RR un EGI par mušiņmakšķerēšanu 2003.gadā.

Arhīvs 2003.

:: Ziemassvētki    21    24.12.2003 12:23

Tuvojoties brīvdienām un Jaunā Gada gaidās pieļauju, ka lielākais mušotāju daudzums arī līdzīgi citiem ļautiņiem aizrāvušies ar Ziemassvētu pirkšanās drudzi un daudz laika pārdomām par savu hobiju vaira neatliek. Lielu paldies sakam visiem, kas atbalstīja mūsu centienus neta pasaulē, īpaši JST un arī ārzemju kolēģiem, kuru orģinālos apsveikumus Jūs redzat mūsu lapiņās. Vēlam Jums visiem veselību, labu noskaņu, un daudz naudiņas, lai varētu arī kādu savu personīgo (ne tikai sievas un bērnu) sapni arī materializēt. Nezinat kas jums vēl trūkst? Te maziņš ieteikums: http://www.sageflyfish.com/sage_products/tcrSeries.shtml

Priecīgus Ziemassvētkus un zivīgu Jauno Gadu!
Gaidīsim visus nodarbībās kā parasti piektdienās un ar Jaunā gada pirmo nedēļu sāksim izmantot arī laiku svētdienas vakaros.

Egi & 2R pievienojas.<BR>

:: Pulling and pushing?    20    18.12.2003 10:05

Domāju daudzi no tiem mušutājiem kas ir bijuši mūsu nodarbībās ir dzirdējuši, vai arī kur citur lasījuši par diviem dažādiem mešanas stiliem. Angliski: Pulling and Pushing. Latviski skan diezgan perversi: vilkšana/vēzēšana un stumšana/grūšana. Gandrīz kā Fredim ar Ufo- pastum, pastum, pietupies….Labi, tas tā -būtība:

Pulling- stilam vairāk raksturīga aizvērta stāja (arī briesmīgs termins) resp. abas kājas vienā līmenī, vai pat labā kāja izvirzīta uz priekšu, ja runājam par mešanu ar labo roku. Pamatpazīme, ka roka kas tur makšķeri kustās elkonī un plecā taisnā līnijā un netiek iznesta sāņus ārpus pleca. Galvenā priekšrocība tādam stilam, ļoti viegli noturēt taisnu metiena trajektoriju, līdz ar to šo stilu var izmantot kad jāmet vai nu precīzi vai tālu. Derīgs makšķerējot ar progresīvas akcijas kātiem.
Pushing-stilā vairāk izmanto atvērtu stāju (labai rokai labā kāja atvirzīta atpakaļ) un rokas kustības metiena laikā notiek paralēli (ideālā gadījumā) ķermenim. ( +) Iespēja panākt garāku kāta taisnvirziena kustību, kas ir ļoti būtiski tāliem iemetieniem. Jo garāka ir šī kustība, jo garākā posmā mēs pieliekam spēku un panākam lielāku enerģijas atdevi uz auklu. Negribu, ko saputrot vai uzbāzties ar gudrām elementārās fizikas formulām, bet ja neticat pajautājiet jebkuram skolniekam (vēlams ne nesekmīgam). (-) Tai pat laikā,- mūsu fizioloģijas dēļ ir grūti nodrošināt šīs trajektorijas taisnumu( skat. rakstu par trajektoriju). Ar ātru, spices akcijas kātu iespējams makšķerēt tikai šajā stilā.

Ceru drīzumā papildināsim šo rakstiņu arī ar kādu ilustratīvo materiālu, lai vieglāk būtu saprast par ko runājam. Es pats izmantojo abus stilus atkarībā no makšķerēšanas apstākļiem un tā ko gribas panākt ar konkrēto metienu. Var būt pat situācijas, kad grūti viennozīmīgi pat klasificēt kurā stilā tiek izdarīts metiens, jeb pareizāk sakot, vienā metienā tiek izmantoti elementi no abiem stiliem.
Nu ceru ka visi visu saprata, -es personīgi nekā!!?? Tā gadās, ja iepriekšējā vakarā iedzer par daudz sarkanvīna. Ja tā,- tad vajadzētu būt gūzmai jautājumu viesgrāmatā. Ja visiem viss skaidrs,-tad drīzumā izdomāšu vēl kādu murdziņu.
P.s. 2R solīja kaut ko jaunu iemest teorijas nodaļā,-neaizmirstiet pārbaudīt! Reizēm viņš arī izdara, ko sola –atšķirībā no manis!
Egi

