Cik tālu jāmet mušiņa

June 17, 2020 - Reading time: 4 minutes

Viens no jauno mušiņmakšķernieku visbiežāk uzdotiem jautājumiem ir: "Cik tālu var aizmest mušiņu?" Tie, kas ir spēruši pirmos soļus metienu tehnikas apguvē, zina, ka pat 10-12 metru tāls metiens nav nemaz tik vienkāršs. Neskatoties uz instinktīvo vēlēšanos mest daudz daudz tālāk (jo tur vairāk zivis). Un visi neticībā groza galvu, kad iet runa par 50-60 metrus tāliem metieniem.
Mušiņmakšķerēšanā, lai tā sniegtu lielāku pozitīvo efektu, svarīga loma ir metienu tehnikai. Tā ir aksioma. Nedz spēks, nedz labākais inventārs nepalīdzēs, ja mušiņmakšķernieks vāji pārvaldīs metienu tehniku.

Tādēļ nedaudz par lietas faktisko stāvokli. Praktiskajā makšķerēšanā, kad pārsvarā tiek lietots vienrocīgais kāts, vidējais attālums līdz iemestai mušiņai, kurā tā vilina zivis, proti, notiek makšķerēšana, atrodas 8-15 metru robežās. Runājot par makšķerēšanu ar divrocīgo kātu, katrā gadījumā tas ir lielāks un var kādus 10-15 metrus pielikt klāt. Ar vienrocīgo kātu metieni 15-20 metru attālumā skaitās jau tāli. Retāk, taču lielās upēs var gadīties arī situācijas, kad ar metienu tuvāku par 25-30 metriem zivij nevar piekļūt. Normāli domājošs makšķernieks šādā situācijā centīsies pats tuvoties zivij, nevis veikt ļoti tālu metienu. Tāli metieni sarežģī mušiņas efektīvu pasniegšanu, pie tam lielākā attālumā ir grūtāk fiksēt zivs ķērienu un to piecirst. Taču der atcerēties, ka tam, kurš ar vienrocīgo makšķeri un 5-6 klases auklu spēj aizmest mušiņu 25 metrus, mazāk būs sarežģījumu arī 15 metru attālumā. Bet sarežģījumi var būt ik uz soļa. Piemēram, vējainā laikā, makšķerējot sēdus no laivas vai, kad jāiebrien līdz viduklim ūdenī. Tātad, jo tālākus metienus makšķernieks ir apguvis, jo vieglāk ir makšķerēt jebkuros apstākļos.

Cenšoties apgūt tālus metienus, līdztekus precīzai metienu tehnikai ir jāsaprot arī inventāra loma. Kaut vai tas, ka ar smagākas klases inventāru var tālāk aizmest. Gadījumos, kad runa ir par reāliem 50-60 metrus tāliem metieniem, metieni tiek izpildīti sacensību apstākļos, kad vējš ir no mugurpuses, ar 10-11 klases inventāru un tā saukto "shooting head" auklu. Tie, kas piedalījušies manās mušiņmakšķerēšanas nodarbībās, ir pārliecinājušies, ka arī ar standarta 5-6 klases inventāru laukumā var sasniegt diezgan ievērojamu 30-35 metru attālumu. Kaut gan praktiskā makšķerēšanā es parasti necenšos pārsniegt jau pieminēto 20 metru attālumu.

Te būtu jāpiemin arī mušiņauklas formas, proti, DT un WF auklu iespaids uz metienu. WF auklas savu pozitīvo efektu parāda tikai, kad jāizpilda metieni tālāki par 10-12 metriem. Līdz šādam attālumam arī ar DT auklu nav problēmu. Tālākos metienos var sākt just pozitīvo efektu, ko dod tievais WF posms vai pavadošā aukla, ja lieto ST auklu. Nevajag aizmirst, ka tāli metieni sarežģī mušiņas pasniegšanu (piezemēšanu) ne tikai iesācējiem, bet arī jebkuram speciālistam. Neesmu redzējis, ka 35 metru attālumā kāds mācētu jebkuros apstākļos perfekti pasniegt mušu.

Attiecībā uz mušiņas piezemēšanas vai prezentācijas kvalitāti, tāpat arī uz riņķa metiena izpildi un auklas palabošanu vēl var piebilst sekojošo. Visas līdzīga diametra auklas nelielos attālumos ( WF un ST to nosaka galvas garums) uzvedas līdzīgi. Jo minētās iepriekš lietošanas īpašības vairāk ir atkarīgas no auklas izmēriem (svara) un tās konusīguma. Tādēļ pretēji izplatītam viedoklim nevar apgalvot, ka ar DT auklu mušiņu vienmēr var labāk pasniegt kā ar WF auklu.

About

Translater C&P

Laika prognoze

 
fly fly fly fly fly fly
 

Interesantas lapas

Kontaktiem