homeclose

JST bloga 2018.gada arhīvs

Makšķerēšana un Anglijas ekonomika

Interesantus datus par makšķerēšanas jomas tautsaimniecisko nozīmi var atrast pētījumā, kurā atspoguļota situācija Anglijā. Zemāk citāts no anotācijas.

Value of freshwater angling in England, key findings.

The total number of angling days in 2015 (22.3 million) was down 22% from 2005 (28.5 million).

The largest proportion of angling days was spent coarse fishing (over three-quarters of the total). Carp was the most sought after coarse fish.

Most of the angling activity took place in lakes, reservoirs and ponds.

Total non-trip related expenditure in 2015 is estimated at around £680 million. This included items such as clothing, media, tackle and club memberships. More than half of this expenditure was on tackle and equipment (56% of the total).

Non-trip related expenditure supported over 10,700 FTE jobs and contributed £583 million to household incomes in 2015

Across all types of fishing, the total trip-related expenditure in 2015 is estimated at £1.06 billion. The highest percentages were spent on bait and transport (25% and 20% of total expenditure respectively). In 2015, trip-related expenditure supported 16,150 FTE jobs and contributed £882 million to household incomes. The current survey indicates that, on average, anglers spent £10 more per trip in 2015 compared with the 2005 survey.

Main findings from 2015 angler expenditure survey 2015

Total number of angling days in 2015 22.3 million

Total number of days spent:
- coarse fishing 19.7 million
- carp fishing 7.44 million
- fishing for brown trout, rainbow trout or grayling 2.4 million
- fishing for salmon and sea trout 134,000

Total number of days spent fishing in :
- lakes, reservoirs and ponds 15.5 million
- rivers or streams 5.4 million
- canals 1.4 million

Total non-trip related expenditure in 2015 £680 million

GVA from anglers’ non-trip related expenditure £583 million

FTEs from anglers’ non-trip related expenditure 10,700

Total trip-related expenditure in 2015 £1.06 billion

Total trip-related expenditure by:
- coarse anglers £944 million
= trout and grayling anglers £115 million
- salmon and sea trout anglers £7.3 million

GVA from anglers’ trip-related expenditure £882 million

FTEs from anglers’ trip-related expenditure 16,150

Income supported (GVA) from total anglers’ expenditure £1.46 billion

Employment (FTE jobs) supported by total anglers’ expenditure 27,000

19.12.2018.

Par jaunām vēsmām politikā

Izraksts no manas Facebook ziņu lentas ar komentāriem

Jānis Stikuts

Laikam, esmu atpalicis politikas jomā. Neesmu gatavs detalizēti sekot visam, iespējams, tādēļ nekādi nevaru saprast, tā devētās, jaunās vēsmas Latvijas politikā. Dzirdu tik LR kā daži tautas pārstāvji jūsmo, kad iet runa par jaunajām partijām un Bordānu un Gobzemu kā valdības vadītājiem.

Manuprāt, esam nonākuši spekulāciju jūgā. Katra Saeimā iekļuvusī partija tagad tēlo tautas pārstāvjus, lai bīdītu savus lozungus, bet aizmirst, ka tauta nav tikai tie, kas nobalsoja par viņiem, bet arī tie, kas balsoja par citām partijām un arī tie, kas vispār nebalsoja.

Attiecīgi, manuprāt, svarīgākā būtu visu iesaistīto spēja gan runās, gan darbos ievērot visu iedzīvotāju un arī valsts intereses. Skaļas demagoģiskas runas, kad ir runa par kādiem pieredzējušiem politiķiem, visbiežāk robežojas ar plikām spekulācijām, - tie ir vecie kadri, tie ir vecie blēži, nodevēji utt. Manuprāt, tās ir tikai partiju vai to pārstāvju mazspējas apliecinājums. Tikai viens aspekts, - ja kaut daļēji nebalstīsimies uz pārmantojamību, vienmēr būs nepieciešams krietns laiks, lai varētu saprast, uz ko ir spējīgs katrs, kas no jauna nokļuvis pie valsts stūres. Pēc tam atliks tikai brīnīties, atkal esam kaut ko nokavējuši. :-)

Aigars Birzleja Ir jau nu gan, tie, vecie kadri, nopelnījuši pa "d..su", tā maigi izsakoties.....🤔

Jānis Stikuts Neticami, ka to raksti tu.😥 Pārāk vienkārši, lai būtu pareizi. :-)

Cilvēki ir dažādi, arī kļūdas ir dažādas. Vienas dēļ vājas kompetences, citas - kā sekas savtīgām interesēm. Atšķirt nav viegli, vieglāk ir visus novērtēt ar vienu atzīmi. Sekas - nepiepildītas cerības un mūžīgā "tautas" neapmierinātība ar izdarīto izvēli.:-) Kāpjam vecajā busā ar jaunu šoferi, kurš, cerams, šoreiz aizvedīs uz zemi ar pareizo komunismu.😀 Bet kurš, liekas, nezin, ka ceļš vēl nav noasfaltēts.

Aigars Birzleja Es nerunāju par jauno šoferi, es gadiem redzu tikai savtīgas intereses.....diemžēl.....varbūt kļūdos.....

Copmanis No Mūkusalas Man piemēram ir kauns par tautas apzagšanu ar OIK, par maksātnespējas administratoriem, par dīvainiem tiesu spriedumiem, par nevajadzīgu rūpnīcu iepirkšanu utt., ja kādam liekas, ka tas ir normāli, tad nekas labāks par vecajiem ''profesionāļiem'' nav.

