home  back

Mani komentāri zive.lv 2007.gadā.

Tēma: copes inventārs

jst, Rx, 18.10.2007 19:02

Par tavu variantu. Var to lietot, taču ja lociņš gadās virspusē, tas traucē sasniegt ar rādītājpirkstu kaseti. Vārdu sakot, ja bremze pareizi noregulēta, tas nav labākais variants.
Daži izmanto savdabīgas manipulācijas ar otru, kreiso roku. Principā jau var demonstrēt visādus trikus. Var jau auto stūtrēt arī ar kājām uz stūres.

Pieturos pie viena principa - visām manipulācijām jābūt racionālām, lai tās var izpildīt burtiski ar aizvērtām acīm un nedomājot. Pirmkārt, jau metot vizuli. Tas kopā ar auklas ietīšanu aizņem 99% no visām darbībām spiningošanā. Tad paliek vairāk laika baudīt dabu, vairāk redzēt un padomāt arī par to, kas notiek visapkārt.

jst, 18.10.2007 18:47

Parastā tehnoloģija ir sekojoša. Pievelk zivi ietinot auklu līdz aukla ir kāta garumā, pēc tam ar labo pirkstu nobremzē rotoru, bet ar kreiso ņemu tīkliņu. Ar kātu, ceļot to tuvāk vertikālei, velk zivi virsu iegremdētam tīkliņam. Ja zivs taisa rāvienu, to pirmajā mirklī amortizē ar kāta kustību (nolaišanu)rāviena virzienā. Ja paredzama ilgāka cīkstēšanās, pirms ņem tīkliņu lietderīgi ir ieslēgt antireversu. Viss.
Kreiļiem attiecīgi, bet līdzīgi.

Vēlreiz atkārtoju ābeci. Tas viss ir vienkārši, ja kāta satvēriens, atļaujos to apgalvot, ir pareizs. Tādēļ spiningošanas ābece sākas ar pareizu kāta satvērienu.:-))

jst, ābece 18.10.2007 12:26

Spoles regulējums atkarīgs no daudziem apstākļiem. Vispirms no zivīm, kuras gatavojies medīt. Uz līdakām var būt viens, uz lašiem cits regulējums. Tas var atšķirties arī, ja ir dažādi kāti, dažādas auklas, dažādas konkrētās copes situācijas un pat no copmaņa attieksmes pret copi. Variantu ir daudz.
Ja spiningojot negribi daudz lauzīt galvu, lai nerastos liekas problēmas ar auklas pīšanos, iestādi bremzi vaļīgi, lai auklu ar roku ar nelielu piepūli var izvilkt no spoles, ieslēdz antireversu un darbojies.

Izslēgts antireverss, īsi sakot, palīdz samazināt sagatavošanās laiku nākošajam metienam. Tas ir svarīgi tikai, ja ir bieži un precīzi jāmet ierobežota laika ietvaros. Piemēram, sacensībās, kad katra sekunde var būt nozīmīga. Vai parastā copē Engurē vai Babītē, kad no vēja dzītas laivas jāpaspēj iemest kādā nelielā zāļu ielokā.

jst, guntarskl, 17.10.2007 21:16

Vienmēr spiningoju ar iespēju griezties abos virzienos.:-)
Tam ir savas priekšrocības, kuras zin tie, kas paši to pārbaudījuši. Iesaku katram to pamēģināt. Protams, tikai tiem, kas lieto normālu spoles satvērienu. :-)
Pie tam, ja iemanās darboties ar kātu turošās rokas rādītājpirkstu, rotācija pretējā virzienā nav problēmu, var pat paviršāķ apieties ar bremzi vai pievilkt to stingrāk nekā parasti.

jst, Gusfly, 05.10.2007 23:09

Latvijā ir liela upju dažādība. Un dažāda var būt arī copes stratēģija. Attiecīgi, arī optimālie rīki katram gadījumam var būt stipri dažādi. Pieņemu, ka spin nav tava stiprā puse, tāpēc nedaudz no ābeces.

Īsi kāti, īsāki par 180 cm slikti kalpos tiem, kas pārsvarā darbojas ar svārsta metieniem, tāpat vietās, kur nepieciešami tālāki metieni, bet var būt efektīvi tiem, kas bieži grib copēt vismazākajās upītēs, kur garāks kāts ir tikai apgrūtinājums. Par gariem kātiem, virs 210 cm vairāk vairāk kaifo tie, kas pie spiningošanas nonākuši no tārpu vai mailīšu pludināšanas un pārsvarā lieto svārsta metienu. Protams, tie labi noder katram, ja runa ir par nopietnākām upēm, Latvijā tādām kā Venta vai Gauja. Foreļu spiningošanai mūsu mazajās upēs un strautos, manuprāt, universālāk pielietojami ir 195 - 210 cm gari kāti. Tikai atkal uzsvēršu, ar noteikumu, ka metienu tehnika ir vismaz pamatskolas līmenī.

Tev varētu ieteikt sākumā pamēģināt tieši ar 195 cm. Pēc tam gan jau pats pats sapratīsi, kurš tavās upēs un tieši tev ir īstais variants.

jst, buzijam, 04.10.2007 23:36

Vari nelauzīt galvu. Pistoļkātam komplektā ar kādu bezinerceni būs tikai viena priekšrocība - komplekts izskatīsies stipri orģināls, jo reti kurš kaut ko tādu būs redzējis.:-)

Tēma: vispārīgi

jst, Guntarinsh_new, 06.10.2007 13:53

Ak tomēr bija kļūdas uzskaitē? Tak uzraksti beidzot, kur tad bija kļūdas uzskaitē (iepriekš taču rakstīji, ka citiem pieraksta zivis).

Vai pie šādas attieksmes ir vērts runāt par citām lietām? Tu esi papētījis citu valstu pieredzi, tev vietējo speciālistu viedoklis ir vienaldzīgs, bet savs ir gatavs pat par lietām, kuras tu nepārzini.
Vieni te krāpjas, citi iesēdušies mīkstos krēslos neko nedara, trešie runā tad, kad varētu klusēt. Utt. Protams, tas viss nekonkrēti, bet "pārliecinoši".

Es, protams, sabiezinu krāsas, bet bilde no tā maz mainās.

jst, vanems, 05.10.2007 07:55

Ar to jārēķinās, ka lettiņi nav izglītības fani.
Rezultāts - tā vietā, lai izlasītu kādu rakstiņu vai grāmatu, padomātu un pakāptos uz citu pieredzes pleciem, ir uzbāzīga vēlme pašiem visu pārbaudīt,- vai tik veči nekļūdās un vai 2x2=4. Tā rodas tie diletantiskie apgalvojumi un demokrātiskie "viedokļi". Tā tiek tērēts milzums enerģijas un laika.
Ka laiks ir dārgākais, kas cilvēkam ir dots, to visbiežāk novērtē pārāk vēlu.

jst, 12.09.2007 18:30

piickotaajam.
Tu joprojām daudz ceri sagaidīt no tīklu aizlieguma. Tici vai nē, tas pasākums ir bezcerīgs.
Ne jau tu pirmais un ne vienīgais, kam tas ienācis galvā. Sen apsūkāta un atmesta ideja. Ja netici man, pamēģini pats vispirms definēt tīklu, proti, to rīku, kas būtu jāpielīdzina šaujamrīkam. Nevienam tas īsti nav izdevies, jo izrādās, ka apiet jebkuru formulējumu ir visai vienkārši.
Pēc tam būs otrs klupšanas akmenis - šādas normas saskaņošana ar citiem pastāvošajiem likumiem un normām. Tas attiecas uz tirdzniecību, ražošanu un importu.
Trešais klupšanas akmenis - vai izdevumi tevis sludinātajai totālajai tīklu eksistences kontrolei atsvērs iegūto sabiedrisko labumu. Mēs taču visi zinām, ka jau šodien tīklu lietošana ir stipri ierobežota, bet kontrole nespēj tam izsekot. Kāda jēga izlikties, ka policija vai inspekcijas pēkšņi spēs to izdarīt?

