homeclose

JST bloga 2016.gada arhīvs

Ziemassvētki

25.12.2016.

No spiningotāja ābeces

Laiks novembrī visumā bija labvēlīgs, lai ar makšķerkātiem padarbotos laukumā. Dažiem iesācējiem tā bija izdevība pie manis apgūt 3-dienu pamatkursu mušiņmakšķerēšanas metienu izpildē. Kā parasti, visi, kas grib apgūt mušiņmakšķerēšanu, uzskata, ka spinings viņiem ir noiets etaps, tāpēc neiztrūkstošas ir sarunas arī par spiningošanas tēmu.

Intereses pēc visiem piedāvāju ar spiningu nodemonstrēt savu metienu māku. Diemžēl, ar retiem izņēmumiem jāsecina, ka no laivas ezerā un no krasta upē trāpīt varētu katrs, taču vairumam ir problēmas ar spiningotāja pamatiemaņām.
Šoreiz tikai par vienu jautājumu.
Jebkura amatnieka līmeni var atpazīt, redzot, kā viņš apietas ar amata rīkiem. Pirmais, pēc kā var novērtēt makšķernieku, ir tas, kā viņš satver un tur makšķerkātu, šajā gadījumā spiningu. Slīdrādes attēlos ir daži paņēmieni, kā satvert spiningu ar atklāto bezinerces spoli (uzbraucot ar kursoru, slīdrādi var apturēt).
Izrādās, daudzi nezin, kā pareizi turēt spiningu un darboties ar to. Protams, atrodas arī tādi, kuri noskatījušies atsevišķus videoklipus cenšas nekritiski atdarināt redzēto. Viens no maniem audzēkņiem nupat stāstīja, ka necik sen redzējis video ar 2-kārtēju Latvijas čempionu, kurš ķēris lašus un turējis spiningu tieši ar manis kritizēto paņēmienu. Varēju tikai atkārtot, ka kļūt par miljonāru, bet copē arī par čempionu, var arī bez jebkādas izglītības.

27.11.2016.

Jauni rudenīgi albūmi

Pirmais sals un pirmais sniegs Vārves ielā 2016

Oktobris manā dārzā 2016

05.11.2016.

Lucky John 2016

15.oktobrī RMMB laivu novietnē pie Spuņņupes risinājās kārtējais Lucky John festivāls. Diena bija rudenīgi skaista, no rīta debesis bija klātas mākoņiem, kuri drīz vien pazuda. Pūta neliels austrumu vējiņš, gaisa temperatūra no rīta +1°C, vēlāk gaiss uzsila līdz +8°C. Diemžēl, pēdējās dienās valdošā austrumu vēja rezultātā ūdens līmenis bija neredzēti zems, kā parasti, uz copi Babītē tas atstāj nomācošu iespaidu. Rezultātā festivāla dalībnieku lomi bija visai niecīgi, tomēr pietiekoši, lai noskaidrotu veiksmīgākos.

Festivālā piedalījos viesa lomā, kārtējo reizi nedaudz pabildēju, bildes izvietoju albūmā "Lucky John 2016".

Festivāla ievaros notika arī dažu jaunāko Salmo izstrādājumu - spininga kātu un vizuļu prezentācija.
Par to, ka Babītē netrūkst maliķu tīklu, daži pārliecinājās personīgi - inspektorus nemanīja neviens, bet tīklus gan. Redzēti bija vairāki, krastā makšķernieki izveda tikai tos, kuri bija iepinušies laivu motoru dzenskrūvēs un sabojājuši copi.

17.10.2016.

Matt Guymon un dabas fotogrāfija

Matt Guymon ir viens no dabas fotogrāfiem, no kuriem var daudz ko mācīties.
Neliels citāts no autora mājas lapas:

"I have always been a dreamer ....... water and photography seem to be a way for me to make sense of it all . I am a hopeless addict and a lost romantic I find myself eternally longing to see what's around the next bend and a need to share it through my lens "

" I have been working in the industry for over ten years now with some of the biggest names in the business such as : Field and Stream, Trout Unlimited, Orvis, Rio, Temple Fork Outfitters, William Joseph, and Cheeky Fly Reels just to name a few.

Ir vērts ieskatīties arī viņa favorītu sarakstā.

07.10.2016.