Jānis Stikuts Aigars Birzleja Es pieminēju pārspīlētas savtīgas intereses, no normālām savtīgām interesēm neizbēgt, no tām nav jābaidās. Ja kāds nespēj savu ģimeni apgādāt normālā veidā, neticu, ka viņš ir spējīgs parūpēties arī par valsti. Taču viss būtu jāsamēro ar to labumu, ko vecis dod citiem un valstij. Tas tā, vēlējuma izteiksmē. :-)

Jānis Stikuts Copmanis no Mūkusalas No tādām parādībām neviens nekad nav izbēdzis. Velns, kā es parasti saku, slēpjas detaļās. Pilnīgs naivums cerēt, ka nebūšanas pazudīs, ja pēkšņi nāks cita valdība, cita partija. Katram ir roka jāpieliek, lai lielais darbs....:-) Tas bija zināms jau pirms n gadiem. :-).

Aigars Birzleja Jā tāds piemērs ir.... Kārlis ....bet tagad ir demokrātija......Man labāk patiktu, ja nebūtu....

Copmanis no Mūkusalas Jānis Stikuts Nebūšanas pilnībā neizzudīs, atšķirība tikai tā, ka vieni grib cīnīties ar nebūšanām, bet citi negrib.

Jānis Stikuts Copmanis no Mūkusalas Atkārtošos - pārāk vienkārši, lai būtu pareizi. :-) Nevajag putrot - nespēj, nevēlas, blefo.Tās ir trīs dažādas attieksmes, kuras nedod gaidīto rezultātu. Pie tam svarīgi saprast, kur ir patiesa cīņa, kur ir cīņas imitācija vai blefošana. Jo sevišķi, attiecībā uz tiem, kuriem valsts ielikusi rokās visus ieročus.

Copmanis no Mūkusalas Jānis Stikuts Parasti darbiniekus, kas kaut kādu iemeslu dēļ negrib vai nespēj sasniegt vajadzīgo rezultātu atlaiž un pieņem darbā citus, vēl trakāk ir, ja darbinieks apzogas, un nav svarīgi ko darbinieks apzog darba devēju vai klientu.

Jānis Stikuts To var vērtēt tikai zinot konkrētās situācijas detaļus. Bet kāpēc gan būtu jātur darbinieks, kurš nevēlas vai nespēj sasniegt vajadzīgo rezultātu, kuru gaida darba devējs?
Copmanis no Mūkusalas Kāpēc būtu svarīgi, ko apzog? Ja apzodz bagātu cilvēku, viss ir 😳 OK, ja nabagu, tas neder???

Copmanis no Mūkusalas Jānis Stikuts Es rakstīju, ka nav svarīgi ko apzog nevis, ka svarīgi ko apzog. Ja esošā valdība nespēj novērst nebūšanas, tad jānāk tādai, kas to spēj.

Jānis Stikuts Aigars Birzleja Visbiežāk tā ir pārprasta demokrātija, kura tiek izmantota, lai slēptu savu diletantismu vai sasniegtu kādus apšaubāmus mērķus.
Tautām, kuras ilgi dzīvojušas vergu dzīvi, ģenētiski esot tieksme uzticēties despotiskiem vadoņiem ( tā nav mana doma). Acīmredzot, arī mūsu gēnos ir kaut kas palicis.

Jānis Stikuts Copmanis no Mūkusalas Tādu attieksmi es dēvēju par naivu utopismu. :-) Manuprāt daudzas nebūšanas ir novērstas, tavuprāt daudzas nav novērstas. Kurš izšķirs, kam ir taisnība? Es teiktu abiem, bet tādēļ vien nav jāsludina valdības maiņa. Valdības maiņai būtu jābūt citiem iemesliem, pie tam ar konkrēti mērījamiem rādītājiem.

Copmanis no Mūkusalas Jānis Stikuts Tās domas autors noteikti nav no ASV, jo tur vergu pēcteči parasti balso par demokrātiem.

Jānis Stikuts Copmanis no Mūkusalas Vergu pēcteči ir visā pasaulē, taču pasaule ir attīstījusies dažādi. Demokrātijas valstīs jaunie gēni, var teikt, ir ņemuši kaut nelielu, bet virsroku un izstūmuši verdzības mantojumu.

Aigars Birzleja Jāni, es zinu, ka demokrātija nav labāko, un progresīvāko ideju ieviesošā iekārta, bet lielākā bara iegribu paudēja....Tāpēc, es gribētu vadoni..... Es neesmu vergs......vergs neesmu es.

Jānis Stikuts Aigars Birzleja Dzīve ir pretrunu pilna, dialektiskajā materiālismā tas viss tiek pamatots ar pretrunu cīņas un vienības likumu. 😀

Aigars Birzleja Errāre humānum est.....😉

Jānis Stikuts Aigars Birzleja Latviski - kļūdīties ir cilvēcīgi. :-)

Aigars Birzleja Jā......bet lai nu kā, ar to politiku, copēt ar Tevi, ir forši, cepuri nost, tur Tu esi guru....😊

Jānis Stikuts Aigars Birzleja Paldies, Aigar, par labiem vārdiem.

