Par uzlabojumiem foreļu strautos

January 10, 2019 - Reading time: 16 minutes

Izraksts no manas Facebook ziņu lentas ar komentāriem

Jānis Stikuts

10.01.2019 08:32

Interesants klips, - tikai nedaudz mainot strauta tecējumu, var krietni uzlabot dzīves apstākļus forelēm.
Scour Pool Creation in a Low Energy Stream on Vimeo

Komentāri

Andis Mitāns Foreļupju hidromehānisaka uzlabošana tiek daudzviet efektīvi realizēta, taču Latvijā tai nav perspektīvu, jo vairums foreļupju ir privātās, turklāt tik radikālu dabisko dzīvotņu pārveidošanu nepieļautu vides aizsardzības intitūcijas

Gatis Kokorevičs -> Andis Mitāns vai varat nosaukt kaut vienu privāto upi Latvijā?

Reinis Bičevskis -> Gatis Kokorevičs vienīgā, kas zināma, Brasla virs dambja

Jānis Stikuts -> Gatis Kokorevičs Latvijā tikai 42 upes ir publiskās, pārējās visas ir privātās. Foreļupju sarakstā ir aptuveni 100 upes, pieļauju, ka gandrīz visas, izņemot lielākās, ir privātas.

John Fox Civillikuma 1102.pants.
1102. Pie publiskiem ūdeņiem pieder jūras piekrastes josla, kā arī šā panta pielikumā (I pielik.) uzskaitītie ezeri un upes. Visi pārējie ūdeņi ir privāti.

John Fox https://likumi.lv/doc.php?id=90219

Gatis Kokorevičs Kaut kas nav pareizi!!
Tad jau visās parējās upēs vienojoties ar saimnieku dari ko gribi?!
Vai piemēram man laukos Kiras upe kas tek pār mūsu zemi man tagad jāuzskata par ģimenes privātīpašumu?

Jānis Stikuts -> Gatis Kokorevičs Protams, ja upe pilnībā atrodas tikai uz tavas zemes, īpašumtiesības pieder tikai tev. Taču nav spēkā tava doma, ka savā privātīpašumā katrs var darīt visu, ko grib. Jebkurai gribēšanai ir savi noteikti rāmji. :-) Varu ieteikt tev vienu vecu rakstu. https://fishing.lv/teorija/ipasumi.htm

Igors Dzilna Nu kaut kas te neklapē kopā! Pirmkārt, visi strauti, kas garāki par 10km ir valsts nozīmes ūdensteces! Otrkārt, nevajag jaukt zemi zem ūdenstilpnes ar pašu ūdenstilpni vai teci! Treškārt, ir apgrūtinājumi zemesgramatā, strauti, upes, elektropārvades līnijas, servitūta ceļi, utt. Kas īsti nepieder saimniekam! Tā ka privātu upju Latvijā nav! Tā tikai īpašnieks var domāt! :)

Jānis Stikuts -> Igors Dzilna Viss klapē! :-) Pārāk neieslīgstot detaļās, tas, ka upe ir privāta, nav pretrunā ar visu, ko uzskaiti. Tikai izpratne par privātumu vai privātīpašumu var būt dažāda.

Līdzīgi ir ar jēdzienu brīvība. Netrūkst tādu, kam brīvība asociējas ar visatļautību. Bez konkrētas situācijas izpētes, tas visai bieži noved pie, kā saka, bezjēdzīgas matu skaldīšanas.:-)

Igors Dzilna -> Jānis Stikuts Privāts var būt tikai tas, ko Tu vari aizslēgt vai norobežot! Diez vai varētu Tavu īpašumu Vārves ielā uzskatīt par privātu, ja cauri viesistabai ietu "tauvas josla", kuru var izmantot visi! Tu tā arī nesaprati, ko mēģināju izskaidrot! Cauri Tavai zemei iet servitūta ceļš un tas nav Tavs objekts! Zeme zem tā, jā! Bet ceļš nē! Tu nedrīksti patvaļīgi to norobežot, demontēt utt. Līdzīgi ir ar ūdensteci! Tā tek pa Tavu īpašumu, bet ir kopējais resurss! Man mežā iegāja trīs aļņi baroties. Tie taču automātiski nesāka man piederēt! :)

Haralds Viškers Kā var vispār aizdomāties par tādu stulbumu kā privāta upe? :D Kas,Jūs paši viņas radījāt? :D

Jānis Stikuts -> Igors Dzilna Tu nonāksi strupceļā, ja nesapratīsi vienu elementāru lietu, - privātīpašnieka tiesības nav absolūtas! Pat ja nav apgrūtinājumu. Tai pašā laikā apgrūtinātais privātais objekts juridiski ir tavs privātīpašums.
Par upēm un mežiem ir garāks stāsts, daudz atbilžu var atrast iepriekš minētajā N.Riekstiņa rakstā.

Jānis Stikuts -> Haralds Viškers Izskatās, pirms saņēmi atbildi uz savu jautājumu, spriedums jau gatavs. :-)

Haralds Viškers -> Jānis Stikuts ,tas pat nebija īsti jautājums. Jā,spriedums gatavs jo man tāds stulbums nav izprotams.

Jānis Stikuts -> Haralds Viškers Ja pats kaut ko neizproti, bezjēdzīgi vainot citus.
Tas nav nekāds stulbums, tā ir plaša un daudz pētīta tēma. Neizpratne noved pie liekām kolīzijām.
Piemēru netrūkst, primitīva izpratne var novest pie secinājuma, ka privātīpašums ir stulbums. Attiecīgi, jādodas atpakaļ uz PSRS :-)

Igors Dzilna -> Jānis Stikuts Visu laiku privātas bija slēgtā tipa ūdenstilpnes, viena īpašnieka robežās. Parasti dīķi, ezeri līdz 10ha. Tajos arī zvejas tiesības pieder īpašniekam! Kā ūdenstilpne ir divu vai vairāku īpašnieku robežās, tā vairs nav privātīpašums!!! Upes tek caur vairāku īpašnieku zemēm. Nu jau līdz izmieklam aiziet! Kam tad ūdens pieder? Tam, kura īpašumā sākās upe?! :D Kā var piederēt kaut kas netverams, tekošs?! Upes tek caur privātīpašumu! Tas jā. Pē Tevis definētā sanāk ka ūdens vienā brīdī ir "pētera", bet tad kad ietek "jāņa" īpašumā, sāk piederēt viņam?! Humora deva man ir garantēta šodienai! Nav ko jaukt iekšā psrs! Arī tagad ir valsts īpašumi, tātad visu kopēji! :)

Jānis Stikuts -> Igors Dzilna Ja tev nepieciešamas ticamākas atbildes, varu tikai ieteikt papētīt šo tēmu detalizētāk. Es to pētīju pirms 20 gadiem, varbūt kas mainījies... :-)
Pieņemu, ka zini, - privātīpašumam, ne tikai mājai, bet arī privātam ezeram vai upei var būt vairāki īpašnieki. Nekad neesmu teicis, ka zivs upē, ūdens tajā vai alnis tavā mežā ir tavs privātīpašums. Pat āboli no tavas ābeles var piederēt citam, ja tie nokrituši pāri žogam ar kaimiņu. :-)

Guntars Vaivads Igors Dzilna , tēma bija par foreļu dzīves apstākļu uzlabošanu.............., bet par to privātīpašumu es tev 100% piekrītu, jo sakarā ar latviešu " saimnieku" pašapziņas un savas vērtības celšanos savās acīs, izskatās ka daži ir radījuši upes un ezerus , kalnus un lejas...gluži kā latviešu tautas pasakās...😇😇😇😇😇😇😇

Jānis Stikuts -> Guntars Vaivads Jāsaprot, ka jēdziens privāts visos gadījumos tiek lietots kā juridisks termins, no kura izriet gan pienākumi, gan tiesības. Tam nav automātiski nekāda sakara ar to, kas objektu ir radījis.
Tas, ka strauts ir privāts, nozīmē to, ka īpašniekam ir ne tikai pienākums to uzturēt labā kārtībā, bet arī īpašnieka tiesības veikt pasākumus, lai strautā nenotiktu, uzsveru, nelikumīgas darbības. Kaut vai ar ieročiem rokā. :-) Piemēram, kā privātā teritorijā, caur kuru iet servitūta ceļš.

Guntars Vaivads -> Jānis Stikuts ,es visu to saprotu, bet tā teikt lai izdaiļotu teoriju ar piemēriem atļaušos atcerēties gadījumu no savas paša foreļošanas pieredzes, kad es stāvot līdz vienai vietai ūdenī griezu kopā upītē ieliktos tīklus(divus vai trijus-godīgi neatceros)un kur gadījies, kur ne ,pa kalnu lejup nesās tā saucamais privātīpašnieks un jaunizceptais upes saimnieks. Tam tēvainim pār plecu bij pārmests airis un no rīkles nāca ārā visāda veida leksika par to ko viņš ar mani izdarīs , kad vien tiks man klāt. Pakāpos upītē tā dziļāk un gaidu ko tad tas likumu un īpašumu cienītājs tagad darīs ..., viņš man noskaitīja ko es nedrīkstu viņa upē darīt un mīļi aicināja atdot viņa tīklus un tās foreles kas tajos atradās. Es protams savā naivumā centos iebilst, ka diezzin vai būs labi un pareizi tā darīt, bet tas džeks jau sāka vilkt nost savas ūziņas lai atvieglotu grūto manis ķeršanas procesu. Es savukārt izvilku savu mobilo telefonu un sāku paskaidrot cilvēkam , ka ir tomēr institūcijas, kur var piezvanīt lai nomierinātu tādus kā viņš. Mes šķīrāmies kā draugi...viņš ar sagrieztiem tīkliem, es ar zināmu gandarījumu un naidu pret debīli tulkotiem likumiem un saimniekiem -patērētājiem. Vienīgie ieguvēji (as)divas mēra foreles, bet pieļauju ka nākamajā dienā jauni tīkliņi iegūla vecajās vietās.

