home  back

Mezgli makšķerniekiem

Jānis Stikuts

Šajā lapā attēli aizgūti lapā fishingpioneer.com un izmantoti šeit ar īpašnieces Nensijas Reiganas (Nency Reagan) laipnu atļauju.

Internetā var atrasta desmitiem mezglu variantu, kurus var pielietot visdažādākajās situācijās. Lielai daļai no tiem ir pievienotas detalizētas instrukcijas un pat videoklipi.
Lai vienkāršotu izvēli, te ir mans viedoklis par šo tēmu.
Manuprāt, spiningotājam-iesācējam pietiek ar diviem mezglu veidiem, zemāk tie sagrupēti divās grupās. Abos gadījumos kā pirmais ir nosaukts mezgls, kuram es dodu priekšroku. Parasti tas ir mezgls, kuru pēc neliela treniņa var sasiet gandrīz automātiski pat sliktas redzamības apstākļos.
Lai aukla mezglā nezaudētu savu stiprību, mezglam jābūt iespējami precīzi sasietam. Mezgla vietā monoauklas ieteicams saslapināt, tad aukla mezglā mazāk deformējas un saglabā savu lineāro stiprību. Lai iegūtu labu gludu mezglu, tas jāsavelk lēni. Pēc tam, kad mezgls gatavs, vēlams to pārbaudīt spēcīgi pavelkot. Nepieciešamo pirkstu veiklību, labāku sapratni par siešanu un mezgla izturību var iegūt tikai eksperimentos.

1. Spiningotājam visbiežāk nākas izmantot mezglu, lai makšķerauklai piesietu metāla komponentes - virpulīti, sakabīti, metāla pavadiņu. Retāk - tieši mānekli. Citos makšķerēšanas veidos to izmanto, lai piesietu āķi. Ja agrāk, kad tika lietotas tikai monoauklas, bija jālieto no stiprības viedokļa vislabākais mezgls, šodien, izmantojot pītās auklas, mezglu izvēle ir krietni plašāka.

Improved Clinch Knot
Tas ir uzlabots pazīstamā klinča - "Clinch Knot" variants, kurš ir pielietojams gandrīz jebkurā situācijā, relatīvi vienkāršs un ir viens no labākajiem gan tievām monoauklām, gan pītajām. Parasti šim variantam pietiek ar 5-6 vijumiem. Taču visi vijumi jāsakārto un pēc tam uzmanīgi jāsavelk. Mezgls var kalpot vismaz vienu sezonu, tas nekļūst būtiski vājāks to daudzkārt slogojot, tādēļ ir vērts papūlēties un sasiet to precīzi.

Improved clinch knot

Polomar Knot
Viens no atzītiem un plaši pielietojamiem mezgliem.

Polomar knot

Hangmans Knot
Relatīvi vienkāršs un populārs šīs mezglu grupas variants.

Hangmans knot

Surgeon Loop
Ja makšķernieku neuztrauc nenozīmīgas auklas stiprības izmaiņas mezglā, bet augstāk tiek vērtēts mezgla vienkāršums, var lietot šeit redzamo cilpu. Tā ir it kā vienkārša cilpa, tikai, lai cilpa neizslīdētu un mezgls būtu izturīgāks, locījuma vieta tiek izvērta divas reizes. To pēc neliela treniņa var uzsiet pat ar aizvērtām acīm. :-) Mezgls nav gluds, taču gadījumos, kad kaut kas operatīvi jāpievieno pītajai auklai, tas ir pietiekoši labs. Tomēr jārēķinās, ka tievām monoauklām tā stiprība ir mazāka kā iepriekš minētajiem mezgliem. Zemāk attēlā Clinch Knot, Blood Knot un Surgeon Loop,

Surgeonsloop

2. Otra visbiežāk sastopamā situācija rodas, kad jāsavieno divas auklas. Vienādas vai dažāda diametra, mono ar pīto vai divas pītās.
Ja jāsavieno divas auklas ar būtiski atškirīgiem diametriem vai arī pītā jāsavieno ar monofīlo auklu, liela ir iespēja, ka auklas mezglā izslīd. Tad būtu jāpieiet sevišķi uzmanīgi, varbūt pat jaizvēlas citi, sarežģītāki mezgli.

Blood Knot
Mezgls tiek lietots pārtrūkušas auklas savienošanai, tāpat arī pavadiņu piesiešanai. Tas ir relatīvi vienkāršs, pietiekoši gluds un izturīgs. Izmantojot šo mezglu pīto auklu savienošanai, lai izvairītos no izslīdēšanas, jālieto vairāk vijumu nekā monoauklām. Jebkurā gadījumā mezgla kvalitāte jāpārbauda ar spēku.

Blood knot

Surgeons Knot
Ar to parasti tiek sasietas divas auklas. Mezglam jādod priekšroka gadījumos, kad jāsavieno divas auklas ar stipri atšķirīgiem diametriem. Līdzīgi kā iepriekšējā variantā pārpalikušie gali jāapgriež iespējami īsi.

Surgeons knot

Share to Facebook