Uldis Ivans Jāni, es Tev pilnībā piekrītu. Diemžēl daži masu mēdiji (no vārda mēdās) tiražē viedokli, ka visi zog, viss nozagts. Tāpēc rezultātā savēlētas komsomolkas ar revolucionāro apziņu, ka jāstāda saraksti, kurus nošaut, atvainojos, atlaist no darba, jo traucēja Annai represēt

Jānis Stikuts Tēma ir bezgalīga, kā krievi saka, - bez polļitra nerazberjošsa.😀 Un ilgi būs aktuāla, jābruņojas ar pacietību. Diemžēl, mums abiem laiks paliek ārvien dārgāks. Laikam, vainīga valdība. 😁
Pret valsts mēdijiem :-) esmu visai kritiski noskaņots. Bet tur tie procesi ir pilnīgi identiski, starpība tikai apstāklī, ka viņi visu laiku ir uz skatuves.
Traumē, tas, ka viņi var stundām siekaloties par kāda leģionāra piedzīvojumiem ārzemju klubos, bet izliekas nemanām, ka Latvija ieņēma 3.vietu pasaules copes čempionātā.

Jānis Stikuts Tikai vēl viena piebilde. Nez kāpēc visi domu, ka viss mainās, arī cilvēki, attiecina tikai uz sevi. Arī bijusī komjauniete var izdarīt kaut ko Latvijas labā. Protams, ja viņai būs gudrs priekšnieks.:-) Es vienmēr atceros filozofu vārdā Šklovskis, kurš deklarēja - otsutsvije nedostatkov ne na jotu ne priblizhajet vas k dostizheniju ceļi. Tulkot negribās... :-)
P.S. Par revolucionāro apziņu. Sauc to kā patīk, bet centieni kaut ko mainīt uz labo pusi ir atbalstāma lieta. Tikai ar vienu nosacījumu, ka tas nav pašmērķis, bet zināšanās balstīta rīcība.

Uldis Ivans Jānis Stikuts Var jau mainīties, bet pazīmes to nerāda, jo jau sagatavots un iesniegts citām partijām atlaižamo saraksts.

Jānis Stikuts Uldis Ivans Nesapratu - kas tie par atlaižamajiem? Vai nav kārtējā fake news?

Uldis Ivans Pilnīgas skaidrības nav, bet bijusi runa par ģenerālprokuroru, KNAB vadītāju utt.

Jānis Stikuts Uldis Ivans Bijusi runa... Ticētu, ja to ziņotu mans cilvēks, kas būtu iefiltrēts... Stulbas runas pie lietas parasti nevar piešūt...:-) Biežāk tā ir blefošana. kas nav spēlējis kārtis, tam grūti saprast. :-)

Uldis Ivans Varētu piekrist, ja vien Anna to nebūtu teikusi tikšanās laikā ar vēlētājiem.

Jānis Stikuts Uldis Ivans Tauta, kas cer uz Annas palīdzību, bieži neprecīzi saprot teikto. Bieži tiek putrota vēlējuma izteiksme ar īstenības izteiksmi. Vajadzētu nomainīt atreferējumos pārvēršas par - solīja nomainīt.

Uldis Ivans Es jau ceru, ka tas ir pirmvēlēšanu triks, bet...

Jānis Stikuts Uldis Ivans Pieredze liek domāt, ka tas nav gudrs triks, tā ir vienkārši vēlētāju nekritiska attieksme pret vārdiem un vēlme sadzirdēt to, kas patīk viņu ausij.

Uldis Ivans cerība ir .... mierinājums.

Viktor Valeryevich Nu ko.....jāpiesaka karš SWE un nākamajā dienā jāpadodas! Ja jau atkal gribās vadoni (kungu, baronu utml) 😂

Jānis Stikuts Es arī balsotu par vadoni, kurš man patiktu. Diemžēl, neviens tāds uz Latvijas skatuves neparādās. Iespējams, manas prasības ir pārāk augstas vai pat nereālas. Atliek sadzīvot ar demokrātiju un visām tās problēmām. :-)

Viktor Valeryevich Letiņi grib vadoni. Kad tas uzrodās - tad grib to gāzt. Un tā vislaik pa riņķi 😂

Jānis Stikuts Viktor Valeryevich Dzīvot nozīmē cīnīties..😥.Bez cīņas nav uzvaru. Ja nav šķēršļu, ceļam savā ceļā žogu paši, varonīgi to pārvaram un vismaz uz brīdi jūtamies kā uzvarētāji.

Mārtiņš Kalaus Man ļoti patīk lasīt komentārus par to, ka masu mēdīkļi kaut ko tiražē. Bet ja sāk vētīt, izrādās, ka tie ir sevi par medijiem pasludinājuši portāli, nezināmas izcelsmes mājaslapas un vispār feiki. Patērējam, lūdzu, kvalitatīvu un drošu saturu... tas daudz ko atrisinās:)

Jānis Stikuts Nekādi nevaru saprast vienu lietu. Piemēram, portāls Delfi publicē sporta ziņas vai rakstus, kuros autors norādīts LETA. Vai tiešām LETAs autori ražo šīs dažubrīd jokainās sporta ziņas??

Mārtiņš Kalaus Jānis Stikuts Zini, jā... lai gan es biju sporta žurnālists veselu mēnesi un citā medijā, man ir viedoklis par to, kas un kā top. Taču vienu gan zinu. Top tas, kas tiek patērēts. Ja Delfi paņēma, tātad vajadzēja. Un Delfi gan noteikti zin savu auditoriju un tās klikšķināšanas paradumus. Un Tavs komentārs apliecina viņu auditorijas plašumu un dažādību. Padomā par to... ka pat tad, ja Tev šķiet, ka tur publicē dīvainas ziņas, tu viņus patērē... tas savukārt man šķiet diezgan dīvaini... PS... ka par LETU, tad es tur kādu laiku vairs neesmu un nevarēšu līdzēt. Atzīšos... pašlaik tur ir sarežģīti laiki, lai gan cilvēki ir zinoši un varoši. Viennozīmīgi mans TOP medijs.

