Par akvakultūru Latvijā

April 1, 2020 - Reading time: 2 minutes

Akvakultūra Latvijā joprojām ir interesanta gan kā zivju produkcijas avots, gan ar savu devumu ūdenstilpju zivju krājumu mākslīgā atražošanā.
Viens no zinātniekiem, kurš devis nopietnu ieguldījumu Latvijas akvakultūrā ir bioloģijas zinātņu doktors Andis Mitāns, ar kuru kopā man bija izdevība strādāt Latvijas Zivju Resursu Aģentūrā (LZRA)2005.-2009.gadā.

Manā mājas lapā var atrast rindu viņa darbu, kuri, lai gan publiskoti laika periodā pirms 15 gadiem, manuprāt, nav zaudējuši aktualitāti arī šodien. Cerot, ka kādam tas noderēs, daļu no tīmekļa lapām ar A.Mitāna publikācijām nedaudz modernizēju un pielāgoju lietošanai arī ar ar mobīlām ierīcēm.

Akvakultūra ir skarta sekojošos rakstos:
- "Akvakultūra makšķerniekiem",
- "Zivju dīķu ierīkošana un apsaimniekošana",
- "Zivju barība un barošana",
- "Dīķsaimniecības hidrotehnikas pamati",
- "Akvakultūras ūdens kvalitāte".
Noderīgs varētu būt arī V.Vilcānes raksts "Dīķis privātā saimniecībā. Ko der zināt, pirms to rakt".


Sezona atklāta

March 28, 2020 - Reading time: 2 minutes

Latvijā un citās valstīs koronvīrusa Covid-19 dēļ izsludinātā ārkārtas situācija daudziem liek pašizolēties no ārpasaules, sevi ieslodzīt četrās sienās un nodoties filozofiskām apcerēm. Gan par nākotni, gan par vēsturi. Izrādās, bārdas dēļ :-) arī es esmu iekļuvis riska grupā, kurai obligāti :-) ieteicams ar pasauli saistīties tikai tīmeklī vai vērot to pa logu.

Pāris siltās dienas ļāva man atrauties no koronvīrusa raisītās ažiotāzas pasaules medijos un nedaudz pievērsties copes tēmai. Vakar apciemoju karpu dīķus. Lai gan diena bija skaista, pusdienlaikā Rīgā bija +14°C, naktīs temperatūra zem nulles un dīķos ūdens vēl auksts. Karpas vēl mazkustīgas un uzturas nelielos bariņos. Copes rezultāts ir atkarīgs no tā, vai izdodas atrast kādu bariņu.

Kā parasti sezonu sāku ar mušiņmakšķeri vietā, kuru labi pazīstu. Pēc neliela brīža brīža izdevās atrast nelielu spoguļkarpu bariņu un cope varēja sākties. Tā kā karpu copē iznāk sastapties ar eksemplāriem svarā līdz 5 kg un pat lielākiem, izmantoju savu superveco un pārbaudīto komplektu - 2,7 m garu 6.klases kātu, zviedru ABU Diplomat 178 mušiņspoli un vismaz 40 gadus vecu peldošo Scientific Angler mušauklu.
Copi uzsākot kā pirmās izmantoju Nr.6 vai Nr.8 grimstošās nimfas ar nosaukumu Goldhead Prince vai Goldhead Hares Ear, vai kādas citas līdzīgas mušas pelēcīgās toņkārtās. Šoreiz papildus eksperimentēt nevajadzēja, pirmās divas pieminētās pilnībā attaisnoja manas cerības.

Copes bija izteikti pavasarīgas - ļoti uzmanīgas, viegli pārvietojot (stripojot) mušu tā it kā kaut kur aizķērās. Ķērienu varēja atpazīt sekojot mušauklas kustībai un piecērtot pie katras aizdomīgas novirzes mušauklas peldējumā. Pāris stundu pietika, lai pārliecinātos, ka jau agrāk gūtās atziņas darbojas un mana karpu copes sezona ir sākusies sekmīgi.

Dabā viss vēl vienmuļi pelēkos toņos. Pa ceļam redzēju, ka Daugavā vīri medīja zandartus, iepriekšējās dienās te esot labi ķēries.


Pavasaris tuvojas

March 15, 2020 - Reading time: 2 minutes

Jau ilgu laiku gruntsūdens līmenis Rīgā manā rajonā pazeminās un dīķis regulāri paliek bez ūdens. Izmantoju silto ziemu, lai samazinātu dīķa izmērus un aizbēru pusi no platības. Tā tiks atdota zālājam.

Ziemas beigas Latvijā ir neredzēti pavasarīgas, darzā jau divus mēnešus zied pirmie pavasara ziediņi, atdzīvojušies pat rododenri.

Attiecīgi, makšķerniekiem ir atklāto ūdeņu sezona, no gada pirmajām dienām visi ūdeņi ir vaļā un nepacietīgākie aktīvi un rezultatīvi medī gan lašveidīgās, gan līdakas, vimbas un citas zivis.
Taču marta otrajā nedēļā valstij pārskrēja pāri nopietna vētra un 14.martā uz īsu brīdi atkal parādījās ziemas pazīmes - sals un sniegs. To labi ilustrē Antras V. bildīte no Vidzemes laukiem.


Gada pirmais kvartāls paiet nepārtraukti augošā ažiotāžā ap koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19, kurai epicentrs nupat no Ķīnas pārcēlies uz Eiropu. Arī Latvijā inficēto skaits aug un reģistrēti jau 26 ar šo vīrusu saslimuši iedzīvotāji. Protams, tas nav liels skaits, ja to salīdzinām ar tūkstošiem Itālijā un Spānijā.

Pakāpeniski visas valstis veic nopietnus pasākumus, lai samazinātu slimības izplatības tempus. Arī Latvijā no 17.marta uz laiku līdz 14.aprīlim ir izsludināta ārkārtēja situācija un spēkā stājas plaši ierobežojumi.
Tiek apturēti visi starptautiskie avio, dzelzceļa, jūras un autobusu pasažieru pārvadājumi, kā arī tiek slēgta valsts ārējā robeža.

Gundars K. nupat atkārtoti inspicēja ūdeņus Namsenfjorda bāzes apkaimē, rezultāti bija iedvesmojoši.

Lai gan aviobiļetes uz Tronheimu jau iegādātas, noteiktie plašie ceļojumu aizliegumi un karantīnas pasākumi padara neskaidru manas grupas plānu maija beigās doties uz Namsenfjordu. Piemēram, tiem, kas atgriežas no Norvēģijas, karantīnā būs jāpavada 14 dienas, ārstiem pat 25 dienas. Atliek cerēt, ka līdz maijam kaut kas mainīsies uz labo pusi.


About

Translater C&P

Laika prognoze

 
fly fly fly fly fly fly
 

Interesantas lapas

Kontaktiem

Reklāma

rezervesdalas24.lv Auto rezerves daļu interneta veikals