jaunumi   contact

Par izlases komandu veidošanu

Nopietnāka diskusija par LMSF izlases komandām un to veidošanos kā arī par nolikumiem sākās ar sekojošu ierakstu Facebook profīlā.
Visi ieraksti ir kopēti no attiecīgiem ierakstiem Facebook lapās. Diskusija turpinās un, izskatās, tā nekad nebeigsies. :-)

Jānis Stikuts
18.08.2016

LMSF katru gadu notiek diskusijas par izlašu veidošanu. Pateicoties Mārtiņa Baloža "aktivitātēm", tās netrūkst arī šogad. Varu tikai īsi iepazīstināt ar savu viedokli, kurš izveidojies ilgu laiku esot valdes priekšsēdētāja amatā.

Valde katru gadu lemj par 6-7 dažādām izlasēm, un tai katru gadu nākas sastapties ar visdažādākajiem viedokļiem. Ir izmēģināti dažādi varianti un valde sen ir pārliecinājusies, ka mūsu apstākļos labākais ir risinājums, kad izlases veidošana tiek uzticēta valdes loceklim, kurš ir atbildīgs par attiecīgo disciplīnu. To valde ir deklarējusi neskaitāmas reizes, un, liekas, visiem tas bija jāzin. Valde ir pārliecināta, ka tieši tā ir persona, kura vislabāk pārzin iekšējo virtuvi un spēj izvērtēt visus aspektus. Ir bijušas visdažādākās idejas, taču tās nav sevi attaisnojušas.
Attiecīgi, atbildīgā persona vienmēr piedāvā delegācijas un izlases sastāvu un savu argumentāciju, kāpēc tieši tā tiek piedāvāta. Kritēriji, kuri ir pamatā izlases sastāva veidošanā, nav, kā saka, akmenī iecirsti. Protams, pamatā vienmēr ir sportiskie sasniegumi, pārsvarā gadījumos izlasē tiek iekļauti medaļnieki, bet dažreiz tajā tiek iekļauts arī kāds bez medaļām. Ne velti vienmēr tiek deklarēts, ka pirmo desmit vietu ieguvēji var uzskatīt sevi par izlases kandidātiem.

Veidojot izlasi, reti kad izdodas izbēgt arī no izvēles subjektīvo kritēriju izvērtēšanas. Par tādiem var pieskaitīt pašfinansēšanās iespējas, sponsoru atbalstu, saderību komandā, laika trūkumu treniņiem, ūdenstilpju specifikas pārzināšanu, iepriekšējos nopelnus un pieredzi, un tml. Subjektīvo kritēriju skaitā varētu minēt arī kandidāta publiski pausto attieksmi pret LMSF un tās prestižu. Nez vai valde vienbalsīgi akceptēs izlasi, kurā tiks piedāvāts iekļaut sportistu, kurš izmanto katru izdevību, lai grautu pašu izvēlētās valdes prestižu un turās tikai pie paša definētām savdabīgām uzvedības normām.

Protams, iespējami augstākā vieta PČ ir mērķis, taču līdz šim esam centušies to sasniegt nevis par katru cenu, bet iespējami sabalansētā ceļā. Godalgotā vieta nekad nav bijis pašmērķis, lai gan no tās vienmēr ir bijis atkarīgs valsts dotāciju lielums. Arī labvēlīga sponsoru un atbalstītāju attieksme biežāk ir bijusi atkarīga no sportistu uzvedības nekā no ieņemtās vietas.

Papildinājums par caurspīdīgumu, kas daļai interesentu rada ilūziju, ka valdei viss ir jāizliek apskatei publiskā telpā.
Paskaidroju, - caurspīdīgums tiek nodrošināts ar iespēju organizācijas biedriem, proti, visiem tiem, kas piedalās LMSF pasākumos, iepazīties ar informaciju par federācijas darbību statūtos definēto mērķu sasniegšanā un izdevumiem, kas saistās ar attiecīgo funkciju izpildi. Uzsveru, - tā ir iespēja iepazīties. Nezinu gadījumus, kad kādai personai tā būtu liegta.

Komentāri FB profīlā

Raitis Kozlovskis Ar interesi izlasīju šo viedokli. Lai gan mani personīgi šis atgadījums neskar, bet notiekošais federācijā man nav vienaldzīgs, un tāpēc gribu padalīties arī ar savām pārdomām.

Pēc raksta izlasīšanas man gribētos teikt, ka Latvijas Makšķerēšanas Sporta Federācija tomēr nav “Atpūtas brīvā dabā federācija” vai tam līdzīgi – šeit tomēr uzsvars ir uz vārdu “Sporta”. Manā izpratnē šeit būtu jādominē sportiskiem principiem un mērķiem. Līdz ar to, kā reiz maksimāli augsts rezultāts sacensībās, nevis patīkams atpūtas brauciens draugu kompānijā – tieši tas ir mērķis. Un kā reiz finansējuma piesaiste, lai gan tā nenoliedzami ir svarīga lieta, nevar būt organizācijas pašmērķis – jo tad rodas jautājumi par organizācijas statūtos deklarētajiem uzstādījumiem.
Es varu saprast uzstādījumu, ka augstāku vietu ieguvušais sportists tiek atstāts “aiz borta” labāka komandas rezultāta sasniegšanai. Kā piemēram (piemēras ir izdomāts), ja ir zināms, ka pludiņmakšķerēšanas sacnesībās PČ ir jāķer nevis brekši un raudas, bet maile, un 6. vietas ieguvējs ir labāks maiļu ķērājs nekā, piemēram, 4. vai 5. vietas ieguvējs, tad komandas rezultāta uzlabošanas nolūkos augstākas vietas ieguvēja vietā tiek paņemts 6. vietas ieguvējs. šāda loģika ir saprotama un nav pretrunā ar sportiskiem principiem un mērķiem. Bet diemžēl šobrīd man nerodas pārliecība, ka vienmēr izlases tiek veidotas vadoties no tā, kā sasniegt maksimālu rezultātu … šķiet subjektīvisma lēmumos ir pārāk daudz. Tas manā skatījumā grauj sportiskos principus un demoralizē sportistus. Ja kāds zin, ka vieta izlasē ir garantēta neatkarīgi no rezultātiem, tad kāda būs sportista atdeve treniņos un sacnesībās, un vēlme augt kā sportistam? Pie tam tas demoralize gan “aiz borta” atstātos gan arī, ne pārāk saprotamā veidā, izlasē iekļautos … Tāpēc pārstāvu viedokli, ka izlases veidošanai jānotiek pēc saprotamiem, notiekumos atrunātiem, principiem.
Varbūt mans skatījums uz visu ir pārāk idealizēts, bet tāds ir mans viedoklis. Un tas nekādā gadījumā nav vērsts uz LMSF nomelnošanu, kādu konkrētu sportistu atbalstīšanu vai neatbalstīšanu, bet tieši uz kopējās situācijas uzlabošanu. Ja reiz tik daudzi sportisti ir iesaistījušies šajā diskusijā, tad naivi būtu domāt, ka tas ir tikai Baloža kunga aktivitāšu dēļ (es personīgi šo cilvēku pat nepazīstu un dzīvē saticis neesmu), bet drīzāk tāpēc, ka esoša kārtība nav saprotama un būtu uzlabojama.

Jānis Stikuts Tavs viedoklis pamatā nav pretrunā ar manis rakstīto. Tas, ka subjektīvisma ir par daudz, var likties tikai no malas. Bez tam praksē ne vienmēr izšķirošie ir subjektīvie kritēriji un pieņemts, ka valdei to izvērtēšanā var uzticēties vairāk nekā vērtētājiem no malas.
Nez kāpēc tu piemini, --...ja kāds zin, ka vieta izlasē ir garantēta neatkarīgi no rezultātiem... Es tādus nezinu, nez vai tu arī varētu nosaukt.

Aivars Rudzinskis Nevajag jaukt komandas sporta veidus un individuālos. Izlases komplektēšanas principi tajos ir atšķirīgi. Komandu sportā visi nevar būt uzbrucēji un snaiperi, kādam ir arī klavieres jānes. Komandu sportā par komplektāciju atbild treneris/menedžeris, turklāt balstoties uz sevis paša izstrādātu taktiku, stratēģiju, pieredzi un intuīciju, kas visi ir absolūti subjektīvi faktori. Individuālajos sporta veidos gan var praktiski 100% paļauties uz sportiskiem, resp.objektiviem principiem. Domāju, ka pie mūsu valsts izmēriem un budžetiem vienīgā iespēja makšķerēšanas sportā tikt pie medaļām ir perfekti veidots teamwork. Individuāli mēs varam paļauties gandrīz tikai uz cūcenēm

Raitis Kozlovskis Paldies par atbildi!
Varu tikai teikt, ka savā komentārā varu parakstīties zem katra teikuma un vārda, arī zem izbrīnu raisošā teikuma. Bet tā kā 'mazgāt netīro veļu' negribētu, lai tas paliek manā ziņā... Tomēr man gribētos uzdot jautājumu - kāds būtu sliktums tajā, ka izlase tiek veidota pēc noteikumos atrunāta principa? Vai nu pēc pēdējiem rezultātiem LČ, vai pēdējo 2/3 gadu rezultātiem - nav būtiski, bet visiem zināmā un saprotamā veidā?

Aivars Rudzinskis Tādēļ, ka makšķerēšana nav vieglatlētika, kur 100 metri Latvijā ir praktiski tādi paši kā Brazīlijā. Lv čempionātu uzvarēt palīdz ūdens zināšana savukārt starptautiskos mačos biežāk svarīga ir tehnika. Un tādu atšķirību ir ļoti daudz. Kaut vai elementāras valodas zināšanas- bieži gadās strīdīgas situācijas, kad no pareizas komunikācijas ar tiesnešiem ir atkarīgs ļoti daudz. Tādēļ valsts čempions nebrauktu uz pč, ja man būtu teikšana. Utt. Utml.

Martins Balodis Kritēriju trūkums, subjektīvisms, savu interešu lobēšana ir galvenie kvalitatīvas izlases veidošanas trūkumi. Mēs zinām, ka esam ar tīru sirdi šajā putrā, bet lēmējiem ar savu sirdsapziņu būs daudz pārrunu, konjakos nenoslīcināsiet.

Jānis Stikuts - Raitis Kozlovskis Uzraksti pāris rindkopas ar dažiem saviem ieteikumiem noteikumu pantiem, lai būtu konkrēta saruna. Citādi, šķiet, galā mēs netiksim... :-)

Jānis Stikuts - Martins Balodis Uzraksti vienreiz kopā ar domubiedriem sev tīkamu noteikumu priekšlikumu-paraugu, kurā būtu visi kritēriji, kā saka, ar tīru sirdi, skaidri un saprotami. Un izliec tīmeklī, lai visi var iepazīties un neviens nevarētu to ar konjaku noslīcināt... :-)

Raitis Kozlovskis - Jānis Stikuts piekrītu. Apņemos padomāt un uzrakstīt konkrētus priekšlikumus.

Martins Balodis Par šiem, izlases formēšanas un tiesāšanas jautājumiem parunāsim federācijas valdes sēdē ceturtdien, Jānis Stikuts. Spēlēt uz publiku ir interesanti, taču vienveidīgi.

Armands Erglis - Martins Balodis Es atvainojos, ka iejaucos. Tik gribēju atzīmēt ka tu jau arī visā šajā epopejā galvenokārt tieši uz publiku spēlē, tak što nenado :))))) Tas tā no malas šo visu redzot.

Martins Balodis Vai Tu Armands Erglis zini, ka Harijs Raciborskis man skaidri un konkrēti atbildēja, ka nolikumu nemainīs? Kas ir Jānis Stikuts? LMSF revidents.... kāda teikšana revidentam? Par šo runāsiem ceturtdien, valdes sēdes ir atklātas, nāc arī Tu un iefilmē - par ko būs runa, varēsi parādīt publikai.

Armands Erglis Nu loti ceru, ka spēsiet atrast konstruktīvu valodu, savādāk esošā situācija nav par labu nevienam no iesaistītajiem šobrīd.

Aldis Sprogis Cikos un kur ir sēde?

Jānis Stikuts - Aldis Sprogis Neesmu valdē, neesmu saņēmis ielūgumu un arī sēdes dienas kārtību nezinu.
Manuprāt, kaut ko apspriest valdē būtu jēga tikai pēc tam, kad kāds nodemonstrēs konkrētus priekšlikumus. Uzlabot, mainīt, novērst - tie nav jēdzieni, kurus šajā gadījumā var uzskatīt par konkrētiem.

Raimonds Blumbergs Online translãcija bűs?

Aldis Sprogis Jāni jaukais cilvēk, nu tiec skaidrība esi vai neesi. Bet konkrēti jautājumi un priekšlikumi man ir

Aldis Sprogis Un kas tie ir par ielūgumiem?

Kristians Godins Skumjaakais, ka ir gan teikti konkreeti priekshlikumi, gan suutiiti labojumi Nolikumaa. Viss tas ir dariits, bet nav uzskatiits par vajadziigu. Takaa korektaaku buutu, ja kaads no federaacijas teiktu, ka priekshlikumi ir sanjemti un dzirdeeti, bet nav patikushi...

Gatis Kokorevičs Cikos un kur būs tā sēde?

Jānis Stikuts - Gatis Kokorevičs Varu tikai ieteikt, - jāvaicā tam, kurš šo ziņu izplata.

Gatis Kokorevičs Es jautāju visiem kas lasa šo diskusiju!!

Viktor Valeryevich Joprojām pilnmēness? 😳

Krišjānis Krasovskis - Viktor Valeryevich kādus gadus 10 vismaz :)

Jānis Stikuts - Kristians Godins Lai neatkārtotos, saīsināti citēju viena LMSF biedra vēstuli, kurā minēts normāls piemērs priekšlikuma formai, es teiktu struktūrai. Proti, tam jāsatur "... Priekšlikuma apraksts, ietekme uz dalībniekiem, ietekme uz organizatoriem, nepieciešamais finansējums, finansējuma avots un izmaiņu ietekme uz dalībnieku skaitu, nolikuma punkts vēlamā redakcijā (norādot kuru aizstāj, papildina vai ieviešams par jaunu), ar ko apspriests."
Nez vai skaidrāk var pateikt, kādu priekšlikumu valdes sagaida.

Kārlis Goldmans Kausā būsiet?

Raivis Bergs Cirks turpinās! Tak uztakstiet vienreiz, ka izlasi formē treneris jeb atbildīgais par konkrēto disciplīnu un viss. Balodis šai komandā neiederas, jo darījis šitādas un tādas lietas par ko tika atskaitīts no izlases kandidātiem. Lēmums pieņemts un apstrīdēšanai netiek pieņemts. Visiem viss būs skaidrs un saprotams. Jo ilgāk jūs te ņuņāsaties, jo ilgāk visa šī cirka šarāde turpināsies.

Kaspars Zvaigzne -  Kristians Godins vai pastāv iespēja iepazīties ar to kas ir sūtīts kādā visiem pieejamā vietā?

Jānis Stikuts - Raivis Bergs Raivi, šī lapa jāuztver tikai kā mana privātā lapa. Ja kāds grib kaut ko darīt zināmu LMSF valdei, šī nebūtu īstā adrese. Internetā ir pieejama LMSF lapa, ir arī LMSF profīls Facebookā.

Raivis Bergs - Jānis Stikuts Atvaino, neskatījos kur tieši šis bija rakstīts. Bet nu tēma jau viena un tā pati. Ieraudzīju, palasīju un sapratu, ka jāuzraksta. Gan jau dzirdīgās ausis atradīs adresātu.

Aldis Sprogis  Jãni ! To ietec šo formu kã loceklis,jeb kã funcionărs kas grib visū sarežğīt lai netraucē.

Jānis Stikuts -  Aldis Sprogis Izskatās tev joprojām nav skaidrs, ka neesmu funkcionārs.:-) Atbildot uz taviem jautājumiem, man iznāk atkārtot elementāras lietas. Aksioma - ja kāds grib iesniegt priekšlikumu, tam būtu jāpieturās pie vispārpieņemtas formas. Ja kādam šī forma liekas par sarežģītu, maz cerību, ka no viņa var saņemt jēdzīgu priekšlikumu

 

Uz publikācijas brīdi, proti, 7.novembri LMSF valdē bija ienākuši sekojoši priekšlikumi.