Lai uzlabotu stāvokli mūsu ūdeņos, kā reālāku redzu citu ceļu. Diemžēl, iznāk atkārtoties. Tā kā valstij nepietiek un vēl ilgi nepietiks apsaimniekošanas kapacitātes, max skaits ūdeņu jānodod apsaimniekošanā privātām struktūrām. Protams, ar noteikumiem, kas varētu būt krietni saprātīgāki, nekā tie ir šodien.

jst, vanem, 11.09.2007 19:47

Fantazēju. Tuvākā nākotnē jebkuram apceļotājam lielāka jēga būtu Google map, tikai bez zivīm, bet ar saimnieku robežām, lai tauta var redzēt, kam jāprasa atļaujas utt.

Precīzas dabas resursu kartes mūsu sabiedrībai vēl ilgi nevarēs publiski rādīt.

Tēma: foreles

jst, jj, 11.09.2007 19:32

Tev nav ienācis prātā ka foreļu cope mūsdienu jaunatnes vairākumam ir pārāk grūts darbs? :-))
Par tāāādu naudu, un tik maz? Tāpēc daudzās vietās ķer pārsvarā vietējie un svētdienas atpūtnieki, tie kas nelasa noteikumus, ar primitīviem rīkiem un tā, pa kluso.

Šodien biju pie vienas foreļupes Vidzemē. Visapkārt lepnas mājas. Satiku vienu vietējo nenopietnu copmani, kurš apgalvoja, ka divus gadus esot bijis tukšs, bet šogad gan esot katrā līkumā un nesliktas zivtiņas.

jst, jj, 11.09.2007 16:37

Man ir piezīmes par forelēm jau no 1967.gada. Tajā laikā es personīgi pazinu visus nopietnākos Latvijas forelistus. Vecie visi kā viens teica, ka foreļu vairs nav, jaunie skrēja pa upēm un klusi man stāstīja par normāliem lomiem. Arī es skrēju pa visām Latvijas upēm. Tici vai nē, bet varu apgalvot - 70. gados foreļu vidēji nebija būtiski vairāk kā šodien. Katrā ziņā tikai profesionālāko copmaņu lomi bija šodienas līmenī. Ierindas forelisti priecājās par 3-5 sīkām 25-30cm forelītem dienā.
Tajā laikā viss tika novelts uz meliorāciju, minerālmēsliem lauksaimniecībā un naktsāķiem.

Par zibvju resursiem mans viedoklis pilnībā sakrīt ar vanema viedokli. Zivju biomasa varbūt nav mazinājusies, tieši otrādi, tā varbūt ir pat palielinājusies. Taču krājumu struktūrā ir nobīdes uz siltummīlošām sugām, pie tam selektīvā cope un zveja galīgi ir nojaukusi plēsoņu un miermīlīgo zivju proporcijas. Lai to visu kaut cik noregulētu mums patīkamākā virzienā, makšķernieki vieni būs bezspēcīgi - bez melioratīvās zvejas un zvejnieku palīdzības negatīvais process ritēs vēl straujāk.

Gluži kā cilvēku pasaulē - arvien vairāk visūr parādās dienvidnieki

jst, jj, 11.09.2007 15:22

Runājot par bezdelīgām gaisā...Viena zaļā tēze vēl nav apsūkāta.
Kāpēc vienai dzīvai būtnei jāspīdzina otra, pie tam tikai sava prieka pēc? ĶER un atlaid, kā kaķis peli.

jst, Guntarins_new, 08.09.2007 09:21

Par tām līdakām.
Tas nav jāpēta, tas ir zināms fakts.
Zviedri nav veģetārieši, bet vairums līdakas pat par velti neēd. Tur, kur ēd, arī Zvierijā netrūkst ieceļotāju, vai tur, kur tās izsalst, tur Zviedrijā līdaku ir mazāk kā pie mums. Netrūkst arī vietu, kur visas zivis tiek izķertas līdz nejēdzībai. Tikai viņu zivju un ūdenstilpju struktūra pārsvarā ir citāda, ļoti daudz vietu, kur ar efektīva tīklu zveja ir sarežģīta pat bezjēdzīga, un zivis kaut cik saglabājas.

Visā Eiropā pilsētās ir arī cita parādība. Tajos ūdeņos, kuri tiek pastāvīgi apmeklēti, zivis dzīvo pastāvīgā stresā un barojas ļoti reti. Papildus, ja skatītāju klātbūtnē vēl funkcionē princips ķer un atlaid, dažuviet tās tīri labi saglabājas bez jebkādiem superstingriem makšķerēšanas liegumiem.

Viedoklis var būt atšķirīgs, ja ir dažāda informācijas bāze. Tas ir pilnīgi normāli?

jst, vanem, 28.08.2007 19:44

Tikai tā, starp citu. Atceroties šodienas sanākšanu.
"Es nespēju noticēt, ka cilvēki veido savus viedokļus nepamatojoties uz faktiem un ar pilnīgu pārliecību deklarē tos kā patiesību. Tas ir nožēlojami."
Tas citāts ir no vienas augsti stāvošas Formula 1 autoritātes nupat teiktā. Protams, ne jau zivju sakarā, bet stipri zīmīgi.

jst, vanem, 13.08.2007 07:34

Zemmērs no oficiālajiem var nonākt kā piezveja. Tā kā tas ir juridiski strīdīgs aspekts, laikam neviens nopietns vecis īsti negrib tos matus skaldīt.

jst, mirtin, 13.08.2007 07:28

Nu netaisi tos bērna uzbraucienus. Tev pamet nopietnus faktus un virzienus pārdomām, bet tu sāc filozofēt par IP adresi. Tikai tāpēc, ka tie nesaskan ar tavu viedokli?! Bet tie saskan ar manu viedokli! :))
Kāda tev starpība, kas to šeit raksta - Kalvītis, Kupcis vai Sētnieks?

jst, mirtin, 12.08.2007 11:13

Kā jau vanems raksta, - tev tas OK ir pavisam cits, nekā tas, ko vanems vai LZRA domā ar OK, runājot par resursu stāvokli. Tavs OK, kā to var saprast no visa tevis rakstītā, ir ar pavisam citu saturu un pārsvarā orientēts uz šauru un populistisku mērķu sasniegšanu. Kā saka, ko "tauta" šodien pieprasa.

Nez vai vērts šeit rakstīt par žurnālistikas jautājumiem, tai skaitā par elementāro loģiku. Varbūt pazīsti tādu zvēru? :-)

jst, JK, 11.08.2007 23:48

Par tevis minētajiem plāniem. Kas viņus liedz īstenot jau šodien? Ne jau tas, ka z.atl. ir tikai kāds tūkstotis latu. Vai 10 tūkstoši kaut ko mainīs? Nez vai.

Tu pieminēji, ka iekasētajā summā ietilpst arī atlīdzību par samiņiem, varbūt pat trīskāršā apmērā. Ko tu teiktu, ja kāds gribētu to izlietot samiņu atražošanai Daugavā? To pašu samiņu ielaišanai, par kuriem visi runā, ka Daugavā to ir pārpilnība.

Pie reizes. ZF izdala naudu, ja ir atrasts projekta izpildītājs un ir zināmas izmaksas, proti, izpildītāja noteiktā cena, kaut vai aptuveni. Parasti nenotiek, kā tu raksti,...ja izdalīsiet naudu no ZF - nāksies pētīt...

jst, JK, 11.08.2007 22:53

Vai tad bija grūti saprast, ka es gribēju un runāju tikai par sodiem, un nemaz netaisījos runāt tiem džungļiem, kuros varam nonākt, ja sāksim runāt par zaud. atlīdz. naudu?

Ceru, ka tev ir zināms, ka ZF, izņemot soda naudas un Latvenergo finansējumu, nav līdzekļu, kuri tiktu automātiski piesaistīti izdevumu sadaļai vai ienākumu avotam? Par ko tad šeit runāt? Ka valstī jāmaina budžeta disciplīna? Nedomā tikai, ka tava doma, vienkārši izsakoties, ka atlīdzības nauda jāatgriež tam, kas to "nopelnījis", ir jauna. Ideja ved strupceļā, jo rada vairāk grūti atbildāmu jautājumu nekā dod risinājumus.

jst, Guntarins_new, 11.08.2007 12:01

Kāda tev doma aicinot ārzemniekus? Esi pārliecināts, ka tavas idejas ir jaunas?

Pēdējos gados esmu ticies ar daudziem sertificētiem, licencētiem utt. t.sk. ārzemju speciālistiem. Parastais viņu secinājums, - veči jūs taču visu tīri labi zināt, kāpēc tad atbilstoši nesaimniekojat?

jst, JK, 11.08.2007 10:26

Ir jau labi, ka tauta nezaudē humora izjūtu. Problēmas ir stipri daudzpsīgas un katram gribas to deķi pavilkt uz savu pusi.

Un atkal nonākam pie primārā jautājuma. Kas ir saimnieks - īpašnieka, nomnieka un tml.?(tas nav mans jājamzirdziņš) :-)) Galvenais pozitīvais efekts - privātāis saimnieks būtu gatavs iesaistīt privātos resursus. Bet resursi, šī vārda plašākajā nozīmē ir tieši tas, kas valstij trūkst.

Par lieguma termiņiem. To es esmu cilājis vairākkārt, bet risinājuma nav, jo viss iesprūst vienā sīkumā, uz kuru šobrīd nav labas atbildes. Kurš būs tas, kurš noteiks lieguma laikus, balstoties uz kādu informāciju, kurā brīdī un kurā admin. teritorijā. Pat prognozēšana nav viegla lieta. Kaut vai kā šogad - likās nu būs karsts pavasaris un agrs nārsts, te pēkšņi atkal aukstums divu nedēļu garumā un visas prognozes jāmaina.

Par sodiem. Tikai tas, ka tu iekasē par kaut ko sodus, nevar būt par pietiekošu pamatu, lai laistu zivis tajā pašā vietā. Drīzāk gan, lai tu saņemtu papildus prēmiju. Zivju ielaišanai būtu jābūt citam pamatojumam. Kā ģimenē, - ne jau katram ir pienākums pelnīt naudu. Vai tad jāatkārto, ka demokrātiskā sabiedrībā administrēšana ir dārgs prieks.

Nekas personisks. Klaigāt par atrastām sūcēm nav sevišķi grūti, bat kad tie caurumi jāaizlāpa, izrādās ka visiem pirmā un dažreiz pat vienīgā doma ir noņemt ielāpus no citiem caurumiem. Ar savu dibenu neviens nav gatavs riskēt.

Zivju sfēra nav ienesīguma priekšējās rindās. Tāpēc skaties, kur gribi, visūr trūkst speciālistu un liels uzsvars tiek likts uz politiskiem lēmumiem.

jst, kola, 08.08.2007 20:25

Tikai starp citu.
Tavs jautājums un situācija ir diezgan tipiski. Ar makšķerrīkiem vien nevar ātri iegūt daudzmaz precīzu ezera zivju sastāva ainu. Iemesli, kāpēc nejūt nopietnus asarus var būt dažādi - viņi ir bet maz, nav atbilstošas barības bāzes, līdaku spiediens, regulāra zivju izslāpšana.
Lai dotu precīzāku atbildi, visticamāk, ka jāpasūta vanemam kontrolzveja. Virtuāli viss būs tikai aptuveni.

jst, vanem, 08.08.2007 20:01

Tu tiešām nevari saprast elementāras lietas.:-)
ZG pārstāv tikai sevi. Tātad tavs secinājums, ka viena sabiedrības grupa grib visu sev, nav korekts.:-) Visas grupas grib kaut ko sev.

Piemēram, kamēr vieni te cīnās par tīklinieku iznīdēšanu, citi tikpat ietekmīgi un gudri "makšķernieki" iet pa taisni pie varas vīriem un cenšas pierādīt, ka tīkli arī ir amatieru rīki.:-) Līdzīgus ceļus iet zemūdens mednieki, tiem ar esot tikpat lielas tiesības.
Nemaz nerunājot par to, ka maliķiem un tiem, kas likumus nelasa vislabāk, ka nekas nemainās, kamēr visi savā starpā plēšas pa kabinetiem un internetā, viņiem mazāk traucēkļu.

jst, vanem, 04.08.2007 11:46

Kas notiks ar publiskajām ūdenstilpēm, privātajām, kur zvejas tiesības pieder valstīj? Nekas.
Pat privātajām ūdenstilpēm, kur ap ūdeņiem ir n-tie zemju īpašnieki, būtu jāiedod kādas ievirzes. Ja visu atstās pašu ziņā, nez vai kas iekustēsies. Valstij visdažādākajos veidos būtu jāpalīdz procesu ievirzīt vēlamajā virzienā un to paātrināt.
Pašvaldību resursi ar retiem izņēmumiem ir pārāk niecīgi.

jst, mirtinam, 04.08.2007 11:05

Lasu un brīnos par tevi. Kur tu atradi, ka tiek izstrādāta koncepcija?

Tauta sūkstās, ka trūkst kontroles. Ja tevi interesē, kurā vietā zivju lietas atrodas Latvijas prioritāšu sarakstos, apskaties kaut vai Vides ministrijas darbības virzienus. Vides fonds, vides investīciju fonds, vides izglītības fonds, vides aizsardzības fonds. Papētī cik daudz resursu ir iesaistīti un cik daudz aktivitātes (projekti) tajos fondos ir virzītas copmaņus interesējošajos zivju aizsardzības un racionālas izmantošanas virzienos. Varbūt sapratīsi, ka inspektoru algas būs tikai kosmētisks pasākums.

jst, 04.08.2007 09:51

Lielākā daļa par ko te vīri spriež, ir detaļas. Ja nebūs kompleksas saimniekošanas koncepcijas, atsevišķu ielāpu likšana ir tikai resursu izšķiešana, laika un naudas tērēšana. Nav nopietni lāpīt veco žiguli un cerēt, ka viņš brauks ātri un ekonomiski.

Mirtin, tu joprojām tekstus lasi stipri selektīvi. Mēs spriežam par konceptuālām lietām, bet tevi interesē, ko LZRA ir darījusi... Tu laikam esi piemirsis pat to, ka LZRA ir izveidota tikai pirms trim gadiem.

Tās Vējoņa ziņas par inspektoriem ir ...

Kam ir vajadzīga iekšējo ūdeņu resursu zivju izpēte, analīze, risinājumi un kontrole? Tikai kārtīgam saimniekam, pie tam tikai tādam, kuru interesē makšķernieku auditorija. Netrūkst pašvaldību, kurām makškernieki ir pie vienas vietas, un kuras izteikti vairāk rūpējas gan par ūdensmočiem, gan par vietējiem zvejniekiem. Nav viss tik vienkārši, kā dažs te - "nezin, bet domā" :-))

jst, 04.08.2007 07:49

Man ir pieraksti jau no 70-tajiem gadiem. Arī tad vecie copmaņi stāstīja un rakstīja, ka labais copes laiks esot bijis pirms 10-20 gadiem.

Manuprāt, izmaiņu cēlonis pārsvarā meklējams vides izmaiņās, kas vispirms bija lauksaimnieciskās darbības un pilsētu aizvien augošā piesārņojuma rezultātā, pēc tam HESu buma rezultātā. Vispirms notika upju un ezeru aizaugšana un citas izmaiņas, pēc tam sarauti tika lielie zivju migrāciju ceļi. Kaut vai Jelgavas cukurenes piemērs - tiko tā palaida kādu ķīsēli, zivis samuka Buļļupē vai citos grāvjos (kur tās kāsa uz nebēdu), bet negāja uz Staļģeni. Un tā gadiem ilgi.

Otrs faktors - straujais progress visu zvejas un copes rīku modernizācijā un transporta pieejamībā. Tas noveda pie tā, ka zivju ieguve kļuva rentabla nodarbe un visi kāsa uz nebēdu. Pie tam vienmēr uzsvars, tāpat kā šodien, tika likts uz vērtīgākajām un saimnieciski izdevīgākajām zivīm.

Tas viss bija iespējams tādēļ, ka zivju zinātne bija gandrīz pilnībā pagriezta jūras resursu virzienā. Līdz ar to saimniekojām intuitīvi un bija relatīvi viegli laist muļķi - kurš gan varēja izsekot procesiem, kur visi gali ūdenī.

Sekas - nopietnas izmaiņas zivju krājumu struktūrā. Nez vai to biomasa ir mazāka kā 80-jos gados, taču sastāvs ir citāds un tas joprojām mainās virzienā, kurš makšķerniekus ne sevišķi iepriecinās. Un te, ja negribam ievest totālu liegumu un gaidīt tos n-tos gadus, kamēr daba pati visu noregulētu, parādās nepieciešamība pēc zinātniski pamatotas un apzinīgas saimniekošanas, kurā vieta ir gan zvejai, gan copei. Jo daba atražo dažādus resursus, pat tādus, kuri copmaņiem liekas nevajadzīgi vai pat traucējoši. Tieši tāpēc nav lielas jēgas cīnīties par kaut kādiem uz papīra rakstītiem un praksē nekontrolējamiem liegumiem. Svarīgāk ir uzsākt mērķtiecīgu saimniekošanu, vispirms jau secinot, ka valstij un pašvaldībām trūkst attiecīgo resursu un tie pārredzamā nākotnē netiks atrasti, un nekavējoties iesaistot citus, privātos resursus.
Un tā tālāk.

Tātad vispirms jāpieņem politisks lēmums un jāizveido apsaimniekošanas modelis. Tikai atklāts paliek jautājums - kurš to darīs? Vanemam neviens nopietns vīrs piebiedroties īsti negrib - algas ir studentu stipendiju līmenī...

jst, Siguldieti, 03.08.2007 17:08

Var, ja grāmtavedība ir stipri vienkāršota.
Kurā sadaļā tu liktu naudu par pārdotajiem uzpircējiem "liekajiem" meža lopiem? Vai sabiedriskos darbus, kuri katram biedram var sasniegt n-stundas gadā? Utt. Kā likumā, ja nav naudas, tas tas tiek kompensēts ar lielu personīgo darbu.

Makšķerniekiem tādu tradīciju vēl nav, jo nav kolektīvu, nav īpašumu, nav...

jst, 03.08.2007 16:58

Par ūdeņiem privātajās rokās.
Tur iespējami visdažādākie varianti. Līdzīgi kā medību platībās. Ja pie kāda zemju vai mežu platību īpašnieka atnāk nopietni medību kolektīva pārstāvji, kuri gatavi noslēgt solīdu līgumu par platību nomu, lielākā daļa īpašnieku attiecas pret to ar sapratni. Bet laiks visu saliek pa vietām.

jst, vanems, 03.08.2007 16:52

Kaut vai ar to, ka katrs var internetā http://www.fishing.lv/organ/klubi/lmsf/lmsf_biedri.htm apskatīties, kas ir LMSF biedri. :-)

jst, 03.08.2007 16:47

Bebrs
Tu nekādi negribi atkāpties no vienas uzmācīgas domas. Tā ir nomnieka un iznomātāja attiecību sfēra, trešās personas tur nevar jaukties. Protams, tas ir jokaini, ka valsts nevar saukt pie materiālas atbildības nomnieku, kurš nepilda savas saistības. Acīmredzot, "labs" tipveida līgums.

Siguldietim.
Neticu, ka labu medību saimniecību kāds kolektīvs var uzturēt, ja ienākumu daļā ir tikai LVL 45.- b.n.? Pat ja ir dabas dots unikāls objekts.

jst, qwerty, 03.08.2007 15:15

Tad jau, tavuprāt, viss ir bezcerīgi? Varu daļēji piekrist, tikai citu iemeslu dēļ. Tas viss nav lēts prieks, bet vairums copmaņu nav tie, kas gatavi ziedot kādas idejas vārdā konkrētas summas. Painteresējies, piemēram, cik izdod mednieku kolektīvi, lai kvalitatīvi uzturētu savas saimniecības.

jst, qwerty, 03.08.2007 15:00

Tu esi pretrunu pilns. Gribi, lai būtu kārtība? Valsts var pateikt vienkārši - lai izbrīvētu budžeta līdzekļus copmaņu problēmām, ieviesīsim papildus nodokli vai arī būtiski pacelsim MK cenas. Tad tu varbūt sajustu, ka tie daži desmiti, kas šeit apgrozās, ir nieks, salīdzinot ar pārējo masu.
Bez īpašnieku vai īpašuma tiesību izmantotāju piesaistes nekas nenotiks, tās idejas vajadzētu aizmirst. Jā, pa starpām būs arī idioti un pašlabuma meklētāji, būs īslaicīgas problēmas. Bet kur viņu trūkst, bez tām nav nevienā valstī.

Tēma: Zivju resursu "traģiskais" stāvoklis

jst, 03.08.2007 14:54

Vispirms interesentiem būtu jāapvienojas kaut kādos klubos. Citādi nav sarunu partnera. Tad klubi varētu nopietnāk risināt arī jautājumu par mazo upju apsaimniekošanu, ieskaitot saskaņošanu ar zemju īpašniekiem, projektu pieteikšanu un sponsoru meklējumus. Apsaimniekošana ne vienmēr būtu jāsaista ar zivju ielaišanu. Netrūkst upju, kur dabīgais potenciāls ir tik liels, ka nodrošinot stingrāku izmantošanas kārtību, varētu stāvokli nopietni uzlabot. Ja kādu upi apsaimniekotu vairāki klubi, nebūtu sarežģīti koordinēt arī zivju ielaišanu.
Vienkārši, ir jāsāk kaut ko darīt.

Atkārtošos. Diemžēl, makšķernieku problēmas ir galīgs sīkums valstisko problēmu gūzmā, tātad ir neticami, ka valsts vai pašvaldības spēs pārredzamā nākotnē ko palīdzēt, ja paši makšķernieki nepieliks paši savu roku. Un izrādīs iniciatīvu ne tikai virtuālajā pasaulē, bet arī praksē, pie tam ne jau nu viens otru pazemojot vai meklējot vainīgos.

jst, mirtinam, 02.08.2007 07:50

Izlasi vēlreiz savu retorisko jautājumu vanemam. (pieminu to visu, jo tā ir žurnālistu tipiska kaite)
...Jautājums ir par to - kā jūtas diplomēti biologi ar lauka pieredzi, redzot, ka viņu darbs ir kaķim zem astes - ka nav kontroles, kas to visu uzpasē un viņu darba augļus vienkārši izkāš..

Pirms gaidi atbildi, pastudē loģiku. Piemēram, ieraksti googlē "retorisks jautājums" un saņemsi simtiem piemēru, kas parāda, ka jautājumi mēdz būt arī neloģiski, vienkārši izsakoties, stulbi.
Tu, nezin kāpēc, gaidi gudru atbildi uz jokainu jautājumu. Bezcerīgi.

Par to vanema zg adresēto "stipri grūto" jautājumu.
Ja ZG vai kāds cits paziņo, ka viņš pārstāv LMA, dabīgi, ka pirms diskusijas pirmais solis ir LMA un minētās personas pilnvaru identificēšana. Ja pārstāvniecība tiek izmantota kā arguments, nopietna saruna nevar būt bez šī soļa, citādi diskusija var pārvērsties par parastu bla, bla, bla. Viens laiž muļķi, otrs meklē nopietnas atbildes.

Varbūt pārāk nopietni?

jst, JK, 27.07.2007 23:24

Kāpēc vanemam jārosina raibo cope rudenī?
Daugavas lejtecē līdz Rīgas HES lašu cope ir aizliegta tikai no 1. oktobra līdz 15. novembrim, pārējā laikā, ja māki, copē uz nebēdu. Paturēt gan var tikai vienu.

jst, mirtinam, 27.07.2007 23:15

Kad piemini LZRA, tev būtu jāsaprot viena lieta, kuru tu nesaproti vai nepārtraukti ignorē. Valsts iestādei nepieklājas tēlot nezinīti un bez konkrētiem pierādījumiem rakstīt, kā tu to dari - kur ir, kas atbild, kāpēc nekontrolē, kāpēc...??? LZRA ir sava kompetence un tā nebūt neskar pārraudzību pār to, kā savas funkcijas veic inspekcijas. Attiecīgi, LZRA, lai gan mūsu speciālistiem ir savs viedoklis, nav pierādījumu, ka inspekcija slikti strādā, jo mēs ar šādu faktu vākšanu vispār nenodarbojamies. Tā ir tikai VidM kompetence (savus ieteikumus vari adresēt tajā virzienā). Līdz ar to būtu pilnīgi aplami, ja mēs pakļautos katrai baumai un rakstītu, kā tu iztēlojies, kādam tur augšā n- tas emocionālas vēstules par kontroles slikto darbu. Tikai "rakstnieki" var tēlot tautu un bombardēt iestādes ar jautājumiem un "ieteikumiem" - kaut kas man teica, kaut kur dzirdēju, es nezinu bet domāju...

Kad būs apkopoti kārtējās aptaujas materiāli, arī LZRA būs vismaz kaut kāds pamats jauniem secinājumiem, bet šobrīd atliek tikai klausīties, kas rūp interneta aktīvistiem.

jst, 27.07.2007 07:57

Atkārtošos, bet maz ir to, kas lasa publikācijas vecākas par vienu dienu...

Visas labās idejas nobremzējas kadru trūkuma un makšķernieku masas vienotas nostājas trūkuma dēļ.

LMA kādreiz tika dibināta tieši ar domu, lai apvienotu makšķerniekus. Par rezultātu, katrs var pārliecināties pats.

Neviena Latvijas mēroga copmaņu organizācija nebūs dzīvotspējīga, ja likumi nebūs izveidoti tā, lai stimulētu makšķerniekus iestāties šajā organizācijā. Tas būtu valsts pienākums -, uzsveru, radīt apstākļus, lai copmaņi apvienojas. Jo pēc tam būtu normāla organizācija, ar kuru valstij sadarboties, kurai valsts gan varētu deleģēt kādu savu funkciju daļu, gan varētu sniegt arī materiālu palīdzību. Piemēram, nododot nomā ūdeņus uz max atvieglotiem noteikumiem.
Tikai jārēķinās, ka arī tad netrūks makšķernieku, kuri tūlīt sāks demagoģiski klaigāt - atkal jauns kolhozs, atkal jāmaksā, atkal nevarēšu bez maksas copēt katrā vietā... Un balsos pret.

Ja nevaram vienoties un atrast normālu līdzsvaru, un padodamies klaigātāju ietekmei, tad būs jādzīvo un jāgaida, kamēr mūsu ūdeņus kāds citplanēties sakārtos. Vai jāpārorientējas uz copi privātajos dīķos.

jst, mirtinam, 24.07.2007 20:10

Ar tevi diskutējo jāpaliek skarbākam.:-)
Jo tu nemeklē būtību, bet..neatkārtošos.
Tu raksti, ka es esot teicis "..nocirta jums projektiem naudu". Nekad neesmu to teicis, jo nav man nekādu projektu.

Arī tevis pieminētās atbildes esmu "izspiedis " no VM, par to būtību jau rakstīju. Bet tu joprojām netici uz vārda, bet mal vienu un to pašu un prasi jebkurai aksiomai, lai es to pierādu.

Visas šīs neauglīgās vārdu cēlonis ir tavā atklāsmē - "A zini man nav viss uz pasaules jāsaprot" Iznāk, ka jautājumus tu uzdod daudz, bet saprast atbildi, ja tā ir garāka par vienu vārdu, tu uzskati par lieku nodarbošanos. Vieglāk ir uzdot nākošo jautājumu.

Mēs izejam no tēmas ietvariem, citiem tas var būt neinteresanti. Ja gribi noskaidrot ko personīgi, iesaku izmantot fishing.lv

jst, mirtinam, 24.07.2007 18:52

Kā lai ar tevi diskutē, ja tu, vienkārši sakot, daudz ko zini stipri pavirši. Piemēram, tu piedāvā LZRA rakstīt projektus, bet nezini, ka Eiropas miljoni ir paredzēti praktiski tikai privātajam sektoram, ej tik un paņem. Tu aicini saukt palīgā Rozi, bet nezini, ka tas jau ir sen izdarīts. Un tā tālāk. Ja vanems šeit neparādītos, tev laikam, liktos, ka Latvijā nopietnākais speciālists zivju lietās strādā LMA. Ja LZRA vai kāda cita iestāde uz katra stūra neklaigās par saviem darbiem, tev pašam, laikam, neienāks prātā, ka ar zivju lietām kāds nodarbojas profesionāli.

Ja vēlies pārbaudīt savu domu lidojuma līmeni, uzraksti vienreiz kaut ko uz papīra un savā vārdā iesniedz Rozem, Vējonim vai valdībai. Tikai tu nebūsi pirmais, viens tāds "gudrs" papīrs ar n-tajiem vidusskolnieka līmeņa zaļiem jautājumiem un "priekšlikumiem" jau pirms gada nonāca uz Kalvīša galda. Tagad "simts gudrie" spiesti, tērējot savu laiku un nodokļu maksātāju naudu gudrot, ko lai ar ar šo papīru iesāk.
Līdzīgi ir arī inspektoriem. Tā vietā, lai ķertu maliķus, viņiem jāražo papīri, lai visi, kam ienāk prātā to paprasīt, pusdienlaikā uz paplātes saņemtu kārtīgi sagremotu informāciju.

jst, 24.07.2007 16:28

mirtinam
Izskatās, ka par finansējuma tēmu nekā neesi sapratis. Citādu tādus niekus nerakstītu. Tikai te nav īstā vieta, kur tevi apmācīt. :-)

Lbruno.
Pieņemsim, ka likvidēsim zvejniekus. Kurš nodarbosies ar melioratīvo zveju, ja kādam ezera saimniekam pieleks, ka ik pa laikam vajag paretināt tos sīkuļus, kuri nevienu neinteresē? Makšķernieki?!?
Analoģija. Ja kaut kur lauki šodien aizaug, kas tos nopļauj, vai svētdienas atpūtnieki no Rīgas?