Pie Kaņiera ezera

3.oktobra vakarpusē ar Jāni Stabulnieku mēģinājām no "Tačiem" iebraukt Kaņierī. Vējš strauji pastiprinājās un nekāda cope nesanāca. Atlikām nākamo mēģinājumu uz rīta cēlienu, taču nākamajā rītā vējš bija kļuvis vēl brāzmaināks un brauciens ezerā izpalika. Neko darīt, nācās samierināties tikai ar bildēm. Tās visas saliku albūmā "Tači" pie Kaņiera 2016

07.10.2016.

Engures ezerā

Pēc vairāku gadu pārtraukuma apciemoju Engures ezeru, kurā notika sacensības spiningošanas divcīņā.
Ezeru grūti atpazīt, ūdens līmenis šobrīd bija ļoti zems, daudzas niedru saliņas saplosītas, mainījušas konfigurāciju un ieņēmušas pilnīgi jaunas pozicijas. Biju noskaņots atrast ruduļus, kas agrāk te bija ievērojamos daudzumos. Diemžēl, tā arī neizdevās tos pat pamanīt. Vietējie stāstīja, ka ruduļu šodien esot katastrofāli maz. Tomēr vienu pārsteigumu piedzīvoju - ar pirmo metienu noķēru normālu līdaku.
Laika apstākļi copei bija tuvu ideāliem. Sacensību dalībnieki iemanījās dziļāko rajonu tuvumā atrast vietas, kur dzīroja asari, un varēja lepoties ar pieklājīgiem lomiem.
Izdevās nofotografēt tikai dažas ainavas par tēmu "vakars uz ezera", pēc tam mans Nikon S9900 negaidīti uzdeva, nevarēju to ieslēgt.

Bildes ievietoju Google Photos albūmā "Engure 2016".

25.09.2016.

Par makšķerēšanas jomu Īrijā

Savā Facebook profīlā biju ielicis informāciju par īru valsts līmeņa plānu makšķerēšanas jomā ar sekojošu saturu.

Uzklikšķini!"No īriem var mācīties, kā makšķerēšanas jomu var padarīt par valstij izdevīgu un visiem noderīgu sfēru. Pie mums pietrūkst tikai, kam adresēt šīs idejas.
Visi jūtas laimīgi - vieni, ka var neko nedarīt, otri, ka var kāst zivju resursus pēc patikas un iespējām, trešie, ka valda nosacīta brīvība un visiem ir tiesības makšķerēt, var teikt, gandrīz par velti."

Uz šo ziņu saņēmu Īrijā dzīvojošā Guntara Vaivada komentāru, kurā viņš stāsta par savu pieredzi šajā valstī.

Par to plānu, īri nelabprāt atzīst, bet makšķerēšana dod lielāko naudas piešprici ekonomikai, ja paskatamies uz visiem sporta veidiem kopumā. Šeit ir diezgan nenormāla (pēc latviešu, lietuviešu un visu citu austrumeiropiešu iebraucēju viedokļa ) klubu sistēma, kura, manuprāt, ir ārpus jebkādas valstiskas kontroles. Es, lai varētu copāt savā tuvākajā apkārtnē (30-150 km), maksāju 3-5 klubiem 50-70 eiro gada naudu katram, kas ir gana daudz. Pie kam es varu to darīt no punkta līdz punktam (ķeru tikai foreles). Ķerot lasi un jūras foreli jeb taimiņu, maksāju 100-120 eiro valsts licenci par gadu, varu paturēt 10 zivis un plus maksāju 20-50 eiro par dienu klubam, kura teritorijā ķeru. Varu ķert dažu upju grīvās par brīvo, bet man nepatīk, ka sālsūdens sačakarē manu glauno japāņu spiningu.

