homeclose

MM bloga 2003.-2007.gada arhīvs

er

Bloga autori: Reinis Rutkis (RR) un Egils Collenkopfs (Egi) 2002.gads

2006.-2007.gada arhīvs

Youtube

Youtube ir liels skaits videofilmu par makšķerēšanu, tai skaitā arī par mušiņmakšķerēšanu.Izveidoju uz šī servera savu kanālu un eksperimentāli mēģinu šeit ievietot saiti ar to.Pašreiz tikai viena favorītu kolekcija - mušiņmakšķerēšanas lekcijas, diemžēl tikai angļu valodā.

Fly Fishing lessons 1
Fly Fishing lessons 2

26.08.2007.

Fly Gansta Party Pape 2007

1.Tiek organizēts ikgadējais neoficiālais Latvijas un šoreiz arī ārzemju viesu mušotāju mītiņš ( iepriekš pazīstams ar nosaukumu „Ventas zirgs”) Fly Gangsta Party 2007.Šogad tas notiks 17.-19.augustā.

2.Ierašanas ir plānota 17.augustā.Aizbraukšanu var atlikt līdz 20.augusta pusdienlaikam.:)
Piektdien ap 17.00 no Rīgas uz pasākuma norises vietu dosies divi pasažieru mikroautobusi.Ja kādam ir problēmas ar transportu, tad uz līdzbraucēju statusu var pieteikties pie Egila tel: 29248021.

3.Par pasākumu programmu:
Ir plānotas divas daļas - cope un mešana.Cope un mešana atkal ir plānota dalīta - cope tiks dalīta 2 daļās - sacensības un "brīvā" cope (iespējas, Liepājas ezers, Bārtas upe, ja vēlēšanās, ari jūrā); mešana - sacensības, demonstrējumi un bezmaksas apmācība pēc velēšanas.

4.Apmešanās vieta atrodas 300 m no jūras un 100m no ezera.Dzīvošana teltīs.Par ēdamo jāparūpējas pašiem.Ir ugunskura vieta desiņu cepšanai.Būs pieejama maza virtuvīte ar iespēju uzvārīt ūdeni, civilizēti nokārtot personīgās neatliekamās vajadzības un pat noskaloties dušā.Būs iespēja iznomāt laivas, vienu kajaku par brīvu un citus peldlīdzekļus, kā atsevišķās vietās arī Papes ezers ir brienams.
Sīkāku informāciju sagatavošu pa nedēļas nogali un ierakstīšu nosūtīšu potenciālajiem dalībniekiem.
Aicināti tiek visi, kurus interesē MM, ari tie, kas ar to nekad nav nodarbojušies un kam tikai draugi ir MM.:)
Viss tas tagad skan tā nopietni, bet pasākums tiek plānots pavisam jautrās un neoficiālā gaisotnē.Laba oma un smaids ir neatliekama dalībnieka pazīšanās zīme.
Par saviesīgo daļu - pasākums notiek Papes dabas parka teritorijā (http://www.pdf-pape.lv), un pie velēšanās ir iespēja noorganizēt arī ekskursijas pa to.
Ja kas interesē jau šobrīd, tad rakstiet droši uz manu meilu: guntarins@flygansgta.com
Priekā, ne asakas!
Guntars Lagūns.

Dear international friends :)

We would like to invite you attend the annual unofficial Latvian flymeeting- Fly Gansta Party 2007.
This year it will be organized on Papes Lake (Nature Park).It was close to border with Lithuania not far from Klaipēda.
Beautiful lake, near the see (800m), very good place to stay with family and far better without.:) Not far from this place will be possible to visit another shallow Liepājas lake and river Bārta (good chub fishing).

Arrivals form 17august (Friday) till 19 august, with possibility leave place at 20august.Living will is in the tents.We can use the kitchen, shower and WC in the main house.Food drinks and cannabis you have provided by yourself.Fire place and grill available.Fishing possible from the bots and wading.We reserve some 10bots .Very useful is U-boats and in some places you can go by yourself.

In programs will be some teaching lessons for free, we also organize casting shoot-outs, funny casting games, casting with shooting heads and two handed rods.In program: Testing of different bots, kayaks and other flotage equipments.Also possible to organize some local competitions in field of casting or catching some good fish.All other activities are Welcome and especially a good state of mind.All other details (traveling map) we will provide little be later.
We also invite our friends from Lithuania, Estonia and Germany.
Guntars, Egils, Reinis.
See you soon!

23.07.2007.

Lietuvas MM čempionāts

Papildinu:
Dear International friends of Flyfishing.lt,

We would like to invite you to the first ever Lithuania’s national fly fishing competition organized under Catch’n’Release rules.
More info - in the file attached.

Should you have any questions, please don't hesitate to drop us a line to ugnius@flyfishing.lt or vision2007@flyfishing.lt or just give me a call (number below).

Tight Lines!

Ugnius
Club "Flyfishing.lt"
+370 616 10382

Sacensību orģinālo nolikumu varu izsūtīt uz pieprasījumu.

14.05.2007.

Saldus pasākums.

Foto no Poga.lv galerijas Kā jau katru gadu arī šo ziemas mācību sezonu noslēgsim ar kopēju izbraucienu uz Saldus foreļu dīķiem.Galvenā tēmas: metieni no ūdens, lielu zivju izvadīšana un atlaišana.Pa starpai arī , jautājumi un viss kas saistīts ar ekipējumu un praktiskās copes niansēm.Tiekamies sestdien 31.martā 9.00 uz Liepājas šosejas, benzīntankā pirms Saldus apļa.

27.03.2007.

Kāti.

Pavasarim strauji tuvojoties, par ko patlaban gan liecina tikai jūtami garākās gaišās stundas, aktuāli pārskatīt savu inventāru un vēl pirms sezonas sākšanas varbūt arī atjaunot to ar sen vēlētu kātiņu.Tas vienmēr ir samērā smags process, īpaši ja nav iespējas paša rokām to pirms iegādes apskatīt un patestēt.Arī mēs ar Reini reizēm uztaisām tādus testiņus un cenšamies par tiem informēt.Tā arī nākamajā CL marta numurā atradīsiet Latvijas veikalos nopērkamo 8-tās klases kātu testu rezultātus.Vēl lielāku kātu klāstu un plašāku ieskatu par šo tēmu ( ieskaitot smalkas kātu izlieces diagrammas un dažādus svara vērtējumus) var atrast šajā mājas lapā: www.yellowstoneangler.com

Savukārt tiem, kas šo etapu ir nogājuši un pārbaudījuši veco patiesību, ka ne jau kāts met auklu, bet pats metējs, saku: ka atkal mūsu zāles treniņu sezona grib pagarināties un uz sitienu ir trīs brīvas vietas nodarbībām zālē sākot ar 8.martu.

23.02.2007.

Priecīgus svētkus!

Tumšākais un klusākāis gadalaiks beidzot strauji tuvojas noslēgumam.Nu pāris dienas visu klusi pārdomāt, aizbraukt vēl izvilkt pēdējo foreli Ziemassvētku galdam un sākt atkal gaidīt jauno sezonu.Tālāk jau viss ies uz gaišo un labo pusi.Tā taču visi mēs ceram un tāpēc tā tam arī jābūt.Nu un tiem kas vēl tomēr laiku pa laikam klusi iegriežas šajā lapiņā, mēs novēlam priecīgus Ziemassvētkus un aktivitātēm pilnu Jauno Gadu.Joprojām esam gatavi palīdzēt visiem kas vēlas uzsākt bezgalīgo ceļojumu pa MM jaukajiem plašumiem.Tāpat turpināsim organizēt visas mūsu nodarbības un izbraucienus.Tāpēc interesējieties, vēlieties un viss pārējais notiks.

Reinis un Egils.

Visu to labāko un veselību mūsu moderātoram, protams, arī!

22.12.2006.

Lūgums palīdzēt

Kā redzat, ne tikai pie mums notiek šādas nebūšanas.....

Dear EFFA instructors, dear fly fishers

I have just got the e-mail below from Geir Kjensmo who joined the flyfishing and concervation department of EFFA some time ago.In his message he asks to support their attempt to stop the ruining of River Folla.Have a look at link and send a protest mail by following the instructions there.You can of course send a message in your own words too, but it is necessary to react before 1st December.

I have already done so, because they need the help of every single fly fisher.We all know a lot fishermen and friends who can join this protest.Ask them to help too! If it would be one of your home rivers you would be greatful for any help you can get.Nobody knows which river is next.So please join.

United power for our waters!
Greetings Günter Feuerstein

16.11.2006.

Ziemas nodarbības

Kā jau katru gadu, arī šīs sezonas beigās anonsējam mūsu ziemas nodarbību plānu.

Tātad mešanas nodarbības zālē.Sāksim no nākamās vai aiznākamās nedēļas.Tas būtu 9 vai 16 novembris.Viss atkarīgs no jūsu aktivitātes.Par cik gruppā maksimāli ņemsim sešus cilvēkus, domājiet ātri.Šosezonu nodarbības laiks būs ceturdienās no 18.00- 20.00.Vieta tā pati ,- Ādažu sporta komplekss.Uz pirmo grupu rezervētas jau trīs vietas,- attiecīgi trīs vēl brīvas.Tāpat var pierakstīties jau laicīgi uz kādu no nākamajām grupām.
Savukārt tiem , kas vēlas apgūt mušu siešanu no decembra būs nodarbības otrdienas vai trešdienas vakaros Rīgas centrā.Laiks no 18.00-21.00.
Uz visiem šiem pasākumiem var pieteikties zvanot:
Egilam - 29248021, vai Reinim -29129436

31.10.2006.

Ventas zirgs

Tā nu sanācis, ka šovasar ļoti maz aktivitātes te ir bijušas, bet nu nav pamata satraukumam.Mēs joprojām dzīvi un aktīvi darbojamies un kas lēni nāk, tas labi nāk.Un tātad piesakām nu jau par tradīciju palikušo ikgadējo mušotāju un īpaši sākt gribētāju pasākumu ”Ventas zirgs”.Tas, kā jau katru gadu, notiks Ventas krastā.Laiks 25- 27 augusts.Programma: pilnīga brīvība.Ierašanās piektdienas vakars.Guļvietas ir pietiekamā daudzumā,- līdzi būtu jāņem savs guļammaiss.Cope: Ventas tuvākajā apkārtnē.Zivis: līdakas, mežavimbas, alatas, sapali, bet tas, kā jau noprotat, nav galvenais.Noderīgi apgādāties ar kādu peldlīdzekli.Gumijas laiva vai U-bots, bet var arī pabradāt, kam tāda nebūs.Sestdienas vakarā paredzēta pirts.Orientējošā dalības maksa ap 10Ls- tiks precizēta atkarībā no atbraucēju skaita.Nokļūšana: Braucam pa Liepājas šoseju.Apmēram 2km pirms Skrundas ( tilts pāri Ventai) pagriežamies pa labi.Norāde: Ikaiši 14km.Pārbraucam pāri dzelzceļa sliedēm un braucam pa šo ceļu apmēram 7km.Kreisajā pusē apmēram 100m no ceļa ieraugām sarkanu ķieģeļu līvānu tipa māju,- griežam pagalmā un ieraugām lielu guļbaļķu atpūtas māju.Velkam ārā no bagāžnieka iemīļoto dzērienu krājumus un dodamies iekšā.Nebūsiet kļūdījušies.Par savu gatavību piedalīties būtu ļoti vēlams painformēt mani- Egils tel.29248021, vai Reini tel.29129436.Atpūtīsimies labi.

15.08.2006.

Flyfishing.lt - season's opening

Ja kādam ir vēlēšanās pamēģināt iepazīties ar Lietuvas ūdeņiem un copi, tad te ir jauks piedāvājums no Lietuvas mušiņmakšķernieku kluba:

Dear international friends of Flyfishing.lt,
On behalf of our club, I would like to invite you to our Season's Opening Fest, that will be held on 13th of May in Milioniskes, on river Merkys.
Even we all have opened the season in one or the other way :) we would still like to gave a small and friendly get-together, to celebrate this occasion.
We don't have a fixed program, but preliminary schedule would look like this: Opening at 11 am.
First half of the day - casting (professional casting show, casting games, small competition).Hopefully the Lithuania's National Casting team will take part in the show and competition as well.Second half of the day - fly tying (free program - exchanging experience, small one-fly competition).
There is a possibility to stay overnight in the quest house (many beds in one big house).Price per person would be 30 Lt.Please send me your bookings by wednesday (10th of May).
Sunday would be dedicated to fishing (the river by the camp is quite nice, but there is a possibility to go somewhere else).
The location, Milioniskes - it's less than half-way between Polish border and Vilnius.Should be about 60-70 km from the border.I will send you exact location on the map next week.
Should you have any more questions, please feel free to let me know.
Hope to see you all soon!

Tight lines!

Ugnius
ugnius@flyfishing.lt

05.05.2006.

Jauka muša

Lapojot netu atradu jauku mušas tīšanas video:

http://www.flytyingforum.com/index.php?showtopic=15202&hl=sparrow :)

20.04.2006.

Saldus cope II.

Foto no Poga.lv galerijas Divas no Lieldienu brīvdienām kopā ar saviem ziemas nodarbību dalībniekiem pavadījām Saldus apkaimes dīķos.Mūsu programmā ietilpa gan ūdens metienu apguve, gan lielu zivju izvadīšanas treniņi, gan patstāvīgu copes iemaņu apguve.Dažus iespaidus no pasākuma varat iegūt uzklikšķinot uz bildes.Zivis patiesi skaisti paaugušās saimnieka Pētera dīķos un nebūt nav viegli noķeramas, kā dažam varētu likties.Tomēr pasākuma dalībniekiem izdevās izjust pāris patiesi aizraujošas cīņas.

18.04.2006.

Lieldienu pasākums

Foto no Poga.lv galerijas Tātad ilgi gaidītais brīdis un mūsu solītais pasākums tiek beidzot izziņots! Tātad visiem, visiem mūsu ziemas nodarbību dalībniekiem! Saldus mūs gaida! Ūdens metienu trenniņi, mega foreļu cope un viss , viss pārējais.Nākošās nedēļas nogalē varat droši rezervēt vienu dienu šim pasākumam.Ceru, ka jūsu ģimenes locekļi spēs jums atvēlēt vienu no četrām brīvdienām.Mēs savukārt piedāvājam jums vai nu 15, vai 16.aprīli.Var pat abas dienas.Tas būs atkarīgs tikkai no dalībnieku kopējā skaita.Lai mēs varētu saplānot braukšanas un uzturēšanās nianses, lūgums visiem interesentiem līdz trešdienai paziņot man par savu gatavību vai nu piezvanot ( 9248021) , vai pa e- pastu.Egils.Collenkopfs@lmt.lv.
Veksmīgas visiem šīs brīvdienas! Jāsāk copēt beidzot!

12.04.Patlaban apkopojot pieteikumus, varam piedāvāt vēl droši vismaz divas vakances un pasākuma otro dienu.Var droši doties, ja ir interese atsvaidzināt iemaņas pirms aktīvās sezonas.Satikšanās gan 15., gan 16.aprīlī Saldus apļa benzīntankā plkst.10.00.Priecīgus svētkus visiem!

07.04.2006.

Sezona tūlīt sāksies

Foto no Poga.lv galerijas
Vakar ģimenes ekskursijas ietvaros aizbraucu palūkot kā ledus iet Lielupē.Patiesībā tas viss jau izgājis Bauskas apkārtnē.Interesanti, ka ļimenis uz aci jau nu galīgi neatbist uzrādītajiem trīs metriem virs post atzīmes.Pagaidām tas daudz zemāks kā citus pavasarus redzētais.Varbūt gan vēl zeme nav atlaidusies un tas vēl celsies.Skats ļoti cerīgs un varētu būt , ka jau ar nākamo nedēļu varēsim atklāt sezonu.
Mūsu ziemas trenniņu dalībniekiem varam pavēstīt, ka plānotais pasākums arī tūlīt būs.Vai nu šonedēļ, vai nākamās brīvdienās.Poligons jau atkusis , vēl tikai ūdens nav pārāk tīrs.Domāju, ka trešdien dosim precīzu informāciju par pasākuma laikiem.Tīriet auklas , eļlojiet spoles un sieniet mušas.Tūlīt viss ies vaļā!

03.04.2006.

Par bilžu ievietošanu

Uzklikšķini!Šoreiz lapā ir ievietots tikai bildes izvietošanas piemērs, lai parādītu, kā šajā lapā var ielikt minibildi un, uzklikšķinot, var ieraudzīt normālu attēlu.Pie tam, nenojaucot lapas dizainu un kodējuma kvalitāti.Šis piemērs ir ielikts kā lapas administrātora "ražojums'", tas automātiski dod administrātoram iespēju vienmēr apskatīt to koda daļu, kas ir jāizmanto.Ja izmanto tikai vienu minibildi, kura tiek ielikta kreisajā malā, kodā jāmaina tikai bildes adrese un uzraksts, kā arī minibildes adrese un izmēri.

10.02.2006.

Sveiciens no RR!
Gaidot pavasari, pārcilāju visus zināmos copes stāstus, taču tas ko man izdevās atrast šjā lapā, ir, nu maigi sakot neticami.Runa nav par kārtējām muļķībām vai joku - ideālas bildes pamato tekstu.Vienīgais jautājums, kas man rodas vai tajā brīdī ir vēlme kaut ko bildēt???
Starp citu vecais vīors ir izcils kātu veidotājs un labs fotogrāfs - ievērtējiet lapā esošās bildes.Esmu ar viņu sazinājies un uzsācis vienu intetesantu projektu.Kad pabeigšu došu ziņu!
http://www.performanceflyrods.com/fishstory/bigfish.html
RR

08.02.2006.

Mans siešanas galds

Kaadu laiku atpakalj, kad vajadzeja parvakties uz jaunu dzives vietu, nacas atteikties no jauna labaa siesjanas galda un domaat ko pavisam citu.Jaunajam galdam bija jaabuut kompaktam pietiekosji eertam un reizee arii taadam, ko var aizsleegt, lai mazais netiekt klaat.No otras puses, kad sicim janomaina pampers - lai novaksanas neaiznjem daudz laika.
Jaasaka godigi ilgi mekleju lidz atradu to ko gribeeju - labu ista ozola mantu! Nedaudz pieliku rokas ar kolegju musjotaju atbalstu un sanaca tiesji tas kas vajadzigs.Ipasji erts ir viss bet veel ipasjak, patika kaa izdevaas atrisinaat vaisa piestiprinasjanu pie atvilknes.Laba lieta ir cietaa misene no saldejuma kaarbas, kura izmest visu lieko kas citadi iet pagaisu.Plus buutiski lai materiali butu viegli pieejami un atri noliekami - tos ko lietoju biezjaak staav man prieksja, tie ko retaak (reizi muzjaa) apaksjaa.Pielieku bildes idejam un gaidu komentus.Lai apskatitu bildes spied lasi talak!

RR

31.01.2006.

Par siešanas materiāliem.

Tikko rakstīju atbildi vienam jaunam mušotājam, kas sācis arī siet pats mušas.Varbūt vēl kādam noderēs atbildes par šo tēmu.Katrā ziņā būs prieks dzidēt arī vēl kādus komentārus par šo tēmu.

Varbūt Tu varētu nedaudz uzrakstīt par līdaku un, piemēram, asaru mušu siešanai nepieciešamajiem materiāliem, kurus Tu ieteiktu iegādāties? Es cik salasījos, tad bieži izmanto "BUCKTAIL" un dažādas sintētiskās šķiedras.Tā kā man nekas no tā nav, viss būs jāiepērk.Tāpēc interesējos, ko sākumam vajadzētu (teiksim materiālu nosaukumus un krāsas).Domāju, ka tas varētu interesēt arī daudzus citus, tāpēc varbūt vari šo to ierakstīt Jūsu ar RR lapā, lai visi var izlasīt.
Negarantēju, ka pārskaitīšu visus materiālus, bet nu apmēram:

Sitētika: Polar fibre un tml.Ir atrodamas arī šūšanas piederumu veikalos - audums ar tādiem kā izplūkātiem kušķiem ( lētāks).Pamata krāsas - balta , pelēka, dzeltena, zaļa melna.Var iztikt ar baltu un melnu un pārējo var piekrāsot ar ūdens izturīgu marķiera zīmuli.Oriģinālais polarfibre ir mūsu MM copes veikalos.

Trusis - balts, zaļš, sarkans, oranžs, palēks.Ir divu veidu: garengriezuma , jeb griezts spalvas augšanas virzienā ( der gan astēm , gan ķermeņa tīšanai ) un tā saucamais Cross cut ( Šķērsvirziena griezuma - pārsvarā izmanto galvas akcenta vai ķermeņa veidošanai – tātad, tāds derīgs sarkanā krāsā, vai arī atbilstoši ķermeņa krāsām) .

Marabou spalvas- praktiski visas krāsas: Melna, pelēka , olīvzaļa, sarkana, rozā ( top foreļu) , oranža, dzeltena - problēma atlasīt labas kvalitātes.Jābūt pēc iespējas smalkiem , pūkainiem matiņiem .Nedrīkst būt daudz taisno matiņu un jāskatās krāsojuma kvalitāte.Par sliktu kvalitāti liecina salipuši matiņi.

Brieža spalvas.Galvu ( mudller tipa) veidošanai.Naturālas krāsas un varētu būt dzeltena , sarkana , zaļā - līdaku mušu galvām.Briedi vajadzētu lūkot uz tausti, jo ķermeņu veidošanai vajadzētu izvēlēties mīkstāku, citādi būs grūti to apgriezt un atvērt ap āķi.

Kristal flash tipa akcenti- pilnīgi pietiek ar kādu vienu ,- pearl vai hologarfic.To parasti liek vienu divus sariņus, lielākos daudzumos tas vairs tik labi nedarbojas.

Bucktail- balts, pelēks , zaļš, melns, oranžs, sarkans.Izmanto strīmeros, lašu mušās un arī līdaku mušām.Atkarībā no mušas modeļa var panākt gan apjomīgu siluetu , gan labu mušas spēli straumē.

Islandic sheep, vai fur ( Islandes aita) : balta, melna, zaļa, dzeltena- līdaku strīmeriem arī lašu mušām.Labs mobils, apjomīgs materiāls.Jāpiedomā pie daudzuma, kad to sien - jo knapāk , jo labāk.Citādi sanāks ļoti peldoša muša- būs grūti to iedabūt zem ūdens.

Acis - smagās koniskās un bumbiņas ( bead head) atbilstoši āķu izmēriem.

Veiksmīgu siešanu!

Egils!

16.01.2006.

Bloga lapai būs jauna adrese

No 2006.gada lapas adrese ir www.fishing.lv/weblog/fly.php (lapa 2019.gadā dzēsta J.S.)

01.01.2006 09:49

top

2005.gada arhīvs

Ziemas mušas

Foto no Poga.lv galerijas Izrādās, ka kārtējo reizi pazudusi ziemas mušu kaste! No vienas puses slikti , no otras - atkal laba iespēja uzsiet kaut ko jaunu.Visām mušām izmantotas volframa galviņas.Izskatās pietiekoši smagas ziemas apstākļiem.Par praktiskajiem eksperimentiem ziņošu vēlāk.

Priecīgus Jaunā Gada svētkus visiem!

Jā nu pirmie eksperimenti ar šo lapu.Grūti iebraukt, kā tas viss te notiek.Nepatīk patlaban, ka rakstot tekstus neredzu normālu latvju šriftu.Vai būtu vēl kas jāiestāda kompim, lai tas ietu normālā izskatā? Otra lieta, ka komentāriem var lietot smaidiņus, a šajā dalā es tos neatradu...:(( Nu tas tā , pirmajā acu uzmetienā.Jā un poga "apskatīt pirms ievietošanas arī ( man ) nedarbojas...:((

29.12.2005.

Shrink loops

Pamēģināju cilpu veidošanu auklām no pēdējā FF&FT žurnāla. Izskatās, ka tas tiešām labi strādā. Par cik neizmantoju orģinālos termokembrikus (caurspīdīgus), bet mūsu elekropiederumu veikalos nopērkamo 2.4mm melno termokemriku, tad nedaudz pagrūti bija noteikt laiku, cik nepieciešams, lai izveidotos savienojums. Foto no Poga.lv galerijas
Vienkārši process nav redzams, bet rezultāts tiešām perfekts. Galvenais ātri un labi. Raušanas tests cilpa cilpā ar mono auklu 0.45mm- es nespēju rokās to pārraut. Manā uztverē tas varētu labi noderēt savienojumiem aukla-backings, vai šaujošā galva un running line. Savienojumam aukla - līderis manā uztverē tas ir pārāk apjomīgs un labāk būtu pieturēties pie klasiskā nail knot varianta. Pamēģiniet! Man patika!
P.s. raksta gan, ka ne visiem auklu tipiem tas srādā tik pat labi, tā ka visupirms noteikti, jāveic kāds testiņš.
Egi

07.12.2005 11:21

Sezonas noslēguma ballīte!

Šo svētdien 17:00 pāris mušotāju esam nolēmuši satikties krasta Lido lai atzīmētu sezonas beigas, pārspriestu nākamgada plānus un vienkārši labi pavadītu laiku! Jau iepriekš aicinu visus interesentus piebiedroties, līdzi ņemot gan bildes, gan iespaidus par aizvadīto sezonu.
RR.
Esiet laipni gaidīti!

06.12.2005 12:20

jst

Apskaties, Egi, jauno maketu, kuru pieminēju. Tikai huntig.lv vietā ieraksti fishing.lv Makets ir gandrīz gatavs, jāsāk intensīvāki testi, lai varam mierīgi sagaidīt Jauno gadu. Paredzētas ir 6 interaktīvas webloga lapas - fly, float, index, index_ru, sports, trips. Pie tam sports un trips būs publiskas - katrs varēs ne tikai komentēt, bet arī rakstīt ziņu.
Tevis minēto uzdevumu var atrisināt ļoti vienkārši. Ieliec paziņojumu par konkrētiem datumiem ar attiecīgu norādi par vietu skaitu.
Formu vari uztaisīt, kādu patīk. Katrs var pieteikties ar komentāra lapas palīdzību, vienkārši rakstot komentāru. Savukārt EGI un RR, kuriem būs attiecīgās tiesības, pēc tam, kad pieteikšanās ir oficiāli pieņemta, var rediģēt vietu skaitu, norādot cik vietas ir brīvas.
Sāc jau šodien!

05.12.2005 16:50

Nodarbības

Tātad nodarbības sākam, kā jau iepriekš ziņojām šo sestdienu 10.decembrī , plkst. 10.00 un tās notiks Imantas ģimnāzijas zālē. Pirmā grupa ir nokomplektēta un uz otro, janvārī arī vairs nav daudz brīvu vietu palicis.

Pagaidām es centīšos operatīvi šo informāciju paturēt logā, tā ka sekojiet tai līdzi:

Pieteikušies 1 grupa decembris: 5

Pieteikušies 2 grupa janvāris: 5

Pieteikušies 3 grupa februāris: 5

Nedaudz vēlāk ceru, ka varēs izvietot operatīvu linku, kur jebkurā momentā varēs palūkot kādas iespējas ir rezervēt sev vietu un kādi laiki pieejami. Admin ! Help! Please!
Egi

05.12.2005 15:46

Nodarbības sāksies nākamnedēļ!

Beidzot ir atrisināts jautājums, par nodarbības sākšanos - lielais notikums ir sagaidāms nākam piektdien. Šogad atšķirībā no pērniem gadiem, uz iemetienu nodarbībām būs jāpierakstās iepriekš. It kā slikti, un tomēr viss "dēļ jums un mums daiļās dāmas dēļ jums!") Lieta tāda, ka lai nodarbības varētu notikt nepārblīvētā zālē, un visiem būtu ērti mest pa labi un pa kreisi cilvēku skaits būs ierobežots - max 5 gab.
Pie tam, lai garantētu rezultātu pierakstīšanās ir uz 4 nodarbībām. Un tātad pierakstīties jau var sākt un kas pirmais brauks pirmais mals. Mūsu koordinātes paliek iepriekšējās un ja krustiņu aizstāsi ar @ uzzināsi mūsu e-pasta adresi!
egils.collenkopfs#lmt.lv (egils 9248021)
dryfly#one.lv (reinis 9129436)
RR

Lai ieviestu skaidrību tepat lejā ielieku pieteikošus dalībnieku skaitītāju, kas tiks visu laiku koriģēts:
Pieteikušies 1 grupa decembris: 5
Pieteikušies 2 grupa janvāris: 3


Tātad, kā jau RR rakstīja, ja Jūs šoreiz nepagūsiet, nevajag saskumt, jo runa ir par norezervētām četrām nodarbībām. Tātad nākamo mēnesi var to darīt atkal, bet vēl labāk to izdarīt jau tagad.
Egi

01.12.2005 11:47

Taimiņi Salacā

Vakar kopā ar MO (Māris Olte)viesojāmies Salacā sakarā ar kā smejies pavasara sezonas atklāšanu lašu un taimiņu makšķerēšanā. Ja Rīgā no rīta bija -1 un apmācies, tad Salacā -6.5 un skaidrs laiks! Rezultātā līdz 12 upē nelīdām, jo tur nebija ko daīt aukstuma dēļ. 12 kopā ar Māri pie Zirgu bedres startējām. Ūdens bija pazems un dzidrs tāpēc Māris palika pie sausās auklas es pie INT šaujošās galvas. Rezultāts vienārši super Mārim uz 4 metienu cope un 1.5 kg taims jau krastā bildējas. Tiesa vēlāk šo palaidām brīvē...
Pa dienu turējās pamatīgs aukstums un visu laiku nācās kausēt vaļā riņķus. Še arī neliels mīnuss šaujošām galvām - kamēr riņķi aizsaluši - aukla diezko negrib lidod.
Novembra taimiņš. Ņemot vērā ūdens temperatūru par vadmotīvu savai darbībai uzskatīju ļoti lēnu mušas vadīšanu. Un tas atmaksājās - uz vakaru ap 16:00 arī man izdevās tikt pie sava taimiņa, kas lai arī nebija nekas milzīgs (līdzīgs kā MO - svēra tikai 1.5 kg)sagādāja prieku par auksto rudens mušošanu. Ap četriem cope bija jābeidz, jo aukla un kāts bija sasaluši kopā monolītā objektā, kā rezultātā sajūta bija tāda it kā rokā turētu 4,5 m garu lāsteku! Spiningotāji arī tika pie lomiem un kopā uz 15 cilvēkiem bez mums vēl tika noķertas 3 zivas. Neaizmirstiet nodot licenzes un uz priekšu!

P.s. Brr!!! Stāstiņš tāds pavēss. Pāris iespaidus foto formā atradīsiet pogas lapā.

24.11.2005 13:13

MM Festivāls Venlo

Tikko atgriezos no šī visnotaļ jaukā pasākuma. Jauks arī tajā aspektā, ka laiks Vācijā un Holandē ir daudz siltāks kā mūsu pusē. Var teikt vēl vēla vasara. Festivāla ietvaros bija gan slavenu mušiņsēju, gan izcilu metienu meistaru paraugdemosntrējumi un protams arī notika FFF-E instruktoru eksaminācija. Un šoreiz ar prieku varu paziņot, ka šo visnotaļ grūto eksāmenu sekmīgi ir nokārtojis arī Guntars Lagūns. Kā viņš beigās teica: Tik smagu eksāmenu savā dzīvē vēl nebiju kārtojis! Apsveicam!
Iespaidu daudz un tie visi pozitīvi. Par pārējo īsos vārdos apmēram tā: Kas attiecas uz mušiņu siešanas meistariem, tad bez komentāriem. Varēja pie viena kaut stundu nostāvēt, būtu bijusi tāda iespēja. Tur nu tiešām ir ko redzēt. Metienu demonstrācijas arī vienkārši izcilas ( Gunter Feuerstein un Sepp Fuchs). Materiāli un ekipējums protams arī katrai gaumei, bet ne katram maciņam... Tā, ka sekojiet šiem pasākumiem un pie iespējas brauciet , tas vairs nav nemaz tik dārgi pateicities lētajām aviosabiedrībām. Jā un alus arī Vācijā ir ļoti neslikts...

Gribētos šo stāstu papildināt ar tiešā vaininieka Guntara Lagūna iespaidiem. Tātad te būs, - labi, labi, sakaunējāmies...
"Drusku par sākumu. Nu par šo eksāmenu es jau domāju aptuveni gadu. Varbūt vairāk. Mušiņmakšķerēšanā es jau gan esmu pamatīgs fuksis, ko negribu teikt par citiem copes veidiem. Pirmais trieciens savai pašapziņai bija pēc mūsu ikgadējā Liepājas treniņu pasākuma, kad redzēju, ko nozīmē "labi mest" – Egi tad demonstrējās. Tad nu sapratu, kaut kas jādara un nobriedu izdarīt. Uzsāku relatīvi intensīvu „treniņu kursu”. Drusku nospīdēja ar apstākļiem, jo sanāk pastrādāt Vācijā un šeit tomēr darba apstākļi ir mazliet, hm... mierīgāki nekā Latvijā. Laiks treniņiem pietiek, plus apkārtne un klimats piemērots. Noveicās arī, ka Egi tā paņēma mani !!! un novadīja līdz pat beigām!
Pats eksāmens –tuvāku info par eksāmenu var dabūt FFFE mājaslapā (www.fff-europe.org), bet īsumā ir tā – viss ir sadalīts par blokiem. 6 bloki, aptuveni šādi - distances metieni, tad ūdens metieni, tad mērķi, tad „dīvainie” metieni, kā es tos saucu, tad mācīšanas prasmes un teorijas bloks pēdējais. Noteikumi vienkārši – trīs mēģinājumi uz katru elementu blokā (metienu sadaļā ir aptuveni 25 dažādi metieni jeb elementi), ja izkrīti divos elementos – tad uzreiz izstājies. Ja izkrīti tikai vienā, bet pārējos elementus nokārto, tad beigās dod trīs mēģinājums labot kļūdu – nevari, tad viss, end! Peace!
Nu tā, Egi atbrauca dažas dienas pirms eksāmena, pametām, sapratu, ka man vēl tālu līdz pilnībai, un sāku pārdomāt vai neatlikt visu šo pasākumu. Lai arī ilgi esmu strādājis, tomēr negribas izkrist! Otro reizi.... Tikai tā, piezīme, vienreiz jau iepriekš mēģināju, bet neizdevās.
Nu labi, nezinu, ko Egi tur sadarīja, bet beigās – nepārdomāju un aizbraucām. Nebija tālu, aptuveni 150 km no manas pašreizējās pastāvīgās rezidences. No rīta ap 7 bijām tur.
Nekas, salikām makšķeri, uzmetu, iesildījos, bijā „metamā” diena, -ok. Eksāmena pieņēmēji izliekt attālumus, sāk parādīties saspringums.
Kopā lika 12 cilvēki, no tiem 11 basic instruktoru testu, 1 – master līmeni. Vispār visu basic eksāmenu lika 10 gab., jo vienam licējam bija jāliek tikai ūdens metieni. Bet neko. Sākām.
Kas lasa, jāsaprot, ka tik liels stress nav nevienā eksāmenā. Nezinu, kas par iemeslu. Praktiski ir jūtams, ka tur neviens netiek obligāti gaidīts un arī labvēlīgi uzņemts. Stingrs eksāmens. Viss radikāli izmainās tikai kad noliec. Attieksme mainās par 180 grādiem. Ļoti pat pozitīva. Teorijas blokā „lielie master eksaminatori” mani pat uzcienāja ar kafiju. 
Labi, pirmais bloks . Visiem pirms manis ir vismaz viena kļūda. Daži nenokārto divus elementus un izstājas. Kļūst auksts gan no iekšpuses un arī no ārpuses. Paliec maziņš, jo, redzams, ka visi, kas liek, ir normāli metēji, bet....???? Kāds iemesls??? Attālumus šos es taču varu „ar vienu roku paņemt”, tikai treniņos. Bet izdodas kaut kā iziet bez nevienas kļūdas, kaut divus elementus (27 m un 21 m no neērtās puses) nokārtoju tikai ar trešo (pēdējo!) mēģinājumu.
Otrajā blokā jau esam palikuši mazāk – aptuveni 6-7. Man liekas, es pēdējais rindā. Ūdens metienus es baidos, it sevišķi no neērtās, kreisās puses, jo iepriekšējā dienā – nu neizdevās un viss. Iekšējie orgāni man ir jau atteikuši. Šķiet pirms manis tikai 2 neizkrīt, bet cenšos neskatīties tās šausmas. Aizeju, nostājos – no normālās puses uzmetu normāli, no neērtās puses – pēdējais switch mēģinājums palicis – kaut kā atrodu pūlī Egi, drusku nomierinos un uzmetu. Oki doki.
Esam palikuši trīs cilvēki, kas iet tālāk, plus holandietis, kuram tikai vairs teorija palikusi un master eksāmena licējs.
Mērķi kā mērķi – 1m diametrs, virs katra mērķa jāuztaisa 4-5 liekie metieni, un tad jānolaiž. Pirmais kas liek, tas izkrīt. Otrais – cits holandietis, abus pirmos mērķus paņem uz trešo, pēdējais – arī. Aij, kā man nepatīk mērķi, un godīgi sakot, neesmu arī diži tos trenējis. Pirmo – uz trešo metienu, otro - uz otro, trešo metienu „īpašos apstākļos” – UZ PIRMO! Ha, jūtos labi. Vēl nav nevienas kļūdas. Abus mūs savāc uz triku un kļūdu metienu bloku. Holandietis iziet cauri ok. Es arī, līdz brīdim, kad man liek parādīt – kāda izskatās kļūda – „sabrucis metiens”. Izkrītu!!! Baaac, kas tas? Nebiju, protams speciāli trenējis šo metienu, jo „kas-tad-nezina-kādas-kļūdas-mums-visiem-ir-bijušas”. Jūtos morāli sagrauts. Ātri ar Egi aptaujājam visus, ko tad īsti ”blēži eksaminatori” grib redzēt, jo man tas tagad nav skaidrs. Parādās aptuveni 4-5 dažādi varianti kā to izpildīt, lai šiem izpatiktu. Labi, tad jau redzēs.
Mācīšanas prasmes bloks, normāli, pats iemācījos daudz ko! Pēc tam man ir iespēja labot savu „kļūdas demonstrējumu” kļūdu – atkārtot to. GInters parāda, ko viņš grib redzēt. Paldies viņam par to! Es uzmetu. Ok. Liek atkārtot. Atkārtoju. Ok. Ieskaita! Viss kārtībā – teorija tikai palikusi!
Teorijā mani „paņem priekšā” pirmo. Normāli. Jūtos LABI, jo nu.... visu taču zinu! Jautājumi, atbildu, izskaidroju. OKKKKKKKKK!!!!!!!!!!!!!! HA, NOKĀRTOTS!!! ESMU LAIMĪGS. LIEKAS, KA EGI ARĪ.
Vispār man liekas, ka viņš dažu brīdi nervozēja vairāk par mani! Ko, Egi??? Tā bija?
Tas īsumā viss. Sākām 8:30, es beidzu drusku pēc 16. Lai arī izklausās vienkārši, bet atklāti – nav gan! Nav viegli! Bet tas nu cits jautājums, protams.
Labi, teikšu tā, ja patiešām kāds to grib darīt vēl, tad pirms tam gan krietni padomājiet. Joprojām nesaprotu, kā Egi un RR to visu izdarīja pirms cik? 4 gadiem??? Nezinu, talanti baigie. Man priekš tā vajadzēja gadu intensīvus treniņus, ar vidējo rādītāju 1 stunda dienā minimums. Tas viss bez copes, gribu piebilst! Nu nezinu, nezinu, vai es tagad, kad zinu kā tas eksāmens notiek, atkal to uzsāktu. Ja nu tomēr, tad tikai uz priekšu! Un vēl, padomājiet, cik laika Egi pavadīja analizējot manus video un skaidrojot elementāras viņam lietas! Nu, Egi, paldies par pacietību!!!
Ko vēl? Nu sīkāk izklāsts būs laikam presē, kaut kad. Ja nu patiešām kādu interesē jau sīkāka versija par eksāmenu kā tādu, tad varu nomest info uz e-mailu, piemēram, eksāmena prasību apkopojums, atbildes uz jautājumiem vai atbilžu apkopojums par dažiem jautājumiem. Ja nu tiešām vajag latvisko versiju, tad nu – padalīšos!
Nu tas nu tā, man tagad viss. Ir jautājumi? Nav? Paldies!"

