Par jaunajiem Makšķerēšanas noteikumiem

Šodien komentāros ir jautājums - "Kā vērtējat jaunos MN ? Man absolūti nepieņemami ir šķērseņu aizliegums un rudens vispārējs liegums mazajās upītēs, pie tam neviens nav apskatījies kartē vai uz tām upītēm nav Hesu - virs tiem neviens pumpainais ar galvošanu netiek."

Atbilde iznāca gara, tāpēc to ievietoju pamatlapā.

Jaunajos noteikumos, lai gan ir dažas lietas, kuras no makšķernieku viedokļa ir uzlabotas, ir palikuši gan vairāki iepriekšējo MN trūkumi, gan nākuši klāt jauni. Kaut gan piedalījos darba grupā, kura gatavoja jaunos MN, tajā, lai panāktu progresu, manuprāt, būtu bijis jādiskutē vismaz trīs gadus. Tāpēc LMSF vārdā uzrakstīju vēstuli ar mūsu viedokli tikai par galīgi nepieņemamiem pantiem, kuru nosūtīju Valsts Kancelejai, taču šajos "krīzes" apstākļos, visticamāk, neviens necentās tajā iedziļināties. Attiecīgi, tika virzīts un MK apstiprināts sākotnējais variants, kuru gatavoja ZM.

Jaunajos MN ir vairāki būtiski trūkumi. Tajos ir normas, par kurām ar normu autoru, es teiktu, nav vērts strīdēties, jo tas neko nemaina. Vairākkārt esmu norādījis, ka šādām normām nav vietas MN, jo jebkurš "maliķa" advokāts tās var apspēlēt bez problēmām. Kaut vai vecais stāsts par zivju nogalināšanu. Attiecīgi, šāda norma ir tikai formāla, tai ir tikai ieteikuma raksturs. Nav grūti iedomāties, - ja visām normām būtu līdzīgs ieteikuma raksturs, MN būtu gandrīz vai bezjēdzīgi. Jo administratīvi sodīt nevienu nevarētu. To pašu var teikt par balansieri, ūdām un vairākām citām lietām. Nedomāju, ka makšķerniekiem ir vērts skaļi iestāties pret tādām normām. Ja kādam būs nopietna interese tās ignorēt, šīs normas nebūs šķērslis. Attiecīgi, tādas normas nevis sasniedz iedomāto mērķi, bet tikai apgrūtina jau tā sarežģīto inspektoru darbu un kultivē tiesisko nihilismu.

Otra problēmu grupa ir normas, kuru efekts ir pretējs iecerētajam, - tās sarežģī dzīvi gan esošajiem, gan potenciālajiem makšķerniekiem un, attiecīgi, automātiski to atvieglo potenciālajiem likumpārkāpējiem. Joprojām turos pie aksiomas, - jo mazāk pie ūdeņiem likumpaklausīgu makšķernieku, jo plašākas iespējas mēs dodam maluzvejniekiem. Niša tukša nepaliek. Jo sevišķi šodien, kad valstij totāli trūkst resursu zivju aizsardzībai, bet bezdarbs plešas plašumā.
Piemēram, nepieciešamība pēc personu apliecinoša dokumenta. Likums nosaka, ka Latvijā (šodien) par tādu dokumentu var būt vienīgi pase. Komentāri gandrīz vai lieki. Inspekcijas pārstāvji darba grupā, lai it kā atvieglotu pārkāpēja personības noskaidrošanu un prognozējot, ka valstij būšot zaudējumi, ja divi makšķernieki izmantos vienu MK, uzstāja, lai makšķerēšanas kartē būtu ierakstīts personas kods. Bet, kad saprata, ka ar to nebūs līdzēts, panāca, ka personība būs jāpierāda ar dokumentu. Tikai rūpēs par personas identifikāciju "piemirsa" par loģiku, - ja līdzi ir pase, nav nekādas vajadzības MK rakstīt personas kodu. Varbūt vadījās no rūpēm, lai Jānis Ozoliņš nenodod karti Jānim Ozoliņam ar citu p.k.? Pie tam interesanti, kā inspektors skaidros pārkāpēja personību, ja līdzi nebūs pases ??! Laikam jau tieši tā, kā tas notiek šodien.

