Par lašiem Daugavā

Autors ar niku JUURASKRABIS lapā www.zive.lv šodien bija ievietojis sekojošu ievērības cienīgu ziņu.

"Es jau kaut kur te teicu, ka - ja visi LR copisti maksā par kartēm, un + valsts saņem no Latvenergo piķi par sačakarētu Daugavu - te vienkārši nav godīgi, nav ētiski rīkot lašveidīgo LM Daugavā. Nu kakovo hrena ???. Mēs jau visu esam samaksājuši ! Un upē, saskaņā ar vanema atzinumu, ir simtprocentīgi audzētavu lasis - sadirsta, nenārstojoša un ģenētiski izkropļota /vēls nāciens, visi vienā laikā utt/ populācija. Ja makšķernieki, pat ar tik niknu un nesamierināmu lobiju, kā JST un AB spēkiem, nav spējīgi neko panākt, tad to upi vajag aizbetonēt un uztaisīt autostāvvietu ! Tas, ka joprojām makšķerēšanas noteikumos ir liegums par Daugavu, tas ir vai nu copeslietu guru nolaidība, vai apzināta tēmēšana uz LM Daugavā. Te takš lašu pilla pakaļa- audzētavas laiž, zveji smeļ vaislu, vanems skaita, ikri briest - viss notiek ! Un ik gadus visādas akcijas un vaktes notiek - a zive ta mētājās pa upi !
Tā Salmo kluba ideja par lašu ķeršanu jau nebija slikta, bet pilnīgi garām - nezinot upi. Tikpat labi varēja mušot lasi kanālā pie autoostas. Ir viņš arī tur. bet nedabūt. Nu, vismaz nelasot klasiķus, tipa Priedīti, nedomājot par zivju vietām...Pie Doles, ja paveicas, var noķert dažu, pat dažus, un ekstraklases lašus. Tos, kas tup pie turbīnām. Pasēžot Dole krogā, var redzēt kādu "rupjo" cilājoties...Bet...Ja tikai vietējie "zinātniskie zveji" neizsitīs, (a par tiem zvejiem neesmu pārliecināts, vai vanems pat zin, ja nu kads ko ir dzirdējis, tad jameklē Rūpniecības ielā... )Zem Hesa - tur ir daži pāri ar 20-50 kg ekstara izmēru īpatņiem. Bet tas ir viss. Masa Daugavas lašu - pamatsvarā no 6-10 kg, ar izņēmumiem līdz 20 kg, parasti mātes, pāri Doles krācēm neiet. Pamatā viņus izsit ar tīkliem jau pie Loču kanāla, Kurpnieku salas, Kundziņsalas, pretī inspekcijai Voleros, pie Kvadrāta, Dārziņiem, TV torņa, Zaķenes - tas ir - tos, kas tikuši garām Vecdaugavas murdu sistēmai no līča un uz augšu, pretēji visiem noteikumiem izvietotai Daugavas grīvā...
Izsišana sākas no līča, un sākas jau no vasaras beigām. Principā zivs izsišana Daugavā nebeidzas nevienu stundu. Pētnieciskie, vaislinieku zvejas rīki, oficiālie, kreisie - pats velns var kaklu nolauzt tajā zvejas rīku burzmā, kura sākas pie Rītabuļļiem un beidzas ap Kalngali, sākot ar 12-17 metru dziļumu jūrā un beidzot ar Centrāltirgus priekšu Daugavā...
Lai to likvidētu, nepieciešamas atļaut lašu makšķerēšanu no laivām. Gan līcī - Dugavas grīvā, gan upe - un, sākot no septenmbra, līdz decembrim, vienlaikus liedzot jebkādu rūpniecisko zveju /izņemot nēģus/ un rezervējot pāris murdus Daugavā - vaisliniekiem... un viss.
A copēt? Da pofig, kaut uz mušu, kaut ar vobleriem vai dropšotu, ar trubas mušām vai uz grunts velci /ja kāds atceras, bija tāda sistēma ar spogulīti, 20 naktstārpiem un beigtu reņģi... ja būs tauta uz ūdens, būs vismaz kārtības atrauga.. nevis bardaks, kā pēdējos gadus 20...
BET... par to visu MĒS esam maksājuši! Jau pērkot savu pirmo makšķernieka karti! (pirms gadiem 15...) Un lielākajai un apmakšķerējamākajai lašu populācijai nevajag ļaut palikt par LM objektu!
Te vanems var pateikt, cik smoltus iegāž Daugavā.. un nez, vai pateiks, nafig viņus tur ber, ja copmaņi nedrīkst ķert lasi..."