Lašu cope ir feina, nav tādu monstru kā Latvijā, Lietuvā un Zviedrijā, bet ir daudz....Ir dažādas upes tepat pie Dublinas, kur laši nāk iekšā kā negudri. Daudz ...gana daudz maliķu no bijušās PSRS un Moldovas-Rumānijas, trakākie ir no Moldovas....slimi negauši. Rietumu krastā lašu cope ir izcila, ir upes, kur sezonā tiek noķerti un atlaisti 5000-8000 lašu. Tajās upēs labākajos posmos ir atļauts atrasties ierobežotam makšķernieku skaitam vienlaicīgi (dienas laikā) un vietas tiek rezervētas gadiem uz priekšu, plus - tas nav lēti. Ezeros viss ir vienkāršāk, drīkst paturēt vienu līdaku līdz 50 cm. Toties dienas laikā tu vari noķert 40-50 līdakas, 10 - virs 5kg (ne katru dienu un ne visi), asari daudz un lieli, nav atļauts paturēt vairāk par 4 gab. līdz 35 cm (ja pareizi atceros). Daudzi man pazīstami braļukas ķer līdakas - daudz un lielas. Viņi paši izsakās - paradīze priekš līdaku ķērājiem. Ezeros ir foreles, viņi sauc par ferox trout, tās pašas strautenes, sasniegušas nenormālus izmērus. Ir arī normālas foreles 1- 5kg dzīvsvarā. Ķeras labi uz līdaku mānekļiem, feroxenes tiek pārsvarā noķertas velcējot, bet tad ir arī izmēri - 10+ kilo.

Par to konservācijas un attīstības plānu - tie cilvēki, kuri strādā Inland Fisheries Ireland, (esmu runājis, un ne tikai es, daudzi un dažādi citu nāciju pārstāvji, kuri dzīvo Īrijā) - viņiem ir pie kājas, ko mēs domājam par makšķerēšanu un zivju resursu saglabāšanu.

No vienas puses viņi runā par to, ka šeit ir ļoti liels neīru makšķernieku īpatsvars un mēs tehnoloģiju ziņā esam viņiem galvastiesu priekšā un ka vajadzētu izstrādāt vienotu likumdošanu, bet viss beidzas a vienu.....Šeit ir Īrija, nevis.....un mums ir jāseko viņu likumiem. Un pareizi vien ir, pat apzinoties, ka ne vienmēr likums ir oblektīvi pareizs. Es vienkārši šeit dzīvoju un mazliet sekoju tam, kas šeit notiek, vēlējos informēt kādu, kuru tas varbūt interesē. Par to ka Latvijā kāš zivju resursus, 100% piekrītu, diemžēl tas notiek ar valdības ziņu un 100% atbalstu. Katram ierindas deputātam taču ir savs čoms ar tīkliem Salacgrīvā, Burniekā, Ventspilī......

22.09.2016.

Albūms "Ezerrozes 2016"

11.09.2016.

Albūms "Jānis un Agnese 2016"

11.09.2016.

Koknese 2016

30.-31.jūliju pavadīju Koknesē Daugavas Radzēs. Te bija starta un finiša vieta Latvijas čempionāta spiningošanā no laivas pēdējam posmam, kurš risinājās Daugavā, un, kurā man nācās pildīt galvenā tiesneša lomu. Kā nelielu atskaiti par šo pasākumu izveidoju fotoalbūmu, kuru var apskatīt internetā, tas ir izvietots uz jaunā Google Photos servera.

Uzklikšķini
Albūms ir pieejams arī uz Google +, kas ir sinhronizēts ar Google Photos.

02.08.2016.

Cope Zviedrijā 2016

11.07.2016.

Metieni ar mušiņmakšķeri 2.daļa

Vakar izvietoju turpinājumu rakstu sērijai par mušiņmakšķerēšanas tehniku. Raksts veltīts mušiņmakšķerēšanas metienu apguvei un paredzēts iesācējiem.

25.05.2016.

Par Burtnieku

Latvijas čempionātā, kurš 14.- 15.maijā risinājās Burtnieku ezerā, darbojos kā galvenais tiesnesis. Tajās dienās Vidzemes TV gatavoja raidījumu par ezeru un čempionātu. Man un dažiem čempionāta dalībniekiem bija izdevība atbildēt uz dažiem Guntas Matisones jautājumiem. Zemāk izvietoju videomateriālu, sižets par Burtnieku sākas 10.minūtē.

22.05.2016.

Ar mušu uz karpām

Pēc ieilgušā aukstuma šodien laiks kļuva patīkamāks, tāpēc izmantoju Tomes zivjaudzētavas ielūgumu un nedaudz, kā saka, patestēju, kā uz mušu ķeras karpas. Karpas bija ļoti aktīvas, vienu no zivīm var redzēt bildēs.