:: Underhand vai Spey cast    19    17.12.2003 15:53

2R
Lai arī darbojoties ar divrocīgo mušiņmakšķeri metienus var izdarīt arī pār galvu auklu turot gaisā (Overhead cast), populārākie un vienlaikus efektīvākie ir metieni, kuros aukla no ūdens netiek izcelta. Efiktīvāki šie metieni ir galvenokārt tāpēc, ka tie neprasa tik daudz vietas aizmugurē, un otrkārt precīzi apgūstot iemetiena tehniku mušas pārmešana prasa mazāk spēka. Vēsturiski šie metieni pirmo reizi tika aprakstīti Anglijā Spey upes krastos, no kurienes ir cēlies arī nosaukums Spey cast. Līdz ar to liela daļa makšķernieku visus uz ūdens izpildītos metienus uzskata par Spey metieniem. Vienlaicīgi pirms vairāk kā divdesmit gadiem G. Andersons attīstīja tā saucamo Underhand cast, kā rezultātā daudziem ir grūti saprast kāda tad ir atšķirība, un kurš metiens ir efektīvāks attiecīgajos apstākļos.
Klasiskajā Spey metienā , apakšējā roka (parasti kreisā) praktiski statiski tur makšķeri, un ir kā ass punkts ap kuru griežas kāts. Kustība tiek izdarīta praktiski tikai ar augšējo roku (parasti labo) savukārt apakšējā roka metienā nepiedalās.
Underhand metienā augšējā roka (parasti labā) praktiski stāv statiski un sakrīt ar kāta rotācijas asi. Metiens tiek izdarīts ar apakšējo (parasti kreiso) roku, kātu darbinot kā sviru. Notā arī cēlies metiena nosaukums Apakšējās rokas, jeb angliski Underhend cast. Rezultātā veidojas spēka pleca (pārnesuma) efekts, kas ļauj sasniegt lielāku kāta spicītes kustības ātrumu.
Gan Spey, gan Underhand metienu izpilde ir cieši saistīta ir izmantotām auklām un makšķerēšanas apstākļiem.
Spey metienu , klasiski izpilda ar pilna garuma peldošo auklu, un klasiskā variantā auklas izšaušana praktiski nenotiek. Vēsturiski šāda attīstība ir uzskatāma par loģisku, jo vairums Anglijas upju lašu makšķerēšana notiek ar peldošām auklām. Pārmest divdesmit piecus, vai pat vairāk metrus peldošās auklas ar virziena maiņu Spey stilā nesagādā nekādas problēbas, jo tiek izmantota augšējās (labās )rokas kustība ar plašu amplitūdu, kam pateicoties ir iespēja manipulēt ar tādu auklas garumu. Mīnusi šim metienam ir divi. 1) Lai izveidotu kvalitatīvu cilpu pret ūdeni ar 25 m auklas, aizmugurē ir nepieciešama pietiekoši plaša brīva vieta. 2) Darboties ar ļoti ātri grimstošām auklām Spey stilā ir grūti, jo rodas problēmas tik garu auklu izcelt no ūdens. Rezultātā aukla ir daļēji jāievelk, tad ar ar riņķa (vai citiem vārdiem Forward Spey) metienu tā jāizceļ no ūdens un jāizdara pārmetiens, kas bieži uzreiz nesasniedz vajadzīgo distanci, minēto auklas izšaušanas problēmu dēļ.
Underhand cast attīstība ir cieši saistīta ar salīdzinoši grūtajiem makšķerēšanas apstākļiem, kādi ir Zviedrijā. Aizmugurē vietas maz (salīdzinot ar Angliju kur bieži krasti ir istīrīti) un bieži nākas darboties ar ātri grimstošām auklām. Tāpēc lai atvieglotu darbu, divrocīgiem kātiem tika izveidota šaujamo galvu (Shooting head) sistēma. Tās priekšrocības: 1)Grimst tikai pati galva 10-14m, jo tievā pavadošā aukla ir peldoša, 2)otrkārt pateicoties tievajai pavadošajai auklai ir krietni vienkāršāk auklu izšaut. Metiens rezultātā izskatās sekojoši. Kad vēlaties izdarīt pārmetienu ievelciet pavadošo auklu tā lai šaujošā galva sāktos pie pašas spicītes. Pateicotoies īsajam galvas garumam, to viegli var izcelt no ūdens, nomainīt trajektoriju un izpildīt metienu tikai kustinot kreiso apakšējo roku.Rezultātā jāizšaujas ir visai pievilktajai pavadauklai (runing vai shooting line). Par cik darbošanās ar 12 metru garu galvu praktiski neprasa vietu aizmugurē (Atšķirībā no 25 m) sekmīgi apgūstot Underhand cast, to var izpildīt praktiski jebkuras sarežģītības apstākļos. Arī lai nomainītu auklas grimstspēju nevajg nēsāt līdzi auklas uz atsevišķām spolītēm, bet pietiek ar maināmām šaujošām galvām, ko nomaina uz tās pašas spoles. Lēti un efektīgi, jo nav jāpērk un jānes lieks krāms līdzi.
Summa summarum. Pēc daudzu speciālistu atzinuma tai skaitā Simon Gaseworth (Rio auklu dizainers, Snake rool pamatlicējs) mūsdienās šie stili Spey un Underhand praksē ir stiopri pārklājušies, un modernais Spēy atšķiras no klasiskā varianta tā pat kā Klasiskais Spey no Underhand. Tai pat laikā nevar noliegt ka modernais Spey metiens ir ļoti daudz ko aizguvis no Underhand cast. Lai arī Underhand gadījumā tiek izmantoti cietāki kāti, abus šos metienus var izpildīt ar jebkuras cietības kātiem, un mūsdienās neeksistē tāda lieta kā tikai Spey metieniem paredzēts kāts. Un visbeidzot, tīras Underhand tehnikas izmantošana ir iespējama galvenokārt ar šaujošām galvām, tāpēc bieži to kādā stilā darbojas makšķernoieks nosaka izmantotais inventārs.
Ja ir jautājumi rakstiet.