07.11.2005 10:19

RR par Gunāru Ķirsonu!

Balstoties uz to ko lasīju viesgrāmatā nevaru neizteikt savu viedokli, jo pazīstu pietiekoši labi gan Jūs, dārgie rakstītāji, gan Gunāru Ķirsonu personiski. Tīri cilvēciski pilnībā piekrītu Igim un qwerty - arī es lieguma laikā neeju lašos un forelēs, jo tas vienkārši ir aizliegts un nārstam tuvojoties kļūst neētiski! Tātad de jure un de facto visi, kas šobrīd to dara ir maliķi!
No otras puses Gunārs Ķirsons nebūt nav tik odioza persona, kā Jūs viņu mālējat. Pirms vairākiem gadiem tieši pateicoties Gaujas incidentam (pieminēts viesgrāmatā), sākās reāla diskusija par to kas notiek ar lašu makšķerēšanu rudenī. Es savu viedokli esmu paudis vairākkārt un nebaidos to atkārtot. Laši rudeņī ir jāļauj makšķerēt pēc stingri reglamentēta principa Ķer un Atlaid, līdzīgi, kā tas rudenī ir Salacā, tikai ar vienu izņēmumu - tas jāļauj darīt līdz reālā nārsta sākuma, kas protams, katru gadu mainās. Nav noslēpums, ka tieši pēc 1 oktobra, kad pazūd reālie makšķernieki aktivizējas lašu maliķi. Mēs tiem pretīm liekam publisku akciju(Lašiem Būt), kuru ētiski es atbalstu un tajā piedalos,tomēr pēc savas būtības tā ir apsurda - sabiedrībai nav jāuzņemās valsts institūciu funkcijas, jo īslaicīgi skatoties, publiska akcija vienmēr būs haotiskāka kā mērķtiecīgi organizēts darbs. Savukārt ilglaicīgā perspektīvā ši akcija liek valstij saprast ka tās funkcijas var pildīt atsevišķas SO, kas nav pareizi. Summa summarum - atļaujam copēt un par iegūtu nudu sargājam. Jā Salacā tā nauda vēl nav liela, bet pēc Kē noķertā laša, jau man ir pieteikušies viesi no ārzemēm, un domāju, ka viss laika gitā attīstiīsies.
Kā tad izskatās G.Ķ. kungs uz manis teiktā fona. Pirms diviem gadiem rudenī tieši pēc viņa uzaicinājuma (to arī viņš apmaksāja) uz Rīgu tika uzaicinats eksperts no eiropas, kas kopā ar mani un A.B. no LMA un G. Ķ. komandu nedēļas garumā tikās ar mūsu iestāžu un ministriju cilvēkiem, kuriem centāmies stastīt par Ķer un atlaid lašu kontekstā, Reāli ši procesa ekonomsko nozīmi utt. Domāju, tieši pateicoties šai vizītei šobrīd līdz pirmajam oktobrim var ķert lašus Salacā. No otras puses - G. Ķ. Ir investējis lielus līdzekļus dažādas aparatūaras iegādei, lai filmētu Lašu zemūdens dzīvi un pierādītu jau zināmo faktu, ka pēc pareizas atlaišanas laši dodas nārstot un dara to sekmīgi. Bez tam esmu dzirdējis faktu, ka G. Ķ. ir pieņēmis pie sevis darbā Krasta ielā bezdarbdniekus no Līgatnes, lai tik tie nenodarbotos ar Maluzvejniecību. Cits viņa vietā izmantojot šos faktus būtu ieguvis lētu populismu - un par cik G, K, to nedara - visu cieņu. Saprotiet mani preizi - es šeit neveidoju G.Ķ. publisko tēlu,un vēl mazāk netaisos to spodrināt, bet gan stāstu lietas, kas visiem nav zināmas.

Satiekot šoruden pie Salacas Gunāru, viņam vaicāju par šorudeni, un cik sapratu pēc 1. Oktobra viņš copi beigs - ticu tev Igi, ka redzēji viņu spiningojam, un šeit tev nevaru nepiekrist - tas ir pārkāpums. Gunārs, cik viņu pazīstu ir ļoti azartisks copmanis, un acīmredzot pēc lielā pievārēšanas, viņš nav varējis nostāties pretī šarmam, un ir stājies uz kaujas takas atkal. Tai pat laikā zinu, ka viņš ir pārdomājis savas rīcības sekas iepriekš, un zin uz ko iet. Viņš ir pietiekoši tieša persona un nekad neizvairās no atbildības - par to visa cieņa. Cits bgātnieks viņa vietā būtu slēpies līdzīgi, kā Rubiks PSRS laikā. Otrkārt viņš sava statusa dēļ cieš - viņš pēc būtības ir maliķis, kas no parastiem atšķiras ar to, ka viņam ir vairāk naudas un zivis viņš neņem. Ja viņam šīs abas lietas nebūtu, diezvai kāds viņu pamanītu. Lai arī Gunāra rīcībā ir raksturīga zināma visatļautība, domāju, ka viņš neuzpērk inspektorus utt, un atbild to priekšā līdzīgi, kā mēs. Tā kā ja kādam ētika nav svarīga uz priekšu pēc lašiem...
Vēlreiz jāsaka es neatbalstu Ķirsona rīcību šobrīd, taču viņš nav tik melns velns kā viņu dēvē. Viņam tiešām rūp kas notiek pie mums (Cits bagātnieks viņa vietā copētu lašus Norvēģijā un iemantotu labu slavu no CL pirmās lapas intervijas), tikai dažreiz copmaņa instinkts izvirzās Gunāram pirmajā vitā. Otra lieta - viņš ir atvērts diskusijai, un ja redzi Gunāru pie ūdeņiem - pieej klāt un aprunājies. Tici man - neviens tev virsū nešaus un nost nedurs - Gunārs ir pietiekoši atvērts sarunai ar ikvienu.
P.S. Vēlreiz izsaku atbalstu qwerty un igim - Gunāra Ķirsona rīcība ir neētiska. Uzvarēsim cīņā ar institūcijām, un tad copēsim rudenī.
Un izdarīsim to saliedēti, jo mēŗķi mums vieni - lai zivis vairāk un tās varētu ķert!
Visu cieņu,
RR

20.10.2005 12:41

Atkal Lietuvā

Foto no Poga.lv galerijas Nupat atgriezāmies no nedēļas nogales pasākuma Lietuvā. Lietuviešu mušiņmakšķerēšanas klubs rīkoja kārtējo pasākumu: mini sacensības līdaku makšķerēšanā, jeb spinings pret mušu. Jāsaka, ka lomi gan vieniem, gan otriem izrādījās vairāk kā pieticīgi un rezultāts bija praktiski neizšķirts. Vai tam par iemeslu bija laiks, vai tas, ka neviens šajā ūdens tilpnē pirms tam nebija makšķerējis, nezinam un tas arī šajā kopējā draudzīgajā gaisotnē nelikās tik būtiski. Otrā diena bija veltīta MM trenniņiem un tiem arī pilnā mērā nodevāmies. Jāsaka, ka Lietuviešu mušotāji ļoti bija ieinteresēti tieši šajā aspektā un mēs kopā visai produktīvi pastrādājām. Atceļā uz mājām izdevās arī uz īsu brīdi piestāt arī slavenākās lietuviešu alatu upes Merkizas krastos. Tiesa arī šeit mums nepaveicās tik īsā laikā kaut ko noķert, bet nu upe ir tiešām skaista un noteikti zinām, ka vēl to apciemosim jau nopietnāk.

10.10.2005 09:10

Notikumi Salacā

Pēdējās licenzētās copes dienā mūsu kolēģim Kristapam izdevies pieveikt tiešām izcilu zivi. Lasis 15-20kg vērtē, domāju vēl ilgi varētu palikt kā Latvijas uz mušu ķertās zivs rekords. Neoficiāls, protams, jo zivs kā nākas palaista vaļā. Sīkāku aprakstu vakarā solīja Reinis, kura orģinālā ziņa izzuda cenšoties pievienot bildi. Mazs ieskats par šo notikumu atrodams Pogas.lv lapā. Vareni!

03.10.2005 13:34

MM Festivāls un čempionāts.

Pirmām kārtām no savas puses jāpasaka milzum lielais paldies visiem mūsu atbalstītājiem, kuri neliedza savu izpalīdzīgo roku, lai palīdzētu festivāla veiksmīgai norisei. Priecē ari apstāklis, ka jau otro gadu sacensību jaunā formula piesaista arī mūsu tuvāko kaimiņu valstu viesus. Sacensību rezultāti apskatāmi Jst lapā. Mūsu organizēto "MM Fany games" rezultāti bija sekojoši:
1.vieta- Aigars Suharuks
2.vieta- Agnis Gūtmanis
3.vieta- Igors Vrubļevskis
Sveicam!

26.09.2005 11:20

Lūdzu palīdzēt festivāla organizētājiem!

Kā jau visiem tas ir zināms, šo sestdien Siguldā notiks kārtējais MM festivāls. Liels lūgums atsaukties brīvprātīgos, kas var palīdzēt ar transportu sacensību dalībniekiem, un aizvest dalībniekus līdz norises vietai! Šobrīd ir 4 no 10. Būšu pateicīgs par jebkuru zvanu,Reinis
Mans e-pasts dryfly@one.lv. Telefons 9129436
Reinis

21.09.2005 13:15

MM festivāls.

Tikai maziņš atgādinājums, ja kāds ir nedaudz piemirsis par šo ikgadējo pasākumu. Sacensību pieteikuma beigu datums ir pavisam tuvu, laika gulēt vairs nav.
No mūsu puses: gatavojamies cītīgi, lai vislabākajā līmenī izklaidētu tos, kas nejūtas gatavs piedalīties čempionātā. Ir veiksmīgi tapis jauns baseins mešanai. Varēsim kopīgi padarboties pie tā!

19.09.2005 11:49

Info par auklām

Tiem, kas vēlās info par auuklu profiliem utt., angļu valodā iesaku aiziet uz aukšminēto saitu (lapai ir dzēsta J.S.). Īsi un kodolīgi.
RR

19.09.2005 20:06

Alatu liegums jaunajos MN

Par alatu liegumu atbilstoši jaunajiem MN. Tiko atgriezos no sēdes kur tika diskutēts par jaunajiem MN. Punkts, ko vēlējos še aizkārt, un dzirdēt viedokļus no šīs sadaļas pārstāvjiem skar alatas. Tāpēc jautāums, Vai alatas:
1. Aizliegt makšķerēt vispār. (tas nozīmē, ka noķerot tās ir nekavējoties jāatlaiž)
2. Atļaut makšķerēt izmantojot mākslīgu ēsmu pēc principa "Ķer un atlaid".
3. Atļaut lomā paturēt ne vairāk kā trīs zivis, un noteikt to minimālo garumu 32 cm. Šinī gadījumā aizliegums ķert alatas ir no 1. aprīļa līdz 31, maijam.

Savau viedokli neizteikšu, jo negribu iespaidot jūsu.
Gaidīšu Jūsu priekšlikumus.
RR
P.S. Domāu ka izdosies priekšlikumu par iebrišanas aizliegumu atcelt, tāpat ir panākts, ka lašus un taimiņus piekrastē varēs ķert arī bez licences. Smalkākus komentārus par jaunajiem MN ievietošu rīt.
Vēlreiz RR

19.09.2005 20:06

Gaidīsim Ventā

Tas brīdis ir klāt! Tikai mazs atgādinājums. Tātad iepriekš aprakstītais pasākums šīs nedēļas nogalē notiek un visi, kas vēlas atpūsties domubiedru pulciņā un ar mušu makšķeri un aliņu rokās, esat gaidīti. Vēlreiz kā braucam: Rīgas-Liepājas šoseja. Apmēram 2km pirms Skrundas tilta pāri Ventai labajā pusē ir norāde "Ikaiši". Griežamies pa labi un braucam 7km pa šo ceļu( grants). Kreisajā pusē ieraudzīsiet ( gandrīz pie paša ceļa) sarkanu Līvānu tipa māju. Grieziet droši pagalmā un tajā rezēsiet lielu, lielu guļbaļku māju. Tur mēs arī visi būsim! Uz saredzēšanos!

06.09.2005 09:34

Lietuva

Pagājušo nedēļu pēc Lietuvas mušiņmakšķernieku kluba ielūguma ciemojos pie mūsu tuvējiem dienvidu kaimiņiem. Bija iespēja arī pacopēt dažās upēs. Pāris iespaidus atradīsiet tai pašā pogas lapā. Diemžēl viņu slavenākās alatu upes Merkizas apmeklējums izpalika, jo arī tur lieti sabojājuši copi vēl vismaz uz kādu nedēļu. Visumā ļoti labi iespaidi gan par Lietuvas ūdeņiem gan par mūsu kaimiņu sabiedriskajām aktivitātēm. Nākamnedēļ plānojas Lietuvas MM čempionāts( atkarīgs no ūdens stāvokļa). Viņu komanda plāno noteikti piedalīties arī mūsu Latvijas mačos. Puiši noskaņoti ļoti azartiski un kaļ plānus par nākotnes Pan-Balticum MM Festivāla organizāciju visu triju Baltijas valstu ietvaros.

30.08.2005 12:53

Mušas līdakām.

Pēc pēdējās Engures copes radās doma veikt dažus uzlabojumus esošajās mušās, lai ar tām varētu darboties ļoti seklās un aizaugušās vietās. Jo lielāki " čubriki", jo lielākas zivis! Vismaz man tāds iespaids radās. Mans pārdomas atkal ieliku pogas lapā. Baigi ērti, ja kas.

30.08.2005 12:50

Engures līdaks.

Vakar bijām pacopēties Engures klajumos. Kādi tur klajumi? Meldri, meldri un vēlreiz meldri. Dabūju pārliecināties, ka reizēm GPS var itin labi noderēt arī Latvijas apstākļos. Nu nekas, kādu stundu pablandījāmis pa meldru labirintiem, lai atrastu mājupceļu. Toties atradām perfektas ruduļu dzīves vietas. Kā gan tās atrast vēlreiz? To gan nepateikšu. Līdakas? Ar līdakakām viss kārtībā. Kā jau Engurē. Viss kā nākas. Uzbraucieni, copes, asas emocijas. Cope ļoti interesanta. Vēl jo vairāk tāpēc, ka apstiprinājās princips: Jo dziļāk meldros un biežņā, jo lielākas zivis. Noķērām abi ar kolēģi katrs pa vienai normālai zivij un jutāmies ļoti labi. Bildes varat palūkot pogas lapā. Pēc nepārbaudītas informācijas arī RR ne bez piedzīvojumiem atgriezies no kārtējā Zviedrijas ceļojuma. Tad jau gaidīsim svaigas foreļu ziņas!

30.08.2005 12:52

Lūgums pēc palīdzības!

Sakarā ar Mušiņmakšķerēšanas čempionāta 24.septembrī organizācijas nodrošināšanu, lūgums atsaukties brīvprātīgos, kuri varētu izpalīdzēt ar savu transportu ( vēlams 4-5 vienības)nogādāt sacensību dalībniekus uz sacensību vietām. Reāli tas izskatīsie tā, ka jūs varēsiet ņemt dalību visās festivāla aktivitātēs, bet būs jāuztaisa viens vai divi braucieni, lai atvestu vai aizvestu copmaņus uz izlozētajiem sektoriem. Savu gatavību ziedoties kopējās lietas labā lūdzam apliecināt sūtot e-pastu uz dryfly@one.lv vai egils.collenkopfs@lmt.lv. Liels paldies un kāda pārsteiguma atzinība garantēta!

11.08.2005 11:29

Foreļu cope Pierīgā!

Pagājušo sestdien biju uzaicināts notestēt un izteikt savu viedokli par foreļu dīķiem pierīgā, kur nupat bija ielaistas padaudz varavīksnenes svarā līdz 2 kg. Protams, reizēs kad zivis ir tiko ielaistas cope nav pati aizraujošākā, jo ķeras tās diezgan viegli, taču braucu es citu iemeslyu dēļ. Saimnieka vēlme ir attīstīt Catch and Relase (ķer un atlaid) savā saimniecībā, kā rezultātā pēc pāris gadiem, tur varētu attīstīties pietiekoši liels savvaļas varavīksneņu potenciāls, kas jau vien ir apsveicami. Un nu par visu pēc kārtas.
Cope VācijāŪdenstilpe pēc savas būtības ir pasena, tāpēc krasti ir dabīgi, un tas vizuāli atstāj patīkamu iespaidu. Starp priežu mežu lokiem ir iegūlis iegarens ezers gandrīz kilometru garš un no 20 līdz 100 metru plats. Patīkams kā copei, tā pastaigai gar ktrastu. Jūra arī kāda o,5 km attālumā. Vietām dabīgās ūdeszāles sarežģī copi, taču no otras puses padara to interesantāku. Ūdens ir brūns taču dzidrs (Purvu tips), vietām var vērot zivis peldam. Kā minēju saimnieks atbalta C&R, kā rezultātā trīs stundu laikā noķēru ap 20 zivīm, kuras protams atlaidu. Kopumā jāsaka, ka šis ir viens no labākajiem foreļu dīķiem kuros man nācies makšķerēt, un to ir grūti salīdzināt ar klasiskajām kantainajām dubļu vannām. Fakts, ka zivis še skrien kā dullas, ļauj noslīpēt izvadīšanas meistarību un iegūt pirmo pieredzi iesācējiem.
P.S. Rakstu šo ziņu ar mēŗķi atbalstīt doto saimniecību, lai arī par to nesaņemu ne santīma. Vienkārši, ja C&R piekritēji tur nedosies, zivis tiks vilktas ārā un atkal laistas no jauna, kārezultātā nepieņemsies ne prātā ne svarā. Aizbrauc un nenožēlosi, īpaši, ja pēc pāris gadiem vēlies sakarīgu copi, cūku dīķī.
Lai sazinātos ar saimnieku rakst man uz e-pastu-dryfly@one.lv

08.08.2005 12:51

Pasākums "Ventas zirgs"( tpū-sapals).

Tiek izziņots gatavošanās plāns jau par ikgadēju tradīciju kļuvušam mušotāju tusiņam Ventas krastos. Tātad kas mums ir? Ir vieta, kas bijuši jau zina. Kas nē, būs vēlāk pielikta sīka karte. Vieta tātad Ventas krastā, netālu no Skrundas. Pirms Skrundas tilta pagriežamies pa labi (pagrieziens -Ikaiši 14km) un braucam precīzi 7km. Mūsu rīcībā būs milzīga mednieku māja ar gandrīz visām labierīcībām ( virtuve) un iespēju izgulēties ( brīvi, līdz 50 pers.). Ir upe, kurā mīt dažas zivis. Ir skaidrs pasākuma laiks: no 9.septembra ( piektdienas) vakara līdz 11.septembra ( svētdienas) vēlai pēcpusdienai. Apmēram skaidra pasākuma programma, bet iespējamas pozitīvas, operatīvas izmaiņas lietojamo šķidrumu grādos:
1. Piektdienas vakars: ierašanās, iekārtošanās, tusiņš līdz rītausmai, mušu siešana, šā gada Zviedrijas brauciena ilustratīva prezentācija, iespēja pieteikties uz līdzīgu pasākumu nākošajā sezonā, izklaides pie alus kausiem, utt..
2. Sestdiena: Cope tuvākajā un tālākajā apkaimē. Vēlams pēc iespējas ekipēties ar kādu pieejamu peldlīdzekli ( laiviņa, U –bots, vai kas tamlīdzīgs). Labs variants nolaisties pa upi un apmakšķerēt labās vietas. Vakarā- mušas, alus, pirts, alus, atkal tusiņš, alus līdz rītausmai.
3. Svētdiena – rīta cope tiem, kas vēl ir spējīgi ieraudzīt ūdeni. Pārējiem, mierīga ateja pirms braukšanas mājās. Pēc rīta copes metienu ( par brīvu) konsultācijas.
Visā pasākuma garumā būs iespēja uzmākties man, Reinim, Marekam ( paldies dievam, viņi vēl par to nezina) ar gudriem/glupiem jautājumiem par mešanu un mušām. Būs iespēja patestēt un salauzt kāda drauga kātu un vēl visādas citādas izklaides. Ēdamais un dzeramais katram jāgādā pēc savas gaumes un svara kategorijas. Pasākuma aptuvenā izmaksa tiek kalkulēta 8-10Ls no pers. (divas naktis māja plus pirts). Pieteikties vajadzētu laicīgi rakstot uz manu meilu: egils.collenkopfs@lmt.lv. Gaidīti gandrīz visi!

03.08.2005 16:02

Venta

Vakar iznāca aizceļot uz tālākām Ventas vietām. Bija jau nojauta, ka nekas labs no copes nebūs un tā arī sanāca. Pašā augšpusē ap Nīgrandi bradājamie posmi aizauguši varbūt ne tik traki, kā Lielupē, bet daudz neatpaliek. Sapalu jaunā paaudze gan daudz aktīvāka, bet no pieaugušo kārtas tikai viens 800gr-nieks saskrējās ar mušu. Pēc tam pabraucām uz leju paskatīties dažas alatu krācītes. Te vilšanās vēl lielāka. Ja pagājušo gadu pa vidam trāpījās pa kādai divgadniecei, tad tagad tikai mazie bērneļi vien lēkāja uz mušām. Bēdīgi... :(, pavisam bēdīgi! Toties mailes atvilkties varēja no sirds. Un tādas patiesi treknas. Vienu brīdi jau bija doma uzpiest uz reņģu konserviem, bet slinkums uzvarēja. Vispār man te paziņas stāstīja, ka esot baigi garšīgs pasākums. Iekšas ārā, apcep un tad mērci pāri un sautē. Varbūt tiešām jāpamēģina? A kas cits atliek?

P.S. Sekojot Stikuta kunga norādēm es arī uztaisīju mazu foto glabātuvi, lai operatīvāk varētu padalīties ar copes momentiem. eksperimentam ieliku pavasara copi Braslā. Brasla

P.S.2.Un šodien pāris sapali no Ventas ūdeņiem: Venta

02.08.2005 08:46

Par neko.

Galīgi mazs klusuma brīdis iestājies? Pēc Zviedrijas brauciena kaut kā ar vietējo copi galīgi nevedas. Mūsu ūdeņi nesniedz gaidīto un pagaidām visi mani draugi un paziņas tikai sūdzās par labas copes trūkumu. Es tikai varu pievienoties viņiem, jo arī vienmēr glābjošā Lielupe pārvērtusies pilnīgā kāpostu zupā, kur grūti vispār atrast brīvu pleķīti lai papeldinātu mušu. Savukārt sapalu tēvi tik uzmanīgi inspicē mušas, ka ar pierastajām mušām var tikai rotāt cepuri vai arī iespraust tās...kaut kur. Laikam tādēļ Reinis nospļāvās uz to visu un vēlreiz devās uz Zviedrijas ūdeņiem ķert mistisko lielo foreli. Novēlēju viņam ne asakas! To pašu vēlu arī jums. Atliek tikai krāt teorētisko bagāžu un cerēt, ka nākošā reize būs tā īstā!
Zēni saka, ka Gaujā ganoties labi sapali. Hmm!Varbūt nav nemaz tik mistiski?
E

27.07.2005 08:48

Zviedrija.

Pagaidām tā ļoti īsi, jo pa brīvdienām mums iekrājies tāds nepadarīto darbu un darbiņu daudzums, ka rakstniecībai atliek pavisam maz laika. Tiešām karsti arī darbā.
Tātad brauciens bija mūsu uzverē ļoti izdevies gandrīz visos aspektos, domāju civēcisko sastāvu un brauciena mērķus: parādīt interesentiem skaistas, daudzveidīgas copes iespējas un vietas,kā arī mācīties kopā arī kaut ko izvilināt no šīm vietām. Nepaveicās ar vienu no mums neatkarīgu apstākli. Arī tur vēlais pavasaris bija nobīdījis dabas procesus ne mums vēlamajā virzienā. Ja mēs ieradāmies un sākām copēt svētdien, tad tikai trešdien, pēc vietējo ziņām, bija pirmā siltā pavasara diena. Tas arī ieviesa zināmas korekcijas zivju barošanās veidā un copes vietu izvēlē.
Ja ar rekordzivīm nevaram īpaši lielīties, bet skaisti, ka praktiski visi mūsu ekspedīcijas dalībnieki dabūja pacīnīties ar dažu labu skaistu zivi.
Trofejas: lielākā forele 2kg, Līdaka- 4,4kg(vēderā tai bija sīga ap 0.5kg???), sīgas 2kg,lielākās alatas ap 0.8kg. Kāpēc lielākās alatas? Tas tiešām arī mums bija sava veida pārsteigums, ka divas alatas, it kā garumā vienādas, ap 44cm svara ziņā atšķīrās pusotru reizi!
Ir plāns arī nākamajā sezonā turpināt šāda veida pasākumus. Tā ka domājiet laicīgi. Ceru, ka arī mūsu ekspedīcijas dalībnieki padalīsies ar saviem neatkarīgajiem viedokļiem. Ne asakas!Kādas gan asakas? Šajā karstumā laikam tikai sami labi jūtas... Ko?

P.S. Adminis beidzot uztaisījis nelielu fotolapu par šo ceļojumu. Uzklikšķinot redzama lielāka bilde.

17.07.2005 08:53

RR par alatām jaunajos noteikumos!

Pirms izteikt savu viedokli par alatu regulāciju jaunajos MN, pāris vārdu kā mans piedāvājums tapis. Es un Armands Roze (mans draugs un reizē vienīgais alatu eksperts audzēšanas un izpētes jomā Latvijā) izstrādājām katrs savu variantu, ko sestdien salikām kopā un nonācām pie sekojošiem secinājumiem.
1. Aizliegt alatu makšķerēšanu Latvijā vispār, nav loģiski, jo
a) tas aizvāktu no ūdeņiem normālos makšķerniekus, kas bieži ir vienīgā kontroles institūcija (tiesa bez pilnvarām).
b)šī brīža situācijā, kad ir sākta alatu atražošana ar mēŗķi tās introducēt vairākās mūsu upēs, lai attīstītu šo zivju sporta makšķerēšanu, aizliegums faktiski apstādinātu šīs nozares (atražošans) attīstību, jo pazustu pasūtījums pēc šīm zivīm. Tādējādi šāds lēmums iespaidotu arī dabīgos alatu biotopus, kuros varētu notikt šo zivju atražošana.
c) Alatu populācijas samazināšanā makšķernieku iespaids nav noteicošais (to protams grūti pierādīt)
d) Mazāk svarīgi, bet arī valsts meistarsaīkstes un Sudraba spura būtu zem jautāuma zīmes.

2. Ieviest MN principu "C & R" un noteikt ierobežojumu uz mākslīgo ēsmu un tikai arī nav gluži pareizi, jo
a) Juridiski, "C & R" ir stiepjams jēdziens. Respektīvi nav iespējams korekti nodefinēt un kur nu vēl izkontrolēt pareziu "C & R" īevērošanu
b) Lai kā man tomēr to negribētos atzīt mākslīgā ēsma šeit neko nedod, jo gluži vienkārši ķerot gaujā sapalus uz tārpu var noķert ālatu, kuru atlaist nav iespējams. Tātad, faktiski lai nepārkāptu likumu tārpotājam ūdenī jāatlaiž nedzīva zivs...
c) Alatu populācijas samazināšanā makšķernieku iespaids nav noteicošais (atkal, to protams grūti pierādīt)
d) Galu beigās "lai kā arī negribētos man to atzīt" mentāli "C & R" ir nedaudz ņirgāšanās par dabu, jo normāli plēsējs nodara pāri upurim tikai tādēļ lai paēstu. Apzinos, ka arī es esmu viens no šī ņirgāšanās propogandētājiem un kaislīgiem aizstāvjiem, tomēr nevajag aizmirst, ka zivju ieguve ar makšķeri arī ir domāta pašpatēriņa vajadzībām. Līdz ar to "C & R" ir vairāk katra makšķernieka ētikas norma nevis juridisks termins.
Un visbeidzot mūsuprāt vispareizākais variants, kurš jāiestrādā attiecīgi punktos 17.2 18.6 21.5
Un tātad,
Atļaut makšķerēt trīs alatas ar jebkuriem rīkiem un paturēt ne virāk kā 3 gab. Min izmērs 32 cm. Aizliegums no 15 marta līdz 15. maijam.
Paskaidroju:
Pirmkārt par skaitu.
Populācija ir apdraudēta, taču tai nedraut iznīkšana, izņemot retas vietas, kur iznīkšana draud citu iemeslu (nevis makšķerēšanas) dēļ. Par cik dinamika ir lejupejoša ir jāierobežo ieguve un Jāpaliek pie skaita 3.
Otrkārt par izmēru. Vienkārši - 32 cm alatas ir sastopamas divreiz retāk kā 30 cm alatas (precīzu amat zvejas datu nav). Līdz ar to paceļot izmēru par diviem CM, mēs palielināsim īpatņu skaitu kā tādu, jo mazie 30 nieki būs jāatlaiž, kas rezultēsies lielāko īpatņu skaita pieaugumā, kas dod pozitīvus rezultātus nārsta laikā. Gan kvalitatīvi, gan kvantitatīvi...
Par leguma laiku. Ir labi zināms, ka alata aktīvi barojas tieši pirms nārsta, un uzreiz pēc nārsta. Pirmsnārsta aktivitātes periods iekrīt no 15 marta līdz 1 aprīlim, kad atbilstoši esošiem MN, piemēram gaujā un ventā ar tārpu pilnīgi legāli ar gruntenēm un pludiem velk ārā nārstot gtavus eksemplārus. Tātad, ja pabīdam liegumu piecpadsmit dienas uz atpakaļu, mēs preventīvi sargājam alatu nārstu. Otrkārt, nārsts beidzas maija sākum', kā rezultātā alatu aktivitāte šajā laikā (maijā) ir augsta. Atkal jāsaka, datu nav, taču ājā laikā godīgo makšķernieku pie ūdeņiem ir mazāk, un uzdarbojas vairāk algaļnieki, kuri tīko pēc mūsus sportiskās zivs miesas. Tā lūk...
P.S. Protams, ka jaunie noteikumi neko būtisku nemainīs, jo trūkst kontroles. Tači tas mums nevar aizliegt tos veidot pareizus, un turpinātb atlaist (ņirgāties) visas noķertās Latviešu alatas, kā es to esmu darījis un darīšu arī turpmāk.
P.S.S. Rītdien aizstāvēšu MM intereses visos flangos, un lūgšu atcelt aizliegumu iebriest pavasarī pilnībā.
Jūsu RR (Nu jau noguru rakstīt)

07.06.2005 17:21

RR par jauniem noteikumiem.

Izlasīju priekšlikumus jauniem MN... Mjā komentāru man ir tik daudz, ka godīgi man nav spēka visus tos še ievietot. Vienkārši paliek skumji, ja cilvēki dara darīšanas pēc pie tam īsti nezinin ko..
1. Manuprāt pirmkārt ir jāparedz intruments ar kuru noteikumi tiks kontrolēti, un tikai tad ir tie jāmaina. Šobrrīd tas izskatās pēc kārtējās burta maiņas, kas ir tikai uz papīra.
2. Otrkārt, tik lielas likumdošanas izmaiņas sfērā, kas skar teju katru piekto latvijas iedzīvotāju, vai sanāk ka katru otro vīrieti nav pieļaujamas, jo man kā nespeciālistam šķiet, ka likumam ir zināma inerce un ja to groza pilnībā, iestājas bardaks. Interesanti, kas notiktu Latvijas kriminālajā dzīvē, ja kriminākodeksu skartu šādas izmaiņas. Mēs nezinātu ko zagt, vai arī baidītos, ka nopirktā bltmaize ir zagta?
3. Aizliegumi strādā ja tos spēj kontrolēt un tie ir loģiski. Manuprāt liela daļa no šiem aizliegumiem ir ārprātīgi apsurdi un nespēj izturēt kritiku. Pietam, juridiski tie nav viennozīmīgi interpretējami.