 1. PRIEKŠLIKUMS - autors JĀNIS STIKUTS
  Aktuālais nolikums : Latvijas kausa sacensību nolikums spiningošanā no laivas.
  Sadaļa - Sacensību dalībnieki
  Aktuālā redakcija: Katrai ekipāžai līdzi jābūt 1 tiesnesim. Ekipāža ir atbildīga par tiesneša apmācību!
  Laivu celtspējai un izmēriem (laivas garums ne mazāks par 3,60m) jābūt tādiem, lai vienlaicīgi ar ekipāžu (1 vai 2 dalībnieki) tajās vieta būtu arī tiesnesim.
  Ierosinājums: Izslēgt šos divus teikumus, nolikumu papildināt ar pantiem, kas nosaka, ka tiesnešu kolēģijai vērtēšanai tiek iesniegtas (nosūtītas) noķertās zivs fotogrāfijas uz mērlentas fona (nosakot detalizēti visus aspektus).
  Pamatojums: Sacensības kļūs pieejamākas plašākam makšķernieku lokam, jo samazināsies prasības pret laivu izmēriem un tiesnešu klātbūtni, samazināsies dalībnieku izdevumi. Diskutējams ir jautājums par ieskaites zivīm un lomu fiksēšanu, iespējams nedaudz palielināsies organizatoriskie izdevumi.
 2. PRIEKŠLIKUMS - autors ANDIS MIEZIS
  Aizliegt sportistiem iebraukt ūdenstilpnē 2 ( divas ) nedēļas pirms nākamajām sacensībām.Tā vietā atļaut oficiāli divas treniņdienas-ceturtdien un piektdien
  PLUSI:
  1.Tagad valda spekulācijas,ka visbiežāk uzvar tas kurš vairāk dienas pavada uz konkrētās ūdenstilpnes.Nu šīs dienas vairāk vai mazāk izlīdzinātos un rezultāts būtu objektīvāks.
  2.Tomēr presings uz doto ūdenstilpni būtu mazāks un arī sportistu lomiem vajadzētu būt lielākiem.
  3.Daudzi sūdzas,ka visi šie mači un treniņi izmaksājot pārāk dārgi.šai gadījumā sportistiem būtu vairāk brīvā laika,kuru tie varētu izmantot algotam darbam, nopelnīt naudiņu ar kuras palīdzību tiekties pretīm jauniem sasniegumiem.:)
  4.Tāda kārtība ir arī PČ.
 3. PRIEKŠLIKUMS - autors JURIS FJODOROVS
  Aizliegt dalībniekiem iebraukt ūdens tilpnē sestdien no rīta,sestdien pēc pirmās kārtas un svētdien agri pirms otrās kārtas ( ja sacensības notiek sestdien pēcpusdienā un svētdien no rīta ) vai sestdien agri pirms pirmās kārtas,sestdien pēcpusdienā un svētdien agri pirms otrās kārtas ( ja mači notiek sestdien un svētdien no rīta ).To var atļaut tikai ar galvenā tiesneša atļauju,izlozētā tiesneša klātbūtnē ( piemēram ja vajag remontēt un
  pārbaudīt laivu vai dzinēju ). To vajadzētu darīt,jo joprojām atrodas negodprātīgi sportisti,kuri pirms nākošajām kārtām brauc un pārbauda sevis atrasos "punktus".Manuprāt tas nav ētiski.Beztam
  tas nav atļauts arī PČ.
 4. PRIEKŠLIKUMS - autors JURIS FJODOROVS
  1.diena.Pulcēšanās sacensību vietā līdz plkst.11.00;11.30-12.00 -tiesnešu izloze;12.00 tiesnešu sapulce;1.kārta 13.00-19.00;20.00 kārtas rezultātu paziņošana. Precīzi pulksteņlaiki lai paliek organizatoru vai federācijas ziņā,bet piemēram:
  1.diena.Pulcēšanās sacensību vietā līdz plkst.5.30;6.00-6.30 -tiesnešu izloze;6.30 tiesnešu sapulce;1.kārta 7.00-13.00;14.00-kārtas rezultātu paziņošana. Pamatā vecie starta laiki tika ieviesti lai dalībniekiem nevajadzētu par katru cenu sacensību vietā
  ierasties jau piektdienas vakarā,bet varētu to darīt arī nesteidzoties sestdien no rīta.Vairāku gadu pieredze rāda,ka sacensību vietā 99% dalībnieku ierodas jau ceturtdien,bet liela daļa jau trešdien
  vai otrdien.Tātad šai idejai zūd jēga.Jaunajā redakcijā mēs arī būtu vairāk pietuvināti PČ kārtībai. Arī tur mači notiek divas dienas no rītiem un starp startiem dalībnieki var vairāk atpūsties un gata-
  voties nākamajai dienai.
 5. PRIEKŠLIKUMS - autors RAITIS KOZLOVSKIS
  Ierosinu Latvijas čempionātu nolikumos svītrot punktu, kas paredz obligātu dalību LMSF sastāvā esošajās organizācijās. Piemēram citāts no 2016.gada Latvijas čempionāta nolikuma fīdermakšķerēšanā:"Sacensībās piedalās individuālie dalībnieki, kuri pārstāv kādu no LMSF sastāvā esošām organizācijām."
  Ierosinājuma pamatojums: šobrīd vairākās disciplīnās startē sportisti, kas nepārstāv nevienu klubu un šāda prasība, manā skatījumā, var veicināt dalībniekumu sarukumu. Līdz ar to ierosinu šo prasību nolikumos svītrot, kā natbilstošu reālajai situācijai.
 6. PRIEKŠLIKUMS - autors RAITIS KOZLOVSKIS
  4. Ierosinājums: Pludiņmakšķerēšanas, fīdermakšķerēšanas un zemledus makšķerēšanas disciplīnās ierosinu Valsts izlasi veidot atbilstoši manis izstrādātajiem noteikumiem (skat. e-pasta pielikumā noteikumi_valsts_izlasei_2016.pdf).
  5. Ierosinājuma pamatojums: LMSF rīkotajās sacensībās piedalos jau vairākus gadus un katru gadu kādā no makšķerēšanas sporta disciplīnām noris nevajadzīgi strīdi par izlases sastāvu (šis gads, kā zināms, nebija izņēmums). šobrīd izlases sastāvu nosaka disciplīnu atbildīgie un apstiprina valde pēc saviem ieskatiem, taču nevienmēr motivācija iekļaut vai neiekļaut kādu no sportistiem ir saprotama pašiem sportistiem un atbalstītājiem, jo šobrīd nav noteikumu, kas viennozīmīgi atrunātu kārtību, kā izlases būtu veidojamas. Uzskatu, ka jebkurš sportists, kas ir veltījis savu brīvo laiku, personīgos līdzekļus un ir sasniedzis atbilstošus sportiskos rezultātus, ir pelnījis saprotamu un godīgu atlasi uz Valsts izlasi, tā kā tā daudziem sportistiem ir galvanā balva par paveikto. Tādēļ esmu izstrādājis un piedāvāju savu noteikumu redakciju. šobrīd noteikumi ir izstrādāti pludiņmakšķerēšanas, fīdermakšķerēšanas un zemledus makšķerēšanas disciplīnām, tā kā tajās orientējos pietiekami labi, taču neiebilsu, ja šis noteikumu projekts tiek pielāgot arī citām LMSF makšķerēšanas sporta disciplīnām.
 7. R.Kozlovska e-pasta pielikums:
  LMSF Valsts izlases veidošanas noteikumi (pludiņmakšķerēšanas, fīdermakšķerēšanas un zemledus makšķerēšanas disciplīnās)
  šis nolikums nosaka kritērijus, pēc kuriem Latvijas Makšķerēšanas Sporta Federācija (tupmāk LMSF) sastāda Valsts izlasi (turpmāk izlasi) dalībai Pasaules un Eiropas čempionātos. Noteikumi attiecināmi uz LMSF pludiņmakšķerēšanas, fīdermakšķerēšanas un zemledus makšķerēšanas disciplīnām.
  1. Izlases veidošana
  1.1 Sportistu atlase uz izlasi veicama katru gadu jaunas sporta makšķerēšanas sezonas (turpmāk sezonas) sakumā.
  1.2 Uz vietu izlasē var kandidēt tikai tie sportisti, kas:
  1.2.1 ir Valsts pilsoņi vai arī nepilsoņi, kas Latvijā dzīvo vairāk nekā 5 gadi, pie tam izlasē var būt ne vairāk kā viens sportists bez Valsts pilsonības.
  1.2.2 attiecīgajā makšķerēšanas sporta disciplinā (turpmāk disciplīnā) Latvijas čempionātā ir startējuši vismaz 3 pilnas sezonas.
  1.3. Sportistu atlase uz izlasi ir veicama vadoties pēc iepriekšējās sezonas ieskaites sacensību rezultātiem, summējot sacensībās iegutās vietas. Priekšroka tiek dota sportistiem, kuri ieguvuši mazāko punktu kopsummu. Ja vairākiem sportistiem iegūto punktu kopsumma sakrīt, tad priekšroka tiek dota sportistam, kuram ieskaites sacensībās noķerto zivju kopsvars ir lielāks.
  1.4 Atkāpe no 1.3 punkta iespējama gadījumos, ja dalību izlasē atsaka sportisti, kas atbilst 1.2.2 un 1.3 punktā noteiktajām prasībām un izlases komplektēšana atbilstoši 1.2.2 un 1.3 punkta prasībām nav iespējama.
  2. Ieskaites sacensības
  2.1 Katras sezonas sākumā LMSF valde (turpmāk valde) nosaka, kuras no LMSF rīkotajām sacensībām katrā no disciplīnām tiks uzskatītas par ieskaites sacensībām (piezīme: katra sacensību diena uzskatāma par atsevišķām sacensībām).
  2.2 Ieskaites sacensību skaits sezonā nevar būt mazāks par 6.
  2.3 Atkāpe no 2.2 punkta iespējama gadījumos, ja laika apstākļu vai citu napārvaramu apstākļu dēļ kādas no sacensībām tiek atceltas.
  3. Par makšķerēšanas sporta disciplīnu atbildīgā persona un tās pienākumi
  3.1 Izlases komplektēšanu, vadoties pēc LMSF Valsts izlases veidošanas noteikumiem, katrā disciplīnā veic valdes apstiprināta atbildīgā persona (turpmāk disciplīnas atbildgais).
  3.2 Disciplīnas atbildīgā pienākumi ir:
  3.2.1 katru gadu sezonas sākumā veidot izlases sastāvu saskaņā ar LMSF noteikumiem sportistu atlasei uz Valsts izlasi ­ vadoties no iepriekšējās sezonas ieskaites sacensību rezultātiem, sazināties ar sportistiem un noskaidrot sportistu
  iespējas (vēlmi, finasiālās iespējas utt.) startēt starptautiskās sacensībās izlases sastāvā;
  3.2.2 sastādīt komandas treneru sarakstu;
  3.2.3 nozīmēt izlases kapteini;
  3.2.4 informēt valdi par izlases sastāvu un treneru sastāvu. Valde var lemt par treneru sastāva maiņu, ja uzskata to par nepieciešamu.