:: Kātu testi    18    17.12.2003 14:07

Pagājušās nedēļas nogalē bija iespēja patestēt firmas dažus firmas Greys kātus. Tiesa ilgu laiku tam veltīt nevarējām, taču kaut kādi pirmie iespaidi palika, kopumā jāsaka ļoti labi. Pirmā doma uzlādējot auklu pilnīgi atšķirīgas sajūta kā vienkārši turot tos rokās. Paņēmām trīs dažādus vienas 6/7 klases modeļus. Par visiem kātiem uzreiz var atzīmēt, ka gala nostrādes kvalitāte ir ļoti augstā līmenī, lakojums, riņķu stiprinājumi, spoles stiprinājums, ērts rokturis, labs korķis utt..,īsāk sakot nav kur piesieties. Protams katra kāta cenai atbilstoši izvēlētas komplektējošās daļas.
Pirmais kāts ir no tā saucamās ekonomiskās klases Greys GRX 9.6pēdas. Samērā liela jaudas rezerve, akcija paraboliska, vidēji ātrs. Varētu izmantot gan sapalu copei, gan līdakām ar vidēja izmēra mušām.
Greys Missionary 10.3pēdas –arī paraboliska izliece, pats mīkstākais un lēnākais kāts, tīri angļu stila makšķere makšķerēšanai lielos ezeros. Var labi darboties ar riņka metieniem un makšķerēšanu spey stilā. Tā teikt makšķereļoti īpašai pircēju grupai.
Greys Platinum 9.6pēdas –Atrs, progresīvs ar izlieci no vidus uz spici. Jūtās rokās ļoti viegls un perfekti slogojās ar sestās klases Rio long cast auklu. Ļoti labi uz rokas jūt visu kas notiek gaisā ar auklu.Viegli kontrolēt cilpu veidošanu. Kā teiktu angļi: “Very sweet rod”. Ideāls sapalu copei ar sauso mušu. Līdaku copei nav piemērots,- pārāk delikāts lielu mušu sviešanai.
Egi

:: Lašu mušas?    17    11.12.2003 10:47

Žēl, atkal kārtējo reizi neizdevās paskatīties uz savu draugu filmu zvaigznes lomā, bet spriežot pēc atsauksmēm citos avotos, tautai ir šis copes raidījums ir paticis! Apsveicami! Varbūt pateicoties tieši tev zivju fonds atkal ir piešķīris M.Oltem naudiņu, lai varētu arī nākamgad turpināt copes tēmu raidījumos.

Turpinot žurnālu apskatu, tai pat jau iepriekš aprakstītajā “F&F”nummurā atradu visai interesantu un noderīgu Alastair Gowans’ (Alastair Gowans is a professional fly fisherman and instructor who demonstrates and teaches fly fishing methods for trout and salmon worldwide. Tuvāk var iepazīties arī mājas lapā: www.letsflyfish.com ) rakstu. Tajā dots diezgan plašs populārāko lašu mušu apskats, to veidi, pielietojums un darbības diapazons dažādos makšķerēšanas apstākļos, kā arī atšķiŗības to vadīšanas tehnikā. Varētu būt īpaši noderīgs tiem, kuri ziemas mēnešos sadomājuši nopietni papildināt lašu mušu krājumus cerībā uz veiksmīgu pavasara copi.
Man vislabāk patika viņa pēdējais pastāts par kādu angļu (atkal tie angļi, nu visur ielīdīs) sievieti mušotāju, kura bija apsēdusies ļoti populāras un labas lašu upes krastā atpūsties un pažāvēt drēbes. Kādi divdesmit vīriešu kārtas mušotāji, jau no paša rīta cītīgi un bez redzama rezultāta pātagoja upes ūdeni, kā monotonas mašīnas. Nedaudz palaiskojusies šī dāma izvilkusi no kastītes kaut kādu pilnīgi bezsakarīgu mušu un jau pēc pāris minūtēm izvilkusi pārējās apmulsušās publikas priekšā skaistu zivi. Tā teikt -paņēma uz izbrīnu. Ko no tā varam secināt?
Egi

:: 2R    16    08.12.2003 11:01

Sezona šķiet beidzot ir noslēgusies. No vienas puses protams žēl, tomēr pāris ziemas mēnešus varēsim ziedot mušiņu siešanai, un galu galā beidzot nopietnāk pievērsties domu apmaiņai i-netā. (Es vaitāk šeit domāju sevi...)
Viena no pirmajām iespējām, ko nākošpavasar mums piedāvā Latvijas ūdeņi, noteikti ir saistīta ar Lašu un taimiņu makšķerēšanu. Pēc ziņām, kas ir manā rīcībā lašveidīgo zivju šogad ir upēs krietni vairāk kā pērn, un līdz ar to iespējas tās noķert pavasarī ir krietni lielākas. Es šinī gadījumā domāju vairāk par Salacu. Šinī sakārā ierosinu pieredzējušākus un mazāk pieredzējušus copmaņus uz domu apmaiņu mūsu viesgrāmatā, par tēmu Lašu un taimiņu makšķerēšana ar mušu pavasarī.

P.S. Sezonu noslēdzu piektdien, kad Salaveča tērpā makšķerēju forels Saldus apkaimes dīķos. Copes dīķī, kur ūdens ir stipri caurspīdīgs, zivis uzmanīgas un līdz ar to cope ļoti interesanta dabūju piecas zivis svarā no 1,5 līdz 2,5 kilogramiem. Otrā dīķī cope nebija nopietna jo zivju bija pārāk daudz. Vairākas trīnieces, un sīko ap 1 kg ļoti daudz. Starp citu šajos dīķos ūdens neaizsalst visu gadu, tāpēc copēt var arī ziemā.