Mans komentārs, kuru ievietoju arī www.zive.lv

"Varu piekrist, ka lašu liegumam 01.10.- 15.11. Daugavā arī es neredzu īsta pamatojuma.
Nez kādēļ tu esi piemirsis, ka arī citas lašķērāju sociālās grupas ir kaut ko maksajušas. Saprotams, ka ne jau pērkot MK un, varbūt, maliķi vismazāk.
Attiecīgi, ja beidzot nevienam nav liegts (diemžēl, iznāk, ka arī maliķiem) Daugavā ķert lašus, tad pamēģināsim salīdzināt tos apjomus, ko izņem katra no grupām. Tieši salīdzinājums nenāks par labu copmaņiem.
Skaidrs, ka zvejnieki - profesionāļi, kuri izvietojušies upes lejtecē, kā vietu zinātāji māk izmantot savas ģeogrāfiskās priekšrocības. Taču, pēc manā rīcībā esošām oficiālām un neoficiālām ziņām, arī pirms paša Hesa laši ir tādā skaitā, ka arī maliķiem atmaksājas tos medīt. Nez kāpēc, šajā situācijā no makšķerniekiem, lai gan lašus makšķerēt ir atļauts, par lašu noķeršanu ne ziņas, ne baumas neienāk. Jau pirms daudziem gadiem man bija iespaids, ka makšķernieki nav gatavi no Daugavas izņemt kaut cik nopietnu daļu no ražas, kura tur katru rudeni atgriežas. To daļēji apstiprināja viens eksperimentālās copes gads. Arī šodienas situācija neko jaunu nerāda. Tu ceri, ka aizliedzot zveju, kaut kas būtiski mainīsies? Protams, samazināsies vai pazudīs no aprites tā daļa, ko izņem zvejnieki un maliķi, bet vai makšķernieki to spēs kompensēt? Kaut cik pārzinot lašu makšķerēšanas lauciņu, man šobrīd nav nedz ilūziju, nedz nopietnu argumentu, ka tas varētu notikt. Ja kāds grib pierādīt pretējo, lūdzu, diskusijai ceļš ir atvērts."
 
06. 11. 2007.

  Seko jaunumiem Facebookfive comments

Jonis Jonis - 07-11-’07 09:44

JK
Arī Aiviekstē esmu redzējis vimbiņas. Gaujā virs Lācītes Hesa arī, tur gan bija palielas, iespējams ka ne tik sen vēl tikušas aukšā.(Gadi 10 atpakaļ)

JK JK - 07-11-’07 09:02

Jonis
Vimbas virs Rīgas hesa ir, bet tikai mazas un droši vien, ka tās ir iesprostoto vimbu pēcteces un daba ir izdarījusi savu, kā Tu to pats apraksti.

Jonis Jonis - 06-11-’07 14:32

JK
Virs kuriem HESiem Tu domā?
Pirms Rīgas HEsa ir normālas vimbas.Virs RīgasHESA, Ķeguma un PļaviņuHEsiem praktiski nevajadzētu būt, bet ir manītas tādas mazas, kā Tu minēji. Visticamāk ka tās kādreiz kad bija iespēja uziet aukšā tur arī palika, nonārstoja un uz Jūru atpakaļ netika, līdz ar to gadu gaitā atīstās zivju populācija, kas būtiski atšķiras no tipiskās. Izmainās gan izturēšanās, gan barošanās un citi faktori.

JK JK - 06-11-’07 13:33

Man jau tie laši kā ķeramais objekts pilnīgi neinteresē, jo nav mana stihija, bet cik tad Latvenergo vispār naudiņas atvēl zivju lietām? Cik saprotu, tad Latvenergo maksā arī par citiem hesiem, kas ir uz Latvijas upēm, jo elektrību tak atpērk Latvenergo no viņiem. Reāli tak sanāk, ka Latvenergo nauda tak jādala uz visām upēm un tad jau tas ieguldījums ir diezgan niecīgs.
Raksta autors sūdzās par lašu degradēšanos, bet kā tad ir ar citām ceļojošajām zivīm? Cik liela piemēram ir vimba aiz hesiem? Ogrēnieši saka, ka 250 gramus reti kad sastop.

copmanis copmanis - 06-11-’07 11:02

Copēju tajā gadā, kad bija atļauts spiningot un nevienu lasi pat nemanīju. Nepielec, ko JUURASKRABIS piedāvā, sapratu ka viņam nepatīk licencētā cope vairāk nekā jauna nav.(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.