Tā vietā, lai risinātu kontroles nostiprināšānas tēmu, dažiem liekas, ka izeja ir maksimālos aizliegumos un sodos. Aizmirstot par to, cik resursu ir jātērē, lai nodrošinātu kāda relatīvi sīka likuma panta darbību. Mūsu valsts pārvaldes, ieskaitot kontroli kapacitāte ir nesamērojama ar mūsu jau saražoto likumu daudzumu. Tavs piemērs par zivīm no privātajiem dīķiem ir tikai viens no daudzajiem, kas rāda, kā mūsu līdzcilvēki, kuri vēl nejūt, ka dzīvo Eiropā, iemācījušies izdzīvot jebkurā reālajā situācijā un apiet panaivus (caurumainus) likumpantus.
Kamēr valstī nebūs sabalansēta sociālekonomiskā situācija, nereāli ir sagaidīt nekavējošus un kardinālus uzlabojumus daudzās jomās, tai skaitā arī zivju lietās.

jst, mirtinam, 24.07.2007 13:28

Tu joprojām lido pa maķoņiem. Prasīt naudu VM?!? Tu nepārzini budžeta finansēšanas mehāniku, varbūt tāpēc grūti saprast, ka VM var laist muļķi un sludināt,- meklējiet naudu kur gribat, tā nav VM darīšana. Kā tu domā, kur LZRA dabū to naudu vaislinieku iegādei? Protams, ka atrauj no citu projektu finansējumiem! Tikai tāpēc, ka tiem, kam kājminamā domāšana, nepielec, ka nauda būs jāizvelk no viņu pašu kabatām... Bet piezveju par prieku dažiem gudreļiem "likumīgi un godīgi" izbaros kaijām. Ceru, ka beidzot saprati.

jst, kkkk, 23.07.2007 23:39

14 līņi, sešas karūsas un divi ruduļi... Vai tas nav nožēlojami, ka ar šadu smieklīgu brakaru ķērienu ir jālielās presē?

Kārtīgs ūdenstilpes saimnieks tikai priecātos, ja kāda normāla ģimene ar viņa personīgu atļauju savu ēdienkarti papildinātu ar šādām piedevām. Pie tam, kā likumā nenodarot zaudējumus resursiem, kuri interesē copmaņus.

Tēma: Zivju resursu "traģiskais" stāvoklis

jst, mirtinam, 23.07.2007 23:29

Tu uzdod jokainus jautājumus un gaidi gudras atbildes?
"...kas izkontrolē vaislinieku zvejas izbrāķēto zivju tirdzniecību un piezvejas tirdzniecību.."
Kur tu izdomāji, ka izbrāķētās zivis vai piezveja tiek tirgotas? Šogad piezveju bija aizliegts paturēt pat savām vajadzībām. Zvejnieki liekās zivis atlaida ūdenī. Par lielu prieku kaijām, kuras to uzzināja momentā.

Kas aizliedza?!? Vai tad tas vēlreiz jāatkārto? Vides Ministrija, arguments bija viens - nedrīkst un viss.

jst, mirtinam, 22.07.2007 23:23

Atvaino par kategoriskumu, bet tev taisnības ir pamaz, kādi 20%, bet ne vairāk. :-)
Iesaku uz visām problēmām paskatīties arī no citu līdzcilvēku viedokļa. Kaut vai par piezveju. Varbūt zini, - šo pavasari tirgus bija pilns ar zivīm no valstīm, kur to zvejā nav pavasara lieguma - no Igaunijas, Zviedrijas. Varbūt aizliegsim ievest, lai arī mūsu maliķiem būtu grūtāk tirgot? Tai pašā laikā mūsu legālie vaislinieku zvejnieki inspektoru uzraudzībā piezveju, kā tas bija noteikts, izbaroja kaijām. Vai tavuprāt tas ir normāli?

jst, 22.07.2007 22:57

zivgārnim
Tēma ir tieši par to.
Tu ceri savus apgalvojumus pamatot ar kaut kādiem miglainiem minējumiem? Tad labāk uzreiz pasaki, ka tavi minējumi ir tavas nezināšanas vai fantāzijas augļi.

keksim
Kāpēc tu domā, ka netiek modernizēta? Tu laikam nezini, kādā stāvoklī inspekcijas bija vēl pirms trim gadiem, un, kāds ir stāvoklis šodien. Tas ir nopietni mainījies uz labo pusi, taču ar to ir vēl par maz. Straujākai modernizācijai traucē pastāvīgs līdzekļu un kadru trūkums.

jst, Lbruno, 22.07.2007 22:06

Lbruno
Tik pat labi var teikt, ka zivis pazuda, kad parādījās modernie makšķerrīki un auto kļuva pieejams gandrīz katram.

keksim
Vienīgais ceļš - modernizēt un pilnveidot kontroli. Modernizēt - tas nozīmē ne tikai labāk apbruņot valsts inspektorus, bet blakus relatīvi nabadzīgajiem valsts resursiem jāiesaista īpašnieku resursi. Blakus valsts inspekcijām, kurām būtu jākontrolē tikai publiskie ūdeņi, jāpacenšās maksimāli iesaistīt privātīpašniekus, kuriem būtu jārūpējas par kārtību privātajā sektorā, tāpat arī publisko ūdeņu nomniekus. Tikai šis variants nobremzējas pret populistisko viedokli, ka ūdeņiem jābūt pieejamiem katram. Un tur viss apstājas.

Tēma: Zivju resursu "traģiskais" stāvoklis

jst, zivgārnim, 22.07.2007 21:52

zivgarnim
Pirms pārej uz kārtējiem apgalvojumiem, par tēmu, kuru, kā nojaušu, esi tikai pa ausu galam dzirdējis no trešajām personām, korekti būtu, ja tu vispirms atbildētu uz jautājumu, kuru tev uzdevu. Makšķerēšanas kultūra nav atraujama no vispārējās kultūras.

Mirtinam.
Nezinu, kā lai diskutē ar tevi, ja tu ik pa brīdim aizmirsti jau iztirzātas vienkāršas lietas. Arvien mazāk tavos rakstos argumentu, arvien vairāk emociju un demagoģijas.
Piemēram, vai tad grūti saprast, ka maliķis apies jebkuru jaunu likumdevēja izgudrojumu, lai ko kāds naivais optimists ierakstītu likumos. Vienreiz iedziļinies jautājumā un nepeldi pa virsu! Ja kāds gribētu, ko darīt tad izdarītu...Nu pamēģini vienreiz kaut ko lielāku izdarīt, ne tikai to, kā tēlot sētnieku. Aizliegsi tīklus tirgot Latvijā, ievedīs no Lietuvas. Aizliegsi tīklus ievest, ražos tepat uz vietas. Aizliegsi ievest tīklu izejmateriālus? Vedīs izejmateriālus celtniecības nožogojumiem. Utt. Taisīsi lielgabalu, lai šautu pa zvirbuļiem?
Kaut kas līdzīgs ir arī ar tavu jājamzirdziņu par dzīvo zivtiņu pielietošanas tēmu.

jst, 22.07.2007 14:11

urmas
Tas, ka tu sevi pieskaiti pie gudrajiem kalpiem, nez vai iespaidos aptaujas veicējus. Varbūtība, ka tu saņemsi anketu nav liela, tā būs aptuveni 5-10%. Speciāli nolīgta profesionāla datu vākšanas firma, lai aptaujātu makšķerniekus visā Latvijā, izdalīs kādus 10 tūkstošus anketu.

keksis
Tas bija tikai viens piemērs, kurš pierāda, ka vaidētājiem ne vienmēr ir taisnība. Netrūkst arī citu piemēru. Ja pats piedalītos šāda veida pasākumos, daudz ko uzzinātu nepastarpināti, jo tur apgrozās pietiekoši pieredzējuši un aktīvi copmaņi no visas Latvijas.

Par Lubānu man nav konkrētu ziņu. Taču atceros, ka par Lubānu raudulīgas ziņas bija jau 10 un 20 gadus atpakaļ. Taču vienu gadu laikā, kad reti, kurš brauca uz Lubānu, Ķirsons demonstrēja skaistus līdaku lomus. Manuprāt, Lubāns ir vienkārši izkritis no aprites. Bet gan jau šajā milzīgajā ezerā ir ļaudis, kas tur klusi un sekmīgi makšķerē vai liek tīklus.
Copmaņu aktivitāti stipri iespaido ažiotāža. Ja Lubānā kāds noorganizētu lielāku komerciālu copes pasākumu, pieļauju, interese par Lubānu atjaunotos.

jst, 22.07.2007 12:00

mirtinam
Tavi argumenti, lai gan izpušķoti ar "vīrišķīgu" verbālo caureju, rāda, ka tu, visticamāk, joprojām ietiepīgi negribi saprast virkni vienkāršu lietu.

