Tēmu FB grupā "Skola makšķerniekiem" 04.01.2021 rosināja: Janis Karklitis
Pirms kāda laika izmēģināju multiplikatora spoli un iepatikās ērtums, ko tā sniedz. Skatoties interneta video un mūsu sportistus var redzēt, ka miltiplikatora spoles ir populāras un cieņā lielajiem mānekļiem. Tomēr ar viegliem mānekļiem (zem 10 gr) esmu novērojis strādā tikai Lielbritānijā ar multiplikatoru spolēm.
Vai ir kādi tautā pieņemti standarti, kad labāk strādāt ar multiplikatora spolēm un kad ar bezinerces spolēm?
Janis Karklitis Novērojumi un teorija sakrīt. Lielākiem mānekļiem multiplikatora spoles, bet mazākiem bezinerces spoles.
Komentāru autori: Jānis Stikuts, Elvijs Meisters, Davis Grikis, Guntars JigLv, Aigars Pilsētnieks, Viktor Valeryevich, Agris Raciborskis
Jānis Stikuts Multispoles (MS) lietoju tikai spiningojot no laivas Norvēģijā. Kā jebkurai lietai arī muliplikātora spolēm (MS) ir savas priekšrocības un arī trūkumi. Zemāk citēju savu 2002.gada rakstu, kurā pieminu tikai būtiskāko.
Spiningojot MS pozitīvās īpašības vislabāk var just, lietojot tās ar vidēji smagiem (30 G) un smagākiem kompakti veidotiem vizuļiem un relatīvi resnām auklām. Ja ir jāizpilda metiens, smagāks vizulis vieglāk iekustina kaseti. Bezcerīgi ir censties pielietot mūsu apstākļos populāros 5-10 G smagos rotiņus, ja spinings ir aprīkots ar MS. Ievērības cienīgus attālumus (30 - 60 m) var sasniegt tikai ar pietiekoši smagiem vizuļiem. Vienlaicīgi, jāsaprot, ka smagi mānekļi parasti tiek lietoti ar attiecīgi resnākām auklām. Uz MS, neskatoties uz tās nelielajiem izmēriem, var izvietot relatīvi daudz auklas. Lai izvietotu, piemēram, 200 m 0,35 mm monoauklu, pilnīgi pietiek ar vidēji lielu MS. Tajā pašā laikā, lietojot bezinerces spoli, būtu jāizvēlās liela spole.
Modernās MS ir sarežģīts bet vienlaicīgi kompakts un izturīgs un arī salīdzinoši dārgs instruments, kurš domāts ilgstošai lietošanai. Atšķirībā no bezinerces spolēm, MS ir inerces spole. Aukla MS izvietojas uz brīvi rotējošas cilindriskas kasetes, bet metiena brīdī kasete tiek iekustināta un rotē. Taču mazākā kļūda metiena kustībā un neprecīza bremzēšana var atgādināt par inerces spolēm raksturīgu problēmu, par kuras esamību bezinerces spoļu lietotāji ir jau aizmirsuši. Proti, aukla var viegli sapīties. Tās atšķetināšana dažreiz ir ilgs un piņķerīgs pasākums. Pie tam uz MS tas bieži ir tik bezcerīgs, ka vieglāk šo problēmu atrisināt ar naža palīdzību. Tādēļ iesācējiem nav vērts jau sākumā izmantot pašas labākās auklas. To ieteicams darīt, kad ir apgūtas metiena īpatnības un samazinās "parūku" veidošanās draudi. Starp citu, metienu apguve ar MS parasti nevedas tik viegli kā izmantojot bezinerces spoli.
Vēl viens neliels, bet būtisks moments. MS, līdzīgi kā visās inerces spolēs, aukla tiek ievilkta un uz kaseti tiek tīta taisnā virzienā, bez krasas auklas virziena maiņas. Līdz ar to aukla netiek nedz savērpta, nedz noslogota ar papildus berzi lauzuma vietā, kā tas ir, lietojot bezinerces spoles. Tas dod iespēju ar spoles starpniecību būt tiešākā kontaktā ar mānekli. Tāpēc var teikt, ka mānekļa kustības, tāpat arī uzķertās zivs kustības labāk ir jūtamas, lietojot inerces spoles, tai skaitā arī ar MS. Var piekrist tiem, kuri apgalvo, ka izvadīt lielu zivi ar MS esot lielāks pārdzīvojums. Bezinerces spoles gadījumā manipulācijas ar mānekli normāli ir jūtamas tikai ar kātu, tas pats jāsaka par zivs izvadīšanu, taču kāta elastības dēļ, daudzas maigas vibrācijas var palikt neizjustas.
MS ir neaizvietojamas lielo zivju makšķerēšanā jūrā un okeānā, apstākļos, kad nav jāveic tāls iemetiens, tiek lietotas smagas ēsmas kā arī resnas un salīdzinoši garas auklas. Un vienlaicīgi var gadīties, ka jāizvada ļoti liela zivs. Tāpat tās ir populāras, velcējot un spiningojot ar smagiem vizuļiem. Piemēram, medījot lašus lielajās un jaudīgajās ziemeļu upēs. Pie mums, - ķerot samus.
MS precīzais mehānisms un parasti izturīgā konstrukcija padara šīs spoles par favorītēm arī gadījumos, kad iecerēts pielietot superstipras pītās auklas. Vienkāršāko bezinerces spoļu mehānismi parasti nav piemēroti slodzēm, kuras var gadīties, lietojot pītās auklas, kuru diametrs ir 0.20 mm un lielāks.
Īsi sakot, multiplikātors ir īstā spole lielām zivīm.
Par tiem 1-2 gr mānekļiem, - pie mums arī ar multiem met 2 gr mānