2009 YOUTH GRANT SCHEME

Vakar no EFFTTA (European Fishing Tackle Trade Association) saņēmu informāciju, ka asociācija ir izsludinājusi pieteikšanos uz finansējumu projektiem, kuri ietver bērnu iesaistīšanu dažādās aktivitātēs makšķerēšanas jomā. Pasākuma moto - “Another great chance to introduce children to fishing...” Tā kā Latvijā ir firmas, piemēram, Salmo, kuras ir EFTTA biedri, arī mēs varam pretendēt uz šo finansiālo atbalstu. Cerot, ka kādam radīsies labas idejas, zemāk ievietoju nelielu izvilkumu no vēstules.

Once again the European Fishing Tackle Trade Association (EFTTA) has this year set aside an overall budget of €40.000 in order to support youth fishing projects across Europe.
Previous projects supported by EFTTA include the World Junior & Youth Shore Championships 2008, Outdoor Experience at the River Aggar, Get Hooked on Sea Fishing and SportFish Junior Serbia to name a few.
All projects need to apply for the grant to the EFTTA Board and must recruit financial sponsorship from an existing EFTTA member before sending in an application (a list of EFTTA members can be found on the EFTTA website www.eftta.com). If awarded the grant, EFTTA will match the sponsorship from the EFTTA member up to a limit of €2.000. If you know of any youth fishing schemes that would benefit from this award please pass on this information. We would like to build on the success of previous years and look forward to welcoming new groups to the scheme.
In order to apply for the EFTTA Youth Grant, please send the following information to the EFTTA Secretariat before 1st October 2009.

 
16. 09. 2009.

  Seko jaunumiem FacebookOne comment

jautājums jautājums - 16-09-’09 11:55

Vai šogad mušošanas pasākumā Siguldā būs arī konkurenti no ārzemēm?
Būs. Labi pārstāvētas būs Igaunija, Lietuva un Krievija, bet sevišķi lielā skaitā solās būt somi. Arī sponsori ir nopietni – Salmo, Forelīte un Vision.(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.