nebija pārstāvētas līmenī, ko gaidīja organizātori. Piemēram, Dāniju, Zviedriju, Vāciju un Poliju pārstāvēja atsevišķi zinātnieki, kuri labi orientējās nēģu problēmās, bet par makšķernieku problēmām un sadarbību starpvalstu līmenī, tai skaitā ar EOL runāja kā amatieri.
Bija daži jaunumi arī man.
- Igaunijā beidzot ir izveidojusies Igaunijas makšķerēšanas sporta federācija,
- arī Latvijā esot zemju īpašniekus vienojoša sabiedriskā organizācija (pirms sanāksmes mani centieni to atrast Internetā bija nesekmīgi). Nav izslēgts, ka ar to bija domātas ELO mājas lapā kā ELO biedri minētās Latvijas Latvijas lauku tūrisma asociācija "Lauku ceļotājs" un Latvijas mežu īpašnieku asociācija. Vienlaicīgi vienā no ELO projektiem ir minēta arī "Latvijas mežu un zemju īpašnieku apvienība", kura šī gada februārī Kokneses pagastā esot organizējusi Latvijā semināru par EU fondu izmantošanu Latvijā. Ar līdzīgu situāciju man nācās sastapties, kad Zviedrijā, kur tika realizēts ar Latviju saistīts projekts (t. sk. ar makšķerēšanai tuvu tēmu), zviedru draugi mani informēja, ka Latvijā šo projektu koordinē viena persona N. Savukārt, persona N Rīgā man atbildēja, ka tas ir svarīgs projekts, tajā viss notiek, bet makšķernieku intereses tur nav iestrādātas.
- izrādās, ka no Latvijas kāds jau dažās vietās ir prezentējies kā "federācijas viceprezidents", tāpēc daži jaunie paziņas brīnījās, kāpēc federācijas prezidents to nezin...

Lai gan runas skāra dažādus jautājumus, secināju, ka Briselē sēdošos makšķerēšanas draugus satrauc tas, ka valstis neizmanto reālas iespējas iegūt kopienas finansiālo atbalstu ar makšķerēšanu saistīto problēmu risināšanā. Izskatās, ka lauvas tiesu visās valstīs ievāc zaļie, - ar "dabas draugiem" neviens īsti negribot kasīties, tādēļ visi cenšoties savus projektus padarīt iespējami "zaļus", gan rūpējoties par putnu aizsardzību vai medību faunas jautājumiem, gan par pilnīgi jokainām problēmām. Piemēram, Dānijā kāds vienas savdabīgas un makšķerniekus neinteresējošas zivju sugas krājumu atjaunošanas projekts īsā laikā saņemot 10 milj. EUR lielu starptautisko fondu atbalstu. Lai gan makšķernieki Eiropā ir ļoti iespaidīga interešu grupa, viņu intereses valstīs politiskā līmenī netiekot pienācīgi pārstāvētas. Visbiežāk minētais iemesls - trūkst attiecīgās organizātoriskās kapacitātes.
Piemēra pēc varu minēt, ka mežiniekiem 2005.gadā bija atvērta aktivitāte “Meža īpašnieku apvienību izveidošana" ar visai nopietnu EU finansējumu. Vai daudzi zin, par šāda veida aktivitātēm?

Līdzīga situācija ir arī Latvijā. Piemēram, akvakultūras jomā, kuru makšķernieki varētu izmantot, lai uzlabotu zivju krājumu stāvokli Latvijas ūdeņos sev vēlamā virzienā, šobrīd varētu iegūt 1,5 milj. EUR Norvēģijas valsts finansiālu atbalstu. Diemžēl, izskatās, ka tas var paiet garām makšķerēšanas jomai. Vienkārši tādēļ, ka trūkst ieinteresētu cilvēku un attiecīgu projektu.

Visas prezentācijas, tai skaitā arī manu var redzēt www.fdd.fr/baltic_conference.php
 
24. 06. 2006.

  Seko jaunumiem Facebook



No comments



(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.