Cik tālu jāmet mušiņa

June 17, 2020 - Reading time: 4 minutes

Viens no jauno mušiņmakšķernieku visbiežāk uzdotiem jautājumiem ir: "Cik tālu var aizmest mušiņu?" Tie, kas ir spēruši pirmos soļus metienu tehnikas apguvē, zina, ka pat 10-12 metru tāls metiens nav nemaz tik vienkāršs. Neskatoties uz instinktīvo vēlēšanos mest daudz daudz tālāk (jo tur vairāk zivis). Un visi neticībā groza galvu, kad iet runa par 50-60 metrus tāliem metieniem.
Mušiņmakšķerēšanā, lai tā sniegtu lielāku pozitīvo efektu, svarīga loma ir metienu tehnikai. Tā ir aksioma. Nedz spēks, nedz labākais inventārs nepalīdzēs, ja mušiņmakšķernieks vāji pārvaldīs metienu tehniku.

Tādēļ nedaudz par lietas faktisko stāvokli. Praktiskajā makšķerēšanā, kad pārsvarā tiek lietots vienrocīgais kāts, vidējais attālums līdz iemestai mušiņai, kurā tā vilina zivis, proti, notiek makšķerēšana, atrodas 8-15 metru robežās. Runājot par makšķerēšanu ar divrocīgo kātu, katrā gadījumā tas ir lielāks un var kādus 10-15 metrus pielikt klāt. Ar vienrocīgo kātu metieni 15-20 metru attālumā skaitās jau tāli. Retāk, taču lielās upēs var gadīties arī situācijas, kad ar metienu tuvāku par 25-30 metriem zivij nevar piekļūt. Normāli domājošs makšķernieks šādā situācijā centīsies pats tuvoties zivij, nevis veikt ļoti tālu metienu. Tāli metieni sarežģī mušiņas efektīvu pasniegšanu, pie tam lielākā attālumā ir grūtāk fiksēt zivs ķērienu un to piecirst. Taču der atcerēties, ka tam, kurš ar vienrocīgo makšķeri un 5-6 klases auklu spēj aizmest mušiņu 25 metrus, mazāk būs sarežģījumu arī 15 metru attālumā. Bet sarežģījumi var būt ik uz soļa. Piemēram, vējainā laikā, makšķerējot sēdus no laivas vai, kad jāiebrien līdz viduklim ūdenī. Tātad, jo tālākus metienus makšķernieks ir apguvis, jo vieglāk ir makšķerēt jebkuros apstākļos.

Cenšoties apgūt tālus metienus, līdztekus precīzai metienu tehnikai ir jāsaprot arī inventāra loma. Kaut vai tas, ka ar smagākas klases inventāru var tālāk aizmest. Gadījumos, kad runa ir par reāliem 50-60 metrus tāliem metieniem, metieni tiek izpildīti sacensību apstākļos, kad vējš ir no mugurpuses, ar 10-11 klases inventāru un tā saukto "shooting head" auklu. Tie, kas piedalījušies manās mušiņmakšķerēšanas nodarbībās, ir pārliecinājušies, ka arī ar standarta 5-6 klases inventāru laukumā var sasniegt diezgan ievērojamu 30-35 metru attālumu. Kaut gan praktiskā makšķerēšanā es parasti necenšos pārsniegt jau pieminēto 20 metru attālumu.

Te būtu jāpiemin arī mušiņauklas formas, proti, DT un WF auklu iespaids uz metienu. WF auklas savu pozitīvo efektu parāda tikai, kad jāizpilda metieni tālāki par 10-12 metriem. Līdz šādam attālumam arī ar DT auklu nav problēmu. Tālākos metienos var sākt just pozitīvo efektu, ko dod tievais WF posms vai pavadošā aukla, ja lieto ST auklu. Nevajag aizmirst, ka tāli metieni sarežģī mušiņas pasniegšanu (piezemēšanu) ne tikai iesācējiem, bet arī jebkuram speciālistam. Neesmu redzējis, ka 35 metru attālumā kāds mācētu jebkuros apstākļos perfekti pasniegt mušu.

Attiecībā uz mušiņas piezemēšanas vai prezentācijas kvalitāti, tāpat arī uz riņķa metiena izpildi un auklas palabošanu vēl var piebilst sekojošo. Visas līdzīga diametra auklas nelielos attālumos ( WF un ST to nosaka galvas garums) uzvedas līdzīgi. Jo minētās iepriekš lietošanas īpašības vairāk ir atkarīgas no auklas izmēriem (svara) un tās konusīguma. Tādēļ pretēji izplatītam viedoklim nevar apgalvot, ka ar DT auklu mušiņu vienmēr var labāk pasniegt kā ar WF auklu.


Par copi ar multispoli

June 9, 2020 - Reading time: 6 minutes

Izmantots mana FB profīla ieraksts 2019. gada 15. septembrī

Viedoklis, ka spiningojot ar multi spoli ir nepieciešams relatīvi plašāks atvēziens, attīstoties modernu kātu ražošanai pamazām mainās. Metienu precizitātes sacensībās, kad ir iespējas objektīvi visu izvērtēt, vispirms pierādījās, ka no plaša atvēziena var izvairīties ar kātiem, kuriem ir mīkstāka spices augšdaļa. Bet pēdējā laika atziņa - labi, varbūt pat labāki ir kāti ar lēnāku akciju, proti, ar parabolisku izlieci.

Attēlos, kas aizgūti ICSF International Casting Sport Federation FB ziņu lentā, redzams metiens ar bezinerces spoli 7,5 g svariņu un cietu kātu un metiens ar multispoli, 18 g svariņu un mīkstu kātu.

Komentāri
Haralds Viškers Jāni,es varbūt neko nesaprotu,bet kāda velna pēc ir vajadzīgs ''muļķiks'' tādiem nieka gramiem? Reālajā dzīvē,ar bezinerceni var mest tālāk un precīzāk!

Jānis Stikuts Daudz kas slēpjas reālās dzīves ieradumos. Ir copmaņi, kuri jūsmo, piemēram, par iespēju vadīt mānekli un katru tā kustību, tāpat zivs pretdarbību izjust ar spoli. Ar bezinerceni to visu nodrošina kāts.
Spiningotājiem jautājums, kādu spoli lietot, parasti parādās tikai, ja pārsvarā lieto mānekļus smagākus par 15 gramiem. Pretējā gadījumā bezinercenes priekšrocības netiek apšaubītas.

Armands Erglis Vēl jau tāda lieta, ka ar multu var veikt ātrus,'īsus ,precīzus, metienus ar vienu rokas kustibu, kas nav ispejams ar spin. eholot powerfishingā gaitā, ļoti būtiska lieta. Mums vienk tāda cope nav baigi populāra.

Jānis Stikuts Viss ir iespējams ar bezinerceni. Tikai, ja gribi mest gaitā, neturi bezinercenes lociņu ciet, bet auklu vienkārši uzkar uz pirksta..., pēc tam pēc vajadzības piebremzē...😄

Gatis Zarins Šajā diskusijā, kuru uzsāka visnotaļ cienījams cilvēks un makšķerēšanas sporta celmlauzis Jānis Stikuts, varu padalīties ar pieredzi multu jomā. Nopietni draudzība man ar viņiem jau gadus astoņus. Ir pārprovēti gandrīz visi iespējamie Japāņu tirgū pieejamie modeļi. Varu atbildīgi teikt, ka 5gr arī priekš multa nav galējā apakšējā robeža, protams, tam nepieciešams arī atbistošs kāts. Pats MJ klasē tomēr multu neizmantoju. Ar multu strādāju svaros 7+, tai pat laikā neesmu novārtā atstājis arī bezinerces spoles. Domāju ka multu mazā popularitāte Latvijā ir saistīta ar to, ka vietējā tirgū nav pieejami atbilstoši kastinga kāti un atbilstošas multiplikatoru spoles. Maz ir to cilvēku, kuri ar viņām makšķerē, ja nav pieprasījuma, nav arī piedāvājuma. Multus Latvijā vairāk pozicionē kā spoles smagajiem mānekļiem, protams, tur multa priekšrocības ir nenoliedzamas. Vēl makšķernieku izvēli par labu bezinerces spolēm nosaka to izmaksas. Arī ar lētu bezinerces spoli viss izdosies un metiens sanāks, bet cits stāsts ir ar multiem, tur ar lētā gala spolēm vairāk kā par sabojātu garastāvokli un atteikšanos uz mūžu no multiem nekas nesanāks. Zinu pats pēc sevis, jo sākotnēji nebiju gatavs investēties, un cerēju, ka arī ar lētā gala spoli viss sanāks. Vairāk kā par "bārdu" ik pēc pāris veiksmīgiem metieniem nekas neizdevās. Pie multiem atgriezos pēc ilgākiem gadiem. Protams tagad tehnoloģijām attīstoties ir multi ar digitālo bremzēšanu, bremzes vada miniatūrs dators, kas iebūvēts spolē, datora un bremžu barošanu nodrošina ģenerators, kuru darbina auklas piedotā spolītes rotācijas kostība, šīs spoles modeļa nosaukumā ir divi burti DC. Visiem iesaku pamēģināt labu multu un tad jau katrs pats sapratīs, kas tuvāks sirdij mults vai bezinerces spole.

Romalds Ribuzuls Arī es trešo reizi atgriezos pie multiplikatoriem. Pa zāļainu seklumu ideāli strādāt, ļoti viegli un precīzi, nemaz nerunājot pa smago H klasi...

Maris Veldre Mani kā zvērinātu forelistu fascinē straujā Bait Finess (BFS) Multu attīstība Japānā. Arvien populārāki japāņu forelistu vidū kļūst komplekti ar vieglo multu un kompozīta kātu. Gluži kā raksta Jānis, kāti ir lēnās akcijas, lai varētu izmantot tieši kāta resursu, metot arī 1g mānekli. Metienu tehnika, protams atšķiras, bet valda uzskats, ka ar multu foreļcopē var precīzāk iemest mānekli vietās, kur to ir grūti izdarīt ar bezinerces spoli. Tieši tāpat, kā ar bezinerces spoli, ir nopietnāk jāpatrennējas, pirms sāk sanākt tie precīzie metieni. p.s. Šovasar noķēru savas pirmās foreles tieši ar multa komplektu

Jānis Stikuts Nedaudz teorijas.:-) Lai pat ar normālām smadzenēm tiktu pie zivs, svarīgākais - ar spiningu jānodrošina vizulim nepieciešamais enerģijas lādiņš, lai to iedabūtu iedomātajā trajektorijā. Tikai, ja vizulis ir paredzētajā vietā, ir jēga domāt, kā spēlēties ar mānekli, ko uzsākt, ja zivs pieķeras. Tātad, vispirms iemetiens, tad viss pārējais...:-)

Gatis Zariņš Varbūt ir lietderīgi FB veidot interešu grupu "Multu ģimene"?

Jānis Stikuts Novēlu Gati tev sekmes. :-)
Pie reizes - paskaties FB Дмитрий Белоус ziņu lentu, varbūt atradīsi kaut ko interesantu par multu tēmu.

Raivis Bergs Ja kādam interesē mazliet dziļāk tieši multiplikātori..tad jau vairākus gadus esmu vienā tādā ukraiņu grupā бейткаста (baitcasting corner) Ļoti daudz interesanta info, iesaku..😉


Spiningošanas meistarklase

May 30, 2020 - Reading time: 2 minutes

Maija vidū "Copes garša" komanda, precīzāk, Armands Ērglis un Jānis Kotāns izteica vēlmi savā kārtējā videofilmā skart arī kastinga sākumus Latvijā un piedāvāja man uzņemties galveno lomu. Kad sākām ierakstus, izrādījās, ka ar runām esot par maz, ticamībai vajadzētu kaut ko uzfilmēt. :-)

Arī ar maniem demonstrējumiem bija par maz. Redzot metienu efektivitāti, Armands izteica vēlmi ar manu palīdzību bez kavēšanās kameras pavadībā mainīt un uzlabot savu metienu tehniku.
Manuprāt, viņam viss izdevās, pie tam ļoti īsā laikā.
Rezultātā vienkārša saruna par kastinga vēsturi papildinājās ar sižetu, kurā radzami fragmenti no spiningošanas metienu meistarklases.

Internets šodien ir pārpludināts ar visdažādākajām pamācībām jebkurā jomā, tai skaitā arī makšķerēšanā. Nereti informācijas pārbagatība rada sajukumu gan iesācēju, gan jau rūdītu makšķernieku prātos, tādēļ par pašu efektīvāko metodi jaunu iemaņu apguvē vai esošo papildināšanā joprojām skaitās prakatiskās nodarbības vai treniņi, modernā vārdā saukti par meistarklasēm. Arī nupat vienai draugu grupai palīdzēju apgūt spiningotājiem nepieciešamās sākotnējās iemaņas, kā saka, lai mānekli bez liekām galvassāpēm varētu ar spiningu iedabūt ūdenī.


About

Translater C&P

Laika prognoze

 
fly fly fly fly fly fly
 

Interesantas lapas

Kontaktiem

Reklāma

rezervesdalas24.lv Auto rezerves daļu interneta veikals