Jānis Stikuts Mārtiņš Kalaus Viens vecs pastāsts. Piegādātājs(LETA :-) ) veikalniekam. Kāpēc jums veikalā nav lašu ikru? Veikals - neviens neprasa. Jautājums klientam. Kāpēc jūs nepērciet ikrus? Klients - veikalā nav. Aplis noslēdzas. Attieksmi var mainīt visi kopā, bet, pirmkārt, piegādātājs. Protams, ja piegādātājs kaut kādā līmenī vēlas pārstāvēt valstiskas intereses. :-)
Pie reizes, kur tagad esi iekārtojies?

Mārtiņš Kalaus Jānis Stikuts Ar ziņām ir pilnīgi citādi. Tajos pašos delfos ir tik daudz ziņu, ka viens cilvēks to visu nespēj apēst. Tādēļ viņi ļoti rūpīgi pēta auditoriju segmentus un izdomā kurš ko norīs. Savā ziņā manipulācija... līdzīgi kā FB... nočeko intereses pēc klikšķiem un tad sāk mest reklāmas par tēmu. Tādā ziņā man patika LETA ziedu laikos. Tur bija faktiski viss par visu bez kaut kādas īpašas selekcijas... tagad kapacitāte tur iet lejā un lauks vair nav nosegts. Šobrīd ir laba iespēja rasties konkurējošai aģentūrai. Diemžēl šaurais tirgus to liedz. PS es esmu sabiedriskajā medijā un cenšos attaisnot nodokļu maksātāju iztērētos līdzekļus:)

09.11.2018.

Tači 2018

Kad parādījās ziņa, ka 10.un 11.oktobrī laiks Latvijā strauji uzlabosies, nolēmām izmantot Gundara K. laipno ielūgumu un apciemot viņa saimniecību pie Kaņiera ezera. Ar mērķi vakarpusē iepazīties ar Gundara eksperimentiem kalvadosa un grilēšanas jomā. Pie reizes ar klusu nodomu izmantot jauko laiku un rīta cēlienu pavadīt ezerā, lai ar fotoaparātu nomedītu kādu labu kadru. Kas no visa tā iznāca, var redzēt nelielā bilžu albūmā Tači 2018

Tači

11. 10.2018.

Ceļojums uz Namsenfjordu

24.-29.08 nelielā kompānijā īslaicīgi apmeklēju Norvēģiju, lai apciemotu Raivi Baltri un personīgi pārliecinātos, ka stāsti par šobrīd fantastisko skumbriju copi Norvēģijas fjordos nav, kā saka, fake news. Augusta beigās fjordos biju pirmo reizi. Cerēju gan noķert kādu zivi, gan papildināt savu bilžu kolekciju ar rudenīgu fjordu ainavu. Ceļojums bija veiksmīgs. Vislabāk to raksturo fotoatskaite, proti, kārtējais fotoalbūms ar nosaukumu Namsenfjord 2018 un slīdrāde."

Namsenfjordā

03.09.2018.

Nedaudz mūzikas

Nekad neesmu vienaldzīgs pret saksofona skaņām. Vakar apmeklēju vienu slēgtu pasākumu, kurā bija iespēja paklausīties saksofonistu Raivo Stašanu un senas latviešu galda dziesmas viņa izpildījumā. Ilustrācijai un, lai varētu atgriezties pie Raivo ierakstiem, neliels videoklips no viņa Youtube kanāla.

19.08.2018.

FB ieraksts 07-2018

Eksperimentēju ar FB ierakstu izvietošanu bloga lapā. Ceru, ka tādā veidā varēšu vieglāk atrast kādu savu FB ierakstu.
Kā piemēru ievietoju saiti ar Facebook LMSF ziņu lentā ievietotu vienu manu viedokli. Komentārus var redzēt tikai FB lapā. (P.S. FB aktuālais ieraksts nav pārcelts uz arhīvu, jo lapa neatbalsta FB pluginu)

31.07.2018.

Cope Zviedrijas Lapzemē

Šobrīd te ir tikai saite ar Googles albūmu ar nosaukumu Storumana 2018. Apraksts sekos vēlāk.

Forstegstrappen

Saite ar slīdrādi Storumana 2018

07.07.2018.

Norway trip 2018

Dažas jau nedaudz piemirsto iepriekšējo Norvēģijas apmeklējumu atmiņas pēc pēdējo gadu Namsenfjorda apmeklējumiem izvilināja mūs atgriezties vietās, kur sākām apgūt jūras copi Norvēģijā.
Pēc ilgiem sagatavošanas darbiem 29.maijā trijatā es, Andrejs L. un Arnis K. izlidojām uz Trondheimu, tālāk ar auto uz Lauvsnes, lai pārbaudītu savu copes veiksmi Lauvsnes apkārtnes fjordos.

Pirmajās dienās baudījām neatkārtojami skaistas vakara ainavas un ar mainīgām sekmēm nodarbojāmies ar labāko copes paņēmienu un zivīgāko vietu meklējumiem.
Laiks, var teikt, bija zvērīgi karsts. Tāds kaltētājs, ka domas vairāk grozījās nevis ap zivju medībām, bet gan, lai paspētu laicīgi tikt veikalā pēc aliņiem...