  Izlases dalībnieka pienākumi
  4.1 Izlases dalībnieka pienākumi ir:
  4.1.1 piedalīties LMSF organizētās treniņnometnēs vai treniņos (ja tādi tiek organizēti) kopā ar komandu;
  4.1.2 sniegt komandas biedriem treniņnometņu, oficiālo treniņu, sacensību laikā iegūto informāciju, kas var uzlabot komandas sniegumu;
  4.1.3 treniņos un sacensībās izpildīt treneru un komandas kapteiņa norādījumus;
  4.1.4 ar cieņu un toleranci izturēties pret komandas biedriem, komandas kapteini un treneriem.
  4.2 Gadījumos, ja sportists neievēro 4.1 noteikumus, disciplīnas atbildīgais vai komandas kapteinis informē valdi un valde var lemt par sportista izslēgšanu no izlases sastāva. Ja pārkāpumi ir fiksēti starptautisko sacensību norises laikā, tad pēc sacensībām komandas kapteinis vai disciplīnas atbildīgais informē valdi par pārkāpumiem. Pēc komandas biedru, treneru, komandas kapteiņa un sportista uzklausīšanas, valde var lemt par sportista izslēgšanu no izlases kandidātu saraksta nākamajā sezonā.
 8. PRIEKŠLIKUMS - autors MĀRIS KĀRKLIŅŠ
  1. "Mērītas un reģistrētas tiek visas izvilktās zivis, vērtētas tikai tās, kuras atbilst makšķerēšanas noteikumiem." Manuprāt, lieks teksts nolikumā. Faktiski tāpat to nedara, bieži vien, izvelkot izmēros mazāku asari, kas neuzlabos punktus salīdzinot ar jau noķertajiem 20, nemaz nemēra - uzreiz atlaiž! ..kur nu vēl tiesnesis ņems un reģistrēs tādus maziņos... Nav dzirdēts arī, ka mērītu un reģistrētu noķertos brekšus, u.tml. Tāpat nekad nav dzirdēts, ka tiktu izvesta jebkāda "ārpusprotokola" noķerto zivju statistika.
  2. Nevajadzētu "tiesnešu sapulci", kā teikts nolikumā. Vajadzētu instruktāžu - labu, sagatavotu noteikumu izklāstu konkrētajām sacensībām. Jo nav jau vairs daudz laika klasiskai sapulcei - drīz jau starts! Būtu vēlams sacensību organizatoru sagatavots buklets tiesnešiem kā praktisks vadlīniju apkopojums, kā rīkoties, tiesājot sacensības.
 9. PRIEKŠLIKUMS - autors EGĪLS DRAUDIŅŠ
  Sezonas sākumā LMSF ir jāizvirza mērķus katrai makšķerēšanas sporta disciplīnai.
  Mērķu sasniegšana ļauj vai uzlabo konkrētā virziena attīstību un kopējo federācijas reitingu.
 10. Izmaiņas kalendārājos mēnešos.
  Mainīt posmu kārtibu kādā notiek Latvijas regulārais čempionāts spiningošanā no laivām.
  Atstāt tos pašus trīs posmus sezonā. Līdz šim bija posmi - maijs, jūnjs, jūlijs.
  Mainīt uz maijs, jūnijs, septembris.
  Galvenais iemesls ir nesalīdzināmā zivju aktivitāte jūlijā un septembrī (par labu septembrim). Latvijas izlases atlases kārtību (iespējam var pielietot arī citās disciplīnās)
  Noteikt statusu - izlases kandidāts.
  Kandidātu sarakstā iekļaujas sportisti, kuri:
  - iepriekšējā gada čepionātā ir ierindojušies pirmajā desmitniekā (vai 6niekā)
  - uz izlases formēšanas brīdi tekošajā gada čempionāta posmos ierindojas pirmajā sešiniekā (vai 10niekā)
  - iepriekšējā PČ ir ieņēmuši vietu pirmajā sešiniekā (vai 10niekā) Balstoties uz izlases kandidātu saraksta atbildīgais par disciplīnu nosauc LMSF valdei izlases sastāvu tekošajam gadam.
  Atbildība par rezultātiem - ir / nav ???
  Piedāvājums atvērts apspriedei un papildināšanai

