home  back

***Ļurkastes lielo mānekļu vidū (BigBait)***

Dāvis Griķis 2020

Džerka un lielo silikona mānekļu izmantošana Latvijā līdaku un ne tikai makšķerēšanā ir guvusi lielu popularitāti, ja džerka bumam diezgan ātri iestājās panīkums un daudzi pameta šo nodarbi , tad lielo silikona mānekļu izmantošana tik ātri neizsīkst un arī Latvijā paradās veikalnieki, kas uz vietas piedāvā lielu sortimentu šiem mānekļiem – ja lielākā daļa makšķernieku zina populārāko mānekli cūka no StrikePro PigShad, kā arī citu lielo silikona mānekļu vidū dominē lāpstiņas mēlītes, jeb vibro astes mānekļi, kā PigShad, tad tai pašā laikā liela izmēra twister jeb ļurkastes nav tik populāras, lai arī pašas ļurkastes ir labi zināmas jau no deviņdesmitajiem. Šis rakstiņš būs tieši par ļurkastēm lielo mānekļu vidū.

Lielo mānekļu ļurkastēm un arī hibrīdu ļurkastem uzskatu ir diezgan maza uzmanība pievērsta, iespējams jo nav atrodamas visu veikalu sortimentos salīdzinājumā ar populārajām cūkām.

Ja neskaita visādus brīnumus līdz ~18cm tad pirmā lielā ļurkaste man bija Svartzonker McRubber Tail Twister, kas bija stipri lielāka par arsenālā esošajām vibroastēm no tā paša Svartzonker, tik viegli tas viss neiestrādājas un tikai ar laiku nonācu pie atziņām, kas varētu būt par iemeslu un kad pareizāk lietot, līdz ar to uzskaitīšu iemeslus pie kuriem būtu vērts apsvērt ļurkastes izmantošanu:

- Kad vajag mānekli spēt novilkt ļoti lēni un saglabāt spēli, animāciju.

Ļurkaste ļauj patiešām ļoti lēni novilkt mānekli un ļurkastes aste turpinās kustēties, kad pie šāda vilkšanas tempa vibroastes vairs nespēlēs, pat griežot purnu nost, šāda lēna animācija var izkustināt ļoti pasīvu līdaku. Šeit gan ir atklāts cits jautājums vai pats makšķernieks spēs strādāt tik lēni un mērķtiecīgi, man tas sagādā grūtības, jo patīk aktīvāka cope, bet citreiz saņemos.

- Kad vajag mānekli novilkt ļoti seklu.

Daudzas ļurkastes un arī daži hibrīdi bez papildus svara var novilkt ļoti sekli, kas dod priekšrocību zāļainās vietās vai kur patiešām ir ļoti sekls, kā arī mazajā pleķītī kur var iegremdēt tur var iepauzēt un saglabāt spēli. Mānekļu izvēle Eastfield Wingman Curly, Rapala X-Rap Otus, Svartzonker Big McTail 26cm (var likt lielo asti, perkama atsevišķi) , Storm R.I.P. SEEKER JERK, Svartzonker McRubber Tail Twister

- Vai tieši otrādi iegremdēt pietiekoši dziļu un pauzē saglabājot spēli.

Ne visas vibroastes grimstot spēlē, un ja grib lai pauzē grimstot spēle tad ļurkastei ir priekšrocība, tas ļoti labi noder ja ķer liela dziļuma amplitūdā piemēram 4-9m un ķer pelāģisko zivi (zivs kas ir pusūdenī), vai arī straumē kur pauzes var būt lielas mainot dziļumu vai slidinot gar kanti. Agrāk kad praktizēju arī vertikālo džigu tad ļurkastes bieži deva labāku rezultātu par dropshot gumijam vai ratliniem, līdz ar to domāju ka mūsdienu Panoptix eholotu cienītajiem tas varētu būt arī labs variants (pašam pietiek ar datoru ikdienā un ar šo tehnoloģiju nav pieredze).

Šajā gadījumā no mana skatu punkta der gandrīz viss mānekļu klāsts ar papildus svaru, bet dažus kas vairāk šim piemēroti izcelšu – StrikePro Wolf Tail, StrikePro Bandit Tail, Savage Gear Real Eel, Eastfield Wingman Curly.