Redzētais apkopots albūmā "Norway trip 2018".

Taču pēc pirmo dienu relatīvi mierīgās kuģošanas turpmākājās dienās mūs sagaidīja tipiski ziemeļnieciski parbaudījumi - būtiski pastiprinājās vējš, laiks kļuva stipri vēsāks, gaisa temperatūra nokrita tuvu nullei, parādījās arī lietus. Vējš brīžiem bija tik stiprs, ka pat izbraucieni ar laivu kļuva problemātiski, nemaz nerunājot par copi. Vējš te ir pats svarīgākais faktors. Ja vējš laivu dzen, burtiski, ar ātrvilciena ātrumu, pat ar 500 gramu mānekli grunti sataustīt nav iespējams. Attiecīgi, jāpāriet uz supersmagiem pilkeriem vai arī par nopietnām zivīm var tikai pasapņot. Pat minimālo partikas programmu pildīt tādās reizēs var būt visai grūti.

Toties parādījās vairāk laika gan lai konsolidētu mūsu trijotnes sabildēto, gan nodemonstrētu savus meistardabus virtuvē. Brīvajos brīžos paplašinājām savu redzesloku arī ar tango eksperta Arņa K. muzikāliem stāstiem par tango burvību. Diemžēl, lai gan visi bijām lieli speciālisti copes jautājumos, ārējie apstākļi neļāva mums pilnā apjomā izpausties šajā jomā. :-) Pozitīvi bija tas, ka vētrainās dienas spieda mūs meklēt un apgūt jaunas vietas, kuras bija mazāk pakļautas vējam. Kā izrādījās, tās bija tikpat devīgas, kā jau iepriekš fiksētās.
Galu galā, lai gan izpalika iespēja nobildēties ar kādu supertrofeju, visi bijām apmierināti gan ar braucienu kopumā, gan ar copi - aizvadītās nedēļas laikā katram no mums izdevās tuvoties kvotai, kas liedz izvest no Norvēģijas vairāk par 10 kg zivju produktu.:-)

10.06.2018.

Aprīlis manā dienasgrāmatā

Aprīlis sākās ar Latvijas sportistu panākumu cildināšanu Zemkopības ministrijā. 4. aprīlī, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ar Zemkopības ministrijas atzinības rakstiem sveica Latvijas izlases komandas pārstāvjus, kuri šogad Pasaules čempionātā zemledus makšķerēšanā Kazahstānā ieguva 2. vietu kopējā komandu vērtējumā un 1. vietu individuālajā vērtējumā.
15.Pasaules čempionātā zemledus makšķerēšanā, kas no 13.līdz 17.martam norisinājās Kazahstānā, Karagandas apgabala Timertau pilsētā, Samarkandas ūdenskrātuvē, Latvijas komanda izcīnīja sudraba godalgu, savukārt individuālajās sacensībās Harijs Raciborskis ieguva pirmo vietu. Latvijas delegācijas sastāvā šogad bija Harijs Raciborskis, Ainárs Eglítis, Aldis Vārna, Raimonds Kinerts, Agris Rudzāns un Normunds Grabovskis.

6.- 8.aprīlī biju Tallinnā, kur pēc organizātoru ielūguma darbojos tiesnešu kolēģijā pasaules kausa sacensībās kastingā. Interesanti bija satikt senus draugus no citām valstīm, - gan kastinga sporta veterānus Ülo Johansonu no Igaunijas, Olafu Schulzu no Vācijas, Helmutu Hochwartneru no Austrijas, norvēģi Thorgeiru Gustavsenu, kuri startēja senioru klasē. Tāpat arī jauno paaudzi - daudzkārtējos pasaules čempionus Alenu un Markusu Kläusler un pasaules kastinga elites pārstāvjus no Čehijas un Slovākijas. Vēl varu atzīmēt Dmitriju Borovkovu no Igaunijas, kurš īsā laikā iekļuvis starp pasaules kastinga labākajiem. Interesanti bija vērot arī jaunās, tā dēvētās, praktiskās mušīņmakšķerēšanas disciplīnas, kuras parasti tiek organizētas nevis stadionā, bet uz ūdens.

Redzēto apkopoju albūmā "Casting World Cup Tallin 2018".

Pāris dienās, kamēr kavēju laiku kastinga pasaules kausa mačos Tallinnā, arī mans dārzs pamatīgi atdzīvojies. Liecībai tikai viena bildīte.

14. aprīlī apmeklēju maksas copes dīķi Vangažos. Aldis Sprogis ieintriģēja mani ar zivju zupu, ko vārīšot pats daudzkārtējais Latvijas čempions Uģis Circenis :-), tādā veidā izprovocējot mani apciemot John Fox kausa (vai kausu?) izcīņu dīķa spiningošanā, kura risinājās Vangažu foreļu dīķos. Šajā vietā biju pirmo reizi. Brauciens bija to vērts, vieta izskatījās ievērības cienīga, kā solīts, zupa bija super, arī laiks bija negaidīti saulains, var teikt, tikai priekš sauļošanās. Izdevās gan nobildēt dažus pasākuma skatus, gan ar mušiņmakšķeri piemānīt vienu forelīti. Rezultātā tapa fotoalbūms "Vangaži 2018".

16.04.2018.