 11. PRIEKŠLIKUMS - autors JĀNIS STIKUTS
  Visos LMSF sacensību nolikumos papildus būtu jāiekļauj sadaļu "Vispārīgie noteikumi", kurā būtu sekojoši panti:
  Sacensību organizatori sacensību norises laikā nav atbildīgi par dalībnieku drošību, iespējamām traumām vai veselības traucējumiem.
  Katrs sacensību dalībnieks, piesakoties sacensībām, uzņemas pilnu atbildību par visu ar sacensībām saistīto likumu un noteikumu, kā arī sacensību nolikuma ievērošanu.
  Piesakoties sacensībām dalībnieki ar to vienlaicīgi apliecina, ka piekrīt sacensību laikā uzņemto fotogrāfiju, video un audio materiālu izmantošanai LMSF mārketinga un reklāmas aktivitātēm.
  Visiem, kuri sacensību norises vietā vēlas izmantot pārvietojamu, ar zemi saistītu vai nesaistītu reklāmu, tā jāsaskaņo ar sacensību organizatoru. Par nesaskaņotu reklāmas izvietošanu sods – 200 eur.

10. PRIEKŠLIKUMS - autors: biedrība “Makšķernieku klubs Osprey”, M.Balodis, K.Godiņš Priekšlikumi nepieciešamajiem labojumiem Latvijas čempionāta makšķerēšanā no laivām nolikumam

Nepieciešamie precizējumi/papildinājumi 2017.gada čempionāta nolikumam

Pamatojums

Zivju resursiem saudzīga makšķerēšanas sporta popularizēšana veicinot sabiedrības izpratni par “noķer un atlaid” principu. Labāko ekipāžu un komandu noteikšana spiningošanā no laivām un izlases sastāva noteikšana.

Nepieciešams rast izpratni sabiedrībā par makšķerēšanas sportu un, ka to var organizēt neradot zaudējumus vides resursiem. Sasaistīt labāko ekipāžu un komandu rezultātus ar izlases sastāva noteikšanu.

Pieteikšanās tiek organizēta tikai piesakot dalību Latvijas čempionātam vai tā posmam iepriekš, reģistrējot komandu un vai ekipāžu ne vēlāk kā 10 dienas pirms LR čempionāta vai posma sākuma. Reģistrācija notiek rakstiski, aizpildot LMSF mājaslapā........ publicēto anketu, kura satur informāciju par dalībniekiem, komandas nosaukumu, laivas tipu, laivas reģistrācijas numuru, dzinēja jaudu, komandas/ ekipāžas atbalstītājus u.c. Komanda/ekipāža tiek pielaista sacensībām, ja pirms pirmā posma, kurā piedalās, iesniedz anketu un apliecinājumu, ka ir iepazinusies ar LR čempionāta nolikumu kā arī apņemas to ievērot. Pieteikšanās termiņš beidzas ne vēlāk kā 10 dienas pirms starta, var pieteikties uz visu sezonu. Ja mainās laiva vai komandas/ekipāžas sastāvs vai nosaukums, tiek veiktas izmaiņas anketā. Komanda/ekipāža par laivas maiņu elektroniski, uz LMSF mājaslapā norādīto galvenā tiesneša kontaktinformāciju, informē galveno tiesnesi ne vēlāk kā 3 dienas pirms sacensībām, lai var sagatavot rezerves Nr. zīmes.

Nepieciešams noteikt iepriekšēju pieteikšanos, kas ļauj sacensību organizatoram rēķināties ar dalībnieku skaitu. Informācija par dalībniekiem mājaslapā, ļauj gūt priekšstatu par sacensību apmeklētību, dalībnieku sastāvu un to atbalstītājiem. Šī informācija ļauj LMSF un sacensību organizatoriem izplatīt publisku informāciju, lai popularizētu makšķerēšanas sportu un informētu par sabiedrību un mediju par norises vietu un dalībniekiem. Anketās un publiskajā informācijā var paredzēt sadaļas, kuras interesē komandu atbalstītājus, piemēram – inventāra aprakstu, sponsoru nosaukumu, īsu biogrāfiju utt. Atbalstītājiem parādās papildu vieta, kur reklamēt sevi un interese atbalstīt makšķerēšanas sportu. Šāda informācija interesētu arī līdzjutējus.

Laivu numuri ļauj daudz vienkāršāk tiesnešiem un sacensību dalībniekiem fiksēt noteikumu pārkāpējus un vērsties pie galvenā tiesneša.

Tiesneši ir komandas sastāvdaļa, dalībnieki, aizpildot anketu LMSF mājaslapā, norāda informāciju arī par ekipāžas tiesnesi. Ja tiesnesis mainās, tad informācija tiek aktualizēta. Pirms katra posma galvenais tiesnesis novada instruktāžu par sacensību noteikumiem un tiesnešu atbildību un pienākumiem. Galvenais tiesnesis var veikt tiesnešu zināšanu pārbaudi par LR spēkā esošajiem makšķerēšanas noteikumiem un sacensību nolikumu izvēles kārtībā. Galvenais tiesnesis vai sacensību organizators izdala zivju mērierīces un sacensību protokola veidlapas abām sacensību dienām.

Tiesnešiem organizēt pirms starta testu, ja tiesnesis izkrīt testā, to aiztāj cits komandas dalībnieks.

Tiesnešu darba precizitātei un zināšanām ir nozīmīga loma precīza rezultāta noteikšanā, lai netiktu negodprātīgi radītas priekšrocības kādam no sacensību dalībniekiem. Tiesnešu zināšanas par nolikumu un noteikumiem ir būtiskas, lai netiktu ietekmēts sacensību rezultāts no dalībnieku puses.

Laivas tiesneša pienākumi:

1. Pārbauda vai zivs ir dzīva, noķerta galvas rajonā un atbilst nosacījumiem (izmēram un zivs sugai atbilstoši nolikumā noteiktajam).

2. Nekavējoties nomēra zivi piešķirtajā mērierīcē. Dalībnieki vēro mērīšanas procesu, bet paši neveic zivs mērīšanu. Strīdu gadījumā zivs mērījumu dalībnieks fotogrāfē un lēmumu pieņem galvenais tiesnesis.

3. Pārliecināties, ka sacensību dalībnieki nodarbojas ar spiningošanu nevis velcēšanu.

4. Pārliecināties, ka sacensību dalībnieki neveic iebarošanu.

5. Dot signālu sākt un beigt makšķerēšanu.

6. Veikt informācijas ievadi protokolā un, pēc atgriešanās starta/finiša zonā, nekavējoties iesniegt galvenajam tiesnesim.

