Dažas pārdomas par zvejas lieguma tēmu

Necik sen man draugi zvanīja un sūkstījās par ikru pilnām līdakām Rīgas zivju tirgū. Nācās ilgi skaidrot par to legālo izcelsmi. Vakar sākās laiks, kad zivis no Latvijas iekšējo ūdeņu zvejniekiem it kā nedrīkstētu nonākt tirgū. Šodien man bija saruna ar cilvēkiem, kuri vēlreiz apliecināja, ka saldūdens zivju tirgū netrūkst. Pēc necik sen skaļi publiskotās epizodes, kad inspektori tirgū sastādīja protokolu vienam Latvijas zvejniekam par jokainu pārkāpumu, mani interesē, kas notiks turpmāk. Tai skaitā gribas rast atbildi uz jautājumu, kādi ir svaigo zivju ceļi , kamēr tās nonāk līdz letei tirgū. Protams, nav jau tā, ka nekas nav zināms, taču visai informācijai kaut gan ir ticams, tomēr dažreiz arī spekulatīvs raksturs.
Tāpēc arī dažas pārdomas. Ja es būtu kaimiņvalsts, piemēram, Igaunijas zvejnieks, mani priecētu Latvijas likumi. Igaunijā liegumu laiki ir citi un citādi, dabīgi, ka es visu produkciju, jo sevišķi Latvijas zvejas lieguma laikā vestu uz Latviju, kur tirgus tajā laikā ir atbrīvots no vietējiem piegādātājiem. Arī cenas Latvijā ir augstākas un te ir izdevīgi pārdot visas saldūdens zivis, izņemot asarus.
Savukārt, kā Latvijas pilsonim man liekas, ka te kaut kas nav kārtībā.
Ja es būtu Latvijas zvejnieks, es teiktu, ka valsts lobē ārzemju piegādātājus. Līdzīgi kā situācijā ar lašiem. Pie tam, zinot, ka legālas piegāžu transporta pavadzīmes var būt labs piesegs arī nelegālām piegādēm, lieguma laiks varētu būt labs peļņas laiks arī vietējiem maliķiem, kā nekā konkurence strauji mazinās. Ja pieņemam, ka malu zveja ir izdevīgs bizness, kura lielumu var tikai nojaust no atsevišķiem gadījumiem Babītes ezera sakarā, nopietnam Rīgas reģionā funkcionējošam maliķim samaksāt vai, kā saka, nomest kādus 1000 Ls, lai inspektors viņu netraucētu, ir saimnieciski izdevīgs pasākums. Vēl jo vairāk tāpēc, ka valsts pati netieši demonstrē savdabīgu lobismu malu zvejniecībai. Gan ar to, ka sarežģījusi vai nav atrisinājusi inspektora darbošanās problēmas virsstundās un brīvdienas, gan nosakot speciālus pienākumus sekot legālajiem zvejniekiem, tai skaitā saistībā ar vaislinieku zveju.

Laikam atkārtošos, bet pie visā tā jāpievieno problēmas, kuras inspektoriem var rasties iespējamo lielo sodu iespaidā, kad katrs nopietns pārkāpējs vai nepatiesi apsūdzētais uzskatīs par savu pienākumu pierādīt, ka inspektoru kvalifikācijas līmenis neatbilst šodienas prasībām. Nemaz nerunājot par vides kontroles institūciju pienākumu uzņemties šefību pār tiem "aktīvistiem", kuri grib ietikt sabiedrisko inspektoru kastā un sabiedriskā kārtā cenšas iesaistīties cīņā ar pārkāpējiem. Nez vai būs jābrīnās, ja inspektori savu galveno uzmanību veltīs tiem, kurus vieglāk pieķert un sodīt. Pensionāri, iesācēji, legālie zvejnieki - tā varētu būt viņu galvenā auditorija. Neko darīt, - paskatīsimies, varbūt manas pārdomām nav īsta pamata.
 
17. 04. 2008.

  Seko jaunumiem Facebookeleven comments

igors igors - 22-04-’08 15:20

vakar biju RCT zivju paviljona.2-3kg lidakas.2,50ls par kg.diemzel neko vairak nevareju ka vien izlamaties, un izteikt savas domas.skumji…

Kāpēc tev bija jālamājas? Zivju ceļi līdz letei var būt dažādi, pie tam pilnīgi legāli. Piemēram, kāds apzvejo savu privāto karpu dīķi, kurā līdakas ir nevēlamas. Vai speciāli noturēta realizācijai rūpnieciskā saldētavā. Varbūt pat importēta tepat no Igaunijas. Utt.

karlis karlis - 20-04-’08 21:33

breksi,to vajag jautāt nevis stikutam ,bet gan Vejonim čomam A Birkovam un ir tāda kundze A Pūriņa kas saņem algu!!!!!!!!.