Sižetu skataties vakarā raidījumā Cope

Siltas kājas.
2R

:: Flyfishing and flytying    15    08.12.2003 10:22

Rīta agrumā ātri izšķirtīju jauno “Flyfishing and Flytying” žurnāla nummuru. Ātrumā nekas tāds nu ļoti interesants neiekrita acīs, varbūt vēlāk jau rūpīgāk iedziļinoties arī atradīsies kas noderīgs. Daudz salīdzinošās informācijas atradīsiet par mušiņsiešanas spīlītēm, to skaitā arī it kā pilnīgi jaunu “Snowbee” firmas izstrādājumu ar netradicionālu āķa stiprināšanas veidu. Atklāti sakot nemaz nezināju, ka šī firma ražo arī tādas lietas.
Vēl inventāra testa lappusītē var izlasīt vērtējumu par Sage firmas iesācēju līmeņa kātu Sage LE (cena pēc ASV ap $165), jau varētu ieinteresēt arī mūsu vidusmēra mušotāju,-liekas ļoti pieņemama. Vērtējums arī šim vidēji ātrajam kātam iedots visai augsts. Varbūt, ja pašam kādreiz izdosies to patestēt, -došu kādu atsauksmi. Zinot citus šīs firmas ražojumus, -domāju tas tiešām varētu atbilst patiesībai.
Egi

:: Brīvā brīdī.    14    05.12.2003 12:13

Bet ja nopietni, tad tiešām raugoties uz laika prognozi sāk tiešām likties, ka sezona būs jānoslēdz. Tas arī nav nemaz tik slikti, jo varēs vairāk pievērsties citām nodarbēm.
Pēdējā laikā daudzi interesenti zvana un stāsta, ka vēlas sākt tagad pa ziemu siet mušiņas paši. Sakarā ar to daudz jautājumu parādās gan par instrumentu gan siešanas materiālu iegādi. Iespēju robežās ar RR centīsimies šīs lietas stāstīt arī šajā weba lappā. Zinu, ka RR patlaban raksta, vai jau ir uzrakstījis rakstu par instrumentiem, ko gatavojas publicēt žurnālā MMD. Nepalaidiet garām!
Pēc viena mana skolnieka lūguma laikam pabraukāšu pa mūsu veikaliem un pacentīšos apskatīties par cik un kā mūsu tirgotāji ir sagatavojušies ziemas aktuālajam pieprasījumam un ja auditorija izrādīs kādu interesi varēšu arī jums pastāstīt par pašreizējo piedāvājumu.

P.B. Jā par to inventāra ieziemošanu ir pavisam nopietni, jo īpaši mušu auklas noteikti vajadzētu “ieziemot”. Kā tas izskatās? Nomazgā auklu siltā ūdenī ar neitrālām ( bērnu) ziepēm. Dara to izlietnē ar kādu mīkstu švammīti, izlaižot auklu vismaz divas reizes turp atpakaļ. Pēc tam noskalo un lielos riņķos uzliek izžāvēt. Pēc tam var to apstrādāt ar kādu no speciālajiem auklu kopšanas līdzekļiem. Ja atļauj dzīves vieta un ir tāda iespēja, tad labi būtu auklu tādā pat veidā- apmēram metru lieluma cilpās arī atstāt. Ja nav, vismaz uztiniet to uz orģinālālajām kasetēm ar kurām tās tiek pārdotas.
Egi.

:: Papildinājums mazajam testam    13    04.12.2003 16:31

Aigara līdaka 3.0 kG, muša, 2003.Laikam lielā, vismaz pieciniece, muša, 2003.Mans draugs Aigars Roze laipni atsūtīja sestdienas fotogrāfijas. Pirmajā jūs redzat lielāko tās dienas viņa noķerto 3kg līdaku. Otrajā - epizode no cīņas ar piecinieci, kura, diemžēl, beidzās neveiksmīgi.
:: Par zivīm.    12    02.12.2003 14:26

Šorīt kaut kā aizdomājos par tām zivīm, kuras mēs kā tradicionāli gan ne tik, ķeram uz mušu. Saraksts iznāk diezgan iespaidīgs: Foreles, laši, taimiņi, alatas, sapali -tās būtu tās klasiskās mušojamās zivis. Līdakas, mežavimbas, karpas, karūsas, raudas, asari, ruduļi, vimbas, brekši, ālanti,-(varbūt vēl kāda vēl piemirsās) ir paķerti ar lielākām vai mazākām sekmēm.
Bet divas visai interesantas mūsu apstākļos zivis vēl palikušas bez mūsu vispārējas ievērības. Tas ir zandarts un sams. Jā,- nav viegls mērķis, jo šīs zivis galvenokārt uzturas palielos dziļumos, kas padara to ķeršanu ne tik viegli realizējamu. Ar savu kolēģi jau visu pagājušo vasaru kalām plānus kā varētu mēģināt noķert kādu samēnu Daugavā un vienreiz pat aizbraucām to mēģināt darīt. Laiks mūs toreiz pievīla un nācās pārslēgties uz to pašu līdaku medīšanu. Bet doma nav atmesta joprojām, varbūt nākamvasar izdosies to tiešām realizēt.
Varbūt kādam tomēr ir gadījusies interesanta sastapšanās ar kādu no minētajiem eksemplāriem?
 
Egi.

:: Maza testa rezultāti.    11    01.12.2003 11:38

Sestdien draugu pulkā n-ezerā uzrīkojām improvizētu pavadiņu materiāla Hard Mono ar testu 15lb (Vision) testēšanu. Kopā noķērām sešas līdakas pārsvarā 0.8-1.2kg un viena 3kg (pavadiņa bija ārpus mutes). Sākums labs, tā varētu likties. Kamēr kolēģim ar kuru braucu vienā laivā nepagrāba tā uz aci 5kg zivtiņa. Hard Mono noturēja to minūtes četras. Divreiz to pievilkām pie laivas un pa ceļam tā vēl paspēja uztaisīt trīs svecītes. Skats tiešām labs. Bet tas arī bija viss… Negribu atkārtot ražotāju reklāmai veltītos “mīļvārdiņus”, bet pavada tika pārkosta uz pusēm un zobu pēdas bija skaidri saskatāmas uz atlikušā gabala. Negribas jau neko sliktu teikt, bet laikam jau tām mūsu līdakām tomēr ir stiprāki zobi...Varbūt vēl kāds iedos kādu atsauksmi?
Egi.