Tāpat tipiski birokrātiskā norma, ka sacensību nolikumi jāsaskaņo ar ... Ja sacensību organizētājs rīkojas likumu un noteikumu ietvaros, neviens viņam nekādus šķēršlus nedrīkst likt, proti, nedrīkst neko nesaskaņot. MN autori centušies tikai apmierināt dažu birokrātu vēlmi jebkuru aktivitāti saskaņot. Vienkārša un loģiska informācijas apmaiņa dažubrīd nonāk līdz pat absurdam, - šogad LMSF radās problēmas, jo bija pašvaldības, kuras iesākumā paziņoja, ka tas ir nonsenss, jo viņiem neesot noteikta kārtība, kā saskaņot šādus "nolikumus". Pēc tam "vienkārši" ar triju klerku vīzām vadība tos saskaņoja ar piebildi, - nu, ja jums vajag...

Par mazajām upēm, kuras, ja nemaldos, visas ir privātie ūdeņi, ir līdzīgi. Noteikumi tika izdabūti cauri tikai, lai nestrīdētos ar vienu klubu, kurš lepni sevi nosaucis par LMA. Jo viņi Salacas pusē nevarot tikt galā ar tiem, kas tēlo makšķerniekus pie mazajām upītēm. Jābūt naivam, lai domātu, ka maliķim, kuram pie rokas leģendu netrūkst, šis pants būs šķērslis atrasties pie lašu nārsta upes. Tieši otrādi, viņi jutīsies mierīgāk, jo būs droši, ka normāli makšķernieki viņus netraucēs. Ne tikai Salacas baseinā, bet pie visiem sarakstā minētajiem strautiem. Pie tam variantā, kuru redzēju, jauno MN pavaddokumentos ir norāde, ka jaunās kārtības nodrošināšanai papildus resursi no valsts puses nav nepieciešami. Acīmredzot, VidM, kura nav iebildusi pret šiem MN, ir pārliecināta, ka esošie inspektori, pateicoties jaunajiem MN, tiks galā arī ar jaunajiem uzdevumiem.
 
24. 12. 2009.

  Seko jaunumiem Facebookfourteen comments

paps paps (Email ) - 14-02-’11 23:05

Interesanti zināt, kas notiek, ja es gada karti nopērku teiksim, 25 martā? ja jau gada karte, tad viņai jābūt derīgai līdz nākošā gada 25 martam. Iznāk, ka mani apcakarē??? – gada karte, bet derīga tikai 9 mēnešus un 6 dienas?? Jo logjiski būtu, ka gada karte ir uz kalendāro gadu, nevis tekošo – tāpat kā piemēram OSTA. un ja es to nopērku 30. decembrī?

Makšķernieks Makšķernieks - 10-01-’10 12:39

V. Makšķerēšanas aizliegumi dažās ūdenstilpēs 31.2. makšķerēšana ar mākslīgo ēsmu: 31.2.1. Gaujā, no ietekas jūrā augšup pret straumi līdz šosejas tiltam Strenčos; Ko tagad spiningot vairs nevar ???

Spiningot nevar laikā no 1.oktobra līdz 30.novembrim. Skatīt pantu 31. Taču tas nav jaunums.

copmanis copmanis - 08-01-’10 17:00

Ingus. Nenoslīksti tajās aizdomās! Ja tev kā patērētājam nepietiek, ka pārdevējs pasaka, šī karte ir derīga, paprasi lai to apstiprina ar firmas prezidenta parakstu. Nu kā polisei. Un notariāli lai šo parakstu ar apstiprina, varbūt tas nemaz nav īstais prezidents… :-))

Ingus Ingus - 08-01-’10 15:02

Polisei ar makšķernieka karti tik tiešām sakars ir mazs, bet abi dokumenti dod iespēju izmantot kadu labumu, Piemēram, bez derīgas octa polises ar mašīnu braukt nedrīkst, tieši tā pat kā nedrīkst makšķerēt bez derīgas makšķernieka kartes. Tikai polisei derīguma termiņš ir urakstīts skaidri un saprotami visiem. Dīvains arī ir Jūsu uzstādijums, ka derīguma termiņš varētu būt kodēts tikai kontrolētajiem saprotamā formā, jo man kā patērētajam ir tiesības zināt vai es ar konkrēto karti varu makšķerēt vai tomēr nē.