Uzklikšķini!Uzklikšķini!Uzklikšķini!

28.04.2016.

Picassa albūmi maina adresi

Google paziņojusi, ka tuvākā laikā tā maina dažus pakalpojumus saistītus ar fotogrāfiju izvietošanu. Tai skaitā tiek mainīta adrese serverim, uz kura šobrīd atrodas Picassa albūmi, jaunā Google Photos adrese būs photos.google.com. Visi agrākie albūmi tiks pārcelti uz jaunu adresi. Šobrīd visi mani albūmi pieejami gan kā Picassa albūmi, gan jaunajā eksperimentālajā Googles formātā.
Zemāk ir saite ar pēdējo manu albūmu Namsenfjord 2016

27.04.2016.

Metieni ar mušiņmakšķeri

Izvietoju nākamo rakstu no sērijas Mušiņmakšķerēšanas pamati, tā nosaukums "Metieni ar mušiņmakšķeri". Tas balstīts uz manu videoklipu "Fishing tips - casting with fly rod"

22.04.2016.

Mušiņas, instrumenti to tīšanai

Izvietoju internetā pēdējo rakstu no ieplānotās pavasara četru rakstu sērijas par mušiņmakšķerēšanas tēmu - "IV Mušiņas, materiāli un instrumenti mušiņu tīšanai"

Neliels citāts - "Kā mānekli klasiskā mušiņmakšķerēšanā izmanto vienīgi mākslīgās mušiņas, kuras pieņemts iedalīt trijās lielās grupās: "sausās"(attēlā A) , "slapjās" (B), citi mušiņmakšķerēšanas mānekļi(C), kā piemēram, strīmeri, vizuļi, mušas utt., pie tam katrai šai grupai ir relatīvi daudz apakšgrupu."

Turpmākajos rakstos vairāk būs par mušiņmakšķerēšanas tehnikas jautājumiem un vispirms par metienu tehniku

21.04.2016.

Mušiņmakšķernieka ekipējums

Nobeidzu trešo rakstu par mušiņmakšķerēšanas pamatiem. Internetā to var atrast ar virsrakstā minēto nosaukumu "Mušiņmakšķernieka ekipējums". Ar līdzīgu nosaukums tas tiks publiskots arī žurnāla "Copes Lietas" maija numurā.

Mušiņmakšķerēšana lielā mērā ir saistīta ar tehnisko aprīkojumu, kurš tiek izmantots. Iepriekšējos rakstos stāstīju par pamatinventāru un tā sagatavošanu. Šī būs gandrīz vai pēdējā tēma par visu, ko katrs interesants var jau savlaicīgi iegādāties veikalā un sagatavot, lai pēc tam ņemtu rokā mušiņmakšķeri un sāktu apgūt praktisko mušiņmakšķerēšanu.

Protams, vēl pietrūkst tēma par mušiņmakšķerēšanā lietoto mānekļu - mākslīgo mušiņu iegādi vai, tā dēvēto, īsto mušiņnieku vidū tik populāro pašrocīgu mānekļu darināšanu - mušiņu tīšanu. Raksts par to tiks publiskots tuvākajās dienās.
Pavasaris Latvijā rit pilnā sparā un pēc ziemas teoretizēšanas ir pēdējais brīdis, lai ķertos arī pie praktiskās copes pamatjautājumiem, vispirms par mušiņmakšķeres metienu izpildi un iemaņu apguvi. Neapstrīdami, to vislabāk darīt pieredzējuša trenera vai instruktora vadībā.

19.04.2016.

Aprīlis Namsenfjordā

No 6.aprīļa līdz 11.aprīlim četras dienas kopā ar Jāni Stabulnieku bijām, kā saka, uz īsu copi aizskrējuši uz Norvēģiju, kur apciemojām Raivja Baltra apsaimniekoto makšķernieku bāzi Namsenfjordā. Gaisa temperatūra šajās dienās bija robežās starp 2°un 7°C. Pārējie apstākļi bija ziemeļu piejūras klimatam raksturīgi - brīžiem zilas debesis, brīžiem lietus gāze. Vienu diena bija tik lietaina, ka doties ārā bija galīgi neomulīgi. Savukārt, pēdējā diena bija pilnīgs pretstats - debesīs neviena mākoņa.