:: Dažas domas..    10    28.11.2003 13:23

Šorīt man piezvanīja mans skolnieks no Liepājas. Interesanti bija paklausīties viņa pēdējos sasniegumus makšķerējot līdakas Liepājas ezerā. Galvenais, protams ir sameklēt vietu, kur mitinās šājā pārejas laikā plēsoņas. Ja tas ir vieksmīgi izdevies, tad rezultāti neizpaliek. Maza nianse-pāris copes viņš vispār nebija jutis uz kāta,- tikai redzējis kā spilgtā muša pēkšņi kaut kur pazūd,- no pārsteiguma piecērt,- un… galā zivs. Vēl labs pastāsts no tās sērijas: Ezerā viņš brauc kopā ar savu tēvu – pieredzējušu spiningotāju. Varbūt nedaudz nokļūdīšos precīzos ciparos, bet nu apmēram: pirmā reize: 3/1 –tēvs vinnē, otrā: 1/3-jau paliek domīgs, trešā: 1/7 un piebilde: “Skaties! Es vēl tikkai mācos. Kas būs vēlāk?” (sāka viņš makšķērēt ar mušu šīs vasaras vidū).
Tas labi sasaucas ar žurnālā “Flyfishing and Flytying” publicēto Alstair Gowans interviju ar vecās pasaules vienu no slavenākajām un spilgtākajām personībām: Lefty Kreh ( nesen izdota viņa grāmata krievu valodā: “Tālo iemetienu pamati”). Bet intervija tiešām interesanta, varbūt neatradīsiet neko tieši noderīgu, bet gūsiet labu ieskatu nesenā ( viņš sācis 1947g.) mušiņmakšķerēsanas vēsturē. Viena tēze no intervijas:
Jautājums: Kāds pēc jūsu domām ir labākais veids, lai piesaistītu jaunu cilvēku mušiņmakšķerēšanai?
“Labākais veids, manuprāt ir makšķerēt kopā ar šo cilvēku tādā situācijā, kad mušiņmakšķerei ir neapšaubāmas priekšrocības, lai noķertu konkrēto zivi. Ja jūs spēsiet to parādīt cilvēkam, ka ar mušiņmakšķeri var sekmīgāk un interesantāk noķert zivi, arī viņš to gribēs izdarīt. Un vēl jūs varēsiet viņam palīdzēt ar iemetienu apguvi, tās būs liels solis uz priekšu. Vienīgie makšķernieki, kas praktizē treniņus zālītē , cik zinu ir mušiņmakšķernieki, jo nekad neesmu redzējis trennējotis spiningotājus tādā veidā, lai uzlabotu savu metienu kvalitāti. Starp citu es redzu, ka pēdējā laikā uz nodarbībām sāk nākt vairāk sievietes kā vīrieši…”
Jā, nezinu kā tur Amerikā, bet Lefty novērojumi liekas darbojas arī pie mums. Divās pēdējās nodarbībās sāka mācīties divas daiļā dzimuma būtnes. Tā ka padomājiet… veči!

Egi

:: Idejas līdaku mušām    9    27.11.2003 14:48

Līdaku strīmeris Nr1Veicot pirmos mēģinājumus ar bilžu ievietošanu webā, pirmais, kas pagadījās pa rokai, bija pāris manis iecienītas līdaku mušas. Kāpēc iecienītas? Vairāki iemesli. Tās neprasa daudzveidīgu materiālu pielietojumu, ātri sienas, ir ļoti vieglas - viegli mest un pats galvenais –līdakām arī tīri labi patīk. Pamatmateriāls ir "polarfibre" sintētika dažādos toņos,- pie vajadzības to var papildus pietonēt ar ūdensizturīgu marķeri.

Līdaku strīmeris Nr2 Ja šis materiāls nav krājumos, tad gaišos toņus var aizvietot ar audumu viekalos nopērkamu līdzīgas faktūras audumu, bet mušas muguras daļai noderēs melna lāča, jaka, vai lapsas spalva. Mušas priekšā āķa apakšējā daļā labi pielikt nelielu sarkanu, oranžu akcentu (jebkura sintētika vai mazs pušķītis truša spalvas). Acis tiek fiksētas ar kādu ātro supperlīmi. Padildus izturībai galvas daļu beigās pārklāj ar ārti žūstošu epoksīda līmi vai Softex. Līdaku strīmeris Nr3Āķi īsi un ar lielu atvērumu. Es izmantoju pašus lielākos karpu āķus (tīri ekonomisku apsvērumu dēļ). Pie nepieciešamības var papildināt ar zāļu atsitēju no 0.6mm makšķerauklas.
Egi.:: Praktika    8    27.11.2003 12:46

Caurskatot šorīt savus iecienītākās weba lapas atradu labu ilustratīvu materiālu iepriekšējam rakstiņam par iemetiena trajektoriju. Ja kādam ir problēmas ar angļu valodu, tad noteikti varēsiet to izlasīt spāņu valodā : http://www.sexyloops.com/carlos/thestraightline.shtml
Starp citu arī sadaļā teorija nemanāmi un klusi parādījies Reiņa raksts “Vienkārši par sarežģīto”. Lai arī nav nekāds svaigums tomēr īpaši pēdējā daļa man personīgi ļoti patīk.
Egi