Makšķernieku vikipēdija

Uzrakstīt par šo tēmu mani rosināja nejaušs zvans. Kāds jauns cilvēks gribēja zināt manu atbildi uz vienkāršu jautājumu, - kādu grāmatu vai interneta avotu latviešu valodā es ieteiktu kā rokasgrāmatu iesācējiem. Jāsaka uzreiz, man nācās dziļdomīgi laipot. Stāstīt, ka makškerēšanas tēma ir ļoti plaša, ka avotu ir daudz, nosaukt dažus piemērus, tai skaitā atsevišķus tulkojumus no ārzemju avotiem. :-)

Var just, ka makšķernieku rindas gan sarūk, gan atjauninās ar jauniem faniem. Vienlaicīgi tie, kas saskatījušies gan mūsu, gan ārzemju autoru veidotos copei veltītos raidījumus un videosižetus, un nolēmuši paši iesaistīties, grib atrast kādu jēdzīgu avotu, kurā būtu skaidras atbildes uz daudziem elementāriem jautājumiem, ar kuriem nākas saskarties makšķerniekam.

Un tad ienāca prātā doma, ka tie, kas seko manam blogam un informācijai FB, tāpat citi jaunie aktīvisti, arī varētu sniegt kādu atbalstu. Sākumā kaut vai politisku ar savu Jā vai Nē, varbūt arī ar informatīvu. Visticamāk, katrs no mums zin vismaz vienu avotu, ar kuru viņš iesācējam ieteiktu iepazīties, lai gūtu ieskatu kādā no makšķerēšanas jomas specifiskiem jautājumiem. Par ekoloģiju, zivīm, noteikumiem, makšķerēšanas veidiem, inventāru, paņēmieniem, taktiku, sabiedriskām organizācijām, pasākumiem, utt. Ja tā var teikt, makšķernieku wikipēdijas līmenī.

No otras puses - tas viss kopumā palīdzētu celt arī esošo makšķernieku izglītības līmeni. Varu pieminēt, kādreiz gaisā virmoja doma par makšķernieku eksāmeniem Latvijā, līdzīgiem tiem, kādi jākārto makšķerniekiem Vācijā.

30.03.2018.

Ķīpsala 2018

Sen nebiju apciemojis ikgadējās tūrismam, makšķerēšanai un medībām veltītās izstādes, kuras pirms vasaras sezonas notiek Ķīpsalā. Šogad izdevās tur pabūt. Izrādījās, tur var satikt vienkopus gandrīz visas mūsu makšķerēšanas sporta slavenības, kuras dažādos veidos ir iesaistītas arī makšķerēšanas inventāra biznesā un bija sastopamas savu sponsoru vai atbalstītāju stendos. Tā tapa dažas bildītes, kuras apvienoju albumā ar nosaukumu "Ķīpsala 2018"

25.03.2018.

Testējam MN zināšanas

Jūnija sākumā Rīgā katru gadu notika bērnu makšķerēšanas svētki, kuros man vienmēr nācās pildīt eksaminētāja lomu. Bērniem (un arī viņu vecākiem) tika izsniegtas veidlapas ar jautājumiem. Lai uz tiem atbildētu, bija jāzin makšķerēšanas noteikumi, tai skaitā jāpazīst zivis. Viktorīnas mērķis bija provocēt makšķerēšanas noteikumu minimuma apguvi.
Viktorīna bija orientēta uz jauniešiem 10 līdz 16 gadu vecumā. Rezultāti liecināja, ka liela daļa no viņiem MN zin pietiekoši labi, Pārsteidzoši, bet daudzi jaunie copmaņi zināja tos pat labāk nekā viņu vecāki. :-). Vienlaicīgi, zinošākie vaicāja, vai tādu viktorīnu mācību nolūkos nevarētu ielikt kaut kur internetā. Tā kā tīmeklī netrūkst paraugu, izmantoju vienu un pirms kāda laika izveidoju bērniem paredzētas elektroniskas viktorīnas paraugu.

Tie, kam patīk nedaudz nopienāki uzdevumi, savas zināšanas var pārbaudīt viktorīnā ar jautājumiem, kas Rīgas bērnu makšķerēšanas svētkos tika uzdoti jauno makšķernieku vecākiem.

Jautrībai un, lai būtu redzams, kā šo viktorīnas lapu var dažādi modificēt, var iepazīties ar vēl vienu resurspunktu, kurā aptauja veltīta nenopietnai ceļojumu firmas Fox Travel reklāmai. :-)

11.03.2018.

Par Rīgas Domes lēmumu

Dzīvojot Rīgā, regulāri sastopos ar lietām, kuras skar manu dzīves telpu. Necik sen rakstīju par atkritumu kalniem, kas joprojām aug manas mājas apkārtnē, laikam, gaidot kārtējo dedzināšanu. :-) Šoreiz par jaunāko Domes lēmumu ierobežot sēdēs uzdoto jautājumu skaitu.

Runājot par spiningošanu sarežģītās situācijās upēs, kā argumentāciju bieži izmantoju sen zināmu aksiomu. Nekādi tēriņi, lai sagādātu labāko spiningu, superauklu un supervizuļus nepalīdzēs tikt pie loma, ja copmanis nespēs iemest mānekli pietiekoši precīzi vietā, kur uzturas potenciālais loms. Sīkums, bet svarīgs, lai sasniegtu mērķi.

Šī analoģija ienāca prātā, saistībā ar sacelto ažiotāžu par nupat pieņemto Rīgas Domes lēmumu ierobežot sēdēs uzdoto jautājumu skaitu un jocīgo domu apmaiņu tīmeklī, lai pierādītu šī lēmuma nedemokrātisko dabu. Var diskutēt līdz bezgalībai, bet jāsaprot, ka RD lēmums, lai gan, manuprāt, nepilnīgs, ir loģisks, jo sevišķi, ja ņem vērā deputātu dažādo zināšanu līmeni un dzīves pieredzi. Pareizi realizēts tāds lēmums atvieglotu RD darbu un paātrinātu lēmumu pieņemšanu.