P.S. Par iebrišanu tas tiešām ir Pzd..ec, atvainojos par lamāšanos. Ar šādu redakciju, mēs tikai aizvāksim godīgos copmaņus no ūdens, un ļausim maliķiem rīkoties brīvi, jo pie dotās kontroles cilvēķu godaprātu sacensība laikam nenāks zivīm par labu...
P.S.s. Mēģināšu izmantot savu atpazīstamību, un trešdien pieslēgties procesam, lai cilvēki nesataisa pārāk lielus sū.us.
RR

23.05.2005 13:44

Kaņieris un ne tikai

Sestdien bija tāda iespēja piedalīties amatieru līdaku spiningošanas mačos Kaņiera ezerā. Nē, nē, orientāciju nemainīju arī šoreiz un atšķirībā no pārējiem pretendentiem, skaitā ap piecdesmit, līdakas copēju ar mušu. Pa pusi dienas tā arī nekā prātīga nenoķērām. Visas līdaciņņņas kas izrādīja interesi šajos diezgan saduļķotajos ūdeņos, vairāk atgādināja pāraugušas siļķes un, protams, tika laistas vaļā. Savukārt no mušas viedokļa interesantās copes vietās ap meldru saliņām vēl joprojām atrodas lieguma zonā. Ko tu padarīsi? Ap pulksten 12 pie spilgtas saules, mēs ar savu laivas biedru dabūjām katrs pa vienai mēra līdakai. Kaut kas nejēdzīgs! Vai Kaņiera zivīm būtu cits dienas režīms, kā citos ūdeņos? Ap šo pašu laiku redzēju, ka vēl kādās pāris laivās tika uzceltas mēra zivis. Tas patiesi izlikās visai dīvaini. Vēl lieku neizpratni radīja lomu svēršana. Ja mūsu neveiksmes vēl var norakstīt uz ezera nezināšanu, tad pārējo runas vīru lomi lika domāt pavisam ko citu. Divas lielākās zivis bija 1,7kg svarā, pārējās, nu rēķiniet paši. Caurmēra loms pa kilogramīgai līdaciņai uz laivu un puse palikusi pat bez tādas zives! Vienīgais spriedums, ka zivis aizbēgušas uz otru ezera daļu, kur makšķerniekus nelaiž, vai arī...cope paliek cope!
No Ventas savukārt tīri optimistiskas ziņas. Cope draud sākties kuru katru brīdi un pirmās mežavimbas un sapali jau pieteikušies. Pārrautas auklas, kāti līdz ūdenim un gūtais adrenalīns labi atsvaidzinājis saulē sakarsētās galvas.

23.05.2005 10:21

Esam atpakaļ II

Varu tikai pievienoties RR rakstītajam. Katrā ziņā labi ik pa laikam pabraukāt un salīdzināt kā tad īsti ir ar copi citur. Kopumā par šo Eiropas daļu varu teikt, ka manāmi trūkst tās dabas neskartības, kas mūsu Latvijā vēl ir saglabājusies labā līmenī. Totāls urbāns. Nav īpaši laba sajūta, ja tavu copi vēro pa dienu pāris simti brīvdabas atpūtas cienītāju, kas kursē (tagad Vācijā tik populārajā Džagošanas stilā. Labi, ka pie mums tas vēl nav panesies,- izskatās vairāk kā fanny) nepārtrauktā straumē gar upes malu. Kaut kā pietrūkst šajā pasākumā. Man tik labi nepaveicās un ezera forele man šoreiz nepieteicās, kaut arī šaubos, ka vēl reizi speciāli brauktu pēc tām. Toties izklaides ar baltajiem sapaliem Siegas upē bija ļoti baudāmas, ja neskaita manu saplēsto hidro tērpu un Vācu lidostas burta kalpus, kas pēdējā brīdī pateica, ka kātus viņi neļaus mums ņemt līdzi rokas bagāžā( Iesaku ņemt vērā visiem lēto, īpaši Rynair aviokompāniju cienītājiem), tad pārējās izklaides mēs sev noorganizējām ļoti labā līmenī. Alus nepietrūka un tas jau pats svarīgākais!

19.05.2005 13:42

Esam atpakaļ!

Nu jau pāris dienas... Ar sāpošu kaklu, un alkoholiķa asmātiķa balsi, ko sieva pēc pāris dienu ceļouma negribēja atpazīt... (Slims kakls) Tātad visā visumā gāja labi. Bet nu par visu pēc kārtas...
Lai arī galamērķis bija Ostevornas ezers blakus Roterdamai, iesākumā pabijām Vācijā. Izmantojot šī saita pastāvīgā apmeklētrāja Guntariņa viesmīlību, par to viņam sabiedriskais paldies,, mitinājāmies pie Bonnas. Piektdien, pāris stundas izdevās pamakšķerēt Zīgē, Reinas pieteka, kas ir viena no vācu lašu izlaišanas programmas stūrakmeņiem. Skaista upe, kas šoreiz bija ar paaugstu un nedaudz duļķainu ūdeni. Neskatoties uz to, ka upes pamatzivis ir alatas un sapali, pirmā zivs, ko izvilku bija strauta forele. Arī sapalus patvarstījām, tāpat kā alatiņas. Prieks, ka izdevās uziet vietu kur patiesi mīt lielas alatas, un lai arī šoreiz tām izdevās izsprukt caur adatas aci, zinu, ka Guntariņš tām mieru nedos. Kopumā par upi jāsaka, ka tā ir dienas licenzes, kas maksā 7 eiro vērtībā...
Sestdien no rīta, jau bijām Holandē, kur netālu no Roterdamas atrodas Ostevornes ezers. Kā Egils teica: "Nu ah...bennijs foreļņiks." Nu nevar nepiekrist. Ezera platība 250 ha, maksimālais dziļums 47 metri, vidējais dziļums 21 metrs. Iespaidīgi. Savulak šis bija jūras līcis, kuru idustriālu vajadzību dēļ atdalīja no Jūras, un nu tas ir kļuvis par sāļu ezeru. Tā lūk... Ezerā tiek laistas gan varavīksnes gan strauta foreles, un kas pats galvenais, cilvēki rūpējas, lai mušošana tur būtu patīkama. Protams, industriālā vide iek sevi manīt ik uz soļa, un tomēr, cope šeit ir izveidota iespēju robežās ideāli. Par cik ezers ir dziļš, gar krastu pusei ezera ir izvietoti akmens moli, kā rezultātā krasta josla ir ekselenti apmakšķerējama. Ezera barības bāze nav pārāk kupla - sāņpeldes, nedaudz garneles, un citi vēžveidīgie ir galvenā pārtikas grupa. Sestdien ezerā plosījās lieli viļņi un tāpēc cope bija sarežģīta. Lielākā daļa no aptaujātajiem copmaņiem, tai skaitā instruktoriem, bija tukšā. Vakarā kopā ar egi kārtīgāk noinspicējām, ezera vienu stūri, un uz 10.nr Damselfly uzkarināju vienu divnieci. Šajā ezerā, tas ir nedaudz virs vidējā izmēra, tač mīt eksemplāri arī virs 8kilo, tai skaitā strautenes līdz 5 un varbūt vēl vairāk. Kā uzzināju vakarā no holandes instruktoriem, nereti vasarā makšķerējot no Belly boat ezera vidū, gadās situācija, ka pēc copes zivs noiet lejā un vispār nav izkustināma, griez auklu pušu.
Svētdien bija liela diena, visiem tiem, kas vēlējās nokārtot eksāmenus, un dienas lielāko daļu pavadījām vērojot pretendentus. Jāsaka, ka lielākā daļa no pretendentiem varēja pieslīpēt šādas tādās iemetiena detaļas, jo caurkritēju skaits bija liels. No 10 gribētājiem nolika eksāmenu divi, viens Basic un Viens Masteru un tie paši normatīvus izpildīja līdz ar nagiem. Ne velti ar Egi esam teikuši - eksāmens nav pārāk viegls.
Par pāris jautriem incidentiem lasiet ko uzrastīs Egi, jo viņa SAGE, tāpat kā viena no manām makšķerēm ir Vācijā.

19.05.2005 12:19

RR un EGI dodas uz eiropu.

Dodamies ar EGI uz Holandi, kur notiek ikgadējais FFF instruktoru saiets. Tāpēc 5 dienas nebūsim pieejami. Toties, kad atgrizīsimies, protams nepaskoposimies ar iespaidiem un pastāstīsim, kāpēc šoreiz ne s... nevarējām noķert
RR

12.05.2005 11:09

Kluba lietas un anketa

Ar nelielu nokavēšanos, toties nu jau pārdomāti, atskatīšos uz to, kas notika 7 .maija pasākumā. Savācāmies ap 20 cilvēkiem, laiks bija labs un tas jau ir vairāk kā puse. Pirmo dienas daļu veltījām copei, lai nolaistu tvaiku, jo grūti ir runāt par nopietnām lietām, kamēr sirdī virmo makšķerētgriba. Cope izvērtās diezgan labi. Pa starpu jaunielaistajām forelēm līdz 1,5 kg trāpījās pa kādai rezidentei divreiz lielākā svarā. Paralēli copei, bija iespēja iepazīt vienam otru un iedibināt kontaktus. Dienas vidū sasēdāmies pie galda iepazināmies un sākām diskutēt par to, kādai tad jāizskatās jaunajai organizācijai utt. Lai arī viedokļi daudzos jautājumos atšķīrās, galvenajās līnijās viedokļi sakrita: 1. Klubam ir jēga tad , ja tas ir saistīts ar konkrētu ūdenstilpni, un iespējams arī telpām, kur tikties kluba biedriem.
2. Acīmredzot klubs nevar pastāvēt ar niecīgām biedrunaudām utt.
Galvenais jautājums ir kas seko tālāk? Nav jau māksla ātri sastāties un izveidot organizāciju, kurā nekas nenotiek. Izvirzītie mēŗķi ir realizējami pie notekta budžeta, kas ir pietiekoši liels un sasniedzams vai nu ar astronomiski lielām biedru naudām, vai ar lielāku biedru skaitu un lielām, bet ne atronomiski, biedru naudām. Uz doto brīdi statuss visam procesam ir sekojošs - masveida bieru reģistrācija jaunajā klubā (kas būs uz RMK bāzes) tiek atlikta uz vairākiem mēnešiem, un šobrīd ir jāaptaujā visi esošie un potenciālie biedri, izmantojot aptaujas anketu, lai saprastu, kas tieši kluba biedriem var interesēt visvairāk. Pēc 17. maija kad JST atgriezīsies no itālijas, es ievietošu aptaujas anketu, kas šeit būs pieejama ilgāku laiku, un tad, kad to būs aizpildījuši pavairāk respondentu, rezultātus apkopošu un nopublicēšu šeit. Izejot no rezultātiem būs skaidrs, kāda ir jābūt jaunajam klubam, un vai virspār ir pietiekoši daudz cilvēku ar līdzīgām interesēm un iespējām, lai klubs vispār pastāvētu.
Tā kā process turpinās. Labāk lēni un apdomīgi, nekā ātri un karstgalvīgi.
Reinis

11.05.2005 10:45

Atgādinājums par 7.maiju.

Vēlreiz vēlos visus informēt par pasākumu, kas plānots 7 .maijā. Visiem, kas man ir atsūtījuši savas koordinātas, pa e-pastu nosūtīšu karti, kā nokļūt līdz vietai. Smalkāku info, par pasākumu lasiet ceturtdien.

03.05.2005 10:49

Vācijas forelēs

Jauku aprakstu par foreļu copi Vācijā atsūtīja mums jau pazīstamais Guntariņš. Mums jau sāk veidoties maza bibliotēka... tas priecē.

Nu priekā!
Biju aizbraucis pacopēt, smalki, smalki!

Pirmkārt - dabūju Vācijas makšķerēšanas atļauju par 35 EUR līdz 2010.gadam!
Apsveicam, apsveicam, kur aplausi????

Otrkārt - bijām pacopēt! Praktiski visu dienu. Upe saucas Kyll un skaitās diezgan laba foreļu upe. Dienas atļauja maksā 13 EUR. Upē augsts līmenis un arī ūdens bija diezgan brūns. Bet nav tik traki. Sākas ar to, ka jautāju, uz ko viņš ķer utt. Nu jā, iepazīstināšu, -Wims ir vācietis, kas palīdzēja man nokārtot Vācijas makšķerēšanas atļauju, advokāts, apmēram manos gados. Wims saka: - Nu normāli uz 8-12 lieluma Woolly bageriem. Melniem, tumšiem. Es, protams, kā "īstens foreļu copmanis" , tam īsti nenoticu, un pieejot pie upes (bilde pirmā, lūdzu) man nerodas šaubas, ka smagā nimfošana ir pamatu pamats. Starp citu, pirmajā bildē gan nav īstais upes profils attēlots, bet drusku tālāk var redzēt krāces. Tad sākas drusku straujāka upe, šaurāka, kokos ieaugusi. Tātad es saīsinu līderi, uztaisu to priekš nimfošanas, piesienu savas jaunās smagās nimfas un sāku smalki nimfot pa čehiski. Nu, bet, protams, nav rezultātu. Pēc atnāk pusstundas Wims un prasa: - Kā iet? Nekā! - A man PIECAS copes, un DIVAS izvilktas! - ?????? KUUUR???? - Nu ejam, parādīšu! Respektīvi, stāsts tāds, ka es nimfoju straujajā posmā, bet zivis barojās augstāk virs krācēm, kur ir dziļums utt. Man, protams, līdzi nav Wooly bageri (turpmāk WB), Wims iedod man vienu savu. Es uzsienu, iemetu, vēl divas reizes. Pavelku, ievelku, skatos forele (Zive Nr.1) uzklūp, bet aizšauj garām. Iemetu otro reizi - uzķeras, bet nokabinās. Man acis lielas. Uh, Ah, johaidī! Kur ir mani WB? Eju uz mašīnu pakaļ. WB viņa arsenālā kā Wooly bagers, bet ar lielu zelta galvu! Atnāku atpakaļ, sāku copēt. Tehnikas apraksts drusku - strādāt var tikai ar roll castu (turpmāk RC) un vispār tas ar SMAGU WB nemaz nav viegli. Teikšu kā ir...Tātad, RC drusku ieslīpi pāri pa straumei. Padodam auklu, aizmendingojam, pieturam. Ļaujam WB lēni pārslīdēt uz mūsu krastu. Lēni ievelkam, ar pauzēm pie sevis. Atkal tas pats... Tad solis uz priekšu un atkal tas pats. Tā es darīju līdz brīdim, kad izskaitļoju, kur ir zivis, pēc tam tikai koncentrējos uz vietām, kur tās varētu būt. Labi strādāja, kad slidinu WB pāri upei, ik pa brīdim iepauzējot, padodot auklu, pieturot utt. Respektīvi, ar variācijām. Atnāku es atpakaļ, uzsienu savu WB un aiziet. Viena cope -(Zivs Nr. 2), nokabinās. Tad smuka cope citā vietā - izvelku, smuka forele, bet atlaižu atpakaļ, jo nav kur ielikt (Zivs Nr. 3). Tad klusums, tad vēl viena cope uz krāču malas, izskatās smuka, turu, turu, bet tad šī ieveļas krācēs un mana.18 mm pavada pušu. (Zive Nr 4) Pārbaudu pavadu - johaidī, plīst kā... Hmmm, kas vēl tā plīst? Nu nomainu pavadu, uzlieku citu 0.18, no citas spoles. Tā tur smuki. Tad ir dienas vidus un no zivīm ne vēsts. Lēni sēžu vienā vietā... Skatos, alata noburbuļo vienreiz, tad otrreiz. Es uzsienu smalkāku pavadu, uzlieku sauso mušu (Phd no jaunā FF&FT), palaižu, auklas par maz – nodrifto mana muša. Izvelku, pārmetu. Aukla pietiek, un tiklīdz mana muša piepeld - tā bļums, galā ir. Smuka alata, uz kādiem 27-28 cm. Lēnām nokabinu, un atlaižu. Pats esmu ļoti apmierināts par sevi - re, kāds Tu malacis, spēji noorientēties un izvilkt. Pasitu sev uz pleca, lieku atpakaļ savu WB (protams) mans vienīgais, tumšais, smagais zelta galvas WB kaut kur krācēs ar zivi spirinās) un copēju. Pārbaudu dažas vietas, bet copju nav. Strādāju intensīvi vairs tikai uz, manuprāt, zivju vietām. Mainu mušas utt. Zive Nr. 3 vēl divas reizes piesakās, bet abas reizes, bez uzkabināšanās. Pa brīdim pārbaudu citas. Nekas nav. Nu galīgi nekas nav.
Paliek silts, plus 15grādi, sāk celties kukaiņi, ik brīdim alatas palecas pilnā augumā, bet buļ, buļ nav... Ir ap 4 pēcpusdienā, copju nav, satiekamies pie mašīnas. Tā un šitā, bet nekas nav bijis. Padzeram tēju. Mjā, man zivju kā saprotiet, nav! Wims ir divas paņēmis. Pārskatu savas mušas, izvēlos trīs, kuras man gribas pamēģināt. Pieeju pie pirmās vietas, kur tup Zivs Nr.4 ar manu WB. Pirmā muša, bez rezultātiem. Ak, tad negribi to? Uzlieku otro mušu. Manu slaveno mušu, ar nosaukumu – „Es izvilku savu pirmo zivi ar MM uz paša sietas mušas”- (turpmāk -EISPZAMUPSM)- tikai sarkanu! Bilde ar daudziem cipariem, lūdzu! Nomainu copes taktiku un sāku darboties, kā ar strīmeri - nogremdēju, un ar ļoti īsiem, strupiem, asiem stripiem ievelku. Bummm, mauciens! Garām, mutulis. Pārmetu - bummm, mauciens! Garām, mutulis. Saprotu, kaut kas nav o.k.. ??? - Trešā reizē - bummms, galā! Bet... Āķis vaigā, no sāna. Izvelku Nr.4. Skola rokā! Skaidrs ir viens - tā zivs to mušu baida, nevis ēd, tikai uzmauc un viss. Tas parādījās arī pie Zivs Nr. 2.
Cope Vācijā Paskaidrošu! Tagad es īsā laikā esmu nolēmis pārbaudīt manu teoriju un eju pārbaudīt visas atlikušās 3 zivis. Pa ceļam pasaucu Vimu, ierosinu nočekot šīs vietas. Viņš piekrīt. Es pieeju pie zivs Nr. 2, palaižu, uz otro laidienu - bummm, mauciens, mutulis, garām! Hmmm??? Uz trešo laidienu - tas pats. Wims man iedod savu kātu, viņam virsū ir melns strīmeris. Iemetu, kamēr laižu auklu, skatos, aukla jau slīpi, zivs ir galā - izvelku Nr.2. Es saku, ka ir vēl divas zivis palikušas. Aizejam. Atkal nostājos pie Zivs Nr.1, aizlaižu savu sarkano EISPZAMUPSM, nostripoju - nekas. Brīnos.. ? Pasperu soli uz priekšu, aizlaižu - bummmms, galā! Šoreiz ēda manu indikatora mušu! Izvelku Nr.1. Nu ko, ejam pārbaudīt manu teoriju uz pēdējo vietu. Iebrienu - tā ir vieta ar Zivi Nr.3, ko jau no rīta izvilku un palaidu vaļā. Palaižu, nav, palaižu - nav. Kā tā, ka nav? Kā tad tā ir palikusi? Tad aizlaižu drusku tālāk un bummms, mauciens, mutulis, garām! Es saku Wimam: -Nu vecais, nāc šurp, tur ir zivs! - Parādu to vietu. Viņš iekāpj upē, aizlaiž savu melno strīmeri, uz trešās reizes - galā! Trešā bilde, lūdzu! Tā bija tā pati zivs, ko es izvilku pirmo, rīta cēlienā!
Nu te ir neliela atkāpe. Vācijā, ja gribi paturēt zivi, obligāti ir jābūt rundziņai un nazim. Ar rundziņu pa pieri, ar nazi - sirdī, iekšas pie upes. Obligāts pasākums! Nu ko, visas zivis ir dabūtas, kuras biju noskatījis. Praktiski tas notika 40 minūtēs! Kā volejbolā - ar EISPZAMUPSM paceļam, tad uzmaucam ar citu mušu. Jauka muša, ne ko? Smalki, smalki...
Visas zivis gan ir ielaistas mākslīgi, ko var redzēt pēc spurām. Dabiskā populācija praktiski vairs neeksistē. Nu droši vien dēļ tādiem kā es...
Statistika: Tā lielākā zivs Nr.3 bija 650 grami jau ar izlaistām iekšām! Manuprāt, lielākā forele, ko esmu līdz šim izvilcis. Wims to atdeva man, jo es esot to izvilcis pirmais.
Tagad organizēju zivju un šņabja vakaru kolēģiem!
Atvainojos visiem foreļu guru un draugiem par neatlaišanu - bet dikti gribējās apēst paša ķertu zivi. Un nez kāpēc nav respekts pret ielaistām Vācijas zivīm Starp citu, var ņemt 4 zivis no 30cm uz augšu. Āķiem jābūt bez atskabargām!
Lai jūs nomierinātu, pateikšu vienu sliktu ziņu - pēdējo foreli ķerot, man upē iekrita VISA MANA NIMFU UN STRĪMERU BUNDŽA!!! UN PAZUDA! Es tagad zinu konkrēti vienu, kurš būs ārkārtīgi aizņemts atjaunojot savu nimfu krājumus. Ko lai saka? Man šobrīd vairs ir tikai 3 nimfas palikušas, kuras bija iespraustas švammē.
Sorry, Egi, nepaspēju pārbaudīt Tavu „Nāvīgo Vienkāršību”, jo tā bija trešā manā sarakstā beigu uznācienam. Tagad tās visas peld bundžā pa Kylli upi. Bet man ir visu manu mušu fotogrāfijas, paldies dievam!
Ar sveicienu visiem Latvijas mušotājiem,Guntariņš!

03.05.2005 12:52

Sanāksim kopā 7. maijā!

Ir pagājis zināms laiks, kopš ir bijušas vērojamas aktivitātes no Latvijas mušotāju klubiem, kuri pēc savas būtības ir tikai trīs: Latvijas Mušiņbmakšķerēšanas Savienība (LMS)
Rīgas Mušiņmakšķernieku klubs (RMK).
Liepājas Mušiņmakšķernieku klubs (LMK)
LMS ir pazīstama vairāk ar siešanas un mešanas nodarbību organizēšanu, savukārt RMK ar gadskārtējās Sudraba spuras un Latvijas meistarības organizēšanu. Šobrīd abas šīs organizācijas ir nolēmušas apvienoties ar mērķi izveidot līdzīgi domājošu mušotāju klubu "zem viena jumta." Tāpēc bez uzaicinātajiem biedriem no abām organizācijām, jaunais sindikāts ir atvērts pret visiem ētiskas mušošans cienītājiem un aicina atnākt piebiedroties arī tevi, ja nebaidies iegūt jaunus draugus un paziņas. Tāpēc 7. maijā tiek organizēts pasākums kristāldzidrajos foreļu dīķos, ar mērķi kopīgi pamakšķerēt un iepazīties, lai vēlāk pie ugunskura izdiskutētu vēlmes un to kāds jaunais klubs izskatīsies. Īpaši aicinu nekautrēties tos cilvēkus, kas vēl līdz šim nav piedalījušies dažādu klubu dzīvē, uzskatot, ka viss tas ir baigais bleķis. No savas puses varu teikt sekojošas būtiskas lietas:
Romantiska vieta1. klubs nekādi nebūs saistīts ar dažādām finasu šmucēm un intrigām.
2. Klubs nav dibināts ar mērķi nopelnīt, propagandēt, attīstīt, bet gan lai katrs biedrs justos labi, dalītos iespaidos pieredzē un nodarbotos ar kluba lietām tieši tik cik vēlas.
3. Klubā visi būs vienlīdzīgi un neviens nebūs vienlīdzīgāks.

P.S. Tikai izveidojot klubu, kura sastāvā būtu četrudesmit un vairāk biedru, mēs varam sākt realizēt tās lietas, kas ir būtiskas mums visiem:
Izveidot klubu ar reālām telpām un biblio videotēku, kur varam satkties arī ikdienā.
Kopīgi izmantot savu ūdenstilpni (Šeit jau ir labas iestrādnes).
Organizēt pasākumus utt.
Zinot cik daudz cilvēku kopīgi ar Egi pēdējā laikā esam apmācijuši un zinot tendences mušošanā Latvijā, es tiešām ticu, ka var izveidoties organizācija, kura ir dibināšanas vērta, un kurā katrs biedrs jūtas labi un reizē ir lepns, ka ir šī kluba biedrs. Atceries, viss var sākties 7. maijā.
Pieteikties, kā parasti caur viesgrāmatu, sūtot e-pastu, vai zvanot.

RR

02.05.2005 12:53

Veiksmīgā diena.

No mūsu dabas pētnieka un TV zvaigznes Māra Oltes personīgā arhīva ar autora laipnu atļauju jūsu ievērībai piedāvājam visai interesantu copes aprakstiņu.

Ūdens upē lēnām krītas un paliek skaidrāks. Arvien labāki apstākļi zivij ieraudzīt mušu. Šausmīgi gribas izjust to pašu metiena dinamiku kādu varēja baudīt Kolas pussalā. Smagie grimstošo auklu gali metienus dara smagnējus. Strādāju ar divroci. 10.klase, Lee Wolf TT peldošā aukla, neitrālas peldspējas līderis un 0,3 mm galapavadiņa. Galā uzliku paša sieto Mari’s shrimp ko noskatīju „Fly fishing and Fly tying” žurnālā. Patika tas, ka tai ir gara aste un tas pareizais sarkanums. Septītā numura dubultais āķis. Liekas, slavenās Ally’s shrimp oranžais ne vienmēr lašveidīgajām ir īstais līdzeklis. Lielās un pērnās lapsenes nemaz nav mans mērķis. Pārāk līdzīgas dinozauriem. Rudenī gan varētu...Gribu vai nu spožo zivi vai taimiņu. Tāpēc meklēju pa plašajām straumēm- tajās ir dobes, kurās šitie kukaiņi labprāt apgrozās. Plaša un diezgan skaidra ūdens straume. Var pat iebrist metrus desmit no krasta. Metieni lēnām sāk izdoties- nu jau rokā sanāk pats TT resnākais gals. Redzu seklāku šusi aiz kuras jūtama dziļāka dobe. Tā slīpi, pa diognāli pāri apmakšķerējamajai zonai. Soli pa solim muša tuvojas dziļās dobes kantei. Lašveidīgo stingro grābienu Salacā neesmu jutis jau teju tŗis gadus... Toreiz ar vienroci un grimstošo galu tika strādāts. Solis uz leju, iemetiens, aukla ar skaistu loku iegulst ūdenī, mendings pa straumi uz leju, muša sāk savu skrējienu šķērsām straumei, uzmanība jau atslābusi, skatos uz sāniem, pēkšņi plaukts- kāts ripā, nekustās. Klusā dabaZaceps? Tikai uz pusi sekundes! Kāts sāk strādāt, kaut kas pilnas auklas tālumā kuļas pa metra dziļumu, tad pajūk šļakatas un jūtu- viens skaitās! Taimiņš. Nav tā trakā jūras zivs spēka, bet tomēr stīvēšanās iet vaļā minūtes piecas. Mammele, virs divi kilo. Labi atnārstojusi, nav savainota. Dēles arī neredz. Labi pretojas- māk izmantot straumi. Brienu krastā, drīz seko arī zivs. Asiņo- muša galīgi neraksturīgi šīm zivīm sēž ceturtajā žaunu lokā dziļi mutē un tas dod pamatīgu asiņošanu. Jāņem. Izslēdzu zivi un izņemu mušu. Tie ir svētki. Izķidāju un redzu, ka taimiņi jau rijas- kuņģī ir divi sagremotu zivteļu mugurkauli. Tārpi arī. Tas ir saprotams. Pasīvā zivī ziemas laikā ne tas vien var savairoties. Fotosesija, tad sameklēju ledu uz kā zivi noglabāt.
Brienu upē atkal. Uztraukuma nez kāpēc nav. Tiklīdz muša atkal tiek iekšā dobē, tas notiek pēc apmēram piecu minūšu virzīšanās lejup soli pa solim, atkal pilnā šņorē, atkal mušas gājiena trešajā trešdaļā plaukt - vēl viens tesiens. Šis spurojas spēcīgāk! Riktīgi draivo! Pēc sekundēm divdesmit mutuļi ūdens virspusē un sākas baigi aktīvās halzītes pa labi un pa kreisi. Pērnajai zivij tā kā par šerpu... Tomēr pērnā, bet ķeņķis. Viss vienās dēlēs un sarkanīgiem utu plankumiem uz astes tas pretojas labāk nekā cerēts! Salacgrīvieši tādus sauc par „Gulētājiem”. Muša skaisti sēž apakšžoklī, izāķējas viegli un trakulis, cīņas gaitā ticis vaļā no saujas dēļu aizpeld atpakaļ. Sabļaujamies ar pretējā krastā copējošajiem mušotājiem.TaimiņšViņiem sanāk taisīt Spey pret vēju- neapskaužama situācija. Divrocis ir ļoti jaudīgs ierocis. Ķeņķim devu 2,6 kilogramus uz aci- pilnīgi nekādu problēmu. Brienu iekšā atkal- zivs atlaista, uztraukums- nulle. Atkal sāku nedaudz augšpus un lēnām dodos lejup... Šoreiz tesiens seko pašā mušas gājiena sākumā! Labi pretojas zive, redzu, ka atkal pērnā, bet nu lielāka kā iepriekšējās un labi atkopusies. Vēlais pavasaris ļāvis taimiņiem padzīrot ar upes pavīķēm labi. Arī šī zivs zemi nesajūt, vienīgi tvērienu pie astes un knaiblīšu vēsumu. Atā. Apmēram 2,8 kilogrami, mammele. Muša galīgi samocīta un beidzot sāku just arī nervus- sirds sāk sisties priekā un uztraukumā, nagi drebelējas... Atkal kaut kas nedzirdēts! Trīs taimiņi stundas laikā!
MO

28.04.2005 08:30

Daudzveidība

Sestdien bija tā retā reize, kad mēs ar RR varējām tā mierīgi pacopēt savā nodabā. Lielupe jau smuki iegūlusi savos normālajos krastos. Līmenis vēl paliels un ūdens ar pēdējo dienu vēso laiko arī vēl samērā auksts. Tas laikam nedaudz nositis zivju aktivitāti, bet neskatoties uz to, īpaši pēcpusdienā, par copēm sūdzēties nevarēja. Diemžēl pati kārotākā zivs mums nepieteicās, lai kā mēs necentāmies. Tās vietā sēdēja sapals un ...asaris. Nekauņas! Toties manam paziņam, tai pat laikā gan sanāca cīniņš ar vienu mežavimbas pārstāvi svarā ap 3kg, diemžēl šoreiz paveicās viņai. Paskaitot zivis, teikšu tā: patīkama daudzveidība -7sapali,lielākais ap 1kg, trīs ruduļi- nu ļoti resni, viena smuka rauda, divas līdaciņas un jau pieminētais asaris, kas pilnīgi nekautrīgi iekodās mežavimbai paredzētajā madlerī. Visas zivis atlaistas. Paskatoties citu gadu pierakstus, šoreiz vēl iztrūka tikai vimba, ālants un breksis, tad laikam saraksts būtu pilnīgs. Vai nav universāla tā mušiņošana?

25.04.2005 09:03

Lielā forele II

Laiks mazai atskaitei par lielo foreļu drudzi. Trijos vārdos, tas tiešām izdevās gana grandiozs, jo dīķu saimnieks mūsu skolniekiem bija sarūpējis vienreizēju izklaidi. Vajadzēja noķert un pārvietot uz jauno sporta dīķi simts foreles svarā no 0.8-1.2kg. Plāns vēl tika papildināts ar septiņām tiešām lielām forelēm no kurām daža laba bija pat pāri 3kg atzīmei. Tādēļ visi dabūja atvilkties foreles, tā sakot no sirds. Kas būtiski, ka ne tikai iemācījās izvilkt zivi, bet arī pareizi to atbrīvot no āķa un pareizi atlaist. Kārtējo reizi secinājām, ka šāds pasākums ir vienkārši vitāli nepieciešams visiem jaunajiem mušotājiem, lai apgūtu lielu zivju cīņas un izvadīšanas smalkumus, ko sauso treniņu laikā praktiski iemācīt nevar. Zinām, ka jau patstāvīgajos izbraukumos viņiem vairs nebūs nežēlīgi skumji par nemākulīgi zaudētu trofeju. Starp citu, lai nedomātu, ka tikai met un velc, tad varu pateikt, ka lielajā sporta dīķī, mūsu jau pieredzējušākie dalībnieki spēja noķert tikai vienu zivi! Mazs vizuālais ieskats būs tuvākajā laikā.

18.04.2005 09:47

Lielo foreļu drudzis

Kā solījām ar Egi šo sestdien no 10:00 - 17:00 būs pirmā nodarbība atklātos ūdeņos, apvienojumā ar praktisko copi. Nodrbība notiks slepenā vietā, kur ir kristāldzidrs ūdens un varavīksnes krāsas lopiņi līdz 4,5 kg. Nodarbības tēma metieni no ūdens, pret vēju un pa vējam (cerams nevarēs realizēt) un protams arī praktiskās copes nianses. Diemžēl šoreiz cilvēku skaits ierobežots. Pieteikties var pa telefonu pie Manis Vai EGI, vai izmantojot viesgrāmatu un uzrādot savu e-pastu.
RR
Mūsu sapņu zivs

13.04.2005 14:28

Albūms mušiņniekiem

AlbūmsSadarbībā ar jst beidzot varam mušiņniekiem parādīt mušiņu albūmu (ieiet var uzklikškinot uz mini bildi). Gaidīsim atsauksmes un jaunas mušu bildes. Šo albūmu varētu nosaukt par Latvijas pārbaudīto mušu apskatu. Tas, protams, nav pilnīgs un jūs arī varat to papildināt ar kādu savu zivīgu mušu. Gandrīz visas mušas sējis I.Vrubļevskis, ar kuru mēs šās ziemas garumā apguvām mušu siešanas pamatus, jāsaka visai veiksmīgi. Pacentīšos laika gaitā pakomentēt lielāko daļu mušu, lai iesācējiem būtu vieglāk tajās orientēties. Zinošiem sējējiem savukārt, mazs rēbuss. Kolekcijā ir viena ļoti zivīga foreļu muša, ko sējis mūsu nenogurstošais dabas pētnieks M.O. Kura? Gan jau atradīs, kas gribēs...
Egi.

08.04.2005 13:00

Pēdējā nodarbība!

Piektdien 8. aprīlī 20:00 būs pēdējā nodarbība Ādažu zālē, ko mēs ar Egi vadīsim. Vēl var pieteikties gribētāji, lai arī vietu nav daudz.

07.04.2005 19:18

Izstāde.

Kā jau teicām, tad trīs dienas pavadījām Ķīpsalas izstādē. Padarbojāmis ar iesācējiem. Ceru, ka vienam otram iedevām kādu jaunu impulsu galīgai lēmuma pieņemšanai par labu MM apguves sākšanai. Patīkami bija sastapt vienu otru savu iepriekšējo gadu skolnieku un paklausīties stāstus par veksmīgiem patstāvīgās copes panākumiem. Viens otrs parāstās copes guru arī neizturēja un pamēģināja, ko tad īsti nozīmē turēt rokās MM kātu. Tagad atliek gaidīt jau atklātos ūdeņus.
RR demonstrējumi izstādē
Mūsu plānos vēl būs apmēram divas nodarbības zālē un tad mūsu skolniekiem organizēsim divus brīvdabas izbraucienus praktiskajā copē. Pirmais varētu būt uz Skrundas foreļu dīķiem. Metieni uz ūdens un cīņa ar lielām,lielām zivīm. Laiks un datumi tiks precizēti.
P.s. Nosūtīju pirmo solīto mušu bilžu sēriju mūsu administrātoram, tā ka tuvākajā laikā varam gaidīt mūsu vizuālā materiāla papildinājumu.

04.04.2005 19:41

Pasākuma plāns nedēļas nogalē

Kās solīju, ielieku sarakstu par to as notiks nedēļas nogalē ķīpsalā.

Paraugdemonstrējumi Mušiņmakšķerēšanā

Piektdien 1. Aprīlī 13:00 Iemetiena tehnika ar vienrocīgo mušiņmakšķeri.(vada FFFE sertificēts instruktors Reinis Rutkis.)
17:00 Iemetiena tehnika ar vienrocīgo mušiņmakšķeri.(vada FFFE sertificēts instruktors Reinis Rutkis.)