Nesaņem neviens par to algu. Tā ir sistēmas problēma – visi ir uzņēmušies sev konkrētu darbu un intensīvi darbojas, bet lielus caurumus sistēmā nav kas aizlāpa.

breksis breksis - 20-04-’08 12:08

jst Tas viss ir taisnība, tik pasaki, kā to visu izbeigt. Cik ilgi var malt vienu un to pašu? Vai tad valstī kāds algu nesaņem par to lai to visu sakārtotu?

Izbeigt to nav vienkārši. Ja meklēsim tos, kas saņem algu, jāsāk būs no pašas augšas. Prezidents, premjers, Saeimas vadonis, utt… Tieši tāpēc jau mana prognoze nav optimistiska – kamēr katram ūdenim nebūs konkrēta saimnieka, kurš kaut ko saņems no apsaimniekošanas, maliķus izskaust neizdosies.

jānis jānis - 20-04-’08 12:06

Tur jau tā lieta, ka izdevīgāk kontrolēt legālos zvejniekus.

breksis breksis - 20-04-’08 12:03

Ja nevar maliķi noķert uz ūdens, tad viss ir pa tukšo. Visās malās raksta, ka inspektori tirgū netiek galā ar …spirķik, sigaretti, kreiso gaļu…, bet te daži naivie cer ka viens inspektors tiks galā ar zivju piegādātājiem. Drusku pabaidīt tik var, kamēr šo nopirks ar visām panckām vai pasūtīs uz smaržīgu vietu. Ja būs pārāk apzinīgs,cik tur vajag lai uzrīdītu korupcijas apkarotājus.

karlis karlis - 19-04-’08 10:25

‘jst.par to tirgu, vai tur nav zināma mēra ieintresetas lielās zivs Vej,Roz Rie Zaķ vai valstiski domajoši ierēdņi nevarētu sakārtošanai ziedot vienu štata vienību inspk ,cetrāL TIRGŪ,UZRAUDZĪTU,KAS PAR ZIVĪM UN NO KURIENAS VIŅU IZCELSME.

Kārlis Kārlis (Email ) - 19-04-’08 09:55

puse no visiem valsts vides inspektoriem,būtu jaatlaiž ar vakardienas datumu,un tikpat daudz no vides ministrijas,ja runājot patiesi tad lielrīgas ispekcijas priekšniecība dara visu iespējamo neiespējamo lai nevajadzētu ķert un apkarot maluzveijniecību;daži piemēri;pieci valsts vides inspektori tiek piestiprināti vaslenieku zvejniekiem,atsakās Strautiņš no papildus degvielas,atņemtās zivis brakiem dala palabi pa kreisi,sesd-svēd nestrādā jo ir stundu pārstrāde un 90 gadijumos parkāpumos ir tikai tie kas var nomaksāt sodus un kam ir ko atņemt,jautājums kāpēc;atbilde,inspektoram no uzliktās summas kabatā ieripo alga+40 procenti pie jaunās sodu sistēmeas nav nemaz sūdīgi ja kāds grib kautko pārkāpt abģērbieties pa’bomzi un tuvumā neatstājiet auto neviens insp klāt nenāks(nav ko paņemt).ūtt

no malas no malas - 19-04-’08 07:27

Heino, neņirgājies par lettiņiem…:-) Par kādu uzticības telefonu runā? Varbūt kādu autoatbildētāju uzlikt vienīgi. Ar ierakstu GAIDIET, VISI INSPEKTORI PAŠREIZ AIZŅEMTI. VAI ZVANIET VĒLĀK….

Heino Heino - 19-04-’08 00:04

Breksit,domas lasi ka no diva auss!Es tik vienu nesaprotu,ka gadijas ka igaunu inspektori nokera savejo ar nelegalu lomu,tiiklam acis pa mazu bija!Varbuut papeetiet un pamacaties!Tacu liekas ka Latvija ar nau nemaz tik katastrofali slikti ar zivju resursu aizsardziibu.Vien vajadzetu padomat ka tautai buutu vieglak informet inspektorus par parkapumiem.Tacu zvejnieki un makskernieki var dod daudz info ja telefona numurs vienmer buus pie rokas,vajadzetu tadu ka bezmaksas uzticiibas numurinu.

breksis breksis - 18-04-’08 22:23

Bebram Vai tad pats nezini, ka sabiedriskajos kārtībniekos filtrējas arī tādi, kuri paši pa kluso brakarē? Ne jau daudz bet ir. Kad apliecība kabatā veči jūtas kā īsta mafija. Pie reizes var patrenkāt kādus kas nemaksā nodevas. Vai tad zemessargu laikos bija citādi?

Bebrs Bebrs - 18-04-’08 19:59

Kāpēc vārds “aktīvists” ir pēdiņās?

Manā vietā atbildējis breksis. Nav vajadzības neko papildināt.(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.