Sīko nepilnību, kura sakņojas oponentu piesauktajā nedemokrātiskumā, ja būs pozīcijas politiskā griba iesaistīt opozīciju RD darbībā, var līdzsvarot bez lieliem strīdiem un relatīvi vienkārši.

Persona, kura dod vārdu un vienpersoniski lemj, vai kāda deputāta jautājums atbilst tēmai, vai atbildētājs ir sniedzis atbildi pēc būtības, vai jautājums pēc būtības ietver vienu vai 3 un vairāk jautājumus, ir Domes sēdes vadītājs. Tieši sēdes vadītāja pienākums ir nodrošināt Domes sēdes reglamenta izpildi, tai skaitā arī minētā RD lēmuma izpildi. Diemžēl, eksistējošais Domes sēdes reglaments neparedz, ka Domes sēdi varētu vadīt kāds cits, izņemot Domes priekšsēdētāju vai viņa vietnieku. Dabīgi, ja abi ir no pozīcijas, vienpusīgi sēdes vadītāja lēmumi un otras puses iebildes ir visai iespējami  

Demokrātijas nolūkos vajadzētu veikt izmaiņas Rīgas pilsētas pašvaldības nolikumā, kurā ir Domes reglaments, ar mērķi, ka sēdi var vadīt arī ierindas deputāti. Proti viens teikums jāpapildina ar diviem vārdiem. :-) Nākamajā solī būtu jāpanāk vienošanās, ka sēdes pēc noteikta grafika (ievērojot frakciju lielumu) vada pozīcijas un opozīcijas pārstāvji. Komplektā tas viss varētu dot tikai pozitīvu ieguldījumu demokrātiskā Domes darbībā.
04.03.2018.

Angling, Crayfish Catching, and Underwater Hunting Regulations

Arvien biežāk Latvijas makšķerēšanas čempionātos dalībnieku vidū mēs redzam mūsu kaimiņvalstu komandas un to dalībniekus. Tā kā nolikumos parasti ir formulēts, ka makšķerēšana sacensību laikā notiek pilnā saskaņā ar makšķerēšanas noteikumiem Latvijas ūdenstilpēs, lai šie noteikumi būtu viegli pieejami arī mūsu draugiem, izveidoju vienkāršu interneta vietni, kurā ar nosaukumu Angling, Crayfish Catching, and Underwater Hunting Regulations" ievietoju noteikumu tulkojuma nedaudz saīsinātu versiju angļu valodā.
Turpat blakus var atrast arī versiju krievu valodā. Makšķerēšanas noteikumu spēkā esošo pilno versiju latviešu valodā var atrast šeit.

Ziņu var atrast arī manā Facebook profīlā.

03.03.2018.

Mācības makšķerniekiem

Atsevišķi makšķernieki gatavojoties jaunajai atklāto ūdeņu sezonai ir izrādījuši vēlmi pavasara periodā papildināt savas prasmes mušiņmakšķerēšanas un spiningošanas metienu jomā. Var teikt, kastingā, kas pēc būtības ir sacensības mušiņmakšķerēšanas un spiningošanas metienu izpildē. Pirmās mācības laukumā varētu sākties martā un turpināties aprīlī. Lai dotu iespēju visiem interesentiem un kaut cik sakārtotu šo tēmu, izveidoju internetā aptaujas lapu, kurā katrs var atzīmēt savu interesi un pēc tam arī pieteikties.

Te ir variants ar izlēcošu logu.

18.02.2018.

SALMO 30 gadu jubilejā

Biju jau atmetis domu, ka šogad iesaistīšos lašu makškerēšanā. Taču, izskatās, plānus nāksies pārskatīt. Vakar man bija gods piedalīties firmas "Salmo" 30 gadu jubilejā un sev par lielu pārsteigumu no firmas saņēmu balvu - bezmaksas ceļazīmi uz jebkuru Eiropas lašu upi pēc manas izvēles.

21.01.2018.

Par viltus informāciju internetā

Pievienojos Andas Rožukalnes šodien publiski netieši paustajai domai, ka viltus informācijas velns nav tik melns, tikai nedrīkst gulēt, jādarbojas, lai samazinātos to skaits, kuri tai uzticas.
Manuprāt, visvienkāršākais, un iespējams, arī šobrīd vienīgais reālais solis varētu būt publiska iedarbība uz portālu ticamību. Uz to var iedarboties nekavējoties, sperot relatīvi vienkāršus soļus.

Visiem portāliem jau šodien eksistē neoficiāls reitings. Jāpanāk, lai reitinga pirmais 20-nieks vai 50-nieks tiek uzturēts un regulāri atjaunināts kādā valsts portālā.
Visiem portāliem, kuri reitingā atrodas, piemēram, pirmajās divdesmit vietās, ar likumu vai MK noteikumiem var uzlikt par pienākumu pārpublicēt, piemēram, portāla 1.lapā šī reitinga pirmo divdesmitnieku ( noteiktā dizainā, ar atsevišķu logo, portāla standarta burtiem...)
Vienlaicīgi primārajā portālā izvietotajā reitingā ar melnu krāsu vai citādi iezīmē portālus, kuri publisko apšaubāmu informāciju. Dažādās kategorijās - naidīgu, melīgu, nepārbaudītu, vienmēr, regulāri, neregulāri utt. Proti, tādā veidā regulāri tiks publiskots noteikts viedoklis, kuram ir noteikta valsts aizsardzība. Visticamāk, tauta pamazām to novērtēs.