Ingus Ingus - 08-01-’10 10:08

“Kā saka, katram var būt savs viedoklis.” Par šo jav arī es runāju, ka šadai iespējai ir jābut maksimāli izslēgtai, izdarot to ar korektu noformējumu. Iedomājies, kas notiktu ja, piemēram, uz apdrošināšanas polisēm nebūtu uzrakstīts termiņš, bet tikai kaut kādi skaitļi… Vispār jau tam ‘kartona gabaliņam’ ir diezgan liels spēks, tāpēc arī vēlētos viņu redzēt tik pat juridiski spēcīgi un precīzi noformētu. Nevajag pārprast. Savs viedoklis var būt tikai privātpersonām. Vajadzētu saprast, ka derīguma termiņš varētu būt uz MK iekodēts arī citā kontrolētājam atpazīstamā formā, piemēram, kā krāsains laukums vai svītru kods. Piemēram ar polisi maz sakara ar gada kartes noformējumu.

Ingus Ingus - 07-01-’10 16:49

Bet uz kartes ir uzdrukāts tikai skaitlis 2010 un viss. Skaitlis 2010 var apzīmēt daudz ko un katrs indivīds to skaitli var interpretēt pa savam. Ja uz kartes būtu uzdrukāts piem.: “2010. gada makšķernieka karte” vai “Derīga 2010. gadā” tad būtu viss skaidri saprotams, bet pašlaik izskatās, ka kādam uzņēmīgākam cilvēkam ir dota iespēja “lekties” ar valsts institūcijām un pieļauju, ka varētu arī gūt panākumus. Vienkārši nedaudz sacepos, par to, ka pat tādu sīkumu nevar līdz galam novezt. Kāpēc sarežģīt sev un citiem dzīvi ar sadomātu problēmu? Kad kāds pērk MK, viņš taču pavaicā, lai iedod gada karti, kura viennozīmīgi ir derīga 2010. gadā, tātad tādu, kuru par derīgu atzīst kontrolējošās institūcijas. Ar savu samaksu pircējs apliecina, ka uzticas pārdevējam un preces kvalitātēm. Pārdevējs ir garants šī “kartona gabaliņa” juridiskajam spēkam. Nez vai par to “jāsacepas” un jālauza galva, ja kāds gudrinieks kādu ciparu interpretēs citādi. Piemēram, iedomāsies, ka šāda MK dod tiesības noķert 2010 zivis. Kā saka, katram var būt savs viedoklis.

Ingus Ingus - 06-01-’10 10:48

Jautājums par kartēm. Kā var uzzināt kartes derīguma termiņu? Noteikumi nosaka, ka makšķerēt ir tiesības personām, kurām makšķerēšanas laikā ir klāt DERĪGA makšķerēšanas karte. Nezinu kā ir uz 3 mēnešu kartēm, bet uz gada kartēm derīguma termiņš NAV norādīts. Gada MK derīga tajā gadā, kurš ir uzdrukāts uz kartes. Attiecīgi, termiņš beidzas decembra pēdējai dienai beidzoties.

copmanis copmanis - 04-01-’10 07:48

ilmārs Nav tik traki. Tas attiecas tikai uz mazajām upēm. Lasi noteikumus tālāk: 31.1.1.1. Ogres baseina upēs Līčupē, Naružā, Sumuldā, Taukātnē, Vedzē; 31.1.1.2. Pededzes baseina upēs Akaviņā, Alūksnītē, Aronā un tās baseina upēs Bērzaunē un Talejā, Ievednē, Kujā augšup pret straumi no tilta uz Cesvaines–Gulbenes autoceļa, Vesetā lejup no tilta pie Lejaskroga Vietalvā, Virgulicā.

ilmārs ilmārs (Email ) - 04-01-’10 07:08

Kurš var palīdzēt izprast jauno noteikumu šo punktu:31. No 1.oktobra līdz 30.novembrim aizliegta: 31.1. jebkura veida makšķerēšana: 31.1.1. Daugavas baseinā: vai tasnozīmē visam daugavas baseinam pilnu liegumu uz konkrēto laika posmu.

GatisBB GatisBB - 01-01-’10 12:52

Nav jau norādīts, kādam dokumentam ir jābūt. Rakstīts, ka “…dokuments, kas ļauj identificēt personu (vārds, uzvārds un personas kods).” Man ir veselības apdrošināšanas police, uz kuras ir gan mans vārds, uzvārds, gan personas kods. Par fotogrāfiju nekas nav teikts. Kārtējais LMA kāsis?

juurasbullis juurasbullis - 31-12-’09 13:43

noteikumos nekas nav teikts par to kāds būs sods, ja nav personu apliecinošs dokuments bet karte ir, vai to uzskatīs par makšķerēšanu ar nederīgu karti?