7. Tiesnesis sacensību laikā nedrīkst, bez tiesājamās ekipāžas dalībnieku piekrišanas lietot sakaru līdzekļus. Gadījumā, ja tas tiek konstatēts, tai ekipāžai, kuru pārstāv konkrētais tiesnesis, tiek piešķirta dzeltenā kartīte. Atkārtota pārkāpuma gadījumā ekipāža tiek diskvalificēta no konkrētā posma ieskaites.

8. Ja konstatēti pārkāpumi tiesājamās ekipāžas vai jebkuras citas sacensībās startējošās ekipāžas rīcībā, nekavējoties pēc atgriešanās krasta starta/finiša zonā informēt galveno tiesnesi.

9. Sekot vai tiek ievēroti visi Nolikumā noteiktie noteikumi.

Tiesnešiem ir nozīmīga loma patiesa rezultāta noteikšanā, tādēļ ir nepieciešams reglamentēt tiesnešu darbību un atbildību. Izslēgt vai būtiski mazināt dalībnieku iespējas ietekmēt rezultāta noteikšanu.

Galvenā tiesneša pienākumi:

1) Pārbaudīt vai ekipāžas dalībnieki ir tiesīgi vadīt laivu (atbilstoši LR spēkā esošajām prasībām), makšķernieku kartes un attiecīgās ūdenstilpnes licences, ja tās nepieciešamas.

2) Sekot laivu atbilstībai sacensību noteikumiem un drošības aprīkojuma atbilstībai.

3) Pārbaudīt komandu tiesnešu zināšanas par sacensību Nolikuma un Makšķerēšanas notiekumiem,

4) Organizēt sacensību dokumentu apstrādi, nodrošināt kvalitatīvu sacensību protokolu apstrādi un informācijas apkopošanu.

5) Apstrādājot rezultātus - pievērst uzmanību protokolu kvalitātei un, aizdomīgu situāciju gadījumā, pieaicināt tiesnesi, kurš sastādījis protokolu.

6) Sekot, lai dalībnieki ievēro sacensību nolikumu sacensību laikā un sacensību dalībnieku pulcēšanās vietā (alkohols utt.).

7) Dod startu ekipāžām un atbild par vienāda intervāla ievērošanu starp pirmo un otro vilni.

Sacensību galvenais tiesnesis ir sacensību amatpersona ar tiesībām un pienākumiem, uzskatām, ka svarīgākos pienākumus nepieciešams uzskaitīt. Tie kalpo arī kā atgādinājums sportistiem, ka šis ir valsts čempionāts ar stingriem noteikumiem.

Starta kārtība:

Tiek noteikta kārtība kādā startē komandu dalībnieki. Ja ir paredzēts dalītais starts, tad katrā sacensību dienā pirmā nedrīkst startēt viena un tā pati ekipāža. Noteikumu ievērošanu nodrošina tiesnesis, kurš tiesā ekipāžu. Dalītā starta gadījumā abās sacensību posma dienās tiek nodrošināts vienāds laika intervāls starp pirmajā un otrajā vilnī startējošajām ekipāžām. Intervāla ilgumu nosaka galvenais tiesnesis pirms posma sākuma, informējot tiesnešu sapulcē. Starts katram vilnim tiek dots ar skaņas signālu, nodrošinot pietiekamu dzirdamību. Ekipāžas nedrīkst pamest sacensību organizatora iezīmēto starta/finiša zonu pirms starta signāla attiecīgajam vilnim. Pārkāpuma gadījumā tiek piemērota dzeltenā kartīte.

Nepieciešams skaidri formulēt starta kārtību. Ir skaidri jāinformē dalībniekus/komandas - vai dalītais starts ir drošības jautājums vai tam ir arī citi iemesli un kādi tie ir.

Lomu protokola saturs un aizpildīšana:

Protokolam jāsatur sekojoša informācija - komandas nosaukums, laivas reģistrācijas nr., dalībnieku vārds/uzvārds, kontakttālrunis, tiesneša vārds, uzvārds, kontakttālrunis, zivju tabula.

Konkrētā tiesneša vārds, uzvārds un tālruņa nr. ir nepieciešams informācijas precizēšanai, ja rodas tāda nepieciešamība. Dalībnieku kontakttālruņa norādīšana ļauj operatīvi pieaicināt dalībniekus strīdu gadījumu apspriešanai un izskatīšanai.

Makšķerējot katrs ekipāžas dalībnieks drīkst reizē izmantot tikai vienu kātu. Laivā esošo kātu skaits netiek ierobežots. Maksimālais kata garums tiek ierobežots līdz 2,7 metru garumam. Velcēšana, vertikālā džigošana un makšķerēšana no krasta nav atļauta.

Iebarošana – aizliegta gan sacensībās, gan treniņos. Ir atļauts apstrādāt tikai mānekli ar specifiskām vielām.

Ir atļauta tikai mākslīgo ēsmu izmantošana. Mušu un to imitāciju lietošana ir aizliegta. Mākslīgajai ēsmai varbūt vienžubura, divžubura vai trīsžubura āķis. Āķu skaits tiek noteikts atbilstoši spēkā esošajiem Makšķerēšanas noteikumiem. Dalībnieks drīkst palīdzēt komandas biedram tikai tad, ja paša māneklis atrodas laivā. Vienlaikus drīkst makšķerēt tikai ar vienu mānekli un kātam jābūt rokā/s. Kontrolē tiesnesis.

Priekšlikumi ņemti no Pasaules čempionāta nolikuma. Minēto ierobežojumu iestrāde nolikumā ļautu sagatavoties dalībai PČ.

Distances ievērošana:

Tiek noteikta 50 m distance gan starp sportistu, gan sacensībās nestartējošo makšķernieku laivām. 50 m distanci ievēro sākot ar starta brīdi līdz makšķerēšanas laika beigām.

Šaurās vietas – ja dalībnieka laiva ir nostājusies šaurā līča ieejā vai izejā un tai nevar pabraukt garām nepārkāpjot 50 robežu, tad braukt gribētājam ir jāprasa – pa kuru pusi un manevrs jāizpilda veidā, kurš nekādi nevar patraucēt tai ekipāžai, kura makšķerē konkrētajā vietā.

