Jūnija tveice

July 1, 2022 - Reading time: 2 minutes

Jūnijā parasti ir aktīvās sezonas sākums spiningotājiem. Vienlaicīgi ir ko redzēt un darīt arī dārzā - gan zāle šajā mēnesī aug visstraujāk, gan daudzi ziedi dārzā atveras visā krāšņumā. Gaisa temperatūra šogad jūnijā pārspēj sen neredzētus lielumus. Visu nedēļu pēc Jāņiem tās maksimums pie manas mājas turējās ap 35°C.

Tādos apstākļos dārzā viss strauji mainās - nupat pirmsjāņu nedēļā krāšņi ziedēja peonijas, tagad tās beidz ziedēšanu, stafeti strauji pārņem rozes. Protams, neatpaliek jasmīni.

Kopš esmu attālinājies no sabiedriskās dzīves makšķerēšanas jomā, arvien retāk nākas pieredzēt pieminēšanas vērtus notikumus. Protams, mājā un dārzā darbu netrūkst, vismaz 2x dienā to apsekoju arī ar fotoaparātu rokās. Nomedīt labu bildi nav vienkārši. Puķes un ziedošie krūmi strauji aug un maina savu dizainu. Ainavu ļoti iespaido arī gaismas apstākļi. Tas, ko redzu rīta agrumā, vakarā, kad saule rietumos, izskatās pilnīgi citādi. Nereti dienu vēlāk maz kas palicis no vakar redzētā skaistuma, vēl pēc dienas tas var pazust nebūtībā.

Maijā mans Nikon Coolpix cieta avārijā un šomēnes centos apgūt jauniegūto Canon SX 740HS. Esmu patīkami pārsteigts par tā iespējām un kvalitātēm.

Centieni ieraudzīt kaut ko bildējamu dažreiz vainagojas ar negaidītiem kadriem, jo sevišķi , ja dārzā izdodas satikt arī kādu sen neredzētu putnu pārstāvi.

Uz copi netieku, nedaudz darbojos ar spiningotāju un mušiņmakšķernieku apmācību laukumā. Zivis atliek vērot tikai savā dīķi, kur sīkas karūsiņas savairojušās biezā slānī. Attiecīgi, ar jaunām zivju bildēm, kuras pienāktos kārtīgam copmanim, nevaru palepoties.


Maijs, sezonas sākums

May 30, 2022 - Reading time: 2 minutes

Maijā Latvijā beidzas līdaku saudzēšanas periods un tiek atklāta līdaku spiningošanas sezona. Ziņas medijos rādīja, - lai gan maijs šogad neparasti vēss, vidējā gaisa temperatūra par 1,5 ° C zemāka par normu, spiningotāju rezultāti gan atklāšanas dienā, gan turpmākajā periodā neatšķīrās no iepriekšējiem gadiem. Bija gan labi, gan vāji līdaku lomi.

Praktiskā cope kā relaksācijas forma pamazām man aizvirzās otrā plānā. Apstākļi nupat spieda atteikties no izdevības jūnija sākumā vēlreiz doties ar iesācēju grupu uz Norvēģiju. Lai kaut kā palīdzētu grupai, ierakstīju konkrētu padomu komplektu kā audiofailu (podkāstu), kuru var noklausīties arī mobīlajā telefonā.

Vairāk uzmanības maijā nācās veltīt inventarizācijai un pavasara darbiem dārzā. Ar nelielu kavēšanos dārzs sāka rādīt savu krāsu bagātību un, attiecīgi, neizsmeļamās iespējas papildināt manu fotoarhīvu.

Lakstīgalu pogošana pēdējos gados sarūk, šogad to dzirdēju tikai vienā vakarā. Toties katrs rīts sākas ar kaiju konferencēm pļavā zem mana loga, bet diena turpinās ar izmisīgiem jauno vārnulēnu lidošanas un ķerkšanas vingrinājumiem.

11.maijā ar mušiņmakšķeri atklāju savu karpu makšķerēšanas sezonu. Kā parasti, sezonas sākumā efektīvākā bija Brass Bead Head Hare's Ear nimfa. Pietiekoši rezultatīvas izrādījās arī dažas citas līdzīgas grimstošās mušiņas.

Šomēnes laukumā sākās gadskārtējās nodarbības iesācējiem kastingā, proti, makšķerēšanas metienu tehnikas apguvē. Tauta interesējas, bet bieži tas paliek sarunu līmenī. Parastā problēma - grūti vienoties par konkrētiem laikiem.


Lieldienu nedēļa Namsenfjordā

April 27, 2022 - Reading time: 6 minutes

Norvēģijā ieceļošanas noteikumi kļuva krietni jēdzīgāki un pavērās reāli varianti copei fjordos. Papildus, Kristīne M. atsūtīja izaicinošas bildītes un palielījās ar šīs sezonas pirmo nomedīto no krasta Norvēģijā 9-kilogramīgo menciņu. Tas man bija vēl viens grūdiens, lai nekavētos. Izmantoju Gundara K. laipno ielūgumu un piebiedrojos viņam testa braucienā uz bāzi Namsenfjordā. Ar domu nākamajā nedēļā bildēt, kā izskatās agrā pavasarī Namsenfjordā un noskaidrot, ar kādiem lomiem te var rēķināties šajā laikā.