Sestdien 2. Aprīlī 11:00 Dažādi triki ar vienrocīgo mušiņmakšķeri.(vada FFFE sertificēts instruktors Reinis Rutkis.)
14:00 Konkurss jaunjiem mušiņmakšķerniekiem.
(vada FFFE sertificēts instruktori Egils Collenkopfs,
un Reinis Rutkis)
16:00 Metieni sekmīgai copei.
(vada FFFE sertificēts instruktors Egils Collenkopfs.

Svētdien 3. Aprīlī 11:00 Ar ūdeni saistītie imetieni.(vada FFFE sertificēts instruktors Reinis Rutkis.)
14:00 Konkurss jaunjiem mušiņmakšķerniekiem.
(vada FFFE sertificēts instruktori Egils Collenkopfs un Reinis Rutkis)
16:00 Dažādi triki ar vienrocīgo mušiņmakšķeri.
(vada FFFE sertificēts instruktors Egils Collenkopfs.)
Tā lūk
RR

01.04.2005 11:04

Pasākums nedēļas nogalē

Sākot no ceturtdienas līdz pat ņedēļas nogalei ķīpsalā notiks izstāde, kas daļēji ir veltīta arī makšķerēšanai. Šogad līdzīgi kā pērn, tiks uzstādīts liels baseins, kurā mēs ar EGI demonstrēsim dažādus iemetienu veidus un sniegim šādas tādas konsultācijas MM sakarā.
Diemžēl tas nenotiks no atvēršanas līdz slēgšanai, bet gan pēc stingri reglamentēta grafika. Centīšos to uzlikt mūsu lapā līdz ceturtdienai, un tas paralēli atradīsies arī pie izstādes ieejas.
Uz saredzēšanos Ķīpsalā
RR

30.03.2005 11:14

Info

Mūsu viesu grāmatā ir saite uz Dānijas mušiņmakšķerēšanas festivālu. Par cik, esam piedalījušies līdzīgā pasākumā pirms diviem gadiem, tad visnotaļ rekomendēju šo pasākumu īpaši tiem, kam ir interese par mušu siešanas smalkumiem. Zinu, ka Lietuvas mušotāju kluba pārstāvji pavisam noteikti ir nolēmuši apmeklēt šo pasākumu.
Mēs savukārt izlēmām apmeklēt FFF-Europe instruktoru mītiņu Holandē, kas notiks maijā. Visu paspēt reizē diemžēl nevar. Bet ceram saņemt ari ziņas no Dānijas pasākuma, par ko, protams, pastāstīsim arī šeit.
Svētdien notika Rīgas mušiņmakšķernieku kluba organizētās nodarbības??? Jūs to zinājāt? Nē? Žēl! Pasākums labs un faktiski par velti, tikai izbrīnīja, ka tik maz cilvēku tas ieinteresēja! Vai ziemas copes prieki izrādījās interesantāki? Cik man zināms, vēl viens tāds pasākums ir paredzēts 17. aprīlī. Nu nepalaidiet garām tādu izdevību!

Atkal necopē...

Atkal vienas brīvdienas garām un jāsaka, ka atkal cerības par normālu copi palika turpat, kur iepriekš. Tas neskatoties uz iebrauktajiem kilometriem un vietējo apgalvojumiem, ka vakar ķērās tieši šeit un labi. Mums un arī visiem tuvākajā apkārtnē redzamajiem tā gluži nelikās. Bļitkas asari ignorēja principiāli, uz viltīgu driblu varēja vēl kādu pierunāt, bet tad arī ar lielu, lielu lūgšanos. Izmantojot savu svaigi iegādāto DF centīšos rīt vēl papildināt šo pasākumu ar pāris bildītēm.
Vēl viena paziņojums, uz piektdienu varam paņemt vēl vienu dalībnieku metienu nodarbībās. Par cik bija vismaz pāris gribētāju, tad kas pirmais pieteiksies, tam arī dosim priekšroku.


PeipussPeipussPeipuss

09.03.2005 07:11

Daži sīkumi.

Ienācies jaunais Flyfishing&Flytying februāra numurs. Tā ātri pārskrienot tam pāri ieraudzīju Herman Broers rakstu par līdaku mušām. Divus gadus atpakaļ man bija iespēja ar viņu personīgi parunāties Dānijā, kur arī, tā sakot dzīvajā, redzēju viņa sietās mušas. Domāju daudzi līdaku copes cienītāji atradīs šajā rakstiņā dažas labas idejas kā uzbūvēt apjomīgas un vieglas līdaku mušas. Mušas viņš taisa nu patiesi no sērijas- par mazu neizliksies, pievērsiet uzmanību ievada bildei, tad būs skaidrs par ko iet runa.

Pats svētdien biju aizdevies uz Peipusa plašumiem un divos vārdos iznāca atkal kā vienmēr: ne tajā vietā un ne īstajā laikā. Nekas nākošo reizi varbūt paveiksies labāk.
Egi

07.02.2005 16:35

Apsveicam!

Steidzams un ārkārtas priecīgs vēstījums! Vakar veiksmīgi un sekmīgi pieteicis sevi šajā saulē Rutkis juniors, jau zolīdas līdaku mammas svarā-4kg! Lai veicas!

21.01.2005 13:18

Paldies visiem!

Mežonīgs paldies visiem par apsveikumu vārda svētkos
Jāatvainojas, ka šogan vēl nēesu uzņēmis apgriezienus mājas lapā, jo fokusējos uz ģimenes papildinājumu, kurš būs kuru katru dienu. Bet pēc tam nu gan gribu saņemties un iepriecēt Jūs biežāk

12.01.2005 13:35

Nedaudz ekstremāla cope.

Piektdien nodarbībās no mūsu skolniekiem izskanēja vēlme praktiski paķert zivis. Tāpēc izspriedām apciemot mums jau pazīstamos Saldus apkārtnes dīķus. Svētdienas rītā lielais vējš gan aizpūta trīs gribētājus. Tādēļ devāmies uz turieni tikai divatā. Man bija tīri teorētiski interesanti vai pie tādiem apstākļiem vispār praktiski iespējams saveidot ko līdzīgu iemetienam. Izrādījās ka var un nemaz tik briesmīgi tas nav. Mest pret vēju bija pilnīgi garām, bet pa vējam ļoti labi darbojās nedaudz modificēts „switch cast” – jeb dinamisks riņķa iemetiens. Ar to varēja mest pilnīgi pieņemamā distancē pat intermedia auklu, ko biju izvēlējies lai makšķerētu nedaudz lielākā dziļumā. Pamainot mušas Pētera lielajā sporta dīķī bija divas copes un noķertas divas foreles. Normāli, ja ņem vērā, ka pēdējās dienās no turienes nekas prātīgs noķerts netika. Mans kolēģis savukārt izklaidējās mazākajā dīķī, cenšoties atrast mušu uz kuru neķeras. Lai cik dīvaini tas neizklausītos, tāda muša arī atradās!
Dīķu saimnieks nu jau piestartējis vēl divus dīķus un lielākais no tiem, kas tika veidots ar RR rekomendācijām, lai tur makšķerēšana būtu tiešām sportiska, tagad jau apskatāms gatavā veidā. Ar nākošo sezonu tā jau varētu būt tiešām laba izklaide.

10.01.2005 09:39

top

2004.gada arhīvs

Gadu mija

Atkal esam tā nemanāmi pietuvojušies nākamā gada slieksnim. Tādēļ apsveicam un izsakām līdzjūtību vienlaicīgi, tā teikt pēc vajadzības, kā nu kurš šajā brīdī jūtas. Patīkams moments, ka atkal jau diena sākusi stiepties garumā un kādu brīdi ilgāk varēsim uzturēties pie ūdeņiem un pavasaris un jauni copes piedzīvojumi ar katru brīdi tuvojas arvien tuvāk. Tāpēc laicīgi sāciet plānot pirmajām copēm nepieciešamo mušu un atjaunojamā inventāra sarakstu. Mani draugi jau sāk gatavot mušas lašu copei Kolas pussalā! Domāju ļoti laicīgi. Ko mēs darīsim?

Mūsu plānos joprojām turpināt ievadīt jaunos un jau pieredzējušos mušotājus metienu tehnikas smalkumos. Tāpēc nodarbības zālē turpināsies līdz pirmajiem ūdeņiem un gaidīsim tos, kuri bija nolēmuši šo pasākumu uzsākt jaunajā Gaiļa gadā. Cerēsim, ka mums visiem šis gads būs veiksmīgs, jo vairāk tāpēc, ka mūsu attiecības ar šo putniņu nav pārāk altruistiskas zināmu tā labo īpašību dēļ. Lai piedod Gailīši, bet neko labāku no mums nesagaidīsiet! Būs vien jānes savs upuris mušiņmakšķernieku saimei! Viss ko varam tavā labā izdarīt noskaitīsim pantiņu: OM HRIM COCK NAMAHA!
Gaidīsim jūs atkal mūsu lapā un tiksimies pie ūdeņiem! Ne asakas un veiksmi visiem!
Egi&RR

30.12.2004 09:20

Priecīgus svētkus!

Priecīgus Ziemassvētkus visiem mūsu draugiem, domu biedriem, atbalstītājiem un potenciālajiem jaunajiem mušotājiem!!!Ķeriet, fotografējiet un laidiet vaļā daudz skaistas zivis!

Egils & Reinis

25.12.2004 21:12

Foto

Lasot laika prognozes un jūsu atsauksmes izskatās, ka diezgan droši šo nedēļu varēsim darboties pa atklātiem ūdeņiem. Jāizmanto tas ir noteikti vismaz tiem , kam ir iespējas. Ir atnākušas arī dažas klusas ziņas par sekmīgu lašveidīgo copi! Tas tā īpaši to neakcentējot, bet dodot mājienu.
Tuvojas ziemassvētki un briesmīgais dāvīnāšanas laiks. Šajā sakarā es tā nedaudz filozofēju par to ko man gribētos uzdāvināt sev pašam ( ja, protams, būtu tāda iespēja). Tāpēc gribētos dzirdēt mūsu foruma dalībnieku domas par tādu nu jau reālu lietu kā ciparu foto kamera. Reālu tāpēc, ka cenu līmenis daudzmaz normālai 4Mp kamerai jau grozās ap 200,-Ls, kas jau izskatās paceļams. Kamera, kas būtu domāta copes piedzīvojumu iemūžināšanai un iespējams arī ar to varētu uzņemt kādu sevis sieto mušu. Tas nozīmē, ka tai vajadzētu būt:
1.Elementārai mitruma aizsardzībai, vai pastiprinātam korpusam
2. Ar kaut ko līdzīgu makro režīmam
3. Pietiekoši mazai, lai to tomēr varētu nēsāt sev līdzi.
Manā uztverē apmēram tādām prasībām atbilst Konica Minolta Dimage G400/G500/G600, Sony DSC V-1, Olimpus mju-mini( izskatās ļoti stilīgs).
Doma tāda, ka laimīgie īpašnieki varētu padalīties ar savu lietotāja personīgo pieredzi ( pozitīvu un negatīvu) un varbūt pat atsūtīt kādu savu bildi paraugam.
Egi

16.12.2004 09:39

Par šaujošajām galvām

Tikko lapojot internetu uzdūros interesatai informācijai, kas sasaucas ar mūsu diskusiju lapā apspriežamo tēmu. Tikai tāda nianse, bet tomēr būtiski to zināt, īpaši ja taisāties iegādāties jauno Rio produkciju. Simon Gawesworth Sexyloop diskusiju lapā raksta:
"As some of you may have heard we have just released a new type of shooting head that we call RIOMax and would like to get some feedback on these heads.

The heads are available in #6 to #12, but they are already uplined by two sizes. In other words, the #6 is actually 200 grains (an #8 weight) and the #8 is 300 grains (#10 weight) and so on. Please take that into account if anyone wants to take up this offer.

The heads are available in Floating, Intermediate, Type 3, Type 6 and Type 8 densitites."

Mēs savukārt turpinam nodarbības kā viemēr, tai pašā laikā un vietā. Atgādināšu, ka varat jau veikt pieteikšanos uz nākamo etapu Janvārī,- nemaz tik daudz laika vairāk nav palicis.
Egi

03.12.2004 09:26

Par nodarbībām

Par cik operatīva informācija par mešanas nodarbībām vēl nav sagatavota,- īss info: Uz pirmajām nodarbībām dalībnieki ir pieteikušies pilnā sastāvā un tas nozīmē, ka teorētiski nākamā iespēja pieteikties būs uz 9. janvāri (domāts, ka 24 un 31. decembris visticamāk mūsu nodarbību kalendārā izpaliks visiem zināmo mājas svētku dēļ).
Tāpēc vēl ir laiks padomāt, bet iesaku to neatstāt uz pēdējo brīdi.
Apsveicam tātad ar jaunās ledus sezonas atklāšanu-garlaicīgi domāju mums nebūs, kā jau īstiem copmaņiem. Ceru būs vairāk laika padomāt un apspriest inventāru un copi uz ziemas mušām.

Egi

22.11.2004 13:27

Noslēgums

Nu jau laikam gan jāsaka ardievas sezonai un šis laikam bija mūsu pēdējais izbrauciens. No rīta viss apkārt tik balts....
Putenis un vējš visiem pārējiem ekspedīcijas dalībniekiem lika justies tā nedaudz savādi. Reiņa neizmērojamais optimisms laikam bija vienīgais konsolidējošais elements šajā pasākumā. Mani mierināja doma, ka ja neko citu, tad vismaz uz ūdeni paskatīties varēsim. Laivu bāzes ļaudis gan tā jocīgi uz mums paskatījās, - laikam ne pārāk bieži tādus jokainus cilvēkus nākas sastapt, bet beigās pēc solījumiem izvilkt laivas ziemošanai, piekrita mūsu vājprātīgajai idejai doties ezerā.
Jāsaka uzreiz, ka pēc pusstundas laivas tīrīšanas no sniega un ledus, pēc pirmajiem īrieniem ezerā sajūta manāmi uzlabojās un noskatījuši pirmo radziņu aiz kura bija neliels aizvējš droši laidāmies piedzīvojumos. Lai cik nereāli tas liktos ezerā uz ūdens viss bija pilnīgi pieņemami copei. Ne aukla sala ciet, ne vējš pārāk traucēja. Tomēr līdakas bija nedaudz citās domās un nācās krietni pairties, lai noteiktu kur tās aizganījušās. Faktiski bez copes abi iztaustījām visas zināmās perspektīvās vietas un tikai pašā vakarā aizbraucām uz dziļumu pretī bāzei. Tur pāreja uz dziļumu bija arī robežā ar duļķainu ūdeni no iepriekšējās nakts pūtiena. Tā teikt pēdējā cerīgā vieta. Cerības arī piepildījās, gan ne visas. No sākuma katram pa vienai copei, jeb kā man patīk teikt: līdaka iekoda mušai. Par cik tās pa visu īso dienu bija vienīgās copes, sapratām, ka vēl ir izredzes, kaut arī nelielas. Un tad man iekoda viena līdaka jau tā pa nopietnam. Kāts ripulī, bremzi stiepj – pat nācās pieregulēt, viss kārtībā. Tomēr pēc otrā skrējiena, vis ko mēs no viņas ieraudzījām bija paliels mutulis un muša laukā. Nu neiznāca pat ieskatīties šajās jaukajās acīs, vienīgā nožēla, bet kukainis bija labs- tāds bija Reiņa komentārs. Tā, lūk, mums izgāja. Vispār neskatoties uz nulles rezultātu, diena uzskatu bija vienkārši fantastiska un tas viss pateicoties Reiņa fatālajam optimismam. Labi taču, ka kādam vēl tāds ir.

Nu ko gaidīsim ledu, vai kā? Varbūt vienreiz savukārt man izdosies aizvilkt Reini uz veiksmīgu zemledus copi? Citādi viņš pamanījies līdz šim izvairīties no šis atkarības.
Egi

19.11.2004 21:45

Metienu tehnika, sāksim?

Lai nu cik lieli optimisti mēs nebūtu, tomēr ar nožēlu jāsecina, ka laikam nākošas brīvdienas diez vai varēs izmantot copei ar mušu. Taču mēs esam optimisti no vienas puses un tomēr plānojam vēl kādu izbraucienu un arī pragmatiķi, jo lai nu kā negribētos, bet ziema tomēr būs. Tātad ir atkal pienācis laiks, kad būsim jūsu rīcībā, lai siltos, komfortablos apstākļos, domubiedru vidū sekmīgi papildinātu vai sāktu spert pirmos soļus mušiņmakšķerēšanas metienu tehnikā.

Tātad,- doma tieši tāda pati kā iepriekšējos gadus, vieta arī tā pati. Ja kāds nezina, tad stāstu: Ādažu sporta komplekss, piektdienas vakari, laiks 20.00-22.00. Sākam no 26. novemra. Patlaban uz pirmo sesiju ( vidēji te domāts 5nodarbības, bet var apmeklēt pēc saviem ieskatiem) pieteikušies 4- dalībnieki un tas nozīmē, ka tīri teorētiski vēl viena vieta uz zirga vēl ir brīva. Turpmāk mēs izveidosim mazu tabuliņu, kur jūs jebkurā laikā varēsiet novērtēt pašreizējo situāciju, cik vietas uz konkrēto nodarbību ir palikušas.
Veiksmīgas visiem nākošās brīvdienas un ne asakas, ja nu tomēr izdodas kautkur iemest mušu!
Egi

19.11.2004 21:43

Lielās, lielās...

Mazliet atskatoties uz šo sezonu mēs ar savu kolēģi Reini pagājušo nedēļu nofiksējām faktu, ka pa visu laiku neesam bijuši kopā uz copi, lai cik tas dīvaini arī neizliktos. Tāpēc no viņa puses šajā nedēļas nogalē izskanēja aicinājums labam sezonas noslēgumam uz Engures ezera. Lai arī no sākuma biju visai skeptiski noskaņots par šo pasākumu, jo Winguru prognozes šai dienai galīgi nebija nekādas spožās ( paldies dievam, viņi tomēr arī kļūdās), tomēr padevos. Izrādījās, Reinim oža-njuhs bija pareizajā vietā un laikā.

Egils C.ar savu 4.6 kG līdakuLai gan vietējie speci vēstīja, ka lielās zivis jau dzīvojas kādus piecdesmit metrus prom no zālēm, devāmies vispirms pārbaudīt tieši zāļu joslu, kur iepriekšējā copē Reinim bija tā sakot sanākušas asas situācijas, gan bez veiksmīga iznākuma. Jau pirmajos desmit metienos viena zobainā centās iekost mušai, tā sakot, ka gluži mūsu vietas izvēle nepareiza nav. Jau nākošajā zāļu klajumā Reinis norādīja uz precīzu vietu, kur iepriekšējo reizi bijis labs grābiens. Tomēr šajā reizē tajā nekas nenotikās. Toties metrus piecus tālāk bija vēl viens interesants zāļu ielociņš. Metiens, divi metri spēles, mutulis un cīņas jampadracis iet vaļā. Beidzās tas ar iepinušos zivi meldru murskulī. Par laimi līdakai cīņas spars bija jau noplacis un tā pacietīgi sagaidīja, kamēr mēs piebraucām un iecēlām to laivā. Skaista zivs, - Reinis gan priecājās gan skuma, jo vajag tiešām labi paveikties, lai vienā copē izvilktu vēl vienu tādu pašu godīgu zivi. Pa vidam Reinis pamanījās uzkabināt vēl kādu pārīti līdaku no kurām lielākā 1,7kg svarā, citā reizē būtu pilnīgi par labu uzskatāma zive. Man tai pat laikā vairākas līdakas tikai iekoda, bet nepiekodās. Tomēr komandora sejas bargais vaigs visu laiku sacīja, ka tas nav tas ko vajag un aicināja doties tālākos veiksmes meklējumos.
Reinis R. un Engures sešiniece Un mums paveicās. Cik nu paveicās, vairāk tā tomēr bija mērķtiecīga došanās uz vēl citām līdzīgām vietām, kur visas pazīmes ļāva domāt, ka tās ir labas vietas tieši lielajām zivīm. Reinis iepriekšējā reizē bija noskatījis pāris aicinošas meldru kantītes un lai dzīve neliktos kā medus pods, pats arī uzņēmās noirties kādus divus km līdz šīm vietām. Pirmais līcis, pāris mazo copes un viena krimināla personība atlaista, jau viesa šaubas. Pa to laiku vējš bija izdzenājis mākoņus un atspīdēja saule, kas parasti neko labu nesola. Tomēr, tomēr,- otrajā līcīti par laimiReinim man atkal viena līdaka pati nospirinājās un tad, kā saka priekškars pavērās ( meldru) un izbrauca tāds zolīds kuģītis uz Reiņa vilkto mušu. Ko lai saka, skaisti. Cīna bija visai vienlīdzīga ( gandrīz pazudēju brilles to lopu tvarstīdams) , bet kopējiem spēkiem un saskaņotā komandā mēs to veiksmīgi laivā tomēr dabūjām, tā teikt kailām rokā un tīru sirdsapziņu, kā čekisti. Pēc tam abiem doma bija viena, jābrauc mājās,- nav ko bojāt iespaidus un palikt negausīgiem. Tā arī darījām un ar bāzes saimnieces laipnu palīdzību izdevās pat iemūžināt mūsu abas skaistules, kas mums abiem patlaban ir lielākās uz mušu ķertās līdakas. Veikalā svērtas attiecīgi uzrādīja 4.6kg un 96cm garā -6.0kg. Tomēr Reinis pārspēja mani-esot godīgi pēc mūsu augumu attiecības( veicas gan tiem garajiem, visur ielīdīs) un pateica, ka nākošo reizi startēšot no desmit, tā, lūk!!Es baidos!- Tiešām tas ir nopietni!

P.s 1. Viņš arī solīja pielikt bildītes un uzrakstīt kādu rindiņu no savām emocijām rīt, kā vienmēr rīt. Vai tad jūs Reini nezināt?

P.S. Bildes ir!. Lai ieraudzītu lielo bildi, kā parasti, tikai jauzklikšķina. J.S.

P.s 2. Speciāli neko nerakstu par mušām un vilkšanas tehniku, tikai pateikšu, ka makšķerējām ar pilnīgi dažādām mušām un kardināli atšķirīgām vilkšanas metodēm.
Egi RR vārdā.

08.11.2004 18:23

Par tēmu..

Tuvojošais starpsezonu laiks ir ieviesis zināmas korekcijas mūsu kustības ātrumā, tai skaitā arī rakstīšanas. Tā jau nu nav, ka nekas mušošanas frontē vairs nenotiek. Domāju, ka notiek, tikai klusi. Jo lielās līdakas ir laikam pēdējā noķeramā šīs aktīvās sezonas topa zivs un droši kāda jau tikusi parakstīta, tikai droši mūsu iedzimtā kautrība neļauj ar to padalīties, nu Jūs jau zināt kā tas ir. Tai sakarā kā patīkams moments varbūt atšķirībā no standarta vidējiem numuriem ( kuros grūti atrast ko praktiski noderīgu) būs pāris lappusītes jaunajā „Flyfishing and FlyTying ”novembra numurā, kur atradīsiet instrukcijas kā uzsiet Woolly Head tipa mušas. Izmantojamais materiāls ir vilna, kurai paliekot slapjai ir pāris būtiskas labas īpašības. Tā saglabā apjomu un formu un tai ir praktiski neitrāla peldspēja. Tā labi krāsojas un tai viegli piedot nepieciešamās formas. Saveidot tādā veidā var jeb ko: sākot no vardēm beidzot mailītēm- tikai jūsu fantāzija var būt ierobežojums.

Tie kam strādnieku laša problēmas vairs neliekas saistošas, var savukārt atrast lielisku rudens lašu mušu kolekciju no visas pasaules. Domāju ar tādu var droši doties pie upes un rezultāts neizpaliks. Praktiskas mušas un lieliskas kvalitātes bildes, nedaudz darba un lieta darīta. Īpaši nepievērsiet uzmanību izmantoto materiālu sarakstam, jo man izlikās, ka tas ne vienmēr saskan ar bildēs redzamo,- pārējais viss perfekti.

Beidzoties sezonai ir atkal plānā atsākt treniņus sporta zālē. Tās varētu sākties decembrī. Vieta un laiks tāpat kā pagājušā gadā,- Ādažu sporta komplekss, piektdienas vakari. Precīzi tiks konkretizēts nedaudz vēlāk. Patlaban galvenais ir apzināt ieinteresēto loku. Tātad dodiet ziņu, ja esat gatavi iesaistīties un visai steidzīgi! Jo kas pirmais brauks, - tas pirmais noķers zivi!
Egi

03.11.2004 09:28

Turpinot tēmu par SALT kātiem!

Pirmkārt tikko atgriezos no copes. Un kā Jums liekas, kur biju? Nu protams Engurē Jāsaka, ka laiku varētu raksturot ar angļu tēzi "Hardcore flyfishing". Vējš stipri virs vidējā, baisi viļņi visā ezerā, jo 'pūta garenais DA vējš. Rezultātā dabūju čupiņu līdaku, no kurām viena bija divniece. Ķolēģim Aigaram, Drusku lielāka divniece uz vobleru, un pašā vakarā ekselentā aizvēja viena līdaka iekaroja arī viņa mušu - izrādījās nedaudz mazāka divniece. Visas zivis noķērām aizvēja stūrīšos, blakus dziļumiem. Aigars savu izvilināja no zālēm.
Par Salt kātiem Piekrītu visam, ko saka Egīls par Salt kātu uzbūvi. Vision Saltwater ekselents kāts, neskatoties uz garo rokturi, kas man ne īpaši patīk. Domāju, ka Latvijas jūrā Saltvater kāti nav obligāti un pietiek, ja parastos kātus pēc copes apmazgā.
No murgu puses: ir gadījies i-netā redzēt Saltwater kātu mārlinu copei, Tā parametri -
8,6 pēdas (Ap 2,55 m) 15 klase. Komentārs, ko pie šī kāta varēja atrast - "Ar šo kātu var izdarīt iemetienu".
2R

22.10.2004 17:07

Ineresants jautājums. "Saltwater" kāti.

Sveiki cienījamie eksperti! Lai likvidētu šeit iestājušos neveselīgo klusumu gribu uzdot konkrētu jautājumu-ar ko saltwater kāts atšķiras no parasta kāta (īpatnības konstrukcijā un lietošanā).
Teikšu uzreiz –ļoti plašs jautājums un atbildot teikšu tikai tās lietas, ko esmu redzējis. Katrā gadījumā, te jāskatās katra konkrēta ražotāja kāta specifikācija, jo kāti, kas it kā domāti „Saltwater” copei var ievērojami atšķirties gan pēc akcijas gan konstrukcijas.
Īpatnības konstrukcijā: Kam vajadzētu būt:
1. Spoles turētājs, riņķi ar speciālu pārklājumu, kas domāts lietošanai sālsūdens apstākļos.
2. Riņķi, īpaši pirmie un gala, palielināta diametra.
3. Korķis īpaši kvalitatīvs ar mazu poru skaitu, lai nekrājas ūdens un sāls.
4. Kāti parasti ļoti ātri ar –domu, ka jūrā vienmēr ir vējš un palielinātu jaudas rezervi, ja nu pieķeras lielāka zivs. Tas parasti nozīmē biezākas sienas kāta blankai un attiecīgi arī lielāku kāta kopējo svaru.
5. Parasti sākas no sestās klases un lielākām klasēm ir papildus korķa rokturis, lai izvadot zivi, kātu varētu turēt ar divām rokām.

Interese arī tas, vai iegādājoties apmēram 8 klases vienroci ( līdakām, lašiem, talākiem metieniem utt.),varbūt būtu prātīgāk izvēlēties tieši saltwater kātu-ja nu sagadās makšķerēt jūras līcī? Cik vispār tas būtu lietderīgi?

Nevaru konkrēti pateikt ne jā, ne nē. Viss atkarīgs no tām pašām naudiņām. Ja var to atļauties- skaisti. Es pats esmu pāris reizes makšķerējis jūrā, tiesa pagaidām ne īpaši sekmīgi gan pie mums, gan Dānijā un Kolā ( vienīgā vieta, kur cope bija ekselenta). Domāju, ka mūsu apstākļos pietiek ja pēc copes vienkārši labi nomazgā kātu auklu un spoli ar ziepjūdeni.

Ļoti gribētos dzirdēt abu cienījamo ekspertu domas, jo cik zinu ne tikai mani vienu interesē šis jautājums.

Esmu mēģinājis mest ar divu firmu kātiem. Sage #6RPLXi ( tika ražots pirms tagadējā Xi2), ļoti patīkams ātrs un progresīvs kāts ar komplektāciju viss kārtībā. Otrs Vision firmas #8klase arī pilnīgi O.K. manā uztverē varēja būt nedaudz jaudīgāks un ātrāks – bet komentēt izmantotos materiālus neņemos, jo nezinu. Katrā ziņā šis pēc cenas mums ļoti pieņemams un ja ņem vērā , ka salīdzinājumā ar parasto modeli ir jaudīgāks, tad izvēle ir par labu šim variantam.
Tas viss ir tikai mans personīgais viedoklis un par cik daudz dažādu šādu kātu nav gadījies izmantot nevaru pateikt, ka būtu liela pieredze to izmantošanā. Tikai savas domas. Varbūt arī RR kaut kad ko „iemurgos” šajā sakarā. Cerēsim!

Egi.

15.10.2004 18:46

Kā man veicās pagājušonedēļ!

Pēc festivāla kopā ar manu skolotāju un reizē festivāla viesi G-Feuersteinu apbraukājam Latviju un līdz pirmajam Oktobrim mēģinājām paskatīties, kas notiek ar Latvijas Lašupēm...
Licenzētajā zonā Salacā 26. oktobrī jau bija skaidrs, ka izredzes tikt pie labiem lomiem ir zemas - ūdens liels un duļķains, turklāt pa upi nemitīgi nāca lejā zāļu čemuri līdz pat 5 kvadrātmetri lieli. Viens tāds mani gandrīz parāva sevc līdz... Līdzīga situācija, taču bez zālēm, bija arī Gaujā... Neskatoties uz to vienu taimu virs 3 Kg izdevās piemānīt un saudzīgi atbrīvot. Zivs bija svaiga, upē uzturējās varbūt nedēļu. 1. Oktobrī kopā ar Ginteru bijām Engurē, kur ķērām līdakas. Laiks bija vējains, bet citādi labs. Līdakas ķērās labi - gar kantēm izdevās sataustīt arī pāris smukākas zivis, no kurām lielākā šoreiz bija man. Tieva 82 cm gara trīsarpusniece. Šķiet, ka lielās vēl nav īsti ielēgušas rudens rīšanas režīmu.
Tik tiko Ginters atsūtīja man ziņu, ka ir izveidojis sadaļu savā mājas lapā, kur aprakstīta cope Engures ezerā. To var apskatīt noklikšķinot šeit http://www.g-feuerstein.com/destinations/Latvia/engures.htm

08.10.2004 12:06

Festivāls un jauns festivāls

Viens jauks pasākums ir daudzmaz sekmīgi aizvadīts. Sīku atskaiti par to jau uzrakstījis mūsu administrators, -pārējo, kas paši piedalījās zina.
Ko es izsecināju no visa? Pirmkārt jau to, ka tāda veida sacensības var uztaisīt un šī shēma strādā. Jā, sākumā varbūt likās grūtības ar dalībnieku nokļūšanu un vēlāku sektoru maiņu, bet kā redzējām to visu izdevās ļoti labi sakārtot. Nākošo reizi noteikti vēl rūpīgāk jāpiestrādā pie zonu izvēles, bet ģenerāli tas viss strādā. Dalībniekiem arī parādījās jaunas iespējas izcelties un ātri pieņemt lēmumus kā tad rīkoties situācijā , kad izlozētajā zonā pēc alatām tā teikt, pat neoda. Katrā ziņā tas viss ļoti nolīdzināja iespējas katram dalībniekam un vismaz cik dzirdēju atsauksmes no dalībnieku puses visi bija apmierināti ar jauno kārtību. Domāju mūsu zives arī, saudzīga attieksme, pret kurām arī bija šīs kārtības galvenais mērķis. Šajā ziņā domāju mēs visi esam spēruši milzīgu soli uz priekšu un tas noteikti tiks ievērtēts pat starptautiskā līmenī pateicoties mūsu viesiem no citām valstīm.
Nedaudz izbrīnīja mūsu festivāla, ne sacensību dalībnieku kūtrums. Mēs ar Reini tur bijām lai par velti padarbotos ar jebkuru interesentu. Daži to arī izmantoja, bet tikai daži. Vislielāko laiku iznāca pavadīt ar Lietuviešu puišiem, kuri patiesi izmantoja iespēju padarboties ar dažādu inventāru un ko jaunu apgūt. Kas tas ir? Latviešu raksturīgā kautrība vai vienkāršs kūtrums? Mūsu viens no labākajiem un tiešām novatoriskākajiem mušiņu sējējiem Mareks arī palika bez uzmanības un pavadīja laiku ar mums mētājot, jo nebija interesentu. Lai gan uzskatu, ka viņš ir tiešām cilvēks, no kura var un ir vērts mācīties. Katru reizi ieraudzīsi ko jaunu un var tikai pabrīnīties, kur viņš spēj smelties iedvesmu.

Nu labi vēl ir otra iespēja! Tātad Ventas odiseja sākas no šīs piektdienas vakara un visi joprojām aicināti tajā piedalīties. Domāju, ka arī šajā pasākumā varētu sagaidīt kādu jauku pārsteigumu. Bet pat ja tas neiznāks, domāju ļoti laba iespēja kopīgai sanākšanai neoficiālā atmosfērā. Uz saredzēšanos Ventā!

Pēdējā informācija!!! Diemžēl šodien apzvanot potenciālos braucējus noskaidrojās, ka lielākais vairums dažādu no mums neatkarīgu iemeslu dēļ nevar piedalīties! Tāpēc kvoruma trūkuma dēļ šis pasākums tiek atcelts un laikam līdz pavasarim. Jaukas brīvdienas visiem jebkurā gadījumā!
Egi

29.09.2004 11:09

Sestdienas atskaite!

Engures līdaciņaLīdz ar pārējiem aktīvistiem, kas sestdien vējainajā Engurē mēģināja uzvarēt spiningošanas meistarsacīkstēs, neliels ap 20 cilvēku liels biologu bariņš, pulcējās, lai noskaidrotu savā starpā veiksmīgāko līdaku copmani. Mērķis - iegūt ceļojošo (leģendārā pasniedzēja) Šternberga kausu, kas pienākās lielākās līdakas pievārētājam. Šogad, kā jau diplomēts bioloģijas maģistrs tiku uzaicināts, un biju spiests ieviest zināmas korekcijas spiningotāju starpā. Cope diezko laba nebija, tomēr pie savām zivīm tikt izdevās. Dienas laikā noķēru vairākas līdakas, no kurām paturēju divas 1,2 un 1,5 kg svarā. Rezultātā kauss nu stāv manās mājās. Tas nu tā..., taču varēja paveikties vairāk. Vakarā ap 7 pamanīju lielu līdaku (ap 6 kg)nospēlējam pie meldriem 100 metru attālumā. Lēni pieairēju klāt un izdarīju iemetienu blaku lielajam zvēram. Copēju uz 2/0 āķa sietu Dalhberg Diver mušu. Pēc iemetiena lēni stripi uz sevīm, taču gaidītā viļņa vietā aiz mušas spogulis. Pārmetu mušiņu metrus piecus iesāņis, un ka tavu ..., trāpīju lielajai zaļsvārcei uz astes. No izbīļa tā pagāja nedaudz sānis. Rezultātā pēc nākamā iemetiena vāja cope un praktiski ar to viss bija beidzies.
Morāle - nevag mainīt metiena trajektoriju, ja zivs ir turpat blakus. Jāmaina ir vai nu muša, vai vadīšanas taktika.

Labās vēstis
1. Egīls kļuvis par jauna makšķernieka tēvu - Sveicam jo sirsnīgi
2. Uz sacensībām Siguldā būs meistarīgi viesi, par to, kādi, nākamreiz.
RR
M

15.09.2004 21:49

Valsts meistrība - būt vai nebūt???