Nosacīti sarežģītākais jautājums, - kas noteiks minēto valstisko viedokli un pieminēto iedalījumu, kas iezīmēs.
Ceļi var būt dažādi. Būtu jāsāk ar vieglāk sasniedzamu mērķi - sākumā izzvejot kaut vai 1 - 5 portālus, balstoties, piemēram, uz nosacītas "pretterorisma sabiedriskas grupas" sagatavotiem uz faktiem balstītiem priekšlikumiem. Piemēram, uzsākt darbu pirmos 5 aizdomīgos iezīmējot kā aizdomīgus, teiksim, apšaubāmas informācijas portālu grupā.

Saprotams, svarīgi būtu iespējami ātri celt šāda oficiāla reitinga autoritāti. Pieļauju, sākumā var būt arī apzināts spams, un starp aizdomīgajiem var nokļūt arī apšaubāmi priekšlikumi, taču no kļūdām nevajadzētu baidīties. Pamazām argumentācija uzlabosies un mazāk būs šaubu par tās objektivitāti, portāli sāks ar to rēķināties. Kļūdas un to labošana maksās daudz lētāk nekā jebkura kavēšanās uzsākt darbību jau rīt.

Protams, var līdz bezgalībai diskutēt par ekspertu grupas politisko nostāju un kompetenci. Lai no jebkuras "gumijas stiepšanas" izbēgtu, jānosaka viena atbildīgā persona, bet grupas veidošanai jābūt atklātai. Piemēram, var uzsākt ar pieteikšanās principu. Sabiedriskajā "ekspertu" grupā var iekļaut dažādu lielāko politisko partiju pārstāvjus un arī brīvprātīgos. Svarīgs priekšnoteikums, - lai izbeigtu liekas iekšējās diskusijas, grupas locekļiem vismaz jāorientējas demagoģijā un jāspēj atšķirt viedokļus no faktiem.

Pārējais viss ir lētas un vienkāršas tehnikas jautājums. :-)

19.01.2018.

Atkārtošana - zināšanu māte.

Atrast Facebook senāk publiskotas atziņas nav viegli. Taču FB mēdz sagādāt pārsteigumus un automātiski piedāvā senu ierakstu atkārtojumus. Zemāk izliktais teksts ir nupat saņemtais atkārtojums manam tieši gadu vecam ierakstam FB laika joslā. Lai vieglāk būtu to atrast, pārvietoju to uz savu blogu.

Ievērojot, ka aktuālizēta diskusija par LMSF darbības jautājumiem, te ir dažas tēzes par dokumentu sagatavošanu un valodas stilu. Nekā jauna, tikai, var teikt, atsvaidzinu to, ko māca vidusskolā. :-) Mēģinu visu, kā saka, salikt pa plauktiņiem. Pārāk bieži tīmeklī, ieskaitot Facebook, iznāk sastapties ar neauglīgām diskusijām par visdažādākajiem sīkumiem jautājumos, kuri attiecas uz dokumentu veidošanu un skar gan makšķerēšanas sportu, gan makšķerēšanas jomu vispār. Varbūt mani pāris centi var kādam palīdzēt. :-)

 

Lai kaut cik pareizi vērtētu visu, kas publiskots Internetā, tai skaitā arī sociālos tīklos, būtu jāievēro, ka pamatā tur valda publicistikas valoda, to nosaka katras ziņas mērķis un uzdevums. Tajā tiek izmanoti elementi gan no zinātniskās, gan lietišķās, gan sarunvalodas un daiļliteratūras valodas stiliem.

Taču, ja kāds grib iesaistīties dokumentu veidošanā, jāatcerās, ka publicistiskas valodas stils netiek izmantots organizatoriskos dokumentos.

Ja kāds piedāvā priekšlikumus, izmantojot publicistikas valodas stilu, tas nozīmē, ka kādam citam priekšlikumi būs jāpārveido, piemērojot lietišķo stilu, un parādas risks, ka priekšlikuma būtība var pazust.
Tas var radīt liekas diskusijas par to, ka priekšlikums nav ņemts vērā. Attiecīgi, ja ir vēlme, lai priekšlikums bez jebkādām izmaiņām būtu iestrādāts dokumentos, tam jābūt rakstītam lietišķā stilā.

Viss tas attiecas arī uz LMSF nolikumiem un noteikumiem, kas tiek veidoti kā LMSF iekšējie organizatoriskie dokumenti, - tajos būtu jālieto tikai lietišķo rakstu valodas stils.

Lietišķo rakstu valodas stilu raksturo lietišķums, lakoniskums, precizitāte un emociju trūkums.

Ja kādā darījuma tekstā vai dokumentā jānorāda nepieciešamība kaut ko veikt, noteikti lietojama vajadzības izteiksme.
Piemērs: ..dalības maksa jāpārskaita 2 nedēlas pirms sacensību sākuma.
Ja stingri jāuzsver nepieciešamību veikt kādu darbību, jālieto nenoteiksme. Piemērs: ... Tiesneši nedrīkst izmantot mobīlos telefonus.

Tieši šādi formāli kritēriji ir pirmie, pēc kuriem būtu jāuzsāk visu LMSF valdei iesūtīto priekšlikumu vērtēšana.

05.01.2018.