Kartes derīgumu neiespaido tas, ka nav personu apliecinoša dokumenta. Tomēr, ja nebūs dokumenta, varēs uzskatīt, ka MK īpašnieks attiecīgo MN pantu ir pārkāpis. Kāds sods būs par to, ka pase nebūs līdzi, nevaru pateikt. Līdzīga situācija ir, piemēram, auto vadītājiem. Eksistē pilnīgi atšķirīgi sodi par auto vadīšanu bez tiesībām un par to, ka tiesības ir palikušas mājās.

Bebrs Bebrs - 27-12-’09 14:02

Pierādīt cemerēšanu var, – ar ziņojumiem, paskaidrojumiem utt. Bet kas notiks pārsūdzot, to neviens nevar zināt. Ir pilnīgi patiesi gadījumi, kad pārsūdzot ir anulēti protokoli par makšķerēšanu bez kartes (arguments – neko nenoķēra, tātad arī dabai nekāda kaitējuma nav), par to ka noķerts vīrs ar tīkliem laivā (viņš taču tik brauca ar laivu, kā pats skaidro – nebija nodoma likt tīklus) utt. Nu nez vai balansieris ir tas rezultatīvākais cemerēšanas rīks, es pieļauju ka ir konstrukcijas ar āķiem kur to var darīt sekmīgāk.

no Rīgas no Rīgas - 27-12-’09 11:36

Kāds var pateikt, cik šogad tie cemmerētāji ir noķerti? Reāli noķert viņus ir stipri grūti. Zinu tikai vienu vietu kura Latvijā kādu gadu bija apdraudēta, tik inspektori parasti to “pamanija” kad viss slaktiņš bija beidzies. Neko vairāk tajās cemmerēšanas vietās par baidīšanu nevar izdarīt. Pieleik smēķi pie auklas un visi gali ūdenī. Ja nu vienīgi kastē ir labs loms….Arī “mednieks” pats var nonākt sprukās, ja redz ka cemmerē bet neprasa to pārtraukt.

Bebrs Bebrs - 27-12-’09 10:25

Punktu 12.3 var apiet daudzos veidos – izveido vienu kustīgu āķi utt. un kaut vai uz viena no āķiem uzsparaust pāris baltos tārpus – neviens nevarēs pierādīt ka es nemakšķerēju ar dabīgo ēsmu. Man personīgi noteikumi nav domāti lai tos apietu bet lai ievērotu, makšķerēšana man ir atpūta nevis process lai kaut kādā veidā kaut ko “apaietu”, neievērotu utt. No šķērseņu izmantošanas Ventā neattiekšos jo zivis kuras uz tām ķeršu(asari, līdakas) nav aizliegts ķert kā arī negrasos cemerēt. Atceros Oltes raidījumā bija sižets ar LMA vadoņa ES izcemerēto lasi – zivs tika aizķerta aiz muguras, izvilkta un paturēta. Ja pat LMA neievēro savus rosinātos grozījumus MN tad šoreiz paturēšu tiesības arī neievērot es. Kāpēc gan ne? Pilnīgi nesaprotams ir kāpēc rudenī nevarēs makšķerēt Šķēdes upē. Uz Šķēdes upes ir 2 hesi un jau augstāk par pirmo – Šķēdes dzirnavdīķa hesu neviens “pumpainais” netiek. Vēl jo vairāk ka vides aizsardzības ir viena no tām jomām kas “dižķibelē” cieš visvairāk – piemēram no jaunā gada pa Ventspils, Saldus, Kuldīgas, Liepājas rajoniem kopā būs 5 inspektori kuriem esošais degvielas limits tiek samazināts vēl uz pusi, vēl ņemot vērā arī “obligātās darba brīvdienas” inspektoru sastapt pie ūdeņiem iespēja būs praktiski minimāla. Tipisks balansieris kā cemmerēšanas rīks tiek lietots tikai zivju paaugstinātas koncentrācijas vietās. Latvijā to ir visai maz un tās ir īslaicīgas. Pat, ja lieto standarta konstrukciju, tā neatļautu pielietošanu var fiksēt tikai tad, ja pārkāpēju noķer, kā saka, pie rokas ar visiem pierādījumiem. Biežāk var iekrist nevainīgi iesācēji, kuri vienkārši žibulē un nezin, ka tāds rīks kā balansieris attiecīgajā vietā ir aizliegts.(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.