Praksē ir gadījumi, kad ekipāžas mēdz tuvoties laivām, kuras jau apstājušās pirmajā copes punktā, tādējādi ietekmējot makškērēšanas zonu. Ir bijis gadījums, kad laiva pilnā gaitā pabrauc garām mazāk kā 20 metrus no laivas, kura stāv izvēlētajā punktā. Par šiem pārkāpumiem jādod dzeltenās kartītes.

Finišs:

Nepieciešams noteikt finiša kārtību. Sacensību diena sākas no starta signāla brīža līdz iebraukšanas finiša zonā un protokola iesniegšanas galvenajam tiesnesim. Nepieciešams noteikt laivu atgriešanās laiku starta/finiša zonā. Atgriešanās laiku fiksē laivas tiesnesis.

Ja laiva atgriežas starta punktā vēlāk nekā noteiktais laiks:

Variants A - bet nokavētais laiks nepārsniedz 15 minūtes, tad ekipāžai tiek piešķirti 2 soda punkti. Laiva ar ekipāžu, kas kavē noteikto laiku par 15 vai vairāk minūtām attiecīgajā sacensību dienā tiek ierindota pēdējā vietā. Gadījumā, ja tādas laivas ir vairākas – tiek sarindotas atgriešanās secībā (augstāk tā, kas ieradusies agrāk).

Variants B - par katru minūti piemēru vienu soda punktu, bet ne vairāk kā dalībnieku skaits uz starta.

Izslēdz diskusijas un fiksē finiša procedūru.

Laivu numuri:

Laivām ir jābūt numurētām (2 uzlīmes uz katras laivas vai dzinēja puses un tām jābūt labi redzamām). Sacensību Nr. zīmes piešķir uz sacensību sezonu. Uz sacensību numuru zīmēm drīkst atrasties tikai LMSF logo un dalībnieka numurs. Šis ir viens no reklāmas laukumiem, kuru LMSF var pārdot sacensību sponsoriem. Sacensību numurzīmes popularizē LČ ārpus sacensību dienām, tās piešķir atbilstoši iepriekšējās sezonas rezultātiem LČ kopvērtējumā. Jauniem dalībniekiem numuri tiek piešķirti atbilstoši pieteikšanās kārtībai.

Sacensību dalībnieku numurzīmes atvieglo tiesnešu darbu, jo ir vienkāršāk fiksēt pārkāpumus izdarījušās ekipāžas. Tās sniedz skaidru informāciju - vai laivā atrodas sacensību dalībnieki, kā arī disciplinē sacensību dalībniekus. Tiek radīta papildu iespēja reklamēt čempionātu un LMSF ārpus sacensību dienām, veicinot papildus finansējuma piesaistīšanas iespējas Latvijas izlases vajadzībām.

Organizatori un to atbildība:

Latvijas Republikas čempionāta posmu norises organizatoriskos uzdevumus LMSF var uzticēt veikt citām organizācijām. LMSF nosaka, kas ir jānodrošina organizatoram – ēdināšana, telpas protokolu apstrādei, galvenā tiesneša darba vietai, laivu novietošanas vieta u.c. Ar sacensību kalendāru un norises vietām LMSF iepazīstina ne vēlāk kā līdz 28.februārim. Informācija tiek izvietota LMSF oficiālajā mājaslapā.

Organizatoru pieteikšanās notiek rindas kārtībā pēc norises vietu un kalendāra publicēšanas. Organizators, piesakot savu vēlmi uzņemties posma organizatoriskos pienākumus, apliecina gatavību nodrošināt visas LMSF obligātās prasības un apraksta kā tiks veikti organizatoriskie un informatīvie pasākumi.

Nepieciešams atrunāt kāds būs sods organizatoram par slikti organizētām sacensībām.

Nepieciešami skaidri kritēriji LČ posma rīkotājam - kas jānodrošina obligāti un, ko vēlams nodrošināt.

Tiesnešu kolēģija un strīdu izskatīšana:

Strīdu un disciplinārpārkāpumu izskatīšanai un soda piemērošanai tiek izveidota tiesnešu kolēģija. Tiesnešu kolēģija tiek izveidota pirms sacensību sezonas izlozējot 4 pārstāvjus (pa vienam pārstāvim no komandas) no tām komandām, kuras pieteikušās dalībai čempionātā uz visu sezonu. Komanda pati izlemj kurš no tās dalībniekiem piedalās tiesnešu kolēģijā un par to informē sacensību galveno tiesnesi. Tiesnešu kolēģija sastāv no sacensību galvenā tiesneša un 4 komandu pārstāvjiem. Gadījumā, ja sūdzība vai sods jāpiemēro kādai no komandām, kuras pārstāvis ir tiesnešu kolēģijā – tas nepiedalās lēmuma pieņemšanā. Tiesnešu kolēģijai jāsapulcējas sacensību komisariātā pirms provizorisko rezultātu apstiprināšanas un jāizskata saņemtie iesniegumi.

Principi atbilst kārtībai kāda pastāv pasaules čempionātos. Šī punkta iekļaušana nolikumā ļaus izvairīties no subjektivitātes tiesāšanā strīdīgajos gadījumos, atjaunos uzticību tiesāšanai un izbeigs aizmuguriskās intrigas par to ko un kurš ir/nav darījis. Kolēģija ļaus skatīt arī disciplinārpārkāpumus daudz objektīvāk, jo lēmumu pieņemšanā būs iesaistīti komandu pārstāvji, kuriem būs pieejama informācija par faktiskajiem strīdus apstākļiem.

Reklamēšanas kārtība:

Jādefinē reklāmas izvietošanas noteikumi. Jātrunā reklāmu izvietošana. Jādefinē LMSF obligātās reklāmas izvietošanas vietas (stendi, plakāti, sacensību dalībnieku numurzīmes, iespējams arī uz dalībnieku formām). Jādefinē obligātās reklāmas neatbilstība/konflikts ar dalībnieka sponsoriem. Dalībnieku pienākums norādīt sponsorus pieteikuma anketā. Jāatrunā reklāmas izvietošana sacensību vietā, organizatora reklāma, dalībnieku atbalstītāju reklāma, izvietošanas vietas, proporcija un veids.

Reklāma ir svarīga sacensību detaļa. Skaidra un saprotama reklāmas politika palīdzēs piesaistīt papildus finansiālos līdzekļus gan LČ, gan izlasei, gan uzlabos dalībnieku skaitu. Ir jābūt sinerģijai starp rīkotāju un dalībnieku sponsoriem.

top