Kā jau to vairums no jums ir pamanījuši, šogad Latvijas Meistarsacīkstes mušiņmakšķerēšanā notiks pēc sen lolotā "Ķer un atlad" principa. Paralēli festivāla programmai, kurā aicināts ir pedalīties ikviens interesents, ir izstrādāts jauns nolikums, kas sacensībām piešķir svaigāku elpu. Dalībnieki tiek sadalīti pa sektoriem startā, ar iespēju pēc tam tos mainīt. Katrā sektorā strādā savs tiesnesis, kas mērīs un reģistrēs dalībnieku noķertās zivis. Tā pat no svara būs zivs lelums - jo lielāka, jo lielāks koeficients. Summāri iepazīstoties ar nolikumu tas nebūt nav sarežģits, un katram domājošam pērtiķa pēctecim saprotams. Bez tram manuprāt arī intriģējošs visiem dalībniekiem. Tomēr rodas jautājums - Kam tas viss vajadzīgs? Uz doto brīdi dalībneku reģistrācija notiek tik pasīvi, ka tā vien šķiet sacensības var arī nenotikt... Vai tiešām visa tā muldoņa, kas izskan no gandrīz ikviena kārtīga mušotāja (Vajag zivis atlast, mēs gribam sacensībās tiesnešus utt.) ir plika graša vērta? Vai tiešām tad, kad ar darbiem ir jāpierāda, ka mēs esam tādi par kādiem gribam izliktes visi pazūd krūmos?
Ar to es gribēju teikt tikai vienu - Ja tev rūp: lai makšķerēšana iegūtu kulturālākas aprises, lai cilvēki kļūtu saudzīgāi pret dabu, lai skeptiķi atzītu "Ķert un Atlaid" principu, un gala beigās, lai rudenī neparādītos tēzes, kas apgalvo, ka mušņmakšķernieki rudenī pulcējas Siguldā, lai izķertu aizsragājamās zivis un piedzertos - tev ir pienākums steidzigi pieteikties. Citādi, laikam mēs esam balamutes un nodevēji.
P.S. Par cenām. Ir bijuši pārpratumi, cik kas maksā, tāpēc precizēju: Dalība festivālā (Ēdināšana, šovi, teltis utt.) 10 Ls, Dalība sacensībās (Tiesneši, sektoru veidošana, utt) vēl 10 Ls. Tātad kopā ne vairak kā 20 Ls. Atgādināšu, ka sacensības nav bizness, tās vienmēr nes zaudējumus, un ja kāds domā, ka šeit eksistē peļņa, maigi izsakoties viņš kļūdās.

Ja uzskati, ka esi kopā ar mums piezvani sacensību dvēselei un reizē atbildīgajai sekretārei Antrai (tel. 9155111)un piesakies.
Obligāti!!
RR

10.09.2004 13:10

Esmu atpakaļ

Sveiciens visiem sen neredzētiem un nedzirdētiem hobija brāļiem un liels paldies par apsveikumiem laulības ostā istūrējot. Kā saka, kam negadās...
Par cik visvisādas kolīzijas mani bija atrāvušas no interaktīvas copes uzskatu par pienākumu atgriezties ar dubultu sparu.
Vēlreiz visiem sirsnīgs paldis.

09.09.2004 10:54

Brauksim uz Ventu?

Dažus visai interesantus stāstiņus par aizvadīto brīvdienu copi Ventā varat izlasīt viesugrāmatā. Vispār domāju, ka mēs varētu stimulēt šādus īsos stāstiņus un lai palielinātu rakstītāju skaitu no savas puses apsolu pārsteiguma balvu reizi trijos mēnešos interesantāko darbu autoriem.
Ja atceraties pagājušās sezonas noslēgumā Ventā mēs rīkojām mazu mušotāju saietu. Ir doma, ka šogad to atkal varētu atkārtot. Jautājums tikai par datumiem. Ir interese?
Ja jūsu redzeslokā ir nonācis pēdējais septembra „Fly fishing & Fly tying” izdevums, neskopojieties to parādīt saviem kolēģiem, kas interesējas par iemetieniem ar divrocīgo kātu.
Egi

31.08.2004 09:43

Ne par copi! Sumināsim...

Tā gluži bez copes laikam rakstīt nebūt labi, tāpēc maza atkāpe no tēmas. Pagājušās brīvdienās ar vienu no saviem cītīgiem skolniekiem apmeklējām Ventas augšteci gan lai patrenētos praktiskajā copē, gan paskatītos attālākas copes vietas. Rajonā ap Nīgrandi upe bija pamatīgi aizaugusi un praktiski zāles klājas gandrīz līdz ūdens virsmai un lielākajā daļā upes iespējama tikai makšķerēšana uz sauso mušu. Sapali gan izmēros nu ļoti maziņi, ķērās tīri labi. Alatu raksturīgās uzturēšanas vietas šo pašu zāļu dēļ nebija apmakšķerējamas. Vēlāk pabraucām tālāk uz Skrundas pusi. Tur situācija bija daudz labāka un ļāva lieliski patrenēties copējot alatas gan ar slapjo gan sauso mušu. Lai arī izmērā neviena alata nebija lielāka par 20cm, cope skaitu bija ļoti izdevusies un bija laba iespēja jaunajam mušotājam parādīt dažādus copes paņēmienus.

Bet nu pats galvenais par ko šis stāsts. Jāsteidz apsveikt mūsu mušotāju saimes veiksmīgais pieaugums- konkrēti Māra Oltes ģimenē( nu jau otrais!!!). „Puika ar melniem matiem ir klāt-Oltiņš”-šādu ekspres ziņu saņēmu šorīt!!! Apsveicam!!!

Nu un lai pilnīgi sajauktu tēmu jāziņo, ka rīt būs jāsveic vēl viens mušotāju mums labi zināmais Guru, šis lapas aktīvs veidotājs. Tātad Reinis Rutkis arī nolēmis pievienoties ģimenes cilvēkiem un brauc laulības ostā. Lai Tev labi sokas un atrodas arī laiks kādreiz kaut ko ieklepot arī šeit! Sveicieni Jums!

26.08.2004 12:18

Liepājas pasākums

Divas skaistas dienas nedēļas nogalē nu ir aizvadītas copējot un darbojoties ar Liepājas MMK kluba dibinātājiem un biedriem. Noteikti gribas pateikt vēlreiz viņiem vislielāko atzinību gan par jauko uzņemšanu gan par nezūdošo entuziasmu apgūstot mušiņmakšķerēsanas smalkumus. Ja gadu atpakaļ kad pirmo reizi tikāmies viņi bija var teikt pirmo reizi ņēmuši makšķeri rokās, tad tagad tiešām acis priecēja tas ko viņi spēja darīt. Tāda izaugsme pa tik īsu laiku tikai parāda ko var sasniegt, ja tiešām tā ir sirds lieta. Par cik viņu doma ir vēl tālāk attīstīt šo sportu Liepājas pusē, tad iespējams mums drīzumā vēl pievienosies divi sertificēti mušiņmakšķerēšanas instruktori. Tāda doma izskanēja un no savas puses es redzu, ka tas ir pilnīgi reāli. Vēlu Jums veiksmi un padomu nekad neatteikšu!

Ja mūsu pasākuma sadzīviskā daļa bija vienkārši perfekta ( alus noteikti pietika un lieliski papildināja vakara mušu siešanas pasākumus), tad treniņu un copes pasākumus manāmi traucēja vējš. Tas ieviesa zināmas korekcijas visos pasākumos, kas nebūt šoreiz nebija tas labākais. Neskatoties uz to tas arī deva iespēju parādīt pāris paņēmienus kā ar to var cīnīties, vai labāk- daudzmaz sekmīgi apmānīt.

Cope: Papes ezers -kā vienmēr priecēja ar savu skaitumu,- tiešām unikāls dabas stūrītis. Līdakas gan nebija īpaši aktīvas. Es redzēju četrus līdaku uzbrukumus, bet neviena rezultatīva. Māris tomēr pamanījās vienu mēra līdaciņu sagūstīt un atlaist, Guntaram bija jāsamierinās ar pāris skaistiem asariem, bet mūsu daiļā makšķerniece Ligita sekmīgi trenējās uz ruduļiem. Priecē fakts, ka šajā ezerā beidzot nopietni sākuši stādāt inspektori un izskatās, ka pēc laiciņa varētu visas tīklu nebūšanas manāmi iet mazumā par prieku normāliem makšķerniekiem.
Bārtas upe- laba sapalu cope. Upe gan nav īpaši viegli brienama,- jāskatās, kur kāju liksi. Pa krastiem pārvietoties arī praktiski neiespējami,- tādi brikšņi un staipekņi, ka katrs solis prasa iespaidīgu piepūli. Bet zivis ir! Māris izrādījās pats veiksmīgākais un nieka stundā pamanījās uzkabināt kādus astoņus smukus sapalus. Viņa panākumu atslēga izrādījās sekmīgi pielietotais un iepriekšējā dienā apgūtais iemetiens,- tiešām veiksmīgs teorijas pielietojums praksē.
Vēlreiz sveicieni visiem kas atrada laiku piedalīties un ceru- drīz redzēsimies atkal!

Egi

16.08.2004 10:04

Lielupes sapals

Armands Roze atsūtīja pēdējās mūsu kopējās copes bildes, no kurām viena ir šeit.Šis skaistais sapalu „papucis” bija lielākais no todien noķertajiem un atlaistajiem sapaliem. Nedaudz pāri kilo ar garantiju. Katrā ziņā Aigars todien izrādījās visveiksmīgākais no mums trijiem. Es godīgi nenoķēru vispār nevienu zivi. "Papuci " viņš paņēma tā teikt uz izbrīnu, jo Aigara veiksmīgā muša bija no „crap flies” sērijas,- domātas tādas, kas parasti prasās pēc žiletes. Kaut arī zinu daudzus pat visai slavenas mušošanas autoritātes, kuri īpaši piestrādā pie šādu mušu radīšanas ( Pauls Ārdens ir visai spilgts piemērs). Ceru, ka viņš veiksmīgi turpinās attīstīt šo stilu un kādu dienu varēsim vēl pamācīties no viņa!
Tā lūk!

Armanda Rozes Lielupes sapals

P.s. Ja atceraties pagājušo rudeni bija neliela viņa reportāža par līdaku copi Engurē,kur no viņa toreiz aizbēga viena pieciniece. Šoruden Aigars pavisam nopietni nolēmis viņu uzmeklēt vēlreiz un attiecīgi sācis jau gatavot visai iespaidīga izmēra mušas. Te arī viņš bija izdomājis ļoti orģinālu vairākdaļīgu trušu mušas variāciju šim mērķim. Domāju, ka pēc līdakas noķeršanas viņš neatteiksies arī citiem parādīt savu mušas variantu!

16.08.2004 10:24

Jautājums

Vai kāds nezin, kādi būs šogad mušiņnieku LR čempja noteikumi? Vai taisnība, ka Rīgas mušiņklubs it kā taisoties organizēt copi ierobežotos sektoros un katram copmanim tiesnesi nolikt, kurš nomērīs noķerto zivi un palaidīs atpakaļ?

Jā, tādas domas ir izskanējušas un godīgi es biju viens no aktīvākajiem to ierosinātājiem. Vai tās izdosies realizēt dzīvē? Nav īstas skaidrības, jo viena jaunā sacensību nolikuma apspriešana tika nolikta, bet galvenie sacensību organizatori nevarēja ierasties??? Tātad līdz galam izlemts vēl nekas nav vai arī man nav informācijas par to. Ideja bija, ka katram dalībniekam jāņem līdzi kompanjons, kurš brauks līdzi kādam citam sacensību dalībniekam un reģistrēs tā lomu, bez zivju ņemšanas. Man liekas nedaudz sarežģīti, bet laikam cita varianta nav, jo nevaram paļauties uz cilvēku godīgumu. Mēs vēl neesam izauguši tik tālu diemžēl. Es gan speciāli izmēģinātu tā darīt aiz apsvēruma, ka ja kāds arī blēdīsies, tad tas paliks uz viņa paša sirdsapziņas un vai būs patīkami skatīties citiem acīs, kad Tevi apbalvos? Domāju, ka nē! Bet pagaidām šis variants nav guvis citu atbalstu.
Man pašam šķiet, ka tā būtu pareizi, jo alatu populācija tik strauji iet mazumā, ka drīz vairs vispār nebūs par ko sacensties. Tādi ir vismaz mani personīgie novērojumi. Šogad Braslā, kura ir mana mīļākā alatu upe es neesmu redzējis vēl nevienu alatu virs 30cm.
Katrā ziņā, laba tēma tika iekustināta un būtu labi dzirdēt jūsu domas par to kā tehniski varētu organizēt šādu pasākumu. Vai ir jēga ko mainīt! Kādi pasākumi vai citas izklaides (bija priekšlikums uztaisīt pāris mušu siešanas darbavietas) varētu būt vēl iekļautas šajā pasākumā?
Katrā ziņā centīšos apkopot un nodot jūsu izteiktos priekšlikumus sacensību organizatoriem.
Egi

09.08.2004 09:36

Padoms

Par cik pēdējā copes reizē nekas labs neķērās, laiski ēdot pusdienas bija laba iespēja pavērot kā darbojas citi mušotāji, - konkurenti šajā gadījumā. Varbūt šoreiz pakomentēšu pāris elementāras lietas, kas dūrās acīs no malas skatoties. Darbojoties ar lielajām sapalu mušām, lielākajai daļai mušotāju bija viena raksturīga kļūda: metiena beigu fāzē pārāk ātri nolaista kāta spice pie ūdens. Tā rezultātā uz ūdens nolaižas auklas gals un pēc tam tikai izgriežas līderis ar mušu. Par cik lielajai sapalu mušai ir pietiekoši liela gaisa pretestība, tas parasti notika ar diezgan lielu aizkavēšanos. Kā no tā var izvairīties?
Pirmais: apturēt kātu augstāk un spici nolaist uz ūdens tikai tad kad līderis ir pilnīgi iztaisnojies.
Otrs: piebremzēt auklu pēc stopa un atkal, tikai kad līderis iztaisnojies nolaist spicīti pie ūdens.
Var izmantot vēl vienu jau nedaudz sarežģītāku variantu ar kuru tieši var panākt, lai muša pirmā saskaras ar ūdeni: uzreiz pēc augsta stopa padodiet roku nedaudz uz augšu un atpakaļ. Šajā variantā mušu burtiski ietrieksiet ūdenī. Protams, šis variants der tikai „vaboļveidīgajām” mušām un nedariet to ar normālām sausajām mušām, kurām vajadzīga delikāta prezentācija! Bet vispār- Ne asakas!
Egi

29.07.2004 09:35

PēcJāņi

PēcJāņu periods ir tā ka nedaudz ievilcies, bet tas ir arī loģiski, jo visi cenšas vairāk laika pavadīt pie ūdeņiem. Ir iespēja savas uzkrātās atziņas pārbaudīt praksē un pārliecināties, ka ja nav atbilstoši apstākļi, nekas īpaši nelīdz. Vismaz man tāda sajūta ir visu šo laiku. Kas tikai nav mēģināts!
Mazajās upes –līmenis augšā , alatas no augšas praktiski nebarojas, vai arī nav vairs kam baroties. Lielajās upēs tas pats skats. Ūdens līmenis gandrīz kā pavasara palos, pabrist lāga nevar un zivis arī nez kur nolīdušas. Labi, liekam tos mierā. Domāju varētu būt vismaz laba līdaku cope. Pagājušās sezonas labo atmiņu vadīts dodos uz Engures ezeru. Un atkal vilšanās. Putnu perēšanas vietas norobežotas un braukt tur nedrīkst. Tas nozīmē, ka makšķerniekiem atstāti tikai vienmuļie atklāto ūdeņu plašumi. Ja vēl ķertos kaut cik, laikam vēl samierinātos ar likteni. Viena noķerta knapi mēra līdaciņa pa visu rītu nu patiesi iedzen izmisumā. Pavisam bēdīgi, -tā gaidi to īso vasaru un še tev. Nu jādomā vēl kādi varianti, kaut arī idejas jau sāk manāmi aptrūkties.
RR arī nez kur klīst pa Zviedrijas plašumiem. Ceru vismaz viņš drīz uzradīsies un iepriecinās ar labiem svešu zemju copes pastāstiem.
Meklēsim, gaidīsim un cerēsim. Kas tad cits atliek, ja nu vienīgi pa vakariem uzmētāt pagalmā savam priekam.
Egi

13.07.2004 09:32

PriekšJāņi

Lai arī laiks mūs galīgi nelutina, tomēr ir vasaras sezona un zivis ķeras. Labāk vai sliktāk, tomēr reizēm ko noķert var. Pats svētdien biju aizskrējis līdz Lielupei. Laiks sapalu copei bija vienkārši ideāls un savu adrenalīna devu dabūju pilnā mērā gan no sapalu tētukiem gan no cīņas ar zāļu mudžekļiem.

Labo omu vienīgi kārtējo reizi pabojāja viens krievu (tas nebija noteicošais faktors) tautības mušotājs, ko vēroju ēdot pusdienas. Ar zinānu profesionālu ineresi vēroju kā viņš izdara metienus un jau gribēju piedāvāt viņam bezmaksas konsultāciju, jo pārāk labi viņam tas nepadevās. Bet, bet... Viņam pieķērās sapalēns un tas tika ielīgots kuļķenē. Tad gan mani nervi neizturēja un taisni no krasta es viņam uzbļāvu, ka sapalu atļautais ņemamais izmērs ir sākot no 30cm. Uz ko viņš man pašapzinīgi paziņoja, ka esot vairāk un turpināja copēt.

Man tikai atlika nožēlot, ka man tomēr nav nekādu tiesību viņam iet klāt un pierādīt pretējo. Lai mocās tālāk ar saviem metieniem un attieksmi,-ko vēl bez pāris necenzētiem izteicieniem es varēju padomāt?

No citām upēm savukārt mani draugi arī regulāri ziņo par skaistām zivīm ( noķertām un atlaistām). Lielākā forele uz mušu patlaban ir 45cm un alata 43cm.

Saviem draugiem pa kluso varu pateikt, ka esmu saņēmis Saintific Anglers pasūtītās auklas un ja kādam ir to iztrūkums, varu palīdzēt. Ir gan XXD, GPX, Stilwater( intermedia) un Salmon&stellhead no 4-8klases auklas.

Priecīgus Līgo svētkus Jums novēl arī RR, kas devies filmēt Copes raidījumu sižetus iesācējiem uz Zviedrijas ūdeņiem un viņam protams pievienojos arī es. Līgo! Līgo!

Egi

22.06.2004 09:11

Slovēnija

Mazais klusuma periods laikam būs beidzies, jo esam jau kādu laiciņu kā atgriezušies no Slovēnijas ceļojuma. Ceru, ka to arī neviens īpaši nesajuta, jo mūsu copes sezona nu iet pilnā sparā un lasīt nevienam vars nav īpaši daudz laika.

Sīkāku atskaiti un foto materiālus sagatavosim nedaudz vēlāk. Īsumā varu tikai pateikt, ka tiešām tur izskatās kā zemāk redzamajā bildē un no sākuma acīm bija visai grūti pierast pie šo upju ūdeņu zilganzaļās krāsas. Zivis arī tur ir un ja izvēlas kādu augstāku skatu punktu, tad tās var burtiski pārskaitīt gan pēc izmēra, gan skaita. Neskatoties uz to,-noķert šīs zivis nav nemaz tik vienkārši un arī gribētāju no visas pasaules to izdarīt te arī netrūkst. Pieļauju, ka tās jau labi paskolotas, -noķertas un atlaistas vairākas reizes, jo pats neredzēju nevienu makšķernieku, kas būtu ņēmis zivi. Kā laida vaļā ( mēs tai skaitā) to gan redzēju neskaitāmas reizes. Šajos ūdeņos mīt ļoti skaistas vietējās foreles (Marmoratta), varavīksnes foreles ( mākslīgi ielaistas), alatas(redzējām ļoti lielas) un sapali (RR noķēra vienu pāri 2kg).

Skaisti ūdeņi un fantastiski kalni. Ja ņem vēl vērā, ka robežu šķērsošana ar savienības valstīm ir kļuvusi pavisam vienkārša ,- atliek sēsties mašīnā un tikai braukt!
Egi

09.06.2004 09:08

Ventas odiseja

Vēlreiz sveicieni visiem, kas pārvarēja bailes no sliktā laika un atrada par iespējamu atbraukt un padarboties Ventas ūdeņos. Domāju, ja arī zivīm ne visiem iznāca sastapties, tad vismaz bija kolosāla iespēja iepazīties ar skaistajām Ventas vietām. Īpašs prieks par Liepājas mušotājiem. Viņi izmantoja šo iespēju tā kā bija iecerēts, pēc pilnas programmas un prieks bija skatīties uz viņu izaugsmi pa šo pusgadu. Malači, tā turpināt!

Zivis: Neskatoties uz totālu ne apetīti, noķērām pāris līdakas, sapalēnus, vienu mežavimbiņu, mazu-700gr. Ja piešāvās, visai sekmīgi varēja paķert asarus. Tie vienīgie izrādīja kaut kādu aktivitāti. Nekas tiešām ievērības cienīgs noķerts netika. Vienīgi viena kārtīga mežavimba pakaitināja vienu aizsapņojušos kolēģi, uzgriezdama pamatīgu mutuli pie viņa mušas.
Vakars: mušu siešana, pirts, alus un nebeidzamas sarunas. Vēl šodien neesmu līdz galam pamodies.

Svētdien ar interesentiem apmeklējām jau agrāk pieminētos foreļu dīķus un vienam otram ļoti pieredzējušam mušotājam nācās atzīt, ka nomānīt tās lielās foreles nav nemaz tik vienkārši un atzīt, ka arī tāda makšķerēšana var izrādīties visai aizraujoša. Lielākā zivs bija 4kg skaists foreļu tētis, ko noķēra viens no jaunajiem skolniekiem. Labs sākums. Domāju par vienu labu mušotāju būs vairāk!

Tagad nedaudz jāatvelk elpa un jākravā koferi. Attiecīgi arī lapā uz brītiņu būs klusāks periods. Rīt dodamies svētceļojumā uz skaisto Slovēniju.
Uz redzēšanos Jūnija sākumā!
Egi & RR

Tā ir Slovenija.

25.05.2004 13:46

Uz saredzēšanos Ventā!

Sestdien kompānijā ar diviem spiningotājiem devāmies līdaku copē uz vienu no mūsu seklajiem ezeriem. Līdz pusdienas laikam laiks bija vienkārši riebīgs ,- vējš un lietus konkrēti saldēja. Līdakas savukārt bija labā omā un ķērās bezmaz katrā otrā metienā. Saskaitīju deviņas virs mēra: lielākā 3,3kg, divas 1,5-2kg, pārējās +/- 1kg,- visas izņemot lielāko atlaistas. Bija arī viens cienījams pretinieks ap 6+kg, spriežot pēc sāna, bet izrādījās jau pietiekoši gudra un ātri nokratījās no mušas. Copēju ar bannijiem un mainot dažādas krāsas kombinācijas, nevarēju pateikt, ka kāda būtu pārāka par citu. Pusdienas laikā vējš pierima, parādījās saule un ar to arī viss beidzās, - pat ne mazākā piesitiena. Pa krastu gan mazās līdaciņas dzenāja sīkās zivtiņas, bet man nebija vēlēšanās audzināt šos mazuļus.

Svētdien savukārt rādīju vienam savam skolniekam kā ķert sapalus uz sauso mušu. Sapali ķērās un daudz, tiesa nevienu lielāku par 600gr, tā arī neieraudzīju, bet cope aizraujoša un interesanta. Mans sekotājs arī to atzīmēja un teica, ka viņa nākošais pirkums būs video kamera, lai iemūžinātu šos jaukos ņēmienu skatus.

Ventas braucēji arī sūdzējās par nežēlīgo aukstumu (-3”C naktī), tomēr bija spējuši nomānīt pāris ļoti godīgus sapalus (2kg), labus asarus un līdakas.
Cerēsim, ka uz šīs nedēļas nogali laiks uzlabosies un mušotāju saieta apmeklētājiem būs visas iespējas ne tikai labi atpūsties, bet arī noķert kādu labu zivi!
Uz saredzēšanos Ventā!
Egi
Ventas zivis

25.05.2004 13:46

Ventas plāns un ne tikai

Nu tas beidzot ir klāt! Kā jau solīts no šīs piektdienas vakara līdz pat svētdienai, Ventā notiks mušotāju salidojums ar mērķi atpūsties makšķerēt un dalīties pieredzē. Iespējams makšķerēt tādas Latvijā mītošās zivis kā Sapals, Līdaka, Mežavimba, Asaris, un protams sportiskākajiem no mums kazaragi un vīķes. Palikšana lielā Mednieku makšķernieku guļbūvē, ar kamīnu pirti, virtuvi utt. Par palikšanu (Divas naktis plus pirts) jāmaksā 5-8 Ls atkarībā cik cilvēku būsim. Ēdiens līdzi jāņem pašiem. Vietas Ventā tik tiešām ir skaistas, un zivis arī. Bildē redzamas ir Aigara šī vīkenda loms, kas nav amnestēts. Makšķerēt var kā krācēs, tā lēnumos. Gan upē, gan mājā vietas pietiks visiem, tā kā laipni gaidīti.
Kā aizbraukt: Jābrauc pa Liepājas šoseju garām Saldum un ap 4km pirms Skrundas, jāpagriežas pa labi uz Ikaišiem. (Norāde ir redzama no Liepājas šosejas). Pa asfaltētu ceļu pārbrauksiet pāri Ciecerei, tad dzelceļam. Pēc dzelzceļa sākas grunts ceļš, pa kuru jābrauc tieši 6 km, kur būs zīme un ceļam kreisajā pusē esošajā guļbūvē, mēs būsim priekšā. Ceru, ka manis radītā shēma palīdzēs.
Svētdien:Visiem interesentiem kas ieradīsies, būs iespēja aizbraukt uz man zināmiem foreļu dīķiem uz trenniņu un tā pat atpūsties. Par copi jāmaksā 5 lati, bet par to jūs saņemat kristāldzidrus dīķi ar forelēm līdz 3.5 kg. Vēl var pieteikties uz nodarbībām svētdien.
RR
Shēma

17.05.2004 20:07

Apsveicu Rihardu!!!

Nu ko...
Atliek vienīgi apsveikt Ričiņu ar tik tiešām fantastisku sezonas atklāšanu, un secināt, ka pieredzei ir liela nozīme. Ceru, ka 8 kg līdaka ir pietiekošs arguments tiem, kas vēl šaubās vai ar mušu ir iespējams makšķerēt lielas līdakas
Lai tev veicas arī turpmāk!!!
RR
Pievienojos! Rihards man atsūtīja arī pilnu foto reportāžu. Fantastiks gadījums, kad sagadīšanās dēļ blakus laivā bija kolēģis un to visu iemūžināja. Tiešām reta veiksme!
Egi

11.05.2004 16:20

Mušotāju saiets Ventā!!!

Aicināti visi!
No 21 maija vakara līdz 23 maijam Ventā pie Skrundas organizējam mušiņnieku saietu ar mērķi labi atpūsties un kopīgi pamakšķerēt. Dzīvošana guļbaļķu mājā ar pirti, virtuvi, kamīnu u.c. ērtībām pašā upes krastā. Makšķerēšanas iespējas visplašākās sākot ar sapalu un mežeņu copi līdz pat līdakām (Pagājušonedēļ saimniekam aizgāja eksemplārs uz 10kg). Aicināti ir pilnīgi visi interesenti, taču par cik kopējais cilvēku skaits ierobežots līdz 40, pieteikties iesaku jau iepriekš. Sūtiet man ē-pastu uz dryfly@one.lv. Dalības maksa nebūs liela 5-8 Ls no cilvēka par nakšņošanu un pirti (divas naktis) Ar pārtiku jānodrošinās pašiem. Sīkāku informāciju ar plānu gaidiet nākošnedēļ.
RR!

07.05.2004 13:58

Lielo brīvdienu cope

Lielo brīvdienu cope tiešām bija laba. Domāju daudzi paspēja tā labi „ atvilkties”, jo zivis bija aktīvas un laiks arī ciešams. Vienīgais, no šī laika ir arī jāsāk dalīt upju un ezeru krasti ar brāļiem – spiningotājiem. Nu ko, gan jau sadzīvosim.
Vienu akmeni gan uz jūsu pusi gribētos aizmest. Tādu lielāku es izvēlētos.
Stāsts vienkāršs. Šī gada ātrais pavasaris ieviesis savas korekcijas un ja citus gadus pēc maniem vērojumiem maija sākums parasti nebija arī starts līdaku aktivitātei, tad šogad šie datumi nežēlīgi sakrita,- par nelaimi zobainajām. Skumji bija vērot kā tās viena pēc otras tika bez žēlastības krāmētas mugursomās. Izmērs stipri zem kilo un ne jau nu trīs atļautās. Tiešām esam tādā badā? Drausmīgi! Saprotu, ja esi noķēris un paņēmis pāris labas, cienīgas līdakas virs kilo. Bet nu šitos mazuļus slaktēt tādos daudzumos? Labi, tas lai nu paliek uz to neapzinīgo sirdsapziņas. No savas puses tikai gribas novēlēt, lai jūs ar to asaku aizrītos! Tie kas tā dara. Zinu, ka lielais vairums ir pietiekami apzinīgi. Jums šis teksts nebija domāts, protams. Jums sveicieni ar sezonas atklāšanu!

Mēs, savukārt ar vienu savu ļoti talantīgu skolnieku padarbojāmies ar pārējo miermīlīgo zivju makšķerēšanu. Uztaisīju mazu improvizētu eksperimentu. Tas varētu saukties kā leģendārās mušas- melnā „wullīša” darbības diapazona pārbaude. Jeb variants kā copēt ar vienu mušu, ja esat totāls iesācējs. Iespaidīgs rezultāts zivju sugu daudzveidībā, kas ir noķeramas ar šo mušu. Raudas, ruduļi, asari, vimbas, līdacēni un protams, sapali. Visas zivis daudzskaitlī tāpēc, ka neviena nebija vienā eksemplārā. Īpaši badīgi to šoreiz ņēma asari. Izskatās, ka tie arī tikuši galā ar dzimtas turpināšanas jautājumiem un ķērušies pie jaunu spēku uzkrāšanas. Secinājums viens: Ja jūs ejat pie nezināmas upes un nav saprašana ar ko sākt, sieniet galā melno „wullīti”!

Mans skolnieks kaut kā sākumā nevarēja piešauties un viņam tā cope kautkā nesanāca. Atsaucu viņu pie sevis, skatos kas par lietu. Met kā nākas, bet zivis neķeras. Līdz ievēroju, ka visa problēma, ka viņš netaisa mendingu ar auklu, bet tūlīt pēc auklas nolikšanas sāk to ievilkt. Maza korekcija un viss tālāk jau notikās. Ja jūs arī esat pašos sākumos nepalaidiet šo „sīkumu” garām. Sīkāk par to varat izlasīt teorijas sadaļā.
Egi

05.05.2004 11:06

RR par spoļu svaru

Pēdējā laikā diezgan bieži nākas saskārties ar mušiņmakšķerniekiem, kas uzskata, ka kātam ir jābūt sabalansētam ar spoles svaru. Kad vaicāju: ko tas īsti nozīmē, seko jau gaidītā atbilde, ka spolei ir jābūt piemeklētai tā, lai sistēmas mušiņmakšķere spole smaguma centrs atrastos roktura vidū - respektīvi mūsu plaukstā.Tā sakot kāts atrodas līdzsvarā. Tīri no fizikas viedokļa šāds pieņēmums viegla iemetiena izdarīšanai ir visai pieņemams, tikai ar vienu nosacījumu - auklu no spoles nedrīkst notīt. Kāpēc? Padomāsim - ja notinam no spoles 15 metrus auklas un izlaižam auklu caur riņķiem tad masas centrs nobīdas virzienā uz kāta spicīti, kas nu vairs nekādi neatbilst līdzsvara nosacījumiem. Ja vēl papildus mēs sākam auklu kustināt gaisā, tad iejaucas tādas lietas kā kinētiskā enerģija spēka pleci utt, kā rezultātā no līdzvara vairs nav ne miņas. Kur nu vēl tad ja auklas garums iemetiea laikā tiek mainīts. Īsāk sakot morāle ir viena Jēdziens kāta un spoles svara sabalansētība ir pilnīgas muļķības . Ja problēmas sagādā gracioza iemetiena izdarīšana, tad vaina ir meistarībā nevis aprīkojumā.
Tai pat laikā izvēloties spoli es arī domāju par tās svaru, un mana attieksme - jo vieglāka spole jo labāk. Bez tam manuprāt spolei ir jābūt: Ar lielu auklas uztīšanas diametru (Large arbor), labu bremzi (vēlams diska, virs 5 klases), gludu kvalitatīvu virsmu, un kā jau minēju vieglai. Ja papildus šīm īpašībām spole ir vizuāli pievilcīga un par labu cenu uz priekšu. Tā lūk.
RR

29.04.2004 10:46

Pazudusī pirmdiena!

Biju ļoti nokrāvies ar citām dienas rūpēm, tāpēc pirmdienas copes ziņas par aizvadītajām brīvdienām nedaudz aizkavējās. Tātad:
Copes kolēģi, kas darbojās Lielupes baseinā ziņoja, ka zivis uz mušu šajās brīvdienās nebija pierunājamas. Nu gandrīz nemaz. Pat ilgstoši eksperimenti mainot mušas nedeva nekādu redzamu rezultātu. Ja sestdien ūdens virspusē bija vēl redzama kāda zivju aktivitāte, tad svētdien viss kā izmiris. Vienīgais izskaidrojums tādai reakcijai varētu būtu ļoti strauja spiediena izmaiņa, vai arī pēdējo dienu vēsais laiks. Cerība, ka „Eiropas brīvdienās” ar laiku veiksies labāk un vismaz viens prieciņš šajā sakarā -mušotāju vairumam būs daudz laika papraktizēties.

Mēs savukārt pavadījām intensīvas mācību brīvdienas Saldus apkaimē mācot jaunos mušotājus gan metienu pamatus, gan praktisko copi. Jā interesanti, kas arī man pašam bija absolūts jaunatklājums, ka ja metienu tehnikas pamatelementi iesācējiem nesagādāja īpašas grūtības, tad lielākās problēmas izrādās ir zivs izvadīšana ar mušiņmakšķeri. Pat cilvēkiem kas jau ir vilkuši zivis ar spiningu un citiem rīkiem. Tas mudina uz domām, ka drīzumā vajadzētu papildināt mūsu rakstu krājumiņu ar stāstu par šo tēmu.

Iznācis arī jaunais „Flyfishing & Flytying” maija numurs. Maziņš ieskats par to kādu citu dienu.
Egi

27.04.2004 09:13

Esmu kļuvis par vējabrāli

Par cik man ir tas gods kā pēdējam recenzēt nule notikušo izstādi ķīpsalā, varu atsaukties arī uz kolēģu sniegtām recenzijām. Piekrītu JST, ka izstāde bija visai sadrumstalota un makšķerēšanas daļa tajā bija pārstāvēta visai maz. Manā galvā vēljoprojām grūti ir savienojama dzelzs zirgu brālība (Ar visu cieņu pret lielo moču faniem)ar makšķerēšanu. Iespējams šos abus hobijus var saistīt sekojoši - ja visi izstādē klātesošie motociklisti reizē iedarbinātu savus rēcošos rumakus, radītais troksnis būtu pietiekošs, lai visi laši, vimbas un citas zivis kas mīt pierīgas jūras līcī, izbailēs muktu uz ziemeļiem un par prieku makšķerniekiem saskrietu Salacā. Kaut gan kas to var zināt - varbūt gluži otrādi visas zivis pamestu Latviju uz neatgriešanos. Paldies tam kungam, ka vairāk par trešdaļu reizē moči netika darbināti un tāpēc zivīm klājās vieglāk. Mums toties ne...
Tiešām paldies izstādes organizētājiem par uzstādīto lielisko baseinu, kur trīs dienas no vietas kopā ar Egi rādījām un stāstījām cik jaudas. Interesentu bija gana kā pie baseina tā pie mušu un video stenda, kā rezultātā gaidāms jaunu biedru pieplūdums mušošanas ūdeņos. Vienīgā nelaime - mūsu stends atradās vismotorizētākajā un melnādainākajā izstādes stūrī, kur dvingoja alus, benzīna un eļļas smarža maigā motoru rūkoņas pavadījumā. Nu ko - jākļūst par vēja brāli un ar steigu jādibina klubs "Brīvās motociklu mušas".