Uzklikšķini!Uzklikšķini!Uzklikšķini!

Arī cope bija stipri mainīga, pie tam neizdevās pietiekoši daudz paeksperimentēt pa relatīvi seklākām vietām. Pirmajās dienās mainīgajos apstākļos varējām mums zināmajās vietās kaut ko nomedīt, lomā bija dažas skaistas mencas un pārtikā zivju netrūka. Lai gan pēdējā dienā apmeklējām jaunas un interesantas vietas, pat redzot eholotā sīkus zivju bariņus, neizdevās neko lielāku par pusotriem kG izprovocēt. Palika iespaids, ka saulainais laiks galīgi sabojājs mencu apetīti.

Tā kā Namsenfjordā regulāri nākas sastapties ar spēcīgām straumēm, šajā braucienā mēģināju koncentrēties uz auklas diametra un mānekļu minimizēšanu - lai cope būtu sekmīgāka, vizulim dziļākie slāņi, kuros eholots uzrāda zivis, jāsasniedz iespējami ātri. Taču eksperimentu rezultāti nebija tik sekmīgi, kā cerēju. Izrādījās, šiem ūdeņiem kā pārbaudīta vērtība piemērotāks ir jaudīgāks inventārs, kad lietā tiek likti 300 - 1000 g smagi mānekļi un attiecīgi kāti, spoles un auklas.

Kopumā ceļojums bija patīkams un deva dažas jaunas atziņas, kuras var noderēt nākamajos braucienos.

16.04.2016.

Mušiņmakšķeres piederumi, mezgli

Nupat izvietoju internetā otro rakstiņu no sērijas ar nosaukumu "Mušiņmakšķerēšanas pamati". To var atrast kā turpinājumu iepriekšējam. Rakstu sērija tiks dublēta arī žurnālā "Copes lietas"

Neliels citāts

Lai varētu uzskatīt, ka mušiņmakšķere ir pilnībā nokomplektēta un gatava copei, papildus nepieciešamas vēl dažas lietas, proti, pagarinošā aukla (angl. backing ), koniskā pavada (angl. leader), pavadiņa un mākslīgās mušiņas.

Pēc tam varam visu šo komplektu savā starpā attiecīgi savienot, uztīt uz spoles un domāt par nākamajiem soļiem.

01.03.2016.

Mušiņmakšķerēšanas pamati

Beidzot nopietnāk sāku nodarboties ar savu agrāk publicēto darbu atjaunināšanu. Pirmais darbs veltīts mušiņmakšķerēšanai, rezultātu pilnā apjomā var redzēt tepat manā resurspunktā ar nosaukumu "Mušiņmakšķerēšanas pamati. Mušiņmakškerēšanas inventārs"

*Starp citu, turpmāk Facebook lietotājiem būs pieejama arī visu ziņu vienkāršota komentēšanas iespēja.

Neliels citāts no raksta
"Šodien internetā var atrast neskaitāmus rakstus, video un fotomateriālus, kas ļauj gūt relatīvi pilnīgu iespaidu par šī paņēmiena sportiskumu, skaistumu un specifiku. Taču, ja kādam pašam rodas vēlme to visu izbaudīt, jāsaprot, ka panākumu atslēga visbiežāk slēpjas, kā saka, sīkumos, kurus iesācējam bieži ir grūti pamanīt un izvērtēt. Es tās dēvēju par makšķerēšanas pamatskolas gudrībām, tieši par šo, iesācēju līmeni būs turpmākais stāsts.

Mušiņmakšķerēšanas pamatos ir vairākas tēmas. Pirmā un, var teikt, visvienkāršākā bet ne mazsvarīgākā ir mušiņmakšķeres un tās piederumu kā arī pārējā ekipējuma izvēle un sagatavošana. Nākamā tēma – mušiņmakšķerēšanas metienu apguve. Tikai pēc tam seko aizraujošākās un interesantākās sadaļas – zinība par mušiņmakšķerēšanā pielietojamajiem mānekļiem, proti, mušiņām un to tīšanu un, protams, praktiskā makšķerēšana ar bezgalīgo tās daudzveidību gan zivju uzvedības, gan potenciālo makšķerēšanas vietu apzināšanā.

19.02.2016.