:: Par Trajektoriju?!?    7    25.11.2003 10:07

Šorīt beidzot izdevās pāršķirstīt pēdējo “Flyfishing and Flytying” žurnālu. Pola Ārdena lappusītē par iemetiena tehniku ir atrodams noderīgs raksts par tēmu iemetiena trekings,jeb latviski: trajektorija. Par cik šī ir liela problēma gan iesācējiem gan jau ļoti pieredzējušiem mušotājiem ( man tai skaitā arī), domāju ļoti aktuāls raksts. Tiem kam nav iespējas izlasīt šo rakstu, īss atreferējums.
Tātad, ko tas nozīmē- iemetiena trajektorija? Tā ir kāta spices taisnvirziena kustība, kuru jācenšas nodrošināt iemetiena laikā. Ja īsā distancē tas vēl nav tik kritiski, jo kustības amplitūda ir maza, tad lai sasniegtu lielus iemetiena attālumus tas ir ļoti būtiski. Rokai ir raksturīga kustība pa loku un attiecīgi arī kāta spice veic lielāku, vai mazāku lokveida kustību. Tā rezultātā spēks netiek pielikts taisnā virzienā, bojāta tiek iemetiena trajektorija un arī samazinās distance. Galvenā problēma to izdarīt ir paša cilvēka biomehānika, mūsu rokai ir grūti to korekti paveikt. Kā par to var pārliecināties? Paskatieties pēc iemetiena izdarīšanas, kā iztaisnojas aukla. Ja tā nav nogūlusies vienā taisnā līnijā, bet ar loku aizliecas pa kreisi (metot ar labo roku), tad skaidrs, ka pie vainas ir tas pats trekings.
Kā to var labot? Ir vairāki paņēmieni, ko iesaka instruktori:

1.Vienkāršākais nostājieties pretī spogulim ar kāta apakšējo daļu rokā un izdarot iemetienus pavērojiet kādu trajektoriju veic kāta augšējā daļa. Lai to labāk redzētu var pielikt kādu spilgtāku marķējumu galam. Ja ir pieejama video kamera, rezulātu var labi redzēt lēni atskaņot.

2. Ar to pašu kāta apakšējo posmu nostājieties pie sienas un izdarot kustības centieties panākt, lai kāta gals visu laiku kustētos gar sienu. Vēl labāk ir to darīt pie starp diviem punktiem nostiepta striķa,- mazāka iespēja sabojāt makšķeri. Ātri vien nonāksit pie secinājuma: jo jūs turat roku tālāk atvirzītu prom no pleca, jo grūtāk to ir darīt.

3. Novietojiet kādu mērķi pretī sev, vienā līnijā ar savu plecu. Sāciet ar kādiem astoņiem metriem. Katrā iemetienā centieties trāpīt šim mērķim. Kad tas stabili izdodas, pārvietojiet mērķi 2m tālāk. Un tā tālāk.
Viens no svarīgākajiem momentiem, lai panāktu labu iemetiena trajektoriju ir stāja. Vai jūs izmantojat slēgtu vai atvērtu stāju? Bet par to sīkāk kādu nākamo reizi.
Egi.


2R
Pilnīgi piekrītu Egi tevis teiktajam, tikai vēl viens mazs papildinājums no manas puses.
vienlīdz svarīgs ir trekings (kustību trajektorija) kā kustībā uz priekšu tā aizmuguri , tāpēc lietderīgi ir nosēdināt auklu arī metiena fāzē atpakaļ. Ja aizmugurē nokritusī aukla nenoguļas taisni, tad poblēmas ir jāsāk risināt šinī metiena fāzē.
Izņēmums vienīgi ir ar tā saucamo Oval cast, jeb precīzi Austrian cast, (nepareizi dēvēts par Belgian cast), kur kāta spicīte atpakaļejošā kustībā apraksta lokveida kustību, un līdz ar to aukla nenoguļas taisni. Tā lūk.

:: Egi    6    21.11.2003 11:58

Viesu grāmatā tika uzdots jautājums par līderu siešanu. Zinu, ka daudziem it īpaši sākumā ir daudz neskaidrību par līderu veidošanu un pērkot tos gatavus veikalā nākas iztērēt daudz naudas. Centīšos ātri iedot pirmo variantu. Tēma paliela un domāju drīzumā to aplūkot arī nedaudz plašāk.

Tātad paštaisīts līderis 9pēdas, jeb 2.7m garš 4-6 klases kātam. Labi būtu izmantot speciāli šim nolūkam paredzētas monofīlās auklas: Maxima Hameleon (brūnā krāsā ar paaugstinātu nodilumizturību- piemērotāka lašu copei), vai Maxima Ultragreen (caurspīdīga, visiem pārējiem gadījumiem). Jāiegādajas auklas Sākot no 0.5mm-līdz 0.2mm vēlams ar regulāru soli pa 0.05mm. Maxima auklas ražotājfirmas rekomendētā formula standarta 9pēdu līderim izskatīsies šādi:
1m-0.5mm, 0.8m-0.45mm, 15cm-0.4mm, 15cm- 0.35mm, 15cm-0.3mm, 15cm-0.25mm, 15cm-0.2mm, tālāk tiek sieta pati pavadiņa- 60cm- 0.15mm. Tā būs piemērota sausajām mušām un nimfām uz āķiem nr.12/14. Pavadiņas diametrs atkarīgs būs no tā kādu mušu siesim galā. Jo lielāka muša, jo attiecīgi vajag arī resnāku pavadiņu un otrādi. Piemēram makšķerējot ar populāro Wooly baddger tipa mušu uz āķa nr.6/8/10 izmantosim 0.2mm pavadiņu, respektīvi līdera pēdējais posms būs 60cm 0.2mm aukla. Ja gribēsim maķšķerēt ar vēl mazākām mušām un izmantot pavadiņu 0.1-0.12mm, tad vienkārši 0.15mm auklu atstāsim 15cm garu un tai piesiesim galā tos pašus apmēram 60cm auklas ar attiecīgo diametru.
Līdera sākumā tā pievienošanai pie pamatauklas cilpas un daudzi arī pavadiņas piesiešanai pie līdera (lai to varētu ērti nomainīt copes laikā) izmanto mezglu-"perfection loop". Līdera posmu sasiešanai standarta mezgls- "blood knot". Šos mezglus var atrast sadaļā teorija.
Bieži cilvēki nezina, ka gatavajiem konusveida līderiem tievākais gals jau ir veidots kā pavadiņa un tam nav jāsien galā vēl atsevišķa pavadiņa.