Nav jāiet uz ES komisiju, pietiek ar veselo saprātu un nedaudz zināšanam problēmas vēsturē, lai saprastu, ka centieni panākt tīklu tirdzniecības aizliegumu, ir bezcerīgs pasākums, kurš nekādi neapdraudēs tīklu izmantošanu Latvijas ūdeņos. Tur nepalīdzēs ne PTO, ne ES, ne dažu ultrapatriotu demagoģija. Vai tad tu nezini, ka tīklu izmantošana ūdenī pamatā ir aizliegta jau šodien. Vajag vēl desmit papīrus un aizliegt tirgot visu, kas izskatās kā tīkls?!?
Viss noslēdzas kontroles mazspējā un domā, ka ūdeņi pieder visiem, nevis katrā likumā pieminētos aizliegumos, kurus neviens maliķis pat nelasa.


Keksis
Nav izslēgts, ka tu pārāk paļaujies uz modernajiem rīkiem vai arī esi pazaudējis kaut ko no meistarības, vai arī saiti ar esošo situāciju. Piemēram, vakar Engurē notika spiningošanas pasākums ar lielu dalībnieku skaitu. Tāds pasākums dod daudz precīzākas atbildes, nekā daudzu gudrinieku teksti internetā. Bija cilvēki, kas trijās stundās izpildīja normu, bet vēl vairāk bija tādu, kuri palika ar niecīgu lomu. Ja vērtētu tikai pēdējos, varētu skandināt, ka Engurē zivju nav. Vērtējot labākos, nevar apgalvot, ka zivju ir būtiski mazāk. Tikai tie labākie, necenšas pie katras izdevības plātīties ar saviem lomiem.

jst, zivgarnim, 19.07.2007 00:05

Vai tad grūti pamanīt, ka es ar pētniecību nenodarbojos?

Pie reizes. Priecāšos, ja uzrakstīsi, kur tos manus "pārrakstītos" darbiņus atradi. Pirmatklājēja laurus garantēju.

Tēma: TV raidiijumi

jst, jj, 18.07.2007 23:39

Protams, es pārspīlēju.:-)
Protams, pret zinātnieku izteicieniem jābūt uzmanīgiem. Bet uzmanība un bērnišķīga nolikšana ir pilnīgi dažādas lietas.

Runājot par praidu, - diemžēl, laiks ir tas, kas visvairāk trūkst. Atliek cerēt, ka datumi, kuros notiks pasākums, būs arī man pieejami.

jst, jj, 18.07.2007 22:19

Piedod vanemam to tolerances trūkumu.:-)
Viņš, laikam, tikai tagad sāk apjaust, ka šeit pieprasītāki ir bērnudārza auklītes pakalpojumi.

OM
Padalies, kāds ir tavs pētnieciskais darbs?

jst, 18.07.2007 21:27

Bebrs
Tavs jautājums ar bildēm jau ir pārsūtīts vanemam. Atvaino, ka nepaspēju atbildēt.

Par foreli un alati.
Tās netiek uzskatītas par nopietniem konkurentiem barības un nārsta areāla izvēlē, jo pārsvarā uzturās un nārsto relatīvi atšķirīgās vietās. Taču tas ir vispārīgs pieņēmums. Konkrētie apstākļi vai izmaiņas vidē var radīt situāciju, kad šīs sugas kļūst par īslaicīgiem konkurentiem.
Interesanti. Pededzē vienmēr ir bijušas foreles, bet nebija alates. Savukārt upēs, kuras turpat sāk ceļu austrumu virzienā, viss ir otrādi, pēc manā rīcībā esošām ziņām, neviens nav manījis foreles. Varbūt situācija ir mainījusies?

Vanemam adresētās idejas dažreiz ir interesantas, taču nebūtu slikti, ja viņš apskaidrotu vispirms, cik lieli resursi ir viņa rīcībā

jst, 09.07.2007 23:29

jj
Tas, ko tu raksti, nev pretrunā ar manu viedokli. Tu laikam ņem vērā tikai savu un savas domubiedru grupas pieredzi, es pazīstu vismaz trīs reizes vairāk aktīvistus, kuri sniedz man samērā ticamu informāciju, kaut gan internetu nelasa. Tie saka, ka ka dažās upēs stāvoklis ir pat uzlabojies. Foreļu stāvoklis upēs vienmēr ir bijis svārstīgs. Vēl svārstīgāks ir copmaņu viedoklis, tas negatīvais vērtējums pārāk bieži ir atkarīgs no copes rezultātiem.

jst, 09.07.2007 22:29

Tie, kas iedomājās, ka cīnoties pret profesionāliem zvejniekiem, zivju kļūs vairāk, kļūdās. Tie ir tādi paši cilvēki kā forelisti, samisti vai karpu veči. Ar viņiem jāsadarbojas, starp viņiem ir daudz normālu vīru.
Līdzīgi ir ar HESistiem, arī tā tauta ir stipri dažāda.
Vēl viens aspekts. Skatoties no resursu pārzināšanas viedokļa, ja lielā makšķernieku masa paliks kā šodien - neorganizēta un vāji vadāma, vienīgais informācijas avots par zivju krājumu stāvokli un, attiecīgi, pamats lēmumu pieņemšanai būs tā fragmentārā informācija, kuru sniedz zvejnieki. Pazūdot normāliem zvejniekiem, zivju resursu pārzināšana kļūs stipri dārgāka, mums arvien biežāķ nāksies pieņemt intuitīvus lēmumus. Zagļiem būs vienkāršāk šos krājumus izzagt.
Starp citu, te daži sūkstās par foreļu slikto stāvokli, bet varu apliecināt, ka 30 gadus atpakaļ, kad par HESiem nebija pat runas, esmu izstaigājis gandrīz visas Latvijas un tuvās pierobežas upes, stāvoklis nebija labāks. Tas bija vienkārši savādāks.

Manuprāt, daudzajiem zivjumīļiem, kas ir tikai amatieri zivju jomā, pirms nodod balsi par kādu ideju, būtu tomēr vairāk jāuzticas speciālistiem, kas ilgi darbojas savā sfērā. Protams, ne jau akli, bet mierīgi un ar vēsu prātu. Jo tāda šodien ir katra darba īpatnība - ja gribi būt labs speciālists, vairāk ir jāiedziļinās konkrētībās, bet laika trūkums traucē saprast vispārīgās lietas. Visu zināt nevienam nav lemts.

Vairāk būtu jāsatraucas par fanātiķiem šī vārda sliktākajā nozīmē - copmaņiem, HESistiem un arī zaļajiem, kuri nespēj vairāk redzēt, kā tikai savu lauciņu un savā apmātībā, kas robežojas ar stulbumu, spēj sastrādāt daudz muļķību. Visvairāk jau tajos līmeņos, kas var atļauties būt ambiciozi diletanti, taču var kardināli mainīt situāciju uz slikto pusi - likumu un finansu sfērā, kā arī masu ideoloģiskajā apstrādē.

Tas tā, šoreiz bez konkrētības, tikai pārdomas.

jst, Guntarinsh, 30.05.2007 07:21

Tas ir labi, ka beidzot esi ķēries klāt pamatdokumentiem. :-)

Ceru, ka tev izdosies saņemt arī kādu jaunu informāciju no jaunatklātajām struktūrām. Tikai precizēšu - secinājums, ka nav nevienam kam paprasīt, ir tavs paša. Jau kādus 10 gadus tādu teicienu lietoju ļoti reti.

Viss, par ko mēs sākam diskutēt, arvien vairāk attālinās no MM tēmas, tāpēc piedāvāju šo diskusiju pārcelt uz manu privāto lapu.

jst, 23.05.2007 23:59

Guntarinsh ...man maksa par savaadaaku darbu dariishanu....