Jānis Stikuts -> Guntars Vaivads Tipisks piemērs, kad copmanis zin, kā rīkoties, bet īpašnieks laiž muļķi vai arī pārprot savas tiesības.:-)

Ģirts Dombrovskis Starp citu, interesanta lieta ir tā, ka gar privātu upi pa tauvas joslu iet un copēt drīkst, bet pa gultni brist - nē. Tas tiešā veidā saistīts ar privāto īpašumu. Pārvietoties pa tauvas joslu atļauj zvejniecības likums.

Jānis Stikuts -> Ģirts Dombrovskis Tas tikai, ja likumu tulko formāli. Pēc būtības tā nav problēma.:-)

Ģirts Dombrovskis Pēc būtības tā nav problēma, jo, pirmkārt, neviens par to nezina, otrkārt, īpašniekam nav lielas atšķirības, vai makšķernieks iet pa tauvas joslu, vai brien. Tāpat kā mēs pieejam līdz tauvas joslai pa kādam piederošu pļavu bez atļaujas. Pārkāpjam privātīpašumu, jo īpašnieks neaizliedz. Tur nav nekāda sakara ar likuma tulkojumu.

Igors Dzilna -> Jānis Stikuts Tas viss ir saprotams! Es Tev uzskatāmi parādu mūsu likumu absurdumu un stulbumu! Pēc definīcijas upe ir viena ekosistēma no iztekas līdz ietekai. Kā kaut ko tādu var prīvātīpašumot?! Kā vienam īpašumam var būt vairāki saimnieki?! Tev māja arī ir uz visu Tavu iemītnieku vārda? Vai tomēr viens īpašnieks?! Es jau teicu, ka tur kur ir vairāki saimnieki, tur ezers vairs nav privātīpašums! Situācija: ezeram piekļaujās 4 saimniecības. Vienas saimniecības īpašnieks man atļāva makšķerēt. Pretējo māju saimnieks atskrien bļaustīdamies, ka te nevar copēt, ir privātīpašums. Es viņu pasūtīju .irst! Pateicu, ka man atļāva pretējo māju saimnieks. Tā ar aizgāja ar nokārtu galvu! :) Nu nevar ezera vidū ierakt kupicu, tātad domātās daļas sanāk! Kā var kas tāds būt privāts (personīgs)?!

Guntars Vaivads -> Igors Dzilna, boju var ielikt...😂😂😂😂

Ģirts Dombrovskis -> Igors Dzilna pēc likuma ir tā, ka tas viens īpašnieks var Tev atļaut makšķerēt ezerā tikai savā daļā. Kā to nosaka? iedomājies ezera viduspunktu un novelc iedomātas līnijas no kupicām. Kā griežot torti. Attiecīgi katrs īpašnieks drīkst atļaut savā daļā. Nav jau īsti atšķirības, vai ezers pieder vienam, diviem vai pieciem. Ja tas ir privāts, tad vai nu viņi vienojas, ka katrs atļauj pa visu ezeru, vai tikai savā daļā. Var arī vienoties, ka neatļauj nevienam. Tas, kā Jānis minēja, ir teorijā, kuru ar rupju pasūtīšanu var viegli salauzt. Bet likumīgi tas nav.

Ģirts Dombrovskis Labs salīdzinājums ar māju. Māja var piederēt vienam, var vairākiem. Īpašnieki nosaka iemītnieku tiesības.

Jānis Stikuts -> Igors Dzilna Nav nekādas saistības ekosistēmai un īpašumtiesībām. Katrs ezers vai dīķis var būt atsevišķa ekosistēma, pie tam bez saistības ar īpašniekiem. Savukārt Īpašumu tiesības regulē likumi, par kuriem cilvēki ir vienojušies.
Situācijā, kuras tu piemini, pārsvarā ir sadomātas. Ezeru īpašnieki tās zin un vietās, kur vairāki īpašnieki, parasti viss tiek sakārtots sarunu ceļā. Tepat netālu somi copes tiesības līča piekrastē regulē ar boju palīdzību.
Nejauc divas lietas - privāts un personīgs.