P.s. Salmo veikalā Daugavgrīvas ielā tuvākajā laikā parādīsies pārdošanā visu meklētais un izslavētais līdaku pavadiņu materiāls Hard Mono. Nu ko, interesenti varēs izmēģināt, vai tiešām rakstītais reklāmās atbilst patiesībai!

:: 2R    5    20.11.2003 12:33

Sakarā ar interesi par alatu copi vēlā rudenī ielieku šīs savas pārdomas par šo zivju migrāciju.
Alatas, kā zināms uzturas bedrēs ar vienmērīgu (lamināru) tecējumu un praktiski pēc pavasara pēcnārsta migrācijas līdz pat vēlam rudenim uzturēšanās vietu globāli nemaina, un praktiski uzturas rajonā ap vienu bedri. Ja alata ir aktīva, tās jāmeklē bedres dziļākajās vietās ar lēnāko tecējumu. Šīs vietas zivs izvēlas, jo lēnākā straume prasa mazāk vielmaiņas enerģijas, turklāt dziļumā, ja tā var teikt, tās jūtas drošāk. Intensīvas barošanās laikā alatas, arī lielās, izpeld no dziļākajām vietām uz bedres malu kur ir spēcīgāka straume un seklāks, rezultātā vieglāk ir izkontrolēt visus ūdens slāņus barības meklējumos un tieši šeit notiek pamatkukaiņu plūsma. Optimālākās vietas, kur šādos apstākļos uzturas lielās zivis ir tās kurās saplūst pēc iespējas vairāk sīkās straumītes. Atceries, ka alata nekad nesēž sanesumos vai dziļi zem siekstām, jo šai zivij ir svarīgi pārredzēt notiekošo ūdens virspusē. Tāpēc, ļoti bieži tās uzturas sanesumu vai siekstu maliņās, kur garām plūst pamatstraume. Vienlaicīgi zivs spēj kontrolēt notikumus visos slāņos ūdens virspusē un uzturēties atstraumē aiz koka. Tuvojoties ziemai, kad ūdens temperatūra nokrīt zem sešiem astoņiem grādiem, alatas sāk pulcēties ziemošanas bedrēs, kas parasti ir dziļākas par 1,5-2metriem un atrodas aiz krācītēm. Vēlajos rudens mēnešos un ziemā tieši šeit, nevis krācēs kā vasarā, ir iespējams sastapties ar visai godīgiem eksemplāriem.
 

:: Egi    4    20.11.2003 16:26

Laiks joprojām pieturas silts un tas vieš pamatotas cerības, ka brīvdienās vēl būs iespējams izbraukt pie kādiem ūdeņiem. Ļoti bieži dzirdu no copmaņiem, ka daudziem ir lielas problēmas ar smago līdaku mušu mešanu. Tādēļ pāris pirmie padomi, kā tas būtu jādara pareizi:

Ļoti svarīga ir pareiza secība kā šo iemetienu veikt, jo īpaši ar smagajām mušām, - tām ir liela pretestība izceļot no ūdens.

1. Tātad vienmēr un obligāti jāsāk ar kāta spici pie paša ūdens. Tad lēni paceļ kātu izejas pozīcijā iemetiena sākumam apmēram plkst.11.00. Tādā veidā mēs atbrīvojam auklu no ūdens un kāts nenoslogosies jau pirms iemetiena izdarīšanas, kas ir viena no pamata kļūdām. Ja metienu sāk uzreiz no ūdens, kāts jau ir "barankā" pirms muša izrauta no ūdens. Tajā brīdī, kad muša atraujas no ūdens un jūs it kā sākat kustību atpakaļ, patiesībā kāta spice nostrādā kā katapulta, sabendējot visu metienu jau pašos pirmssākumos.

2. Paceļot auklu sākumā abas rokas iet kopā ( te arī daudzi grēko, sākot pievilcienu ar kreiso roku jau šajā brīdī,- tas nav pareizi, jo pievilciens jāveic īsi pirms kāts tiek apturēts. Ja to dara sākumā, tad vajadzīgajā vietā to vairs vienkārši nevar izdarīt, jo roka jau ir izstiepta priekšlaikus).

3. No izejas pozīcijas seko metiens uz aizmuguri un pievilciens ar kreiso roku, līdz “stopam”, -PAUZE- ar kreiso roku padodam auklu. Nedrīkst pieļaut šajā vietā auklas atslābšanu, tai visu laiku jābūt nospriegotai. Auklu padod ar kreiso roku tikai tik daudz cik tā pati iet. Te parasti iesāceji saka: man tā aukla nekur neiet! Iemesls nepareizi apturēts kāts, vai nepareizi pielikts spēks,- parasti pārāk agri. Ideāli rokām augšā jāsatiekas. No advancētas tehnikas vēl šajā fāzē var ielikt tā saucamo driftu. Tas nozīmē, ka pēc “stopa” ar labo roku nedaudz turpinam kustību atpakaļ. Tādā veidā iegūst papildus amplitūdu metienam uz priekšu.

