home  back

Par fluorkarbona auklām 2002

Makšķerauklas nav tā sfēra, kur katru gadu parādās revolucionāri jaunumi. Blakus tam, ka diezgan strauji tirgu iekaroja jaunā, no mikrošķiedrām gatavoto pīto auklu paaudze. Vienlaicīgi, kā jaunums pēdējos gados plaši tiek reklamēta arī FA, kura pasaules tirgū apgrozībā ir kādus 6-7 gadus, lai gan japāņi (Kureha Chemicals Industries Co.), kuri to radīja savām specifiskām vajadzībām, pazīst to jau vismaz 25 gadus. Diemžēl, neitrālu makšķernieku sajūsminātas atsauksmes FA nav vēl izpelnījušās, neskatoties uz nepārtrauktām ieinteresēto firmu publikācijām visdažādākajos mēdijos.

FA solītais pozitīvais efekts to plašākas prezentācijas sākumā 1998-2000.gadā bija balstīts galvenokārt uz divām jaunām īpašībām. FA ir mazāk redzamas ūdenī (attēlā, kurš aizgūts no STREN reklāmas, ir gaismas laušanas koeficientu rādītāji ) un FA ūdenī grimst zem pašsvara, proti, tās īpatnējais svars ir lielāks kā ūdenim. Attiecīgi katrs var spriest par efektu, kuru varētu sagaidīt makšķernieks.

FA auklas

Kritiski vērtējot, var izdarīt sekojošus secinājumus. Pozitīvais efekts no tā, ka FA nav redzamas, varētu būt neliels, un tam ir nozīme tikai atsevišķos gadījumos. Pie tam tas, ka cilvēka acij FA ir it kā neredzamas, vēl nenozīmē, ka zivs arī tās nejūt. Džeffs Tomsons [Jeff Thomson, Mission Research Corporation, 11/16/2001] savā traktātā Mathematical Theory of Fishing Line Visibility, pierāda, ka raklamētā FA "neredzamība" nav iespējama pat teorētiski. Conclusion - Fluorocarbon does not live up to its advertising hype - it is not “invisible” ir viņa secinājums.

Bez tam, tā kā FA stiprība ir zemāka nekā parastajām auklām, tiem , kuri auklu izvēlās, izejot no tās stiprības (tā ir visbiežāk sastopamā pieeja), parasti jāizvēlas salīdzinoši resnāku FA. Piemēram, 0.12 mm parastās vietā jāņem FA ar 0.15mm diametru. Tas, noved pie tā, ka pozitīvais efekts tuvojas nullei un nav viennozīmīgs. Pašreiz vēl nevaru komentēt firmas Snowbee FA faktiskās īpašības, kura šobrīd tiek reklamēta kā stiprākā FA, piemēram, 0.15 mm auklas stiprība esot 2.0 kG.

Specifisks ir svara iespaids. Piemēram, Ashima piedāvā superātri grimstošo FA ar īpatnējo svaru 1.78 G/cm3, parastām FA šis lielums ir 1.6 G/cm3. To, ka FA labāk grimst un tādēļ attiecīgi uzlabojas cope, jūt izsmalcināti mušiņmakšķernieki gadījumos, kad jāmakšķerē mierīgā stāvošā ūdenī ar niecīgām mušiņām. Piemēram, makšķerējot ar nimfām. Tāpat varētu būt neliels efekts makšķerējot ziemā ar mikroskopiskām mormiškām. Taču tam pretī runā iepriekšminētais, ka auklas stiprība vēl netuvojas labāko tradicionālo auklu stiprībai, kas sevišķi jūtams auklām ar diametru 0.1 - 0.2 mm robežās. Arī spiningojot seklās vietās grimstoša aukla var radīt papildus neērtības.

Nedaudz atšķirīgs šis vērtējums varētu būt apstākļos, kad tiek lietotas auklas ar diametru 0.3 mm un resnākas.

Tas, ka minētās divas īpašības nedod izteiktas priekšrocības salīdzinājumā ar modernām kopolimēru auklām, noveda pie tā , ka šodien priekšplānā tiek cildinātas jau citas īpašības. Pie tam tādas, kuras ierindas makšķerniekam nav tik vienkārši novērtējamas. Pie tām varētu pieskaitīt FA paaugstinātu nodilumizturību, nelielo ārējo faktoru tai skaitā UV staru iespaidu ( aukla tik strauji nenoveco) un to, ka šī aukla neuzsūc ūdeni (tās īpašības ir vienādas gan sausai , gan slapjai auklai). FA ir niecīgs arī relatīvais pagarinājums ( FA stiepjas ļoti maz, līdzīgi kā pītās auklas). Ir makšķernieki, kuri uzskata, ka FA , kura, salīdzinot ar parasto auklu, ir relatīvi stīvāka, ja to lieto uz inerces spolēm, mazāk pinās, taču tikpat daudzi FA stīvumu uzskata par sliktu īpašību.

Manuprāt, par FA priekšrocībām nopietni varēs runāt pēc tam, kad tiks novērsts FA lielākais trūkums - salīdzinoši augstā cena. Runa šeit ir tikai par tīrām FA nevis dažādiem viltojumiem vai pakaļdarinājumiem, kuru tirgū netrūkst. Pie tam es šeit neskāru problēmas , kuras rodas dabas aizsardzībā - izmesta FA, sava inertuma dēļ, var desmitiem, varbūt simtiem gadus un vēl ilgāk piesārņot dabu. Arī tirgotāji filozofē - vai makšķernieki pirks jaunu auklu, ja vecā vēl nevainojami kalpo.

Es priecāšos, ja kāds mani informēs par faktiem, kuri pierāda pretējo šeit paustajam.

Jānis Stikuts 25.jūlijā 2002

Share to Facebook