Nezinu nevienu, kuram būtu citāda situācija. Tad jau varbūt iznāk, ka nevienu no mums tas neskar?

zig
Neesi nekāds jaunbiedrs, varēji arī pamanīt, ka spriedelētaju netrūkst, trūkst darītāju. Pie tam ne jau tikai ierindnieku, vēl vairāk trūkst organizātoru. Vari nosaukt kādas nopietnas aktivitātes, kuras šajos gados ir izaugušas no visa, kas te gadu gaitā ir pārspriests?

buzijs
... Latvijā ir gana makšķerniekus un zivju resursu atjaunošanu pārstāvošas organizācijas...
Tā nav. Jau vismaz 10 gadus Latvijā nav
vienotas makšķerniekus pārstāvošas organizācijas un ir tikai daži lokālas nozīmes klubi un biedrības. To raksturo kaut vai tas, ka lielākais makšķerniekus interesējošais kopprojekts ir TV raidījumi, kuram tiek iztērēti aptuveni 50% no visiem naudas līdzekļiem, kuri iegūti no MK realizācijas.
Nekas citāds nav arī zivju krājumu atjaunošanā. Neliels izņēmums ir LZRA darbība, lai kompensētu lielo HESu celtniecības negatīvo efektu. Pārējos gadījumos nekādas nopietnas sistēmas nav, viss ir atkarīgs no tā, kurš un kad atrod līdzekļus.

jst, 21.05.2007 22:14

buzijs
Kā tu domā realizēt - vienkārši neļautu izķemmēt? Teorētiski tas tiek darīts arī šodien ar MN un valsts institūciju palīdzību.

Guntarinsh
Piekrītu, mans piedāvātais nav vienīgais modelis. Varbūt vari ieteikt ko citu?
Tu raksti - citās valstīs valsts institūcijas, kuras atbild par šiem resursiem, tiek spiestas pašas darboties lai nodrošinātu sabiedrības rekreatīvās infrastruktūras attīstīšanu. Skan jau skaisti. Taču tāds modelis nemaz nav jāmeklē citās valstīs. Tepat Latvijā, kurā mēs paši saimniekojam, šis modelis arī tiek realizēts. Rezultāti arī ir redzami. Nav jau nemaz tik slikti, protams, vēlēties var vairāk.
Bet, lakoniskuma labad, nosauc kādu valsti, kuru varētu ņemt par piemēru, un tad varēsim apspriest tajā funkcionējošo sistēmu un, varbūt, atrast ko labāku. Ceru, tu saproti, kadri ir viens no resursiem un ir sistēmas svarīga sastāvdaļa.

Tēma: par mušiņmakšķerēšanu

jst, buzijs, 21.05.2007 16:43

Neko gatavu tev uz paplātes neviens nepienesīs. Par katru risinājumu ir jācīnās.
Tātad kādam ir jābūt vitāli ieinteresētam un jāuzņemās šis slogs - noorganizēt kaut ko nopietnu.
Ja nevar piesaistīt kādu turīgu vīru, jāapvienojas tam pašam vidusslānim.

Diemžēl, vienotību kādam nopietnākam pasākumam mūsu MM-ku vidū laikam vēl ilgi būs jāmeklē. Parasti tik to vien dzird, ka cope ir intīms pasākums, tātad samest pudelei vēl varam, bet "uztaisīt" MM upes posmu jau ir par grūtu.

Tēma: Alatas&Foreles

jst, zivgarni, 18.05.2007 19:25

Pamatprincips ir vienkāršs - mitrums zem plēves gandrīz vienmēr ir kondensāts. Ja tu lietus laikā neko nedarīsi, svīdīsi mazāk, mazāk būs kondensāta. Ja aukstā laikā vai lietū gribi intensīvi darboties, jānodrošina ventilācija vai jāvelk apakšveļa, kura uzsūc kondensātu.
Mēteļiem priekšplānā darbojas ventilācijas efekts. Ja gribi, lai mazāk mitruma brienot pa vēsu ūdeni paliek zābakbiksēs, nelieto jostu vai laid bikses virs jakas, un efektu jutīsi uzreiz. Jakām lietus laikā lielāko efektu dod laba ventilācija un labi organizēta ūdens notece.
Tas viss spēkā, ja pieņemam, ka materiāls ir ūdeni necaurlaidošs un šuves pilnvērtīgi apstrādātas, bet tā šodien nav problēma. Problēma drīzāk ir kalpošanas ilgums/lietošanas ērtības/dizains.

Tēma: Cope ar gumijām - gruntene ar guminas amortizatoru

jst, edukam, 24.03.2007 09:54

Tavi "atklājumi" jau sen tiek izmantoti maliķu praksē.

Mans subjektīvs viedoklis. Rupjš un efektīvs paņēmiens, jo sevišķi ezeros, kuros nav daudz apmeklētāju, piemēram, aizliegtās vietās, aizliegtos laikos. Makšķerēšanu pārvērš par pusrūpniecisku nodarbi. Lai to padarītu "kulturālāku", noteikumos vajadzētu pantu, kurš paredz iebaroto vietu aizzīmēt ar peldošu boju , bet citiem aizliedz tai tuvoties. Kā citiem rūpnieciskās zvejas rīkiem. Bez bojām praktiski nekontrolējams. Ja tiks plašāk pielietots, kontrolei nepietiks pat ar 3x lielāku inspektoru skaitu.

jst, urbikam, 22.03.2007 22:00

Vari savu nieri pataupīt, lai filtrētu Latvijas alu.
Tā kā man nav FFF sertifikāta, ieeja visiem šajā svētdienas skolā, arī autostāvvieta būs bez maksas. Tai skaitā skatītājiem un līdzjūtējiem. Visi varēs makšķerēt karūsas, catch & release, MK var atstāt mājās.

Bet manis iepriekš pieminētais motorzāģis vairs nav vajadzīgs. Uzzinot par svētdienas pasākumu, viens MM-ks atskrēja jau šodien un, lai būtu, kur darboties, pa kluso izzāģēja gandrīz visas manas ābeles. Tagad cita problēma, sieva liek stādīt jaunas vietā. Paldies dievam, stādīšanu var atlikt uz aprīļa nodarbību...:-)

Guntariņam. Varbūt tiešām nokomentē, kas šodien būtu jāsaprot ar MM apmācību kvaltāti.

jst, igis, 04.02.2007 08:23

Ar tādu nekonsekvenci tu riskē nonākt zaļajā strupceļā.
Ķer un atlaid, - vai tad tā nav zivju spīdzināšana? :-)

jst, igis, 03.02.2007 23:30

Tev laikam tas ir jaunums, ka šie sīči tieši tāpēc ir sīči, ka viņu ir miljons.
Ja tu domā par zivīm, vai tas ir pareizāk, - ļaut šīm zivīm deģenerēties un mirt dažādu nelaimju piebeigtām? Zivs, kura nav paēdusi, nespēj pretoties nevienai infekcijai vai parazītiem, kuru ūdeņos netrūkst.

Kopš ir pārtraukta melioratīvā zveja, bet copmaņi un zvejnieki kāro tikai lielos eksemplārus, zivju krājumu struktūra ir stipri mainījusies uz slikto pusi un mainās joprojām.

Tēma: par mušiņmakšķerēšanu

jst, 24.01.2007 23:18

igis
Runa ir tikai par to, var vai nevar. Ja lielā upē ilgi un smagi jāstrādā, nav šaubu, ka izvēle kritīs uz DH.

andreVot
Tu kļūdies, ja domā, ka neviens nav mēģinājis underhand cast ar SH. Paskaties internetā, gan jau kaut ko atradīsi.
SH metienā efektu, kuru DH iegūst ar zemāk izvietoto roku (under hand), metot ar SH, panāk ar kreisās rokas ievilcienu.

top

Share to Facebook