Rīta lidojums ar Air Baltic līdz Trondheimai ritēja kā labākajos paraugos. Sekoja 1,5 stundas ilgs pārbrauciens elegantā vilcienā tieši no lidostas uz Steinkjēru, tur mūsu nelielo grupiņu sagaidīja bāzes administrators Armands Kuģis un stundas laikā ar auto nogādāja līdz Ravaribas bāzei Namsenfjordā.

Namsenfjords mūs sagaidīja pelēks, lietains, ar brāzmainu vēju, kalnos un bāzes tuvumā vēl daudz sniega. Tomēr cerējām, ka prognozes par skaistu laiku turpmākajās dienās piepildīsies.

Bāze

Pirmās divas dienas apstākļi bija kā prognozēs - lietains un vējains laiks, kas nevilināja uz copi. Laiku kavējām sagatavojot laivas, nedaudz pamēģinājām copi turpat pie bāzes no krasta. Palika iespaids, ka nopietnu zivju tuvumā nav, tikai pašā vakara izdevās piemānīt vienu "paltusu". Kaut gan vienā no nākamajām dienām turpat no piestātnes man uzķērās kaut kas tāds, ko neizdevās izvilkt, - zivs pēc nopietnas cīņas atlieca savienojuma gredzenu. Pirmie iespaidi - copes rezultivitāte agrā pavasarī var būt visai nestabila.

Fjords

Tomēr trešā dienā pierādījās, ka mūsu nogaidīšanas taktika nav bijusi veltīga. Laika apstākļi būtiski uzlabojās, vējš norima, lietus nomierinājās.

Uz copi

Jau pirmais mūsu izbrauciens fjordos viesa optimismu. Lielākā problēma bija atrast zivis. Tuvākās populārās vietas izrādījās patukšas. Kad atradām zivju barus, nostrādāja tradicionālie mānekļi. Pēc pāris stundu copes zivju bija pietiekoši, lai varētu nopietni domāt par pāreju uz zivju diētu. Arī zivju eksemplāri bija tīri pieņemami. Pirmā izbrauciena lomā bija nelielas saidas, nopietna jūras līdaka un mencas, lielākā ar svaru aptuveni 6 kg.

Loms

Turpmākajās dienās nekādi jauni rekordi netika sasniegti. Kolekciju papildināja vienīgi Igora D. nomedītais pollaks.
Laika apstākļi nomierinājās, gandrīz bezvējš un saulīte, kā saka, staigāja pa zemes virsu. Tomēr cope nebija sevišķi efektīva. Tai, visticamāk, traucēja apstāklis, ka strauji kūstošo sniegu ūdeņi pazemināja ūdens temperatūru fjordā un saduļķoja to.
Pārsvarā ne visai veiksmīgi eksperimentējām un nodarbojāmies ar tādu jūras delikatešu sagādi kā jūras gliemeži un krabji. Gundaram uz vizuli ķērās pat savdabīgi jūras ērmi, sākot ar astoņkaji un beidzot ar krabi. Īsi sakot, nekas liels, ar ko palielīties.

Lielā Piektdiena sākās ar iepriekš ievākto jūras gliemežu apstrādi, procedūra ir visai apnicīga ar niecīgu atlikumu. Tomēr ir intriga, - gala produkts būšot kaut kas neaprakstāms. Pagaršoju, nebiju sajūsmā.
Diena bija jauka, varēja sauļoties. Makšķerēt fjordā uz īsu brīdi iebraucām tikai pēcpusdienā. Copi veltījām saidu medībām. Pielietojām spiningošanas metodi. Saidas cirkulēja dažādos dziļumos un ķēra ar dažādu ātrumu vadītu mānekli. Lai gan zivis ķērās uz dažādi krāsotiem mānekļiem, palika iespaids, ka rozā krāsotie ir paši efektīvākie. Rezultāti neizpalika, manā kontā 4,9 kg smags saidas eksemplārs. Copi partraucām, kad nopratām, cik darba būs jāiegulda loma apstrādē.
Pēc iepriekšējā vakarā ielikto krabju murdu parbaudes secinājām, ka ar krabjiem šobrīd ir pavāji, - trijos murdiņos lomā bija tikai trīs vidēja lieluma krabīši.

Loms

Klusajā Sestdienā laika apstākļi atkal kļuva ne visai patīkami, debesis klāja pelēki mākoņi, pūta auksts vējš. Zivju saldētavā bija pietiekoši, tāpēc izbraucām tikai uz īsu testa copi pa pārbaudītām vietām Stātlandes tuvumā. Salīdzinot ar copi dienu iepriekš, nekā iepriecinoša, sīkas saidiņas un menciņas.
Labāk veicās bāzes šīs sezonas pirmajiem klientiem mūsu leišu draugiem. Izmantojot ar makreles gabalu izdaiļotu pilkeri, viņi darbojās mūsu tuvumā, taču nedaudz dziļāk. Lomos bija jūras līdakas un dažas skaistas jūras vēdzeles.

Pēcpusdienu veltījām inventara atmazgāšanai no sālsūdens un gatavojot līdzņemšanai zivis. Pirmo Lieldienu rītā agri mums sākās atceļš uz Rīgu.

Nelielu Namsenfjorda ceļojuma kopsavilkumu bildēs var redzēt albūmā "Namsenfjord 2022", kas izvietots Photos Google.


About

Translater C&P

Laika prognoze

 
fly fly fly fly fly fly
 

Interesantas lapas

Kontaktiem

Navigation