Tiem, kam vadošā roka ir kreisā

October 10, 2020 - Reading time: 4 minutes

Šīs pārdomas izsauca viena FB drauga atsūtīta bilde ar lūgumu to komentēt. Bildē spiningotājs, visticamāk, kreilis, darbojoties ar bezinerces spoli, labajā rokā fiksē auklu pirms metiena ar kreiso roku.
Īsais komentārs būtu, - katrs met, kā māk. :-) Detalizētāk komentējot, jāskar vesela rinda apsvērumu.

Metiens

Atceros pirms gadiem 10 daži no Amerikas iebraukuši biznesmeņi-spiningotāji vēlējās, lai es viņus pavadu copē Kaņiera ezerā. Kā parasti, pirms sēžamies laivā, gribēju, lai viņi nodemonstrē savu māku darboties ar spiningu. Turpat manā dārzā palūdzu ar spiningu trāpīt nelielā mērķī 20m attālumā. Rezultāts, maigi sakot, bija bēdīgs. Kad rādīju, kā tas būtu jādara, pirmā reakcija bija - pie mums ASV tā neviens nemāca un nedara.... Pēc pusstundas vīri teica OK, tas ir kas jauns un vērā ņemams.

Šodien Youtubē var atrast pamācības ar visai dažādiem metienu izpildes paņēmieniem un tikpat dažādiem komentāriem. Eksistē daudzas skolas, kuras apmāca visai atšķirīgus metienu stilus, pie tam ar apgalvojumiem, ka piedāvātais ir labākais, vai arī izvēle esot gaumes lieta.
Redzot darbībā mūsu spiningotājus, tai skaitā arī atsevišķus sportistus, rodas iespaids, ka daudzi savas iemaņas nekritiski pārņēmuši no interneta resursos redzamajiem avotiem. Kā saka, ja jau importa, tad viss ir OK. :-) Tāpēc nedaudz teorijas.

Pamatā ir elementāras lietas, kuras sen pārbaudītas kastingā.
Kastinga sacensībās, kuras risinās stadionos, svarīgākais ir mācēt mest tālu un precīzi. Pēdējos gados, izpildot metienus mērķī, kritērijiem pievienojies metienu izpildes ātrums. Līdzīgi ir arī sacensībās praktiskajā copē, kur aktīvai darbībai vienmēr tiek dots relatīvi neliels laika nogrieznis un spēkā ir aksioma - jo ilgāk māneklis darbojas ūdenī, jo lielāka varbūtība tikt pie loma. Saprotams, - ja precīzi trāpīt iedomātajā mērķi spiningotājs nespēj bez trim mēģinājumiem, divi no tiem ir tikai nelietderīgs laika tēriņš. Attiecīgi, precīziem metieniem var būt izšķiroša loma, pat ja spiningotājs izvēlas visai vienkārši sasniedzamus mērķus, piemēram, akmeni upes vidū.

Tālums reti ir svarīgs, noteicošo lomu spēlē precizitāte un ātrums. Lai to sasniegtu svarīgas ir dažas detaļas.
Protams, ir cirkus cienīgi mākslinieki, kuri noteiktos apstākļos spēj trāpīt mērķī bez bremzēšanas, taču biežāk maksimālai precizitātei svarīga ir māka veikt smalku mānekļa lidojuma bremzēšanu. Neapstrīdams ir fakts, ka to visracionālāk un efektīvāk var panākt bremzējot ar pirkstu brūkošo auklu uz kasetes malas. Ar tās rokas pirkstu, kura metiena brīdī tur kātu.

Zemāk divi attēli, pēc pirksta stāvokļa var saprast, ka kreilim, kurš metienu izdara ar kātu kreisajā rokā, auklas bremzēšana ir krietni sarežģītāka, jo aukla, brūkot no kasetes, neslīd gar pirksta spilventiņu, bet burtiski ieķeras pirkstā no otras puses.

Bremzes

Katrs būs pamanījis, bezinerces spolēm lociņu var pārslēgt divos dažādos veidos - manuāli, pārlokot lociņu darba stāvoklī ar roku, un pusautomātiski, ar spoles roktura pagriezienu, neaiztiekot lociņu. Lai gan ik uz soļa var redzēt pirmo variantu, par racionālāko ir atzīts otrs.

Te jāpiebilst, ka atsevišķām modernajām spolēm nav, tā saucamā, atpakaļgājiena, kas sarežģī dažas sīkas, bet svarīgas manipulācijas, tai skaitā gan pusautomātisko lociņa pārslēgšanu, gan lociņa pārslēgšanu auklas bremzēšanai optimālajā pozīcijā, proti, uz leju.
Pie tam kādreiz, piemēram, Mitchell spolēm bija varianti ar pretēju auklas uztīšanas virzienu, kas būtiski uzlaboja darbošanos kreiļiem. Šodien bezinerces spolēs uztīšana notiek vienā virzienā, tiek piedāvāta tikai iespēja parlikt rokturi, lai uztīt varētu ar labo roku.

Spoles

Kopumā jāsecina, ka kreiļiem darbošanās ar mūsdienu bezinerces spolēm ir nedaudz komplicētāka un jāizlīdzās ar dažādiem rezerves variantiem un visiem to trūkumiem. Atsūtītajā bildē ir viens no iespējamajiem variantiem.

About

Translater C&P

Laika prognoze

 
fly fly fly fly fly fly
 

Interesantas lapas

Kontaktiem