4. Iemetiens uz priekšu. Arī abas rokas sākumā iet sinhroni, pēc tam pievilciens ar kreiso roku un “stops”.
Pirms aukla galīgi iztaisnojusies, iemetiena beigu fāzē var piebremzēt auklu ar kreiso roku,- tas garantēti izgriezīs līderi ar lielo mušu. Cireiz tas ir vienīgais veids kā panākt, lai iemetiena beigās iztaisnojas līderis.;)

Ja kādam ir nopietna vēlēšanās, to pamēģināt praksē Jūs jau zinat: gaidīsim piektdienas vakaros Ādažu sporta kompleksā.


2R
Piekrītu tev Egi visā, ko saki - vienkāršojot tevis teikto: pilnvērtīgi jāapgūst dubultais pievilciens. Ja kādam šis paņēmiens vēl nestrādā kā pulkstenis, iesaku to noslīpēt darbojoties ar vieglākām mušām, jo lielās līdaku mušas to svara dēļ šo paņēmiena apguvi padara grūtāku. Šodien teorijas sadaļā ielikšu savu rakstu par dubultā pievilciena apguvi, bet nepacietīgākajiem iesaku apmeklēt Pola Ardena mājas lapu, kur angļu mēlē pamatlietas ir aprakstītas.http://www.sexyloops.com/beginners/doublehaulbasic.shtml.
Mana personīgā piebilde līdaku mušu mešanas sakarā - Arī šīs smagās mušas ir jāmet bez spēka, kas arī ir laba rezultāta pamatā

 

:: Egi    3    20.11.2003 16:27

Var teikt pašā sezonas noslēgumā esam spēruši pirmos soļus, lai mēģinātu padalīties savā pieredzē ar domu biedriem- mušiņmakšķerniekiem- gan pieredzējušiem, gan īpaši tiem, kuri plāno sākt apgūt šo makšķerēšanas veidu tuvākajā laikā. Tas viss pateicoties JST laipnajai atļaujai izmantot viņa lapas resursus. Ceru, ka interesenti drīz apgūs šo avotu un izmantos tā piedāvātās iespējas, lai uzdotu kādu sev interesējošu jautājumu ( viesgrāmatā, kura darbojas tieši tāpat kā JST viesgrāmata), vai pameklētu sev noderīgu informāciju (sadaļā teorija –plānots publiskot veselu virkni gan jau publicētu rakstu, gan arī jaunu).

Lai cik nejauks laiks mūs pēdējās dienas piemeklē, tomēr jebkura iespēja pavadīt dienu pie ūdens ir jāizmanto. Pirmdien 17.novembrī biju aizbraucis uz Lielupi pie Mežotnes cerībā uz kādu līdaku. Āra temperatūra plusos, kaut arī nelielos. Miglains un apmācies laiks, sākumā viesa pamatotas cerības uz ja ne nu grandiozu copi ( atceroties pagājušās sezonas pēdējās copes), tad uz pāris labām līdakām ar garantiju. Ūdens līmenis ir nokrities un noskaidrojies, apmēram kādi 20cm virs vasaras līmeņa. Straume gan vēl paliela un ejot ir jāpiedomā kur kāju liksi. Viss it kā supper: aukla riņķos nesalst un ūdenī var droši nostāvēt ap 40min, tad gan jāizskrien kāds līkums, lai pasildītos. Bet, bet… diemžēl līdakas bija citās domās un visu dienu intensīvi darbojoties viss rezultāts palika vien divas copes. Laikam kaut kas zivīm nebija pa prātam. Copes diena vienalga bija jauka, tā manām domām braucot mājās pievienojās arī mans copes kolēģis.

2R
Acīmredzot vai nu spiediena maiņas dēļ vai atkal nemākulīga darbība nospēlēja savu!
Tā gadās. Pats biju vakar Mazajā Juglā uz stundu izskreējis. Vienu nelielu līdaciņu noķēru. Sākumā piedāvāju lielu baniju reakcija nekaāda, bet zinaāju, ka svēta vieta tukša nestāv. Uzliku mazāku un uz pirmā metiena knaukt. Domaāju, ka naakošnedēļ vēl varēs braukt uz zobainajām.
 

:: jst    2    18.11.2003 22:42

Var teikt, ka mušiņmakšķerēšanai veltītās lapas sāk funkcionēt. Turpmāk viss būs ekspertu un apmeklētāju rokās.

Ceru, ka tagad visi abu lapu rīki ir nokonfigurēti normāli. Administrātora tiesības rakstīt, labot, dzēst, izmantot automātiskās ip adresu banošanas un necenzētu vārdu filtrēšanas iespējas ir Reinim un Egilam. Tādas tiesības ir arī jst.

Lapas apmeklētāji šajā lapā var tikai redzēt ekspertu atstātās ziņas. Atstāt savas ziņas - novēlējumus, faktus, viedokļus un jautājumus, galvenokārt, adresētus Reinim un Egilam par mušiņmakšķerēšanas tēmu, var RR un EGI viesgrāmatā. Saiti ar to var atrast lapas kreisajā malā.
Citām tēmām iesaku izmantot arī citu ekspertu lapas.

Lapa pašreiz ir pēdējo pārbaužu stādijā , tādēļ viesgrāmatā var rakstīt arī par atklātajām nepilnībām lapas funkcionēšanā.

Kā meklētājs šajā lapā tiek izmantots tikai Googles meklētājs. Pamēģiniet, tas ir pietiekoši efektīvs.

Vēlu veiksmi!