Ceļojums uz Namsenfjordu

January 27, 2020 - Reading time: 3 minutes

Pagājušo nedēļu kopā ar Gundaru K. pavadījām viņa jaunveidotajā bāzē Namsenfjordā, netālu no Statland. Turp lidojām uz Trondheimu, pēc tam tieši no lidostas ar vilcienu uz Steinkjer(Trøndelag), tur mūs sagaidīja Guntars R. Viņš ar auto bija atbraucis no Rīgas jau savlaicīgi un varēja mūsu nelielo kompāniju nogādāt līdz bāzei.
Brauciena galvenais mērķis bija inspicēt bāzes stāvokli pēc vētrām, kas šajā rajonā bija ziemas sākumā. Protams, pie reizes gūt iespaidus par copi fjordā janvāra mēnesī.

Izrādījās, esam izvēlējušies ceļojumam sliktu laiku un Norvēģijas janvāris parādīja sevi pilnā krāšņumā.
Pirmajā dienā, var teikt, vētra. Fjordā vēja ātrums brāzmās 15-20 m/sek. Pie tam inventarizācija rādīja, ka slips, pa kuru gatavojāmies nolaist vienu no laivām ūdenī, aizsprostots ar vēja atrautu laipu. Mēģinājumi ar vienkāršiem paņēmieniem atbrīvot slipu izskatījās bezjēdzīgi. Atlika tikai telpās nogaidīt, filozofēt un atsvaidzināt iemaņas zolītes spēlē.
Otrajā dienā vējš "tikai" 10-12 m/sek, laika apstākļi mainījās ik pa 5 minūtēm, dažubrīd uz pāris minūtēm manījām pat zilas debesis. Sauli tā arī neredzējām, tikai īsu brīdi manījām kaut kur aiz kalniem. Cerībā noķert kādu zivi, spiningojām no krasta, taču nesekmīgi. Tad darbā laidām pāris ar garnelēm aprīkotas gruntenes, pārbaudīt tās skrējām tajos īsajos brīžos, kad vējš bija it kā pierimis. Lai gan zinātāji stāstīja, ka februārī te parādoties nopietnas mencas, neko nopietnu nemanījām, ik pa brīdim galā bija vai nu jūras zvaigznes, vai kāda sīka menciņa, saida vai pikša.
Trešajā dienā brīžiem lietus gāza kā no spaiņiem. Fjordā ūdens kļuva arvien duļķaināks - Namsena upes pienesuma un lietavu sekas. Vējš sagriezās un pūta tieši sejā. Brīžos, kad lietus kļūva vājāks, turpinājām eksperimentus ar gruntenēm, tomēr cope neuzlabojas. Uz tām joprojām ķērās tikai sīkaļas.

Tā pagāja ieplānotās trīs dienas Namsenfjordā. Pirms atpakaļceļa no rīta pēkšņi uzsniga sniegs, ceļi kļuva slideni un mūsu laika grafiks kļuva apdraudēts. Līdz vilcienam Steinkjerā nokļuvām tikai pāris minūtes pirms vilciena atiešanas. Tālāk viss notika kā bija plānots.
Par copi jāsecina, ka gada pirmo mēnešu strauji mainīgie laika apstākļi, relatīvi lielais nokrišņu daudzums un īsā diena, kad gaisma ir tikai 5-6 stundas, mazina veiksmīgas copes varbūtību. Jau martā dienas garums te sasniedz 12 stundas, tad arī parādās lielākas cerības uz normāliem lomiem.
Kā parasti, dodoties uz copi ziemeļos, ik reizi ir jāpētī laika prognozes, saullēktu un paisumu laiki.

Vizālie iespaidi apkopoti bilžu albūmā "Namsenfjords 2020"

About

Translater C&P

Laika prognoze

 
fly fly fly fly fly fly
 

Interesantas lapas

Kontaktiem