- Kad vajag mānekli ar pietiekoši agresīvu spēli.

Ka jau minēju ļurkaste spēle pat pie ļoti lēnas animācijas, pie ātrākas un agresīvākas vilkšanas viņa vibrē kā traka un rada lielu vibrāciju ūdenī, piemēram Eastfield Wingman Curly ir caurumi astē kas rada vēl papildus vibrācijas viļņus, kas var pacelt miroņus , piemēram Savage Gear 3D Burbot astē ir jau iestrādāts grabulis, kas vēl rada troksni. Pie ātras vilkšanas arī vibroaste spēlē agresīvi līdz ar to ieguvums ir spekulatīvs.

- Kad vajag mānekli ar mazāku pretestību – piemēram straumē.

Šis ir ļoti svarīgs aspekts, kad lielie lieti upē paceļ līmeni un straume ir tāda ka četrzaru 12kg enkurs netur laivu, kamēr neiestrēgst kantī - tad papildus svari tiek lietoti 50gr un vairāk un lielākus mānekļus ar lielāku ūdens pretestību lejā dabūt uz 4-7m praktiski nav iespējams ar 0.4mm auklu , tad vien atliek lietot slaidus un garus mānekļus.

Piemēram: Savage Gear Real Eel, Storm R.I.P. SEEKER JERK, Rapala X-Rap Otus

- Kad vajag mānekli kurš labāk ielocas līdakas mutē.

Gadās, kad līdaka vibroasti sit, bet neapēd un aiziet viena pēc otras, tad ir vērts apdomāt un pāriet uz ļurkasti, jo to iesit un ieloca līdaka salīdzinoši ļoti viegli, kas var dot labāku rezultativitāti. Bet reizēs, kad līdaka sit ar muti ciet, arī ļurkaste nepalīdzēs!

- Kad vēlies atdarināt ļoti slaidu, treknu zivi, kas viegli noslīd līdakas vēderā - zuti.

Lai arī zuši nav daudz Latvijā, bet viņus līdakas pazīst un dažreiz tieši uz viņiem ir ļoti labi rezultāti, vairākus gadus atpakaļ Babītē Savage Gear Real Eel 30cm bija topā to sita iekšā gan zemmēri gan trofejas, pēdējos gadus klusums, izņemot Copes Garša raidījumā no Usmas ezera varēja šo mānekli atkal pamanīt.

- Kad vēlies atdarināt treknu lielu zivi, kas aktivizējās rudens aukstumā, kad līdaka ar vienu kampienu grib nolocīt daudz kaloriju – vēdzele.

Te nu ir Savage Gear 3D Burbot 36 un 50cm, vairāk teiktu ka tas ir velcēšanas māneklis, bet 36cm lido diezgan labi – tas ir pārliecības māneklis, bet saku godīgi 36cm sit iekšā līdakas sakot no 2+ kg.

Pie ļurkastu hibrīda var arī pieminēt Raganu - Miuras mouse , kas ir pēdējos divus gadus karstais akmens un reklamēts visur kur var, pats iepirku pagājušajā gadā, bet reāli sāku izmantot tikai ziemā, no savas pieredzes māneklis strādā, bet ne vienmēr – pašam ir divas labas līdakas viena Lielupē ar 10gr svinu klāt – pacēlu no 5m un viena Babītē un vairākas mazas, šogad bija arī situācija, kad atsita BFT 4.5 sakabi un 1m+ līdaka lekdama vairākas reizes āra no ūdens centās atbrīvoties no raganas, žēl!

Katrā ziņa šī tēma ir liela un mānekļu klāsts arī ir diezgan liels, visus neuzkaitu un nav iespējams. Uz visiem manis pieminētajiem mānekļiem es esmu noķēris līdakas un ir mana arsenālā, kad es viņus lieku uz copi ir atkarīgs jau no pieminētajiem apstākļiem, ūdenskrātuves vai vēlmēm.

Šī ir piektdienas vakara testa atziņa, neesmu dzejnieks līdz ar to teksts ir kāds viņš ir – ņemiet par labu, adekvātas atsauksmes ieskaitot sliktas laipni gaidāmas!

Ja posts patīk, ieliec komentāru kādu tēmu gribētu dzirdēt nākamo

Share to Facebook