P.S. Man nekas nav pret motocikliem, laivām un citiem motorizētiem verķiem, kas ar savu milzīgo rūkoņu izraisa īslaicīgas simpātijas arī manā sirdī. Tomēr manuprāt nākošgad makšķerēšanas un tūrisma daļa būtu jārīko atsevišķi, un tāpēc ceru, ka izstādes organizētāji rīkosies pēc principa ''Obida proidjot, opit ostanjetsa...''

RR

19.04.2004 11:59

Par izstādi

Kolēģu lapās jau dzirdējām pāris ne visai pozitīvas atsauksmes par izstādi Ķīpsalā. No mūsu puses pievienojamies viņu viedoklim par to, ka ierindas makšķerniekam tiešām bija mazas iespējas ko dikti jaunu ieraudzīt.
Es gan neteikšu to pašu par mušotājiem. Ja varbūt iepirkšanās fani bija nedaudz vīlušies, tad cilvēki, kuri ko gribēja uzzināt par mušošanu kā tādu un par iespējām pamācīties, varēja uzzināt daudz un tā arī darīja. Tiešām daudz bija patiesi aizrautīgu cilvēku, kuri nāca ar konkrētiem jautājumiem un problēmām un patīkami bija viņiem censties palīdzēt.
Mūsu Lietuviešu kolēģi var teikt bija paraugs. Viņi jautāja, mēģināja labot savas metienu kļūdas un patiesi centās gūt maksimālu rezultātu no savas klātbūtnes. Viņu interese un darboties griba bija patiesi apbrīnas vērta un ceru arī, ka nākotnē mums būs labi skolnieki un sadarbības partneri.
Egi

19.04.2004 10:06

Izstāde notiek!

Patīkami, bet tas viss ir piepildījies. Pilnīgi nereāli, bet fakts. Ir maza mušu izstāde, ir materiāli, ir baseins un tajā pat ir ielaists ūdens un pats galvenais RR jau tagad atrodas izstādē un ir gatavs uzklausīt jūsu problēmas un stāstīt visiem interesentiem daudz un dikti par visiem ar mušiņmakšķerēšanu saistītiem jautājumiem. Nenokavējiet šādu vienreizēju iespēju!. Pirmajiem desmit tas viss par velti, nākamajiem jau būs jāuzsauc vismaz alus, citādi viņš parunāt nevarēs uz dienas beigām. Pēcpusdienā arī es centīšos viņam piepalīdzēt-dzert alu protams.
Arī mūsu Lietuvas kolēģi ieradušies un atveduši savas mušas un ir laba iespēja padalīties ar viņiem pieredzē, it īpaši, ja kādu interesē copes iespējas Lietuvā un Polijā.
Mēs savukārt sestdien svētdien mēģināsim uztaisīt mazus tematiskus pastāstus par sekojošām tēmām: Mušiņmakškere un pamattehnikas elementi iesācējiem, pieredzējušiem mušotājiem –„advancētā” tehnika, triku metieni, metieni ar divrocīgo kātu un vēl un vēl. Nav vēl izveidota konkrēta programma, bet domāju, ka katra daļa sāksies ar divu stundu intervālu.
Jums,-atliek tikai nākt un interesēties. Cik daudz gribēsiet, tik arī saņemsiet!
Uz tikšanos izstādē!
Egi

16.04.2004 11:35

Tiekamies izstādē!

Kā jau vienmēr pie mums tas notiek, pēdējā brīdī ar 99% varbūtību arī mēs ar RR būsim sastopami klātienē Ķīpsalas izstāžu centrā tur notiekošās izstādes ietvaros sākot no piektdienas līdz svētdienai. Sīkumos varbūt nedaudz vēlāk. Galvenajos vilcienos mēs vienā vai divās personās kaut ko interesentiem parādīsim no metieniem, varēsiet uzdot sev interesējošus jautājumus un saņemt arī kādu bezmaksas konsultāciju. Ja viss no organizāroriem būs kā solīts, tad būs iespēja arī padarboties uz reāla ūdens baseina.
Latvijas Mušiņmakšķerēšanas Savienība sola parādīt kā sien mušas īsti profi un arī izstādīt ko no gataviem darbiem. Zinu, ka ciemos atbrauks arī mūsu kolēģi no Lietuvas ar savām mušām. Izskatās, ka tā pilnīgi spontāni būs nobriedist tāds labs mušotāju tusiņš. Gaidīsim ciemos!
Egi & RR

14.04.2004 17:06

Sveiciens vārda dienā!

Sveiks lai dzīvo Egi!!!
Atskaiti ar bildēm par izbraucienu uz dikjiem lasiet rit.
RR

13.04.2004 12:33

Lieldienu cope

Īss brīvdienu atreferējums:
Piektdiena – Salaca. Mēs trīs mušotāji ar manu lapas kompanjonu RR priekšgalā. Jāsaka labs brauciens ekipējuma testēšanai un tā pielietošanai praktiskajā copē. Runa iet par divrocīgajiem kātiem un šaujošajām galvām. RR jau divās reizēs bija pamatīgi piesitis roku un pēc īsa ievada jāsaka viņa sistēma arī manās rokās lidoja visai pieklājīgi. Izmantoju Vision firmas Intermedia un Sink tip 2/4 šaujošās galvas. Secinājums: Salacai ļoti piemērots komplekts. Zivis- viens taimiņš ap 2kg, atlaists, uz Shrimp tipa mušas.Šaki vienā vārdā.
Svētdiena – viena slinkā stunda ap 12.00 dienā Liepājas apkārtnes jūrā. Noķērās viena visai godīga izmēra bute. Kāpēc stāsta, ka pavasarī tās esot kā papīrs? Šī bija konkrēti trekna un resna, tādi pati kā ķērām rudenī. Interesanti, ka papētīju tās kuņģa saturu. Nu rīma konkrēta. Tajā atradu kādas astoņas mūsu pašu jūras garneles ( līdz šim man nebija izdevies tās redzēt dzīvajā), kādu man nezināmu jūras kāpuru un veselu maziņu reņģīti.
Pirmdiena- Lielupe. Kamēr nebija sācies turbīnveidīgs vējš, labi ķērās sapali un pa vidam trāpījās arī rauda. Arī viena zobainā neizturēja. Visi atlaisti. Blakus mocījās viens iesācējs ar divrocīgo kātu,- to es atskāru pēc viņa konvulsīvajām kustībām. Nācas vismaz pāris elementāras lietas viņam ierādīt. Par pārdevēju, kas viņam bija ieteicis šo „iesācēja” komplektu, es domāju komentāri nav vajadzīgi. Savu noķerto sapalu pēc mana ieteikuma, ka tā dara īsti mušotāji, viņš arī bija gatavs atlaist. Tas priecē. Dienas noslēgumā izdevās uz Mudler tipa mušas ar ātri grimstošo auklu nomānīt skaistu mežavimbu ( 2,8kg /70cm). Tā gan aizbrauca man līdzi, galu galā es uz viņu kādu stundu nostrādāju.
Reinis mūsu ziemas cītīgākos skolniekus bija aizvedis uz praktisko copi vienā ekskluzīvā n-foreļu dīķī. Kā izrādījās tos nezvērus novaldīt nav nemaz tik vienkārši. Domāju, ka viņš kādā brīdī par noteikti uzrakstīs.
Egi

13.04.2004 12:17

Atkal Salacā atkal ...

Nu Egi vienmēr ir bijusi tieksme skriet notikumiem pa priekšu,un jāatzīst, ka šoreiz vismaz viņš nav samānijies.
Otrdien ar brāli tik tiešām bijām Salacā. Pie upes virs Zivju inspekcijas kreisajā krastā ieradāmies ap 10 un pirmais pārsteigums nebija ilgi jāgaida. Ņemot ārā makšķeri, Gusts konstatēja, ka līdzi ir paņēmis blanku (mušiņmakšķeres sagatavi bez riņķiem)nevis makšķeri. Ko padarīsi - nācās ziedot lieku stundu, lai tiktu pie inventāra, ko tomēr beigās sadabūjām.
Kopš Pagājušās ceturtdienas upē ūdens bija noktities par centimetriem 50 un tā temperatūra arī bija krietni pieaugusi, kas lika pamatoti cerēt uz kādu pumpaino. Principā apstākļi sāk palikt ideāli piemēroti mušošanai. Atšķirībā no pagājušās reizes, biju paņēmis līdzi arī grimstošo Vision (type 2) galvu savam divrrocim, kas ļāva sekmīgi apmakšķerēt pat vidziļākās vietas. Brālim izdaliju Jim Teeny Nymph 7 klases auklu, kas lido kā šķēps un grimst kā cirvis.
Makšķerēšanā akcentu liku uz padziļām atstraumēm krāču malās un Ally`s Shrimp mušām, jo ienāca ziņas, ka upē ir svaigie taimiņi. Vienlaicīgi cerot ko noķert baudīju divroča un Underhand Cast iespējas. Vietās pat kur aizmugurē bija tikai 3-4 metri brīvs laukums ar grimstošo galvu viegli bija izdarīt pārmetienus 90 grādu leņķi 30 un pat vairāk metrus tālu, kas gan ne vienmēr ir vajadzīgs. Pat spiningotāji atzina, ka šāda mušošana ir konkurētspējīga.
Rezultāts Neskatoties uz rīku atšķirību, brālim veicās labāk. Ap vieniem viņam izdevās atrast vietu kur cilājās taimiņš(i ?) un vienu 1.7 kg sudraboto tik tiešām izvilka. Par cik piedalījos tā atlaišanā, samānīšanās izslēgta.(Žēl ka pie rokas nebija fotoaparāta) Nostrādāja manis sieta Ally`s Shrimp muša, un taimiņš kā arī tam vajadzēja būt sēdēja atstarumē. Turpmāk diena pagāja bez copēm mums abiem. Satiekot vairākus spiningotājus redzējām, ka arī viņiem rezultāti vidēji slikti 1 zivs uz pieciem un tā pati maza. Labāk veicās tiem, kas copēja Salacgrīvā viens trijnieks un divi 1.5 nieki. Bet veču bija padaudz...
Rīt braucam ar Egi atkal, tā kā gaidiet zinju.
RR

08.04.2004 10:44

Laši 2

Vakar atkal viens krietns pulciņš man pazīstamu makšķernieku bija devies pastaigās pa Salacas krastiem. Dīvaini, bet atkal zivis negribēja īpaši ķerties. Es līdz šim domāju, ka tas attiecas tikai uz brīvdienām.
Dažiem tomēr nedaudz paveicās ( divi nelieli taimiņi), pie kam veiksmīgāki izrādījās tie, kas ķēra ar mušām. Meistarīgi vadītos vizuļus tās šoreiz ignorēja. Vietējie savukārt lieliski pamanās noķert taimiņus ar parastu tārpu. Vajadzētu aizliegt, vai ne? Kā tas ir daudzās Eiropas upēs.
Varbūt no Reinim atradīsies laiks uzrakstīt smalkākus vērojumus? Cerēsim.

Šodien savukārt varat paskatīties metienu trajektorijas ilustrācijas un treniņus (Carlos) „sexyloop” lappusītē- saite ir lapas labajā malā. Rakstiņu par šo tēmu atradīsiet šeit pat arhīvā.
Egi

08.04.2004 08:50

Jūra līdz ceļiem

Vakar ar labu domu pamēģināt kaut ko pilnīgi jaunu, devos nelielā ekspedīcijā uz jūru. Nav vēl kļuvusi pie mums populāra jūras cope pagaidām, bet domāju tas ir tikai laika jautājums. Zinu, ka mūsu kaimiņi Igaunijā to dara visai sekmīgi. Mērķis varēja būt kāds gar piekrasti peldošs taimiņš. Varēja būt, bet nebija,-šoreiz. Izrādījās, ka es nebūt nebiju vienīgais, kas cerēja te kaut ko nomedīt. Tiesa brāļi spiningotāji bija nobruņojušies ar kārtīgu motorlaivu un protams bija daudz mobilāki zivju meklējumos. Vismaz mūsu satikšanās brīdī rezultāts mums bija vienāds, vai precīzāk nebija nekāds.
Jebkurā gadījumā pieredzei brauciens bija ļoti vērtīgs. Tagad zinu, ka jūrā makšķerējot vajag ievērot pāris svarīgas lietas. Noteikti vajadzīgs piekaramais grozs auklas savākšanai, citādi viļņi auklu samudžina ap jums neiedomājamos virpuļos. Vidēji grimstoša aukla izrādījās nedaudz par smagu dziļumam ap 1.5m, bet „intermedia” bija pašā laikā. Ūdens necaurlaidīga jaka arī lieti noderēja, jo stāvot ūdenī līdz jostai elkoņus ik pa brīdim apskalo kāds lielāks vilnis. "Super" ātrs 7/9 klases 10 pēdas garš kāts bija izvēle tādai copei tieši desmitniekā. Ar visu vējiņu auklu tas spēja izmest pilnā garumā. Braukšu vēl,-gan jau satiksimies ar kādu „jūrnieku”-esmu pārliecināts.

No iekšzemes ūdeņiem. Mans paziņa, šoreiz rakstīšu, n-upē bija "atrāvies" uz līdakām, kaut arī bija cerējis pamedīt sapalus. Kā jau godīgs mušotājs viņš neizmantoja šo zobaino vājību ļaunprātīgos nolūkos, bet izsportojies bija no visas sirds un pēc otrā desmita bija nojucis ar izvilkto un atlaisto skaitu. Kā vismaz viņš apgalvoja, līdakas bija jau tukšiem vēderiem. Vai kāda daļa to jau paspējusi iznārstot? Sapals tikai viens bija parakstījies arī labs kilogramnieks,-laikam jau zobainās grūstoties rindā pēc mušas nelaida nevienu tuvumā. No ko? Sezona pamazām uzņem apgriezienus. Lai arī jums veicas tik pat labi!
Egi

05.04.2004 14:45

Lašu sezonu atklājot

Vakar, 1 aprīlī, kopā ar copes TV zvaigzni MO atklāju Lašu makšķerēšanas sezonu. Protams 1 aprīlis un lašu makšķerēšana ar mušiņmakšķeri - divi joki vienā dienā...?Brauciena mērķis nebija par katru cenu tikt pie zivīm, bet gan iesist roku un sajust kas upē notiek. Nu par visu pēc kārtas.
ApstākļiBijām protams Salacā, un lai arī makšķerējām posmā Salaca 1, piebraucām pie upes arī Mērniekos. Ūdens līmenis upē ir visai pateicīgs mušošanai, pietam šķiet ka tas strauji samazinās. Duļķainība arī ir visai neliela - ar polarizējošām brillēm var saskatīt gultni pat metra dziļumā. Vienīgais mīnuss - ūdens vēl ir pietiekami augsts. Dienā, vietās kur nespīdēja saule un pūta vējš aukla sala riņķos - tātad ūdens temperatūra bija ap 1 grādu. Kā zināms lašu aktivitāte ir augstāka pie četriem grādiem. Rezultātā skaisti pavadījām dienu bez zivīm. (Vakarā bija ziņa, ka kāds ES augšpusē dabūjis 8 nieku)
Taktika un morāle Šoreiz darbojos ar 15 pēdas garu 10 klases divroci, kas bija nokomplektēts ar grimsošo vai neitrālo 12 m garu galvu - tātad efektīvi izmantot Underhand Cast. Kārtējo reizi pārliecinājos par šis metodes priekšrocībām. Pat vietās kur aizmugurē nav brīvas vietas (precīzāk sakot tās ir ļoti maz) brīvi var darboties 25 -30 metru robežās, kas nebūt vienmēr nav nepieciešams. Arī grimstošās galvas nesagādā problēmas - vienīgais ko varēja vēlēties, lai pie šī ūdens līmeņa man būtu arī viena Fast Sink galva, jo gluži līdz gultnei aizsniegt visur nevarēja.
Kopumā paredzu, ka pēc nedēļas viss ies pa īstam vaļā, tā kā gatavojiet rīkus. Būšu salacā otrdien.

RR

02.04.2004 13:00

Pavasaris

Nu ko! Jāizteic līdzjūtība visiem mušu saimes piederīgajiem ar šīs ziemas veiksmīgo nobeigšanos. Līmenis kafijas krāsā virs posta līmeņa vēl nevieš diez ko lielas cerības uz lomiem, bet paostīt pavasara gaisu un nomazgāt putekļus no kāta noteikti jau var. Vakar arī man to izdevās puslīdz realizēt. Kopā ar vēl vienu slimības kolēģi izlauzāmies cauri vimbotāju pūļiem Lielupes krastos un devāmies pirmajās pavasara gaitās. Nojaušat? Pareizi. Nekas jau arī nenoķērās, bet galvenais jau paši zinat ir process. Procesu labi papildina arī rezultāts, bet arī bez tā nav nemaz tik slikti, jo viemēr paliek cerība, ka nākamā reize jau būs labāka.
Zivis nemanījām nekur, laikam jau arī saules trūkuma dēļ tas nebija izlīdušas pasildīties pārplūdušajās pļavās. Zinot upes kontūras diezgan droši, vārda tiešā nozīmē, makšķerējām pa pļavām.
Atziņas: 1.Jāpagaida vēl kāda nedēļa, vismaz.
2. Pēc ziemas pārtraukuma, rūpīgāk jāapskatās vai kas svarīgs nav atstāts mājas plauktā.
3.Noteikti pārbaudiet kā auklas un pavadiņas pārziemojušas/saglabājušas savus parametrus. Citādi mušu patēriņš ievērojami sāk apsteigt to siešanas tempus.
Veiksmīgu visiem jauno copes sezonu!
Egi

29.03.2004 14:07

Čehu stils

Domāju, lielāko daļu mūsu patstāvīgo lasītāju nav vairs īpaši jāiepazīstina ar metodi, kuru bieži sauc par "čehu nimfošanu". Tomēr mūsu pulciņš no dienas uz dienu papildinas un liekas par ļaunu nebūs īsumā pastāstīt kas tas par “zvēru”. Daudzos preses izdevumos laiku pa laikam uzpeld diezgan karstas diskusijas par to, ka tā nav uzskatāma par mušošanu klasiskajā izpratnē, jo netiek izmantots metiens tā klasiskajā izpildījumā. Tai pat laikā tik pat daudz ir šīs metodes piekritēju. Es vairāk piekrītu otrajiem, jo ja tādā veidā var ar mušiņmakšķeri ķert zivis, tad nekādu īpašu pretenziju te nevar būt. Jā var teikt, ka to pašu var darīt ar parastu makšķeri, bet mēs taču pie ūdeņiem ejam ar mušiņmakšķeri un tā arī tiek izmantota šajā gadījumā.

Pirmkārt, lai makšķerētu ar čehu nimfām jāizvēlas vieta, kur metode būtu pielietojama. Noteikti ir nepieciešama straume kas, nestu iemestās mušas. Spēcīgāka vai vājāka, bet straume ir nepieciešama.
Egi

Turpinājumu lasiet teorijas sadaļā.

25.03.2004 17:47

Kāda aukla?

Izskatās, ka drīzumā mēs varētu sagaidīt jauninājumus auklu marķēšanas sistēmā. Žurnāla Flyfishing and Flytying aprīļa nummurā raksta, ka lielie auklu ražotāji 3M, Rio un Shakespeare beidzot esot uzsākuši sarunas par to kāda varētu izskatīties jaunā sistēma. Lai ierindas lasītājs “iebrauktu” par ko šeit ir runa, tad īsi paskaidrošu: galvenās problēmas parādās ar to, ka tirgū parādās pagarinātu torpēdu auklas un tās vairs īsti nepakļaujas pirmo desmit pēdu svara formulai, kā tas tika mērīts līdz šim. Divrocīgajiem kātiem paredzēto auklu jomā šis jautājums īpaši samilzis, jo vairs vispār nav skaidrs kas kam domāts. Aukla marķēta kā 6/7/8 klases izrādās dēļ savas garās torpēdas lieliski strādā uz 9klases kāta. Nu pilnīgs murgs! Lai cik dīvaini tas neizklausītos ne “lielo brandu” Angļu firma “Snowbee” jau spērusi pirmo soli šai jomā un izlaidusi 3D sērijas spey auklas. Tai bez standarta klases apzīmējuma ir iedots torpēdas daļas svars gramos un tā tiek ražota trijās versijās pēc torpēdas garuma 1D-15.3m, 2D-18.6m un 3D-21.9m. Neatkarīgi no torpēdas garuma galvas svars visām ir identisks. Vai šī versija aizies tautās? Dzīve rādīs un gan jau makšķernieki ātri ievērtēs kas un kā.
Egi

24.03.2004 09:46

Favorīti!

Jauninājums! Esam sakārtojuši lapas labajā pusē favorītu sarakstu. Paldies Jānim! Te būs patlaban manas pāris mīļākās interneta lappusītes. Kaut kas par metieniem, no mušām, entomoloģijas un citi noderīgi sīkumi. Tā sakot Jūsu laika taupīšanai un ērtībām. Trešdienās īpaši iesaku palūkoties pirmajā linkā. Tur parasti spāņu instruktors Carlos Sexyloopu lappusītē padalās ar kādu labu ideju. Pāris labu foto palīdzēs saprast domu pat tiem, kam grūtības ar valodām. Tiešām vērts ielūkoties!

Kas vēl gaidāms? Tuvākajā laikā sagatavosim vēl vienu rakstiņu par metieniem un šoreiz tas varētu būt pats vienkāršākais ( tai pat laikā arī problēmātisks savā viekāršībā) un noderīgākais praktiskajā copē: Lielais Riņķa metiens. Zinu, ka Reinim jau ir labas iestrādes šajā jomā, tāpēc šoreiz rakstiņš būs no viņa. Es tā ļoti ceru!

Ar to arī lielos vilcienos piebremzēsim uz nenoteiktu laiku šo tēmu, jo daba un pavasaris sauc pie ūdeņiem. Rakstīsim vairāk par praktisko copi, saviem un kolēģu piedzīvojumiem. Jā un protams centīsimies atbildēt uz Jūsu jautājumiem, kuru paldies, Dievam nav pārāk daudz. Mūsu ziemas cītīgajiem skolniekiem noteikti organizēsim nedēļas nogales trenniņu sesiju pie ūdeņiem tiklīdz to ļaus ūdens apstākļi un par to noteikti atradīsiet informāciju šajā lapā. Vēl kādu īsu brīdi padarbosimies arī zālē, bet tas jau nu tiešām ir “Pēdējais vilciens”.
Egi

18.03.2004 08:39

Veiksmes atslēga.

RR
Pavasaris tuvojas, tāpēc nelielas pārdomas, kā mušot. Varbūt solīti gadalaikam priekšā, bet tomēr. Nevienam daudzmaz pieredzējušam mušiņmakšķerniekam nebūs noslēpums, ka pirmajos pavasara mēnešos kukaiņu aktivitāte ūdens augšējos slāņos ir visai zema – šad tad izdodas pamanīt kādu bariņu ar tiko izšķīlušamies strautenēm, pāris divspārņus un tas praktiski ir arī viss. Tad kāda velna pēc mums veiksmi meklēt tur, kur to nemaz nevar atrast! Lai arī cik nepatīkami tas nebūtu, daudziem mīļo makšķerēšanu ar sauso mušiņu aprīlī praktiski ir jāaizmirst, ja vien mūsu mērķis nav atvieglot zivs ciešanas tās nenoķerot. Godīgi sakot, šī atziņa, ka pavasarī veiksme ir sagaidāma tikai ūdens dziļākajos slāņos daudziem no mums sapņu realizēšanu krietni vien sarežģī. Kas tad salīdzinoši ar sauso mušiņmakšķerēšanu šeit ir grūtāks? Es domāju jebkurš no mums brīdi padomājot piekritīs manis minētajiem iemesliem, un, vēl vairāk, atzīs, ka ar tiem cīnīties nebūt nav tik vienkārši kā sākumā šķiet.
1. Salīdzinoši grūti ir novērtēt mušiņas iegrimes dziļumu. (Sausā mušiņa pareizi vadīta peld, tāpēc iegrime nav jānovērtē vispār.)
2. Ne vienmēr mēs droši zinām, kur tieši mūsu vadīta mušiņa atrodas. (Atkal jāsaka, ka sauso vai peldošo mušu, mēs praktiski vienmēr redzam, tāpēc novērtēt pie skaidra saprāta tās atrašanās vietu nebūt nav sarežģīti.)
3. Treškārt, copes brīdi pamanīt ir krietni sarežģītāk, jo tam neseko spējš ūdens virmojums kāds parasti parādās copes brīdī ar sauso mušiņu.
4. Visbeidzot – ne visiem mušotājiem iemetiena izdarīšana ar smagām nimfām un strīmeriem padodas tik graciozi kā gribētos. Mans ieteikums šinī gadījumā: veltiet vairāk pūles treniņiem un tas atmaksāsies.

Tādas lūk nianses, bet visam tam pāri stāv Lielais M, kas kopā ar pareizu tatiku un mušas izvēli arī ir veiksmes atslēga.

Kas tas tāds un kam tas ir vajadzīgs?
Lielais M manā leksikā ir mendings, kam latviskais skaidrojums ir auklas padošana un koriģēšana pēc iemetiena izdarīšanas. Tieši Lielais M, jo bez mendiga vispār nav uz ko cerēt apmakšķerējot upes dziļākos slāņos. Gandrīz ikvienam iesācējam, kurš spiningu vai grunteni ir nomainījis pret mušiņmakšķeri šis paņēmiens ir īsta ideoloģiskā revolūcija. Būsim atklāti, mušiņmakšķerēšanā atšķirībā no pārējiem makšķerēšanas veidiem, lielākā mērā viss sākas tieši pēc iemetiena izdarīšanas. Ar šo tēzi es negribu noliegt ne iemetiena precizitātes nozīmi, ne prasmi labi vadīt vizuli vai nosēdināt grunteni, bet tā nu tas reiz ir iekārtots, ka, ja pēc metiena izdarīšanas par auklas koriģēšanu mušiņmakšķerēšanā aizmirstam, atliek cerēt tikai un vienīgi uz aklu veiksmi. Sasaistot visu iepriekšminēto kopā iznāk vecā, labā patiesība – bez mendinga palīdzības mušiņu nogremdēt ir praktiski neiespējami. Arī šai patiesībai, kā jebkurai citai lielai gudrībai ir savi izņēmumi, un konkrēti mendings zaudē savu jēgu makšķerējot stāvošos ūdeņos. Tomēr par cik gandrīz ikviens no mums dodas makšķerēt arī upēs, šo mušiņmakšķērēšanas ābeci nāksies apgūt šākātā.
Mendings būtībā ir auklas pārlikšana pēc iemetiena izdarīšanas. Iedomāsimies, ka vēlamies nogremdēt nimfu vai strīmeri otrpus spēcīgai straumei. Pēc parastā iemetiena izdarīšanas aukla uz ūdens ir pilnīgi iztaisnojusies tādējādi radot iespēju spēcīgai straumei uzreiz to nest izliecot auklu D veidā (Cilpa A). Ja auklai atļaujam peldējumu šādi turpināt, praktiski uzreiz mušiņa tiek spēji vilkta uz ūdens virspusi, piekam tā pārvietojas ar ātrumu, kas ir krietni lielāks kā straumei. Rezultāts ir kopumā visai bēdīgs – mušiņa nav nogrimusi un iespējamā cope vairumā gadījumu izpaliek. Protams, ja zivis mūs neinteresē ar šādu iznākumu var samierināties, bet, ja ne, pamatpatiesība šeit ir ļoti vienkārša: mušiņa grimst tikai tik ilgi cik ilgi mēs spējam tai nodrošināt brīvu kustību ūdenī to nepievelkot. Angliski to dēvē par Drag free float, jeb brīvo peldējumu. Lūk arī mendinga pamatideja – pēc iemetiena auklu jākoriģē neļaujot tai nostiepties un tādējādi vilkt mušiņu uz ūdens virsējiem slāņiem. Situācijā, kāda ir redzama iepriekšminētajā attēlā, spēcīgākā straume plūst starp makšķernieku un iespējamo zivs atrašanās vietu, tāpēc šoreiz mendings ir jāizdara pret straumi.
Šinī gadījumā tas būtu jārealizē sekojoši: pēc iemetiena izdarīšanas ļaujam auklai ‘’noenkuroties’’ uz ūdens un izdarot ar kātu pusapli aprakstošu kustību pārceļam auklu pret spēcīgāko straumes daļu izveidojot cilpu B. Tādējādi it kā mes esam izlīdzinājuši straumes nevienmērīgo kustību, un ļāvuši mušiņai ilgāku laiku grimt. Katru reizi mainot makšķerēšanas vietu ir ieteicams izvērtēt, kāds ir straumes ātruma sadalījums un līdz ar to, kur tieši mendings būs visefektīgākais. Ja ‘’uz aci’’ uzreiz neizdodas to novērtēt veiciet kontroliemetienu un ļaujiet, lai straume jūsu auklu brīvi vada. Vietā, kur tās izliekums būs vislielākais arī ir spēcīgākā straume, kuras apkarošanai arī ir nepieciešams pieminētais Lielais M. Tomēr ar to viss nebeidzas – ja mēs vēlamies arī mušiņu vadīt pa straumi uz leju, tad ir jāmāk arī padot rezerves auklu. Auklas padošana, jeb angliski Line Feeding, parasti iet roku rokā ar mendingu. Atkal atgriežoties pie attēlā redzamās situācijas mēģināsim noskaidrot kurā brīdī auklu padot ir vispareizāk. Ja auklu padosiem pirms mendinga, tad rezultātā iegūsim lielāku A cilpu, kuru pārcelt ar mendinga palīdzību pret straumi būs krietni vien grūtāk. Man personīgi nav tieksme sevi mocīt makšķerēšanas laikā, tāpēc auklu es padodu pēc mendinga izdarīšanas. Kopumā tam vajadzētu izskatīties sekojoši – pēc iemetiena izdarieta pirmo mendingu, un sekojoši pēc tam padodien pāris metrus auklu no spoles vai rokas, atkarībā no tā kur to turat. Kad atkal būs izveidojusies A tipa cilpa procedūru atkārtojiet. Pareizas rīcības gadījumā auklai vajedzātu peldēt ar straumes ātrumu vēlamajā vietā tik ilgi, kamēr vien to pagarināsiet. Ņēmiens var sekot kā pludināšanas laikā tā arī brīdī, kad aukla sāk istaisnoties un mušiņa uzpeld (biežāk), tā kā možumu nevajadzētu zaudēt ne uz mirkli. Jebkurā gadījumā morāle ir viena vienīga – bez mendinga neiztikt kā makšķerējot lašus tā arī vimbas vai jelko citu, kas vien mīt mūsu upēs.
Mācieties un būsiet uzvarētāji.

15.03.2004 22:24

Dubultievilciens

Ir laiks mums iepazīties ar dubulto ievilcienu, turpmāk saīsinājumā: DI.

Kāpēc tik vēlu? Vēlu tāpēc, ka pats būtiskākais ir labi apgūt metiena pamatelementus pirms ķerties klāt DI. Citādi vienas problēmas tiks papildinātas vēl ar citām un rezultāts varētu būt diezgan dramatisks. Tās būtu iemaņas pacelt auklu gaisā, turēt to gaisā veicot vēzienus, mācēt veidot korektas formas šauras cilpas. Ja varam sevi nemānot pateikt, ka tas labi izdodas, tad ir pienācis laiks pamēģināt DI.
Egi

Turpinājumu lasiet šeit - teorijas sadaļā. Pirmo reizi, lai ilustrētu šo rakstu, mēs esam izmantojuši nelielus 1,3 mb videoklipus (interneta iezvanpieejas izmantotājiem būs jāapbruņojas ar pacietību). Gaidīsim atsauksmes.

RR

15.03.2004 22:31

Pirmdiena bez zivīm.

Pirmdiena. Au! Var beidzot atpūsties no brīvdienu copes un apkopot copes laikā gūtās idejas. Līdzīgi kā Jānis arī mūsu kompānija izbaudīja Peipusa ledus braukšanas priekus. Tiesa bez GPSa mūsu spidometrs uzrādīja savus 25km, bet arī pie horizonta vēl bija pilns ar mašīnām. Skats iespaidīgs. Visiem viens jautājums: tiešām tuvāk zivju nav? Pūļa efekts? Kur vairāk makšķernieku tur jābūt vairāk zivīm!
Ja sestdienas braucēji pēc copes izskatījās kā apmeklējuši kalnu slēpošanas kurortus, tad mūs visu dienu spīdzināja stiprs vējš un par atģērbšanos īpaši domāt nevarēja.
Jā, arī te zivis ir stipri jāmeklē. Tiesa tā meklēšana nav tāda īpaši patīkama. No trim urbumiem bieži bija tā, ka diviem cauri urbis negāja un trešo urbt jau vajadzēja ar pāris atpūtas pauzēm. Rokas vēl šodien sāp. Es savu zivju caurumu atradu ap vieniem dienā. No tā arī savilku visus savus kilogramus. Kad caurums “pavērās”, blakus esošie igauņi palika tādi nedaudz nervozi, jo vairāk tāpēc, ka līdzīgi viņiem es izmantoju žibuli. Asari ņēma ļoti lielā dziļuma amplitūdā un tāpēc es brīžam gāju prom no cauruma pa divi, trīs metri. Man atkal smaids parādījās, kad redzēju kā viņi sāka kopēt no manis šo gājienu. Vienīgo pārsteigumu uzrādīja mana sieviņa, kurai kā pirmā zivs uzkārās kilogramīgs zandartu puika. Brīnumaini, bet viņa tika ar galā vienkārši perfekti.
Vietējās ziņas: Mūsu attālajā Liepājas pilsētā tikko nodibināta s/o “Liepājas mušiņmakšķernieku klubs”. Tā vadītājs ir Māris Eglītis visai enerģisks un aizrautīgs mušotājs. Izrādās, ka tajā pusē ir gana daudz mušošanas entuazistu. Nosavas puses esmu apsolījis palīdzēt viņiem ar apmācībām. Atliek tikai novēlēt, lai visi plāni piepildās.
Egi

15.03.2004 11:35

Auklas svars

Mūsu viesgrāmatā parādījās interese par to kā izveidot šaujošo galvu sitēmu. Tādēļ lietderīgi ir zināt cik aptuveni jāsver auklas galvai vai torpēdai attiecīgajai klasei. Auklas svaru nosaka sverot pirmās 30pēdas (apm. 9m). Reizēm auklas svaru uzrāda arī greinos( 1greins = 0.065gr). Japiezīmē gan, ka izvēloties šaujošo galvu parasti ņem līdz divām klasēm lielāku galvu pēc svara. Tai pat laikā, ir liela iespēja variēt ar galvas garuma un svara attiecībām. Ja runājam par grimstošajām auklām, jeb teiksim izvēlamies zemākas, vai atbilstošas klases grimstošo auklu, jo tai būs mazāka pretestība un tā ātrāk arī grims ūdenī un garāka būs pati galva. Jo ņemsiet smagāku galvu, augstākas klases, jo īsāku to jums būs attiecīgi jānogriež.