Igors Dzilna -> Jānis Stikuts Man tagad ir pilnīgi vienalga! Ja jau mūsu valstī ir tik debīli likumi, tad lai viss tā arī paliek! Personīgi man nav tādu laika un naudas resursu, lai kāda īpašumu sakārtotu! Darba uz savas zemes pietiek! Foreļupes pamazām iet postā un tas ir loģiski! Latviešiem ir trāpīgs teiciens: kopīga cūka nebarojās! :) Upīte pieder 5,10,15 saimniekiem, kur nekad dzīvē nevienosies par tās sakopšanu!!! Tie, kam tas interesē nevar neko darīt bez saskaņošanas un atļaujas! Skaistas un zivīgas foreļupes paliks tikai sapņos!

Jānis Stikuts -> Igors Dzilna Gan jau emocijas noplaks. :-) Likumi nav debīli, tos radām mēs paši. Proti, savu balsi pievieno daudzi no tiem, kas ik reizi balso par "jaunu spēku" iznācienu.:-)

Protams, vienmēr var vēlēties ko labāku. Esmu darbojies šajā jomā un varu apgalvot - parasti, tie, kas skaļi pieprasa izmaiņas, paši īsti nezin, kas tad būtu jāieraksta likumos, jo vāji pārzin lietu kopsakarības. Bieži klajā laukā tiek celti žogi, lai būtu ko varonīgi pārvarēt.

Daudzas lietas likumos un normās ir normāli ierakstītas, tikai tulkojumi (skaidrojumi) gan dažubrīd ir savdabīgi, attiecīgi, cilvēkiem nepieņami vai pārprotami. Taču svarīgākais - nezaudēsim optimismu.:-) Foreļupes iet savu gaitu, prognozes, kas tika izteiktas pirms 50 gadiem, ka foreles pazudīs, nav piepildījušās.:-)

Igors Dzilna -> Jānis Stikuts Tas ir pilnīgi bez emocijām. Bija vajadzīgs tikai viens likums! Brīvas pārvietošanās tiesības visiem, kas starp citu ierakstīts Satversmē! Īpašnieks nedrīkst aizliegt pārvietoties pa savu īpašumu, ja tam nav pamatojuma! Tur kur dzīvo, veic saimniecisko darbību, tās vietas ir jānorobežo vai jābūt informācijai par to! Es jau tikai norādu uz nejēdzībām. Kā kāds indivīds var veikt kādu darbību uz cita īpašuma?! Upju kopšana, kārtošana, makšķerēšana, slēpošana, tūrisms, ogu un sēņu lasīšana?! Stulbums sakās tad, kad viens atļauj, otram vienalga, trešais aizliedz!!! Man ir daudz meža zemes. Uz robežām pie ceļiem stāv ieraktas informatīvās zīmes-privātīpašums. Nekad nelikšu zīmi: ieiet, iebraukt nepiederošām personām aiziegts! Tāpat ar ogu un sēņu lasīšanas aizliegumu. Es nestādīju tās mētras un micēliju, lai kādam aizliegtu iegūt dabas veltes! Viss ir ļoti vienkārši!

Jānis Stikuts -> Igors Dzilna Nav lielas jēgas steigties laikam pa priekšu. Kad sabiedrība būs gatava, iespējams, daudzas lietas risināsies citādi.

Agnis Graudulis Cik jauki, britiem tās pašas problēmas, kas mums. Upju gultnes pa platu, ūdens pa seklu. Video vienkārši izskaidrots, ko un kā darīt lai izveidotu mājokli zivij. Pēc personīgās pieredzes zinu ka ieliekot akmeņus, celmus vai koku upē var izveidot lieliskas lietas.

Andis Mitāns Kādreiz pabiju Viskonsinā, ASV. Makšķerēšanu tur regulē štata likums, izdodot makšķerēšanas noteikumus katram gadam. Makšķernieku brīva pārvietošanās noteikta tikai licenču upēs, kur zemju īpašnieki krastos izbūvējuši žogus ar vārtiņiem. Foreļupju meliorācijas darbi tiek brīvprātīgi-piespiedu (sabiedrība!) kārtā saskaņoti ar katru īpašnieku. Kopumā šī kārtība apmierina visas puses.

About

Translater C&P

Laika prognoze

 
fly fly fly fly fly fly
 

Interesantas lapas

Kontaktiem

Reklāma

rezervesdalas24.lv Auto rezerves daļu interneta veikals

Navigation