AFTMA**** Grami**** Pielaide
1)***** 3.9**** 3.5-4.3
2)***** 5.2**** 4.8-5.6
3)***** 6.5**** 6.1-6.9
4)***** 7.8**** 7.4-8.2
5)***** 9.1**** 8.7-9.5
6)***** 10.4**** 9.9-10.9
7)****** 12**** 11.5-12.5
8)***** 13.6**** 13.1-14.2
9)***** 15.6**** 15-16.2
10)**** 18.2**** 17.5-18.9
11)**** 21.4**** 20.7-22.2
12)**** 24.7**** 24-25.5

Izrādījās te kādu tabulu ielikt nav nemaz tik vienkārši. Tādēļ tāds ļoti improvizēts variants.
Egi

10.03.2004 10:09

Uz līdakām pavasarī

Kādu brīdi atpakaļ mūsu sarunu lapā uzpeldēja jautājums par līdaku mušām pavasarī un es solīju pie iespējas kādu no saviem favorītiem uzbildēt. Te nu būs šis tas jūsu iedvesmai. Bildes, būs pēc maza brītiņa...Gaidiet.
Galvenais moments, kā jau redzat, mušu izmēri ir salīdzinoši ļoti mazi. Pārsvarā āķi 6/8 nummura. Jācenšas pielasīt atbilstoša stipruma āķus. Man ļoti patīk un daudz izmantoju šiem mērķiem karpu āķus, jo tiem ir pietiekoši liels atvērums pie kompakta izmēra un pieņemamas cenas. Humors bija kad tos pirku. Pārdevējs tā nedaudz satraukti un intriģēts jautā: Kur pie mums šitik lielas karpas var noķert? Tiesa bija nedaudz vīlies, kad uzzināja, ka āķi paredzēti mušu siešanai.
Pārējās detaļas jau tīri jūsu fantāzija: krāsu izvēle, acu smagums, materiāls( šajās dominē trusis). Vajag eksperimentēt. Līdakam patīkas dzelteni, sarkani , zaļi toņi. Bet labi reizēm strādā arī nekošas krāsas: pelēkas, brūnas un melnas. Neaizmirstiet uzlikt kādu nelielu sarkanu akcentu. Iesaku izveidot arī kādu peldošu variantu kā redzamā muddlera variācija. Tas domāts reizēm, kad jūs izmantojat ātri grimstošu auklu. Iemet auklu straumē, ļauj to iznest un nogrimušu lēnām ievelkam gar zāļu malu. Aukla iet pa dibenu, bet mūsu peldošā muša pavadiņā paceļas virs grunts. Reizēm nostrādā.
Nekautrējieties arī jūs padalīties. Jums arī ir kāda laba ideja? Labprāt to ieliksim šeit.
Maza piebilde: Neaizmirsīsim, ka mūsu pirmās līdakas drīz jau gatavojas savai svētajai missijai un domāju katrs sevi cienošs mušotājs būs saudzīgs attiecībā pret tām.
Vēlu veiksmi!
Egi

10.03.2004 14:11

No labās vai kreisās puses?

Pāris reizes jau tika pieminēta tāda lieta kā iemetienu veikšana nevis vertikālā plaknē, bet horizontālā. Kam tas vajadzīgs? Vajadzīgs un pat ļoti un tieši šo metienu vislielākais pielietojums ir tieši praktiskajā makšķerēšanā. Ne vienmēr mēs makšķerēsim iebriduši kādā lielā upē Ventā, Gaujā. Lielākais daudzums mūsu upju ir dadz mazāku izmēru un vēl laikam tālu līdz laikam, kad to krasti būs iztīrīti un izmenedžēti tā, lai būtu tur ērti darboties ar mušu veicot metienus pāri galvai. Tāpēc sāksim iepazīties ar paņēmieniem kā makšķerēt šādas upes.
Paņēmienu kā tas iespējams ir daudz: Riņķa metiens, dinamiskais riņķa metiens, virzienu maiņa ar riņķa metienu palīdzību, sānu metiens. Pie pēdējā, kā vienkāršākā, arī apstāsimies.
Egi

Turpinājumu lasiet šeit - teorijas sadaļā.

08.03.2004 18:11

Mežeņu laiks.

Tīri aritmētiski no marta sākama līdz maija sākumam ir palikuši divi mēneši un tas viennozīmīgi nozīmē, ka līdz mežavimbu sezonai ir atlicis tieši tik pat. Lai atsvaidzinātu savas pērnā gada sajūtas un un iekustinātu jūs šo zivju makšķerēšanas virzienā neliels pasttāsts (šoreiz patiess) no pagājušā gada.

Pērn aprīļa beigās kopā ar skolniekiem aizbraucām uz Lielupi noslīpēt ar ūdeņiem saistītos mušiņmakšķerēšanas elementus. Üdens līmenis upē bija paliels taču dzidrs, mums solot labu sapalu makšķerēšanu, kā allažaž pavasarī. Pēc pāris stundām mierīgas darbošanās izrādījās, ka sapalu aktivitāte nebūt nav tā labākā un atlikušo laiku nolēmām veltīt treniņiem. Tuvojoties vakaram, pēkšņi līdz mums atskrēja vienmēr nervozais EGILS 2, ar ziņu, ka lejpusē ārdās smukas meženes, kuras nu nekādi nevarot pierunāt uz sadarbību. Aizsteidzoties notikumiem priekšā jāsaka, ka diemžēl tā arī izrādījās…
RR

Turpinājumu lasiet šeit - teorijas sadaļā.

06.03.2004 22:23

RR Kā uzināt, vai inventārs labs vai slikts

Nāk pavasaris un visi makšķernieki steidz iegādāties jaunus rīkus, hidrotērpus utt. Bieži negribas paļauties uz pārdevēju lieliskajiem solījumiem (kas Latvijā bieži nav pietiekoši kompetenti) un paša intuīciju, bet dzirdēt citu viedokli. Man izdevās atrast saitu http://www.outdoorreview.com/Flyfishing,Equipment/PSC_3669crx.aspx, kurš domāts tieši šādām situācijām. Sadaļā Flyfishing var atrast daudz viedokļu par vadošo firmu kātiem, spolēm auklāmm utt, īsāk par gandrīz visu, kas vajadzīgs. Protams var arī pats uzrakstīt savu komentāru. Izmantojiet šo iespēju, ja negribat nokļūt muļķos.

05.03.2004 14:25

Metīsim bez spēka

Ilgi domāju, ar ko turpināt.

Ar laba iemetiena uz aizmuguri nozīmes aprakstu, ar dubulto ievilcienu, vai ko interesantu no triku metienu sērijas. Tas viss ir nepieciešams un vajadzīgs īpaši praktiskajā copē, bet nekas te nestrādās, ja nebūs labas pamatiemaņas vienkārši turot auklu gaisā. Jā tos pašus astoņus desmit metrus auklas, vairāk nevajag.

Turot šādu auklu gaisā mēģiniet paspēlēties ar cilpām,- viedojot tās šaurākas un platākas, tā lai tas nebūtu no sērijas: nu tāda šoreiz iznāca, bet gan: es gribēju, lai cilpa būtu šaura un lūk tā ir šaura, ovālas formas un skaisti izgriežas vertikālā plaknē. Tas nozīmē, ka ir laba metiena trajektorija, vai kāta spice metiena laikā ir gājusi pa taisnu līniju, ja runājam par metienu, kad kāts tiek turēts gandrīz vertikālā stāvoklī. Tas strādā? Ja strādā, ejam soli atpakaļ. Tieši tā es nepārrakstījos.
Egi

Turpinājumu lasiet šeit - teorijas sadaļā.

04.03.2004 17:31

Drifts

Ceru, ka esat paspējuši jau izstudēt tulkoto Bill Gammell rakstu un ar šis jaunais vārds mūsu mežģītajā terminoloģijā vairāk neizsauks neizpratnē sarautas uzacis. Kas tad tas atkal par zvēru?
Drifts patiesībā ir pilnīgi un absolūti nepieciešams iemetiena elements, kas ļaus jums ne tikai veidot skaistākas cilpas un palielināt savu metienu distanci, bet arī ļaus pacelt savu pašnovērtējuma laktiņu par pakāpi augstāk, pārvēršot Jūs no zaļa iesācēja uz jau pieredzējuša un tiešām laba mušiņmakšķernieka līmeni (kā ārzemēs mēdz teikt: ADVANCED caster). Skan labi. Vai ne?.....
Egi

Turpinājumu lasiet šeit - teorijas sadaļā.

04.03.2004 17:31

Tukšā pirmdiena.

Atkal pirmdiena un atkal tukšums. Tukšums jo nav kārtējā rakstiņa. Tā jau nav, ka gluži tukšums: ir cerība, ka tuvākajā laikā kaut kas parādīsies. Kas tad sagaidāms? Būs drīzumā lasāms Billa Gammela raksts par distances metieniem un vingrinājumiem, kā uzlabot savu metienu distanci. Arī būs maza skicīte par tēmu Drifts. Šie materiāli ir jau sagatavošanas stadijā un tuvākajā laikā nonāks jūsu rokās. RR arī sola ko rīt ierakstīt domājams par praktisko makšķerēšanu. Tāpēc ir cerības, ka šonedēļ jums būs ko lasīt. Ir arī cerības, ka pavasaris vairāk nav aiz kalniem un jaunā copes sezona varēs sākties ar pilnu sparu. Plāni, plāni, izsapņoti un gaidīti. Cik no tiem būs lemts piepildīties? Gribētos arī vairāk zināt, ko jūs gribētu dzirdēt par šīm tēmām. Mums patiesi grūti reizēm izfantazēt to kas jūs patiesi interesē un negribas arī runāt par lietām, kas visiem sen jau ir skaidras. Vai arī nav skaidras, kā šodienas jautājums par Polāro lāci. Jā, šoreiz jāsaka, ka nezinu. Nav man bijis un nezinu specifiskas mušas kur jālieto šis zvērs. Tāpēc apbruņojamies ar pacietību, bet es dodos vizītē uz zooloģisko dārzu parunāties ar lāčiem par mušu tēmu. Lai Jums arī veiksmīga šī nedēļa!>
Egi

02.03.2004 12:47

Kā turēsim kātu?

Ar kātu izvēli esam tikuši skaidrībā un skaidrs ir tikai tas, ka tos katrs izvēlas pēc savas gaumes un iespējām. Ja kas neskaidrs, varat vēl ieskatīties sadaļā teorija: 20.Par mušiņkāta izlieci ( action ). Tātad kātiem ir divi akciju/izlieci raksturojoši parametri:
1. Izliece, kas raksturo no kuras vietas kāts sāks liekties (labi redzams zīmējumā: liecas tikai spice, no vidus, vai no paša roktura-saucas arī progresīva akcija.
2.Kāta ātrums-faktiski cik ātri kāts atgriežas sākotnējā stāvoklī pēc saliekšanas vai spēka pielikšanas. Ir mēģināts šo parametru raksturot arī ar kāta naturālo frekfenci, jo tā ir augstāka, jo ātrāks kāts. Bez gudrām formulām, piemērs: Sage 580 RPL ātrums ir 4.75m/sek(skaitās vidēji ātrs), Fenwick Worldclass –4.4m/sek( lēns). Bet ražotāji tā arī līdz šim nav vienojušies par vienotu šāda raksturlieluma ieviešanu. Orvis kompānija mēģināja ieviest tādu kātu raksturojumu sistēmu kā elastības indeksu. Jo lēnāks kāts, jo punkts no kura sāk liekties kāts atrodas tuvāk rokturim un zemāks indekss. Jo ātrāks kāts, jo tuvāk spicei atrodas šis punkts un augstāks ir indekss. Cipari sākas no 2.5 līdz 12.5 ar soli pa 0.5. Lēniem progresīvas akcijas kātiem šis indekss ir no 2.5-5.5. Vidēji ātriem kātiem -6.0-9.0 un ātriem, spices akcijas kātiem -9.5-12.5. Šis parametrs raksturo tikai pašu kātu neatkarīgi no kāta klases un nav saistāms ar izmantojamo auklu. Pārējie ražotāji vēl nekādus ciparus nav ieviesuši un vairumā gadījumu jāpaļaujas uz pašu izjūtām vai draugu ieteikumiem.
Tātad kāts mums nu ir (par pārējām sastāvdaļām auklām, spolēm, bekingiem, utt. kādu citu reizi, atsevišķi) un jāsāk mest.
Jautājums šoreiz pavisam elementārs: Kā turēsim mūsu jauno kātu rokā? Atbilde arī vienkārša: kā pašiem ērtāk, bet vispār, nedaudz dziļāk ir trīs pamatveidi kā turēt kātu. Kuru izvēlēties, tas jūsu ziņā.
1. Īķškis kā atbalsta punkts arodas uz roktura vidus(kāta augšpusē,-lejpusē ir grezeni), parasti tiek lietots tālākām metienu distancēm, ir viens no "stiprākajiem" kāta turēšanas veidiem. Mīnuss,- var būt ja nemākam pareizi kontolēt plaukstas locītavas kustību (nedrīkst būt liela). Rezultāts- metiena fāzē atpakaļ locītava atveras un kāts tiek apstādināts piem. nevis uz 13.00, bet uz 15.00. Veidojas platas cilpas. Metiena fāzē uz priekšu šī pati locītava tiek “aizvērta” par agru un “cūkas cilpa”, jeb vēja mezgls ir veiksmīgi izveidots. Ja šo kļūdu atkārto abās metiena fāzēs, tad no malas mūsu veidotās cilpas izskatās kā mikimausa ausis. Tāpēc ar šo satvērienu jādarbojas prātīgi,- jākontrolē plaukstas locītava.
2. Ikšķa vietā atrodas rādītājpirksts. Visvairāk šāds satvēriens tiek lietots precizitātei, kaut kas analoģisks ar šautriņu mešanu. Visvairāk mēs to rekomendējam arī iesācējiem, jo šajā satvērienā rādītājpirksts kalpo kā papildus svira, kas palīdz noturēt (neatvērt) plaukstas locītavu. Ir cilvēki, kam šis satvēriens nepatīk, jo rodas sajūta, ka it kā nepietiek spēka, lai veiktu tālus metienus. Mums ir citas domas: Spēka nekad nevar būt par maz, tas var būt tikai par daudz un ja vēl to pieliek nepareizā brīdī vai vietā, tad, tā sakot, ir pilnīga “avārija”!
3. V veida satvēriens. Nozīmē, ka rādītājpirksts un īķšķis novietoti V-burta veidā uz roktura, līdzīgi kā dabiski mēs turam rokā āmuru. Šim satvērienam ir nedaudz “grūtāk atlūzt”, jo tam dabiskā veidā pretojas locītava -to ir jāpagriež, lai atlauztu. Šo efektu daudzi augstākas klases mušotāji izmanto visādu papildus efektu sasniegšanai ( lai asāk apstādinātu kātu, pavadošai kāta kustībai uz priekšu un atpakaļ, utt.).Bet tas jau no smalkajām niansēm vai pasaulēm, kurās centīsimies īpaši dziļi bez vajadzības nebraukt.
Kā tad turēsim kātu beigās? Vienā no dotajiem variantiem, kā Jums ir ērtāk. Bet, ja metot kas nesanāk, varbūt pamēģināsim kātu turēt citā variantā un tas izrādās ir problēmas risinājums? Ja tas nepalīdz,- meklējiet mūs, domāsim kopā kās par vainu. Un finālā vēlreiz uzsvēršu tēzi, ka spēka metienā var būt tikai par daudz. Lai labi lido!
Egi

20.02.2004 14:22

Kā nimfot?

RR
Protams, lai nogremdētu mušu nepietiek vien ar mendinga paņēmiena apguvi – jāgrimst ir arī pašai mušai vai pamatauklai. Principā pastāv divas alternatīvas: grimstošā aukla (vai aukla ar grimstošu galu) kā arī smagu mušu izmantošana komplektācijā ar peldošo auklu. Tikai retos gadījumos, kad jāmakšķerē visai dziļās vietas abas šīs alternatīvas apvieno. Gadījumā, kad izmantojam smagas mušas un peldošu auklu ieguvums ir mušas vadīšanas dziļums un vienlaicīga iespēja labi redzēt copes brīdi pēc auklas gala vai piecirtiena indikātora. Šādu pieeju ir ieteicams izmantot makšķerējot ar nimfām, kad tās ir jāprezentē pie pašas gultnes. Otrā gadījumā, kad pielietota tiek aukla ar grimstošo galu un salīdzinoši viegla muša tās vadīšanas dziļums būs ekvivalents auklas iegrimei (jālieto salīdzinoši īsākas pavadiņas). Rezultātā vairums gadījumu muša peldēs ūdens vidējos slāņos. Vēl viena būtiska atšķirība starp abām šīm pieejām slēpjas laika patēriņā kāds nepieciešams, lai mušiņu nogremdētu. Pie pareizas mendinga tehnikas smaga muša nogrims krietni vien ātrk, toties tiklīdz mendingu mēs pērtrauksim mušiņu ūdens ‘’uzstums’’ virspusē, tādējād imitējot kukaiņa šķilšanos. Apkopojot visu iepriekš teikto makšķerēšanā ar nimfu iesaku izmantot tieši variantu ar peldošo auklu un smagām mušām – makšķerēšana būs patīkamāka (kā nekā jūs izmantojat peldošo auklu), ņēmiena brīdis vieglāk pamanāms un makšķerēšana krietni intensīvāka. Papildus šiem ir vēl viens būtisks arguments – kukaiņu (līdz ar to arī zivju) aktivitāte ūdens vidējos slāņos ir novērojama tikai to šķilšanās laikā, tā kā vairumā gadījumu, kad tie nešķiļas, nimfu ir jēga piedāvāt tikai pie pašas grunts. Ne velti arī pasaulē grimstošās auklas arvien retāk tiek pielietotas nimfošanai. Grimstošo auklu priekšrocība izpaužas tieši makšķerēšanā ar strīmeriem, jo pēc mendingošanas beigām auklas iegrime būs nemainīga praktiski visu atlikušo laiku, līdz ar to arī strīmera vadīšanas dziļums būs nemainīgs. Tas ir tieši tas kas vajadzīgs makšķerējot plēsoņas, kad tie medī visos ūdens slāņos.

08.02.2004 19:28

Pieliksim spoli?

Nedaudz atgriežoties atpakaļ, kā salikt kopā makšķeri mēs jau zinam un ja kāds vēl nav iepazinies ar šīm lietām, teorijas lapā varat uzskatāmi aplūkot kā tas vis tiek sasiets un kādi mezgli tiek lietoti mušiņmakšķerēšanā. Vienīgais, lai pievienotu līderi auklai es vienmēr lietoju “Nail knot”, ja vien to atļauj auklas konstrukcija, ( izdurt adatu caur auklas kordu), citādi mezgls ir tāds pats kā attēlā redzamais.
Bet šoreiz ne par to. Pāris domu par to uz kuru pusi liksim spoli pie kāta. Līdzīgi kā ar kāta turēšanu arī šeit domas dalās, vienīgais te mēs aprobežojamies tikai ar diviem iespējamiem variantiem: Spoles rokturis pavērsts uz kreisās rokas pusi, vai otrādi uz ārpusi. Man vispieņemamākais šķiet pirmais variants, jo makšķerējot nav jāpārliek kāts no vienas rokas uz otru. Metienus izdaru ar labo roku un visa darbošanās tai skaitā ar spoli notiek ar kreiso roku. Ja spoli liekam uz ārpusi, tad pēc iemetiena jāpārliek kāts kreisajā rokā un darbošanās notiek ar labo roku,- man tas neliekas racionāli. Parastais arguments no tiem, kas šādi dara ir apgalvojums, ka tādējādi izdarot iemetienus, it īpaši ar dubulto pievilcienu, aukla bieži aizķeras aiz spoles roktura. Man tas problēmas nesagādā un izskaidrojums tam ir tikai leņķis pret kātu, kādā mēs veicam pievilcienus ar kreiso roku. Ja to dara virzienā uz leju no spoles, tad tiešām reizēm aukla mēdz aizķerties aiz rokturiem, vai vēl sliktākā gadījumā pat aiz kāta apakšējās daļas. Ja pievilcienus izpilda virzienā prom no kāta, tad kā jau rakstīju problēmām būt nevajadzētu.
Tomēr izvēle ir un paliek katra paša ziņā. Ja esat pieradis pie roku mainīšanas, pamēģiniet šo variantu, ja nepatīk,- viemēr var atgriezties atpakaļ.

26.01.2004 13:52

Pacietību vajag!

Kamēr visi mūsu lasītāji aktīvi apgūst siešanas stundas iepriekš minētajā lapā (http://tie1on.net), -tā vismaz atliek domāt, jo aktivitāte uz jautāšanu ir visai maza neskatoties uz visām mūsu provokācijām ( īpaši RR iesāktā raidījumu sērija par MM. Brīnums, bet pat mēs ar viņu pastrīdējāmies šajā sakarā). Tādēļ neviļus rodas secinājums: vai nu visiem viss ir pilnīgi skaidrs, vai nu skaidrs nav pilnīgi nekas. Nu to mēs atstāsim pagaidām jūsu ziņā,- visam vajadzīgs laiks un tīri cilvēcīgi saprotams, ka visgrūtāk ir tieši izdarīt šo pirmo soli ( līdzīgi kā ar sievietēm: vispirms tev grūti to uzrunāt, pēc tam jau problēmas izdarīt tā, lai viņa nerunātu…), pēc tam jau tas turpinās tekoši, vai nāk pār galvu kā lavīna.

Kaut arī sastopami pilnīgi pretēji gadījumi, kad tās pašas daiļās būtnes ir tās no kurām varam pamācīties. Tā arī mūsu kompānijai iznāca pēdējo brīvdienu braucienā uz Peipusa zemi. Mūsu veču kompānija smagi nogruntējās apm. 2km robežā un neteikšu, ka mums bija garlaicīgi, bet pārsvarā vilkām 100-150gr ašukus. Mūsu daiļā būtne ( zināmu apsvērumu dēļ šeit neminēšu viņas vārdu) aiznesās divreiz tālāk un ļoti pacietīgi apguva igauņu bļitkošanas knifus. Tiešām uzsveru pacietīgi, jo līdz vēlai pēcpusdienai rezultāti praktiski izpalika ( atklāti-man jau sen būtu piegriezies). Tad vai nu izdevās atrast pareizo caurumu, vai pareizo tehniku, bet pusotras stundas laikā viņas loms gan izmēra, gan svara ziņā pārspēja jebkuru no mums. Sen nebiju redzējis tādus skaitus svītrainos: mazākais uz 300gr, lielākie ap 700gr. Večiem žokļi atkārās bez variantiem, tā lūk. Ir ko padomāt!

Vēl kādas interesantas atziņas: “peipusnieki” mušas ēd un ļoti labi. Manas mušas izrādījās par vieglu, lai makšķerētu 4metru dziļumā ( jāpiestrādā), toties tandēms: apakšā volframa mormiška, augšā muša darbojās lieliski. Centos piefiksēt ņēmienu attiecību un rezultātā diezgan precīzi varu pateikt: 70%- muša, 30%- “murmulis”. Ļoti rezultatīvs bija paņēmiens kad murm. guļ uz dibena un darbojos tikai ar mušu.

13.01.2004 14:51

Laimīgu jauno gadu!

Labāk vēlāk nekā nekad - Laimīgu (lasi zivīgu) jauno gadu. Ņemot vērā līdzšinējo pieredzi, ka manas idejas līdzīgi kā zivis dažkārt uzpeld ar vēderu uz augšu neko īpašu solīt šogad negribu, tomēr ceru, ka šai JST lapas sadaļai varēsim pievērst lielāku uzmanību. Paralēli šim projektam, šogad pēc M.Oltes lūguma esam uzsākuši veidot kopīgi sižetus par mušiņmakšķerēšanu raidījumā Cope ciklā VIdes filmu studija piedāvā. Pirmo raidījumu skatieties šodien, bet turpmāk katru mēnesi pa vienam. Centīšos parādīt vairāk praktisku lietu, ko nevar izlasīt presē un citur.
Šinī sakarā labprāt dzirdētu jūsu domas - kādi sizēti un par kādu tēmu jūs interesē vairāk.
Nākošajā gadā gribu sagaidīt vairāk kritikas un ierosinājumus no jūsu puses, jo kā nekā šī ir interaktīva lapa.
RR

07.01.2004 14:44

Vajadzīga žilete! ?

Kā, jau solīju tagad ziemas vakaros nedaudz vairāk laika veltīsim mušiņu siešanai. Arī no atsauksmēm jūtams, ka interese par šo tēmu pieaug. Kamēr no rīta mostoties vēl domāju ar ko prātīgu varētu sākt šo tēmu (joprojām bez digitālā fotoaparāta) , risinājums atnāca pats no sevis un ar minimālu piepūli. Nedaudz pasērfojot weba tīmekļos uzdūros vienkārši brīnišķīgai iesācēju lapai: http://tie1on.net
Ļoti kompaktā, īsā un skaidrā formā te atradīsiet visus galvenos pamatus, lai varētu sekmīgi uzsākt savu professionālo mušiņsiešanas karjeru, tādā veidā pierakstot sevi pilnīgi advancēta mušiņmakšķernieka rindām, jo kamēr jāpērk mušas veikalā, tāds “pusmakšķernieks” vien sanāk. Pats labākais, ka viss materiāls ir labi ilustrēts grafiskā veidā un daudzās vietās pat atradīsiet animētas grafikas. Skaidrojošie teksti apmēram otrās klases līmenī, ar vārdnīcas palīdzību pat es tos varu izlasīt, tātad ir cerības, ka arī jums tas izdosies ar pozitīvu domu-valodas kurss par brīvu, tā teikt -bonusā. Ir arī pamatteorija: gan āķu izvēle un klasifikācija, gan mušu proporcijas, gan materiālu apskats un darbošanās ar tiem un populārāko mušu detalizētas siešanas instrukcijas. Ko te vēl var piebilst? Neaizmirstiet tomēr rezervēt laiku kādām praktiskām nodarbībām pie laba meistara, esiet pacietīgi un nekautrējieties jautāt, ja kas nav skaidrs. Skairdrs ir tikai tas, ka pēc pirmajām simts jūsu uzsietajām mušām noteikti parādīsies nojausma ko jūs īsti darāt.
Tāpēc pirmais instruments, kas jums būs nepieciešams pilnīgi noteikti ir … žilete, lai veiksmīgi atbrīvotu āķi no viena šedevra un sietu nākamo. Ja žēl naudas žiletei, varat izveidot savu mēģinājumu muzeju un pēc tam kad jau būsiet sējējs ar starptautiski atzītu vārdu, pārdot to par bargu naudu kā baigo eksotiku(aliņš no jums par ideju).
Egi

07.01.2004 11:06

Sākam jauno gadu

Lielākais vairums copmaņu un mūsu lapas patstāvīgo viesu, kuru daudzums patstāvīgi pieaug, kā vismaz mēs ceram, ir veiksmīgi sagaidījuši nu jau kādu brīdi atnākušo Jauno Gadu. Domāts, ka svinēšanas beidzot ir beigušās un varbūt arī vēl kāds, līdzīgi kā mēs, jau iemēģinājis roku uz jaunā ledus. Vēlreiz sakam paldies visiem mūsu apsveicējiem un novēlam veiksmīgu nākošo copes sezonu.
Ko varam sagaidīt jaunajā sezonā? Turpināsim darboties apmēram līdzīgā stilā. No jums mēs vairāk gaidām jautājumus, jo princips ir visai vienkāršs: mums grūti zināt un uzminēt ko jūs nezinat un kādas lietas jūs interesē. Ziemas laikā mēģināsim vairāk pievērsties ekipējumam un mušām, kuru krājumus ir īstais laiks papildināt. Pagaidām vēl neesam atrisinājuši bilžu ieciparošanas grūtības, tāpēc vizuālais moments vēl joprojām turpina pieklibot. Ceru, ka kāds bagāts onkulis palīdzēs un varēsim labāk papildināt stāstījumu, jo kā saka: labāk vienreiz redzēt nekā simtu reižu dzirdēt. No šīs piektdienas atsāksim nodarbības mešanas tehnikā Ādažu sporta zālē ( sākums 20.00) un kā jau solijām arī svētdienas vakaros būs atvēlēts tam laiks. Tā ka visi lēnie domātāji sasparojieties, jo laika vairs tiešām nav daudz. Pāris mēneši un jau varēsiet iemēģināt roku reāli ķerot zivis ( lielas protams).
Un lai nebūtu tikai tukša runāšana nobeigumā maza recepte ziemas mušu siešanai ( jeb precīzāk sakot veidošanai). Tie, kas seko līdzi periodikai droši vien jau ir dzirdējuši, ka jau pāris ziemas mūsu entuziastu pulciņš arī ziemā zemledus copē, es teiktu ļoti veiksmīgi izmanto pašu mušu darinājumus. Nu jau var viennozīmīgi apgalvot, ka ja ne nu labāki panākumi gūstami ar tādām imitācijām, tad pilnīgi vienādi rezultāti ( pret mormiška + motilis) droši. Pats interesantākais, ka šai tēmai vēl ir bezgalīgas mūsu pašu fantāzijas un izaugsmes iespējas.
Pamatelements šādam māneklītim ir tas pats svins. Pietiekoši mīksts un padevīgs materiāls lai varētu bez īpašām problēmām piedot tam fomu kādu vien vēlamies. Tas arī ir galvenais elements lai veidotu imitāciju ( svars ir noteicošs lai māneklis grimtu pietiekoši labi). Ar montāžas diega un superlīmes palīdzību to samērā elementāri piesien atbilstoša izmēra āķim. Āķus vēlams izvēlēties sausā tipa, jo to materiāla diametrs ir mazāks, kas ir ļoti svarīgi kad piecērtam zivi( ar resniem āķiem ļoti daudz tukšu copju). Kad šāda sagatave izveidota, to pārklāj ar to pašu superlīmi un vienkārši to iemetam piemēram pelēka truša dabingā. Pēc nožūšanas iegūsiet ļoti apetītlīga izskata ūdens radībiņu. Tā teikt kājiņas, astītes un citas izvirtības tālāk jau pievienojam pēc garšas un gaumes. Ja esam pavisam normāli slinki, tad esošo procesu var vēl vairāk vienkāršot, ja paņem parastu nekrāsotu mormišku un atkārto iepriekšminētās izdarības – rezultāts būs līdzīgs un ekonomija arī, jo nekrāsotās mormiškas, kā likums ir tomēr lētākas veikalos. Te vajadzētu pielikt kādu bildīti sacītā vizualizācijai, bet … nu jūs jau zināt…
Egi

05.01.2004 11:51

top

2003.gada arhīvs

Ziemassvētki

Tuvojoties brīvdienām un Jaunā Gada gaidās pieļauju, ka lielākais mušotāju daudzums arī līdzīgi citiem ļautiņiem aizrāvušies ar Ziemassvētu pirkšanās drudzi un daudz laika pārdomām par savu hobiju vaira neatliek. Lielu paldies sakam visiem, kas atbalstīja mūsu centienus neta pasaulē, īpaši Jst un arī ārzemju kolēģiem, kuru orģinālos apsveikumus Jūs redzat mūsu lapiņās. Vēlam Jums visiem veselību, labu noskaņu, un daudz naudiņas, lai varētu arī kādu savu personīgo (ne tikai sievas un bērnu) sapni arī materializēt. Nezinat kas jums vēl trūkst? Te maziņš ieteikums: http://www.sageflyfish.com/sage_products/tcrSeries.shtml

Priecīgus Ziemassvētkus un zivīgu Jauno Gadu!
Gaidīsim visus nodarbībās kā parasti piektdienās un ar Jaunā gada pirmo nedēļu sāksim izmantot arī laiku svētdienas vakaros.

Egi & 2R pievienojas.

24.12.2003 12:23

Pulling and pushing?

Domāju daudzi no tiem mušutājiem kas ir bijuši mūsu nodarbībās ir dzirdējuši, vai arī kur citur lasījuši par diviem dažādiem mešanas stiliem. Angliski: Pulling and Pushing. Latviski skan diezgan perversi: vilkšana/vēzēšana un stumšana/grūšana. Gandrīz kā Fredim ar Ufo - pastum, pastum, pietupies….Labi, tas tā - būtība:

Pulling- stilam vairāk raksturīga aizvērta stāja (arī briesmīgs termins) resp. abas kājas vienā līmenī, vai pat labā kāja izvirzīta uz priekšu, ja runājam par mešanu ar labo roku. Pamatpazīme, ka roka kas tur makšķeri kustās elkonī un plecā taisnā līnijā un netiek iznesta sāņus ārpus pleca. Galvenā priekšrocība tādam stilam, ļoti viegli noturēt taisnu metiena trajektoriju, līdz ar to šo stilu var izmantot kad jāmet vai nu precīzi vai tālu. Derīgs makšķerējot ar progresīvas akcijas kātiem.
Pushing-stilā vairāk izmanto atvērtu stāju (labai rokai labā kāja atvirzīta atpakaļ) un rokas kustības metiena laikā notiek paralēli (ideālā gadījumā) ķermenim. ( +) Iespēja panākt garāku kāta taisnvirziena kustību, kas ir ļoti būtiski tāliem iemetieniem. Jo garāka ir šī kustība, jo garākā posmā mēs pieliekam spēku un panākam lielāku enerģijas atdevi uz auklu. Negribu, ko saputrot vai uzbāzties ar gudrām elementārās fizikas formulām, bet ja neticat pajautājiet jebkuram skolniekam (vēlams ne nesekmīgam). (-) Tai pat laikā,- mūsu fizioloģijas dēļ ir grūti nodrošināt šīs trajektorijas taisnumu( skat. rakstu par trajektoriju). Ar ātru, spices akcijas kātu iespējams makšķerēt tikai šajā stilā.

Ceru drīzumā papildināsim šo rakstiņu arī ar kādu ilustratīvo materiālu, lai vieglāk būtu saprast par ko runājam. Es pats izmantojo abus stilus atkarībā no makšķerēšanas apstākļiem un tā ko gribas panākt ar konkrēto metienu. Var būt pat situācijas, kad grūti viennozīmīgi pat klasificēt kurā stilā tiek izdarīts metiens, jeb pareizāk sakot, vienā metienā tiek izmantoti elementi no abiem stiliem.
Nu ceru ka visi visu saprata, -es personīgi nekā!!?? Tā gadās, ja iepriekšējā vakarā iedzer par daudz sarkanvīna. Ja tā,- tad vajadzētu būt gūzmai jautājumu viesgrāmatā. Ja visiem viss skaidrs,-tad drīzumā izdomāšu vēl kādu murdziņu.
P.s. 2R solīja kaut ko jaunu iemest teorijas nodaļā,-neaizmirstiet pārbaudīt! Reizēm viņš arī izdara, ko sola –atšķirībā no manis!
Egi

17.12.2003 15:53

Underhand vai Spey cast

2R
Lai arī darbojoties ar divrocīgo mušiņmakšķeri metienus var izdarīt arī pār galvu auklu turot gaisā (Overhead cast), populārākie un vienlaikus efektīvākie ir metieni, kuros aukla no ūdens netiek izcelta. Efiktīvāki šie metieni ir galvenokārt tāpēc, ka tie neprasa tik daudz vietas aizmugurē, un otrkārt precīzi apgūstot iemetiena tehniku mušas pārmešana prasa mazāk spēka. Vēsturiski šie metieni pirmo reizi tika aprakstīti Anglijā Spey upes krastos, no kurienes ir cēlies arī nosaukums Spey cast. Līdz ar to liela daļa makšķernieku visus uz ūdens izpildītos metienus uzskata par Spey metieniem. Vienlaicīgi pirms vairāk kā divdesmit gadiem G. Andersons attīstīja tā saucamo Underhand cast, kā rezultātā daudziem ir grūti saprast kāda tad ir atšķirība, un kurš metiens ir efektīvāks attiecīgajos apstākļos.
Klasiskajā Spey metienā , apakšējā roka (parasti kreisā) praktiski statiski tur makšķeri, un ir kā ass punkts ap kuru griežas kāts. Kustība tiek izdarīta praktiski tikai ar augšējo roku (parasti labo) savukārt apakšējā roka metienā nepiedalās.
Underhand metienā augšējā roka (parasti labā) praktiski stāv statiski un sakrīt ar kāta rotācijas asi. Metiens tiek izdarīts ar apakšējo (parasti kreiso) roku, kātu darbinot kā sviru. Notā arī cēlies metiena nosaukums Apakšējās rokas, jeb angliski Underhend cast. Rezultātā veidojas spēka pleca (pārnesuma) efekts, kas ļauj sasniegt lielāku kāta spicītes kustības ātrumu.
Gan Spey, gan Underhand metienu izpilde ir cieši saistīta ir izmantotām auklām un makšķerēšanas apstākļiem.
Spey metienu , klasiski izpilda ar pilna garuma peldošo auklu, un klasiskā variantā auklas izšaušana praktiski nenotiek. Vēsturiski šāda attīstība ir uzskatāma par loģisku, jo vairums Anglijas upju lašu makšķerēšana notiek ar peldošām auklām. Pārmest divdesmit piecus, vai pat vairāk metrus peldošās auklas ar virziena maiņu Spey stilā nesagādā nekādas problēbas, jo tiek izmantota augšējās (labās )rokas kustība ar plašu amplitūdu, kam pateicoties ir iespēja manipulēt ar tādu auklas garumu. Mīnusi šim metienam ir divi. 1) Lai izveidotu kvalitatīvu cilpu pret ūdeni ar 25 m auklas, aizmugurē ir nepieciešama pietiekoši plaša brīva vieta. 2) Darboties ar ļoti ātri grimstošām auklām Spey stilā ir grūti, jo rodas problēmas tik garu auklu izcelt no ūdens. Rezultātā aukla ir daļēji jāievelk, tad ar ar riņķa (vai citiem vārdiem Forward Spey) metienu tā jāizceļ no ūdens un jāizdara pārmetiens, kas bieži uzreiz nesasniedz vajadzīgo distanci, minēto auklas izšaušanas problēmu dēļ.
Underhand cast attīstība ir cieši saistīta ar salīdzinoši grūtajiem makšķerēšanas apstākļiem, kādi ir Zviedrijā. Aizmugurē vietas maz (salīdzinot ar Angliju kur bieži krasti ir istīrīti) un bieži nākas darboties ar ātri grimstošām auklām. Tāpēc lai atvieglotu darbu, divrocīgiem kātiem tika izveidota šaujamo galvu (Shooting head) sistēma. Tās priekšrocības: 1)Grimst tikai pati galva 10-14m, jo tievā pavadošā aukla ir peldoša, 2)otrkārt pateicoties tievajai pavadošajai auklai ir krietni vienkāršāk auklu izšaut. Metiens rezultātā izskatās sekojoši. Kad vēlaties izdarīt pārmetienu ievelciet pavadošo auklu tā lai šaujošā galva sāktos pie pašas spicītes. Pateicotoies īsajam galvas garumam, to viegli var izcelt no ūdens, nomainīt trajektoriju un izpildīt metienu tikai kustinot kreiso apakšējo roku.Rezultātā jāizšaujas ir visai pievilktajai pavadauklai (runing vai shooting line). Par cik darbošanās ar 12 metru garu galvu praktiski neprasa vietu aizmugurē (Atšķirībā no 25 m) sekmīgi apgūstot Underhand cast, to var izpildīt praktiski jebkuras sarežģītības apstākļos. Arī lai nomainītu auklas grimstspēju nevajg nēsāt līdzi auklas uz atsevišķām spolītēm, bet pietiek ar maināmām šaujošām galvām, ko nomaina uz tās pašas spoles. Lēti un efektīgi, jo nav jāpērk un jānes lieks krāms līdzi.
Summa summarum. Pēc daudzu speciālistu atzinuma tai skaitā Simon Gaseworth (Rio auklu dizainers, Snake rool pamatlicējs) mūsdienās šie stili Spey un Underhand praksē ir stiopri pārklājušies, un modernais Spēy atšķiras no klasiskā varianta tā pat kā Klasiskais Spey no Underhand. Tai pat laikā nevar noliegt ka modernais Spey metiens ir ļoti daudz ko aizguvis no Underhand cast. Lai arī Underhand gadījumā tiek izmantoti cietāki kāti, abus šos metienus var izpildīt ar jebkuras cietības kātiem, un mūsdienās neeksistē tāda lieta kā tikai Spey metieniem paredzēts kāts. Un visbeidzot, tīras Underhand tehnikas izmantošana ir iespējama galvenokārt ar šaujošām galvām, tāpēc bieži to kādā stilā darbojas makšķernoieks nosaka izmantotais inventārs.
Ja ir jautājumi rakstiet.

17.12.2003 14:07

Kātu testi

Pagājušās nedēļas nogalē bija iespēja patestēt firmas dažus firmas Greys kātus. Tiesa ilgu laiku tam veltīt nevarējām, taču kaut kādi pirmie iespaidi palika, kopumā jāsaka ļoti labi. Pirmā doma uzlādējot auklu pilnīgi atšķirīgas sajūta kā vienkārši turot tos rokās. Paņēmām trīs dažādus vienas 6/7 klases modeļus. Par visiem kātiem uzreiz var atzīmēt, ka gala nostrādes kvalitāte ir ļoti augstā līmenī, lakojums, riņķu stiprinājumi, spoles stiprinājums, ērts rokturis, labs korķis utt..,īsāk sakot nav kur piesieties. Protams katra kāta cenai atbilstoši izvēlētas komplektējošās daļas.
Pirmais kāts ir no tā saucamās ekonomiskās klases Greys GRX 9.6pēdas. Samērā liela jaudas rezerve, akcija paraboliska, vidēji ātrs. Varētu izmantot gan sapalu copei, gan līdakām ar vidēja izmēra mušām.
Greys Missionary 10.3pēdas –arī paraboliska izliece, pats mīkstākais un lēnākais kāts, tīri angļu stila makšķere makšķerēšanai lielos ezeros. Var labi darboties ar riņka metieniem un makšķerēšanu spey stilā. Tā teikt makšķereļoti īpašai pircēju grupai.
Greys Platinum 9.6pēdas –Atrs, progresīvs ar izlieci no vidus uz spici. Jūtās rokās ļoti viegls un perfekti slogojās ar sestās klases Rio long cast auklu. Ļoti labi uz rokas jūt visu kas notiek gaisā ar auklu.Viegli kontrolēt cilpu veidošanu. Kā teiktu angļi: “Very sweet rod”. Ideāls sapalu copei ar sauso mušu. Līdaku copei nav piemērots,- pārāk delikāts lielu mušu sviešanai.
Egi

11.12.2003 10:47

Lašu mušas?

Žēl, atkal kārtējo reizi neizdevās paskatīties uz savu draugu filmu zvaigznes lomā, bet spriežot pēc atsauksmēm citos avotos, tautai ir šis copes raidījums ir paticis! Apsveicami! Varbūt pateicoties tieši tev zivju fonds atkal ir piešķīris M.Oltem naudiņu, lai varētu arī nākamgad turpināt copes tēmu raidījumos.

Turpinot žurnālu apskatu, tai pat jau iepriekš aprakstītajā “F&F”nummurā atradu visai interesantu un noderīgu Alastair Gowans’ (Alastair Gowans is a professional fly fisherman and instructor who demonstrates and teaches fly fishing methods for trout and salmon worldwide. Tuvāk var iepazīties arī mājas lapā: www.letsflyfish.com ) rakstu. Tajā dots diezgan plašs populārāko lašu mušu apskats, to veidi, pielietojums un darbības diapazons dažādos makšķerēšanas apstākļos, kā arī atšķiŗības to vadīšanas tehnikā. Varētu būt īpaši noderīgs tiem, kuri ziemas mēnešos sadomājuši nopietni papildināt lašu mušu krājumus cerībā uz veiksmīgu pavasara copi.
Man vislabāk patika viņa pēdējais pastāts par kādu angļu (atkal tie angļi, nu visur ielīdīs) sievieti mušotāju, kura bija apsēdusies ļoti populāras un labas lašu upes krastā atpūsties un pažāvēt drēbes. Kādi divdesmit vīriešu kārtas mušotāji, jau no paša rīta cītīgi un bez redzama rezultāta pātagoja upes ūdeni, kā monotonas mašīnas. Nedaudz palaiskojusies šī dāma izvilkusi no kastītes kaut kādu pilnīgi bezsakarīgu mušu un jau pēc pāris minūtēm izvilkusi pārējās apmulsušās publikas priekšā skaistu zivi. Tā teikt -paņēma uz izbrīnu. Ko no tā varam secināt?
Egi

08.12.2003 11:01

2R

Sezona šķiet beidzot ir noslēgusies. No vienas puses protams žēl, tomēr pāris ziemas mēnešus varēsim ziedot mušiņu siešanai, un galu galā beidzot nopietnāk pievērsties domu apmaiņai i-netā. (Es vaitāk šeit domāju sevi...)
Viena no pirmajām iespējām, ko nākošpavasar mums piedāvā Latvijas ūdeņi, noteikti ir saistīta ar Lašu un taimiņu makšķerēšanu.Pēc ziņām, kas ir manā rīcībā, lašveidīgo zivju šogad ir upēs krietni vairāk kā pērn, un līdz ar to iespējas tās noķert pavasarī ir krietni lielākas. Es šinī gadījumā domāju vairāk par Salacu. Šinī sakārā ierosinu pieredzējušākus un mazāk pieredzējušus copmaņus uz domu apmaiņu mūsu viesgrāmatā, par tēmu Lašu un taimiņu makšķerēšana ar mušu pavasarī.

P.S. Sezonu noslēdzu piektdien, kad Salaveča tērpā makšķerēju forels Saldus apkaimes dīķos. Copes dīķī, kur ūdens ir stipri caurspīdīgs, zivis uzmanīgas un līdz ar to cope ļoti interesanta dabūju piecas zivis svarā no 1,5 līdz 2,5 kilogramiem. Otrā dīķī cope nebija nopietna jo zivju bija pārāk daudz. Vairākas trīnieces, un sīko ap 1 kg ļoti daudz. Starp citu šajos dīķos ūdens neaizsalst visu gadu, tāpēc copēt var arī ziemā.

Sižetu skataties vakarā raidījumā Cope

Siltas kājas.
2R

08.12.2003 10:22

Flyfishing and flytying

Rīta agrumā ātri izšķirtīju jauno “Flyfishing and Flytying” žurnāla nummuru. Ātrumā nekas tāds nu ļoti interesants neiekrita acīs, varbūt vēlāk jau rūpīgāk iedziļinoties arī atradīsies kas noderīgs. Daudz salīdzinošās informācijas atradīsiet par mušiņsiešanas spīlītēm, to skaitā arī it kā pilnīgi jaunu “Snowbee” firmas izstrādājumu ar netradicionālu āķa stiprināšanas veidu. Atklāti sakot nemaz nezināju, ka šī firma ražo arī tādas lietas.
Vēl inventāra testa lappusītē var izlasīt vērtējumu par Sage firmas iesācēju līmeņa kātu Sage LE (cena pēc ASV ap $165), jau varētu ieinteresēt arī mūsu vidusmēra mušotāju,-liekas ļoti pieņemama. Vērtējums arī šim vidēji ātrajam kātam iedots visai augsts. Varbūt, ja pašam kādreiz izdosies to patestēt, -došu kādu atsauksmi. Zinot citus šīs firmas ražojumus, -domāju tas tiešām varētu atbilst patiesībai.
Egi

05.12.2003 12:13

Brīvā brīdī

Bet ja nopietni, tad tiešām raugoties uz laika prognozi sāk tiešām likties, ka sezona būs jānoslēdz. Tas arī nav nemaz tik slikti, jo varēs vairāk pievērsties citām nodarbēm.
Pēdējā laikā daudzi interesenti zvana un stāsta, ka vēlas sākt tagad pa ziemu siet mušiņas paši. Sakarā ar to daudz jautājumu parādās gan par instrumentu gan siešanas materiālu iegādi. Iespēju robežās ar RR centīsimies šīs lietas stāstīt arī šajā weba lappā. Zinu, ka RR patlaban raksta, vai jau ir uzrakstījis rakstu par instrumentiem, ko gatavojas publicēt žurnālā MMD. Nepalaidiet garām!
Pēc viena mana skolnieka lūguma laikam pabraukāšu pa mūsu veikaliem un pacentīšos apskatīties par cik un kā mūsu tirgotāji ir sagatavojušies ziemas aktuālajam pieprasījumam un ja auditorija izrādīs kādu interesi varēšu arī jums pastāstīt par pašreizējo piedāvājumu.

P.B. Jā par to inventāra ieziemošanu ir pavisam nopietni, jo īpaši mušu auklas noteikti vajadzētu “ieziemot”. Kā tas izskatās? Nomazgā auklu siltā ūdenī ar neitrālām ( bērnu) ziepēm. Dara to izlietnē ar kādu mīkstu švammīti, izlaižot auklu vismaz divas reizes turp atpakaļ. Pēc tam noskalo un lielos riņķos uzliek izžāvēt. Pēc tam var to apstrādāt ar kādu no speciālajiem auklu kopšanas līdzekļiem. Ja atļauj dzīves vieta un ir tāda iespēja, tad labi būtu auklu tādā pat veidā- apmēram metru lieluma cilpās arī atstāt. Ja nav, vismaz uztiniet to uz orģinālālajām kasetēm ar kurām tās tiek pārdotas.
Egi.

04.12.2003 16:31

Papildinājums mazajam testam

Aigara līdaka 3.0 kG, muša, 2003Laikam lielā, vismaz pieciniece, muša, 2003Mans draugs Aigars Roze laipni atsūtīja sestdienas fotogrāfijas. Pirmajā jūs redzat lielāko tās dienas viņa noķerto 3kg līdaku. Otrajā - epizode no cīņas ar piecinieci, kura, diemžēl, beidzās neveiksmīgi.

02.12.2003 14:26

Par zivīm

Šorīt kaut kā aizdomājos par tām zivīm, kuras mēs kā tradicionāli gan ne tik, ķeram uz mušu. Saraksts iznāk diezgan iespaidīgs: Foreles, laši, taimiņi, alatas, sapali -tās būtu tās klasiskās mušojamās zivis. Līdakas, mežavimbas, karpas, karūsas, raudas, asari, ruduļi, vimbas, brekši, ālanti,-(varbūt vēl kāda vēl piemirsās) ir paķerti ar lielākām vai mazākām sekmēm.
Bet divas visai interesantas mūsu apstākļos zivis vēl palikušas bez mūsu vispārējas ievērības. Tas ir zandarts un sams. Jā,- nav viegls mērķis, jo šīs zivis galvenokārt uzturas palielos dziļumos, kas padara to ķeršanu ne tik viegli realizējamu. Ar savu kolēģi jau visu pagājušo vasaru kalām plānus kā varētu mēģināt noķert kādu samēnu Daugavā un vienreiz pat aizbraucām to mēģināt darīt. Laiks mūs toreiz pievīla un nācās pārslēgties uz to pašu līdaku medīšanu. Bet doma nav atmesta joprojām, varbūt nākamvasar izdosies to tiešām realizēt.
Varbūt kādam tomēr ir gadījusies interesanta sastapšanās ar kādu no minētajiem eksemplāriem?

Egi.

01.12.2003 11:38

Maza testa rezultāti

Sestdien draugu pulkā n-ezerā uzrīkojām improvizētu pavadiņu materiāla Hard Mono ar testu 15lb (Vision) testēšanu. Kopā noķērām sešas līdakas pārsvarā 0.8-1.2kg un viena 3kg (pavadiņa bija ārpus mutes). Sākums labs, tā varētu likties. Kamēr kolēģim ar kuru braucu vienā laivā nepagrāba tā uz aci 5kg zivtiņa. Hard Mono noturēja to minūtes četras. Divreiz to pievilkām pie laivas un pa ceļam tā vēl paspēja uztaisīt trīs svecītes. Skats tiešām labs. Bet tas arī bija viss… Negribu atkārtot ražotāju reklāmai veltītos “mīļvārdiņus”, bet pavada tika pārkosta uz pusēm un zobu pēdas bija skaidri saskatāmas uz atlikušā gabala. Negribas jau neko sliktu teikt, bet laikam jau tām mūsu līdakām tomēr ir stiprāki zobi...Varbūt vēl kāds iedos kādu atsauksmi?
Egi.

28.11.2003 13:23

Dažas domas..

Šorīt man piezvanīja mans skolnieks no Liepājas. Interesanti bija paklausīties viņa pēdējos sasniegumus makšķerējot līdakas Liepājas ezerā. Galvenais, protams ir sameklēt vietu, kur mitinās šājā pārejas laikā plēsoņas. Ja tas ir vieksmīgi izdevies, tad rezultāti neizpaliek. Maza nianse-pāris copes viņš vispār nebija jutis uz kāta,- tikai redzējis kā spilgtā muša pēkšņi kaut kur pazūd,- no pārsteiguma piecērt,- un… galā zivs. Vēl labs pastāsts no tās sērijas: Ezerā viņš brauc kopā ar savu tēvu – pieredzējušu spiningotāju. Varbūt nedaudz nokļūdīšos precīzos ciparos, bet nu apmēram: pirmā reize: 3/1 –tēvs vinnē, otrā: 1/3-jau paliek domīgs, trešā: 1/7 un piebilde: “Skaties! Es vēl tikkai mācos. Kas būs vēlāk?” (sāka viņš makšķērēt ar mušu šīs vasaras vidū).
Tas labi sasaucas ar žurnālā “Flyfishing and Flytying” publicēto Alstair Gowans interviju ar vecās pasaules vienu no slavenākajām un spilgtākajām personībām: Lefty Kreh ( nesen izdota viņa grāmata krievu valodā: “Tālo iemetienu pamati”). Bet intervija tiešām interesanta, varbūt neatradīsiet neko tieši noderīgu, bet gūsiet labu ieskatu nesenā ( viņš sācis 1947g.) mušiņmakšķerēsanas vēsturē. Viena tēze no intervijas:
Jautājums: Kāds pēc jūsu domām ir labākais veids, lai piesaistītu jaunu cilvēku mušiņmakšķerēšanai?
“Labākais veids, manuprāt ir makšķerēt kopā ar šo cilvēku tādā situācijā, kad mušiņmakšķerei ir neapšaubāmas priekšrocības, lai noķertu konkrēto zivi. Ja jūs spēsiet to parādīt cilvēkam, ka ar mušiņmakšķeri var sekmīgāk un interesantāk noķert zivi, arī viņš to gribēs izdarīt. Un vēl jūs varēsiet viņam palīdzēt ar iemetienu apguvi, tās būs liels solis uz priekšu. Vienīgie makšķernieki, kas praktizē treniņus zālītē , cik zinu ir mušiņmakšķernieki, jo nekad neesmu redzējis trennējotis spiningotājus tādā veidā, lai uzlabotu savu metienu kvalitāti. Starp citu es redzu, ka pēdējā laikā uz nodarbībām sāk nākt vairāk sievietes kā vīrieši…”
Jā, nezinu kā tur Amerikā, bet Lefty novērojumi liekas darbojas arī pie mums. Divās pēdējās nodarbībās sāka mācīties divas daiļā dzimuma būtnes. Tā ka padomājiet… veči!

Egi

27.11.2003 14:48

Idejas līdaku mušām

Līdaku strīmeris Nr1Veicot pirmos mēģinājumus ar bilžu ievietošanu webā, pirmais, kas pagadījās pa rokai, bija pāris manis iecienītas līdaku mušas. Kāpēc iecienītas? Vairāki iemesli. Tās neprasa daudzveidīgu materiālu pielietojumu, ātri sienas, ir ļoti vieglas - viegli mest un pats galvenais –līdakām arī tīri labi patīk. Pamatmateriāls ir "polarfibre" sintētika dažādos toņos,- pie vajadzības to var papildus pietonēt ar ūdensizturīgu marķeri.

Līdaku strīmeris Nr2 Ja šis materiāls nav krājumos, tad gaišos toņus var aizvietot ar audumu viekalos nopērkamu līdzīgas faktūras audumu, bet mušas muguras daļai noderēs melna lāča, jaka, vai lapsas spalva. Mušas priekšā āķa apakšējā daļā labi pielikt nelielu sarkanu, oranžu akcentu (jebkura sintētika vai mazs pušķītis truša spalvas). Acis tiek fiksētas ar kādu ātro supperlīmi. Padildus izturībai galvas daļu beigās pārklāj ar ārti žūstošu epoksīda līmi vai Softex. Līdaku strīmeris Nr3Āķi īsi un ar lielu atvērumu. Es izmantoju pašus lielākos karpu āķus (tīri ekonomisku apsvērumu dēļ). Pie nepieciešamības var papildināt ar zāļu atsitēju no 0.6mm makšķerauklas.
Egi

27.11.2003 12:46

Prakse

Caurskatot šorīt savus iecienītākās weba lapas atradu labu ilustratīvu materiālu iepriekšējam rakstiņam par iemetiena trajektoriju. Ja kādam ir problēmas ar angļu valodu, tad noteikti varēsiet to izlasīt spāņu valodā : http://www.sexyloops.com/carlos/thestraightline.shtml
Starp citu arī sadaļā teorija nemanāmi un klusi parādījies Reiņa raksts “Vienkārši par sarežģīto”. Lai arī nav nekāds svaigums tomēr īpaši pēdējā daļa man personīgi ļoti patīk.
Egi

25.11.2003 10:07

Par Trajektoriju?!?

Šorīt beidzot izdevās pāršķirstīt pēdējo “Flyfishing and Flytying” žurnālu. Pola Ārdena lappusītē par iemetiena tehniku ir atrodams noderīgs raksts par tēmu iemetiena trekings,jeb latviski: trajektorija. Par cik šī ir liela problēma gan iesācējiem gan jau ļoti pieredzējušiem mušotājiem ( man tai skaitā arī), domāju ļoti aktuāls raksts. Tiem kam nav iespējas izlasīt šo rakstu, īss atreferējums.
Tātad, ko tas nozīmē- iemetiena trajektorija? Tā ir kāta spices taisnvirziena kustība, kuru jācenšas nodrošināt iemetiena laikā. Ja īsā distancē tas vēl nav tik kritiski, jo kustības amplitūda ir maza, tad lai sasniegtu lielus iemetiena attālumus tas ir ļoti būtiski. Rokai ir raksturīga kustība pa loku un attiecīgi arī kāta spice veic lielāku, vai mazāku lokveida kustību. Tā rezultātā spēks netiek pielikts taisnā virzienā, bojāta tiek iemetiena trajektorija un arī samazinās distance. Galvenā problēma to izdarīt ir paša cilvēka biomehānika, mūsu rokai ir grūti to korekti paveikt. Kā par to var pārliecināties? Paskatieties pēc iemetiena izdarīšanas, kā iztaisnojas aukla. Ja tā nav nogūlusies vienā taisnā līnijā, bet ar loku aizliecas pa kreisi (metot ar labo roku), tad skaidrs, ka pie vainas ir tas pats trekings.
Kā to var labot? Ir vairāki paņēmieni, ko iesaka instruktori:

1.Vienkāršākais nostājieties pretī spogulim ar kāta apakšējo daļu rokā un izdarot iemetienus pavērojiet kādu trajektoriju veic kāta augšējā daļa. Lai to labāk redzētu var pielikt kādu spilgtāku marķējumu galam. Ja ir pieejama video kamera, rezulātu var labi redzēt lēni atskaņot.

2. Ar to pašu kāta apakšējo posmu nostājieties pie sienas un izdarot kustības centieties panākt, lai kāta gals visu laiku kustētos gar sienu. Vēl labāk ir to darīt pie starp diviem punktiem nostiepta striķa,- mazāka iespēja sabojāt makšķeri. Ātri vien nonāksit pie secinājuma: jo jūs turat roku tālāk atvirzītu prom no pleca, jo grūtāk to ir darīt.

3. Novietojiet kādu mērķi pretī sev, vienā līnijā ar savu plecu. Sāciet ar kādiem astoņiem metriem. Katrā iemetienā centieties trāpīt šim mērķim. Kad tas stabili izdodas, pārvietojiet mērķi 2m tālāk. Un tā tālāk.
Viens no svarīgākajiem momentiem, lai panāktu labu iemetiena trajektoriju ir stāja. Vai jūs izmantojat slēgtu vai atvērtu stāju? Bet par to sīkāk kādu nākamo reizi.
Egi.

2R
Pilnīgi piekrītu Egi tevis teiktajam, tikai vēl viens mazs papildinājums no manas puses.
vienlīdz svarīgs ir trekings (kustību trajektorija) kā kustībā uz priekšu tā aizmuguri , tāpēc lietderīgi ir nosēdināt auklu arī metiena fāzē atpakaļ. Ja aizmugurē nokritusī aukla nenoguļas taisni, tad poblēmas ir jāsāk risināt šinī metiena fāzē.
Izņēmums vienīgi ir ar tā saucamo Oval cast, jeb precīzi Austrian cast, (nepareizi dēvēts par Belgian cast), kur kāta spicīte atpakaļejošā kustībā apraksta lokveida kustību, un līdz ar to aukla nenoguļas taisni. Tā lūk.

21.11.2003 11:58

Egi

Viesu grāmatā tika uzdots jautājums par līderu siešanu. Zinu, ka daudziem it īpaši sākumā ir daudz neskaidrību par līderu veidošanu un pērkot tos gatavus veikalā nākas iztērēt daudz naudas. Centīšos ātri iedot pirmo variantu. Tēma paliela un domāju drīzumā to aplūkot arī nedaudz plašāk.

Tātad paštaisīts līderis 9pēdas, jeb 2.7m garš 4-6 klases kātam. Labi būtu izmantot speciāli šim nolūkam paredzētas monofīlās auklas: Maxima Hameleon (brūnā krāsā ar paaugstinātu nodilumizturību- piemērotāka lašu copei), vai Maxima Ultragreen (caurspīdīga, visiem pārējiem gadījumiem). Jāiegādajas auklas Sākot no 0.5mm-līdz 0.2mm vēlams ar regulāru soli pa 0.05mm. Maxima auklas ražotājfirmas rekomendētā formula standarta 9pēdu līderim izskatīsies šādi:
1m-0.5mm, 0.8m-0.45mm, 15cm-0.4mm, 15cm- 0.35mm, 15cm-0.3mm, 15cm-0.25mm, 15cm-0.2mm, tālāk tiek sieta pati pavadiņa- 60cm- 0.15mm. Tā būs piemērota sausajām mušām un nimfām uz āķiem nr.12/14. Pavadiņas diametrs atkarīgs būs no tā kādu mušu siesim galā. Jo lielāka muša, jo attiecīgi vajag arī resnāku pavadiņu un otrādi. Piemēram makšķerējot ar populāro Wooly baddger tipa mušu uz āķa nr.6/8/10 izmantosim 0.2mm pavadiņu, respektīvi līdera pēdējais posms būs 60cm 0.2mm aukla. Ja gribēsim maķšķerēt ar vēl mazākām mušām un izmantot pavadiņu 0.1-0.12mm, tad vienkārši 0.15mm auklu atstāsim 15cm garu un tai piesiesim galā tos pašus apmēram 60cm auklas ar attiecīgo diametru.
Līdera sākumā tā pievienošanai pie pamatauklas cilpas un daudzi arī pavadiņas piesiešanai pie līdera (lai to varētu ērti nomainīt copes laikā) izmanto mezglu-"perfection loop". Līdera posmu sasiešanai standarta mezgls- "blood knot". Šos mezglus var atrast sadaļā teorija.
Bieži cilvēki nezina, ka gatavajiem konusveida līderiem tievākais gals jau ir veidots kā pavadiņa un tam nav jāsien galā vēl atsevišķa pavadiņa.

P.s. Salmo veikalā Daugavgrīvas ielā tuvākajā laikā parādīsies pārdošanā visu meklētais un izslavētais līdaku pavadiņu materiāls Hard Mono. Nu ko, interesenti varēs izmēģināt, vai tiešām rakstītais reklāmās atbilst patiesībai!

20.11.2003 12:33

2R

Sakarā ar interesi par alatu copi vēlā rudenī ielieku šīs savas pārdomas par šo zivju migrāciju.
Alatas, kā zināms uzturas bedrēs ar vienmērīgu (lamināru) tecējumu un praktiski pēc pavasara pēcnārsta migrācijas līdz pat vēlam rudenim uzturēšanās vietu globāli nemaina, un praktiski uzturas rajonā ap vienu bedri. Ja alata ir aktīva, tās jāmeklē bedres dziļākajās vietās ar lēnāko tecējumu. Šīs vietas zivs izvēlas, jo lēnākā straume prasa mazāk vielmaiņas enerģijas, turklāt dziļumā, ja tā var teikt, tās jūtas drošāk. Intensīvas barošanās laikā alatas, arī lielās, izpeld no dziļākajām vietām uz bedres malu kur ir spēcīgāka straume un seklāks, rezultātā vieglāk ir izkontrolēt visus ūdens slāņus barības meklējumos un tieši šeit notiek pamatkukaiņu plūsma. Optimālākās vietas, kur šādos apstākļos uzturas lielās zivis ir tās kurās saplūst pēc iespējas vairāk sīkās straumītes. Atceries, ka alata nekad nesēž sanesumos vai dziļi zem siekstām, jo šai zivij ir svarīgi pārredzēt notiekošo ūdens virspusē. Tāpēc, ļoti bieži tās uzturas sanesumu vai siekstu maliņās, kur garām plūst pamatstraume. Vienlaicīgi zivs spēj kontrolēt notikumus visos slāņos ūdens virspusē un uzturēties atstraumē aiz koka. Tuvojoties ziemai, kad ūdens temperatūra nokrīt zem sešiem astoņiem grādiem, alatas sāk pulcēties ziemošanas bedrēs, kas parasti ir dziļākas par 1,5-2metriem un atrodas aiz krācītēm. Vēlajos rudens mēnešos un ziemā tieši šeit, nevis krācēs kā vasarā, ir iespējams sastapties ar visai godīgiem eksemplāriem.

20.11.2003 16:26

Egi

Laiks joprojām pieturas silts un tas vieš pamatotas cerības, ka brīvdienās vēl būs iespējams izbraukt pie kādiem ūdeņiem. Ļoti bieži dzirdu no copmaņiem, ka daudziem ir lielas problēmas ar smago līdaku mušu mešanu. Tādēļ pāris pirmie padomi, kā tas būtu jādara pareizi:

Ļoti svarīga ir pareiza secība kā šo iemetienu veikt, jo īpaši ar smagajām mušām, - tām ir liela pretestība izceļot no ūdens.

1. Tātad vienmēr un obligāti jāsāk ar kāta spici pie paša ūdens. Tad lēni paceļ kātu izejas pozīcijā iemetiena sākumam apmēram plkst.11.00. Tādā veidā mēs atbrīvojam auklu no ūdens un kāts nenoslogosies jau pirms iemetiena izdarīšanas, kas ir viena no pamata kļūdām. Ja metienu sāk uzreiz no ūdens, kāts jau ir "barankā" pirms muša izrauta no ūdens. Tajā brīdī, kad muša atraujas no ūdens un jūs it kā sākat kustību atpakaļ, patiesībā kāta spice nostrādā kā katapulta, sabendējot visu metienu jau pašos pirmssākumos.

2. Paceļot auklu sākumā abas rokas iet kopā ( te arī daudzi grēko, sākot pievilcienu ar kreiso roku jau šajā brīdī,- tas nav pareizi, jo pievilciens jāveic īsi pirms kāts tiek apturēts. Ja to dara sākumā, tad vajadzīgajā vietā to vairs vienkārši nevar izdarīt, jo roka jau ir izstiepta priekšlaikus).

3. No izejas pozīcijas seko metiens uz aizmuguri un pievilciens ar kreiso roku, līdz “stopam”, -PAUZE- ar kreiso roku padodam auklu. Nedrīkst pieļaut šajā vietā auklas atslābšanu, tai visu laiku jābūt nospriegotai. Auklu padod ar kreiso roku tikai tik daudz cik tā pati iet. Te parasti iesāceji saka: man tā aukla nekur neiet! Iemesls nepareizi apturēts kāts, vai nepareizi pielikts spēks,- parasti pārāk agri. Ideāli rokām augšā jāsatiekas. No advancētas tehnikas vēl šajā fāzē var ielikt tā saucamo driftu. Tas nozīmē, ka pēc “stopa” ar labo roku nedaudz turpinam kustību atpakaļ. Tādā veidā iegūst papildus amplitūdu metienam uz priekšu.

4. Iemetiens uz priekšu. Arī abas rokas sākumā iet sinhroni, pēc tam pievilciens ar kreiso roku un “stops”.
Pirms aukla galīgi iztaisnojusies, iemetiena beigu fāzē var piebremzēt auklu ar kreiso roku,- tas garantēti izgriezīs līderi ar lielo mušu. Cireiz tas ir vienīgais veids kā panākt, lai iemetiena beigās iztaisnojas līderis.

Ja kādam ir nopietna vēlēšanās, to pamēģināt praksē Jūs jau zinat: gaidīsim piektdienas vakaros Ādažu sporta kompleksā.

2R
Piekrītu tev Egi visā, ko saki - vienkāršojot tevis teikto: pilnvērtīgi jāapgūst dubultais pievilciens. Ja kādam šis paņēmiens vēl nestrādā kā pulkstenis, iesaku to noslīpēt darbojoties ar vieglākām mušām, jo lielās līdaku mušas to svara dēļ šo paņēmiena apguvi padara grūtāku. Šodien teorijas sadaļā ielikšu savu rakstu par dubultā pievilciena apguvi, bet nepacietīgākajiem iesaku apmeklēt Pola Ardena mājas lapu, kur angļu mēlē pamatlietas ir aprakstītas.http://www.sexyloops.com/beginners/doublehaulbasic.shtml.
Mana personīgā piebilde līdaku mušu mešanas sakarā - Arī šīs smagās mušas ir jāmet bez spēka, kas arī ir laba rezultāta pamatā

20.11.2003 16:27

Egi

Var teikt pašā sezonas noslēgumā esam spēruši pirmos soļus, lai mēģinātu padalīties savā pieredzē ar domu biedriem-mušiņmakšķerniekiem - gan pieredzējušiem, gan īpaši tiem, kuri plāno sākt apgūt šo makšķerēšanas veidu tuvākajā laikā. Tas viss pateicoties JST laipnajai atļaujai izmantot viņa lapas resursus. Ceru, ka interesenti drīz apgūs šo avotu un izmantos tā piedāvātās iespējas, lai uzdotu kādu sev interesējošu jautājumu ( viesgrāmatā, kura darbojas tieši tāpat kā JST viesgrāmata), vai pameklētu sev noderīgu informāciju (sadaļā teorija –plānots publiskot veselu virkni gan jau publicētu rakstu, gan arī jaunu).

Lai cik nejauks laiks mūs pēdējās dienas piemeklē, tomēr jebkura iespēja pavadīt dienu pie ūdens ir jāizmanto. Pirmdien 17.novembrī biju aizbraucis uz Lielupi pie Mežotnes cerībā uz kādu līdaku. Āra temperatūra plusos, kaut arī nelielos. Miglains un apmācies laiks, sākumā viesa pamatotas cerības uz ja ne nu grandiozu copi ( atceroties pagājušās sezonas pēdējās copes), tad uz pāris labām līdakām ar garantiju. Ūdens līmenis ir nokrities un noskaidrojies, apmēram kādi 20cm virs vasaras līmeņa. Straume gan vēl paliela un ejot ir jāpiedomā kur kāju liksi. Viss it kā supper: aukla riņķos nesalst un ūdenī var droši nostāvēt ap 40min, tad gan jāizskrien kāds līkums, lai pasildītos. Bet, bet… diemžēl līdakas bija citās domās un visu dienu intensīvi darbojoties viss rezultāts palika vien divas copes. Laikam kaut kas zivīm nebija pa prātam. Copes diena vienalga bija jauka, tā manām domām braucot mājās pievienojās arī mans copes kolēģis.

2R Acīmredzot, vai nu spiediena maiņas dēļ vai atkal nemākulīga darbība nospēlēja savu!
Tā gadās. Pats biju vakar Mazajā Juglā uz stundu izskreējis. Vienu nelielu līdaciņu noķēru. Sākumā piedāvāju lielu baniju reakcija nekaāda, bet zinaāju, ka svēta vieta tukša nestāv. Uzliku mazāku un uz pirmā metiena knaukt. Domaāju, ka naakošnedēļ vēl varēs braukt uz zobainajām.

18.11.2003 22:42

jst

Var teikt, ka mušiņmakšķerēšanai veltītās lapas sāk funkcionēt. Turpmāk viss būs ekspertu un apmeklētāju rokās.

Ceru, ka tagad visi abu lapu rīki ir nokonfigurēti normāli. Administrātora tiesības rakstīt, labot, dzēst, izmantot automātiskās ip adresu banošanas un necenzētu vārdu filtrēšanas iespējas ir Reinim un Egilam. Tādas tiesības ir arī jst.

Lapas apmeklētāji šajā lapā var tikai redzēt ekspertu atstātās ziņas. Atstāt savas ziņas - novēlējumus, faktus, viedokļus un jautājumus, galvenokārt, adresētus Reinim un Egilam par mušiņmakšķerēšanas tēmu, var RR un EGI viesgrāmatā. Saiti ar to var atrast lapas kreisajā malā.
Citām tēmām iesaku izmantot arī citu ekspertu lapas.

Lapa pašreiz ir pēdējo pārbaužu stādijā , tādēļ viesgrāmatā var rakstīt arī par atklātajām nepilnībām lapas funkcionēšanā.

Kā meklētājs šajā lapā tiek izmantots tikai Googles meklētājs. Pamēģiniet, tas ir pietiekoši efektīvs.

Vēlu veiksmi!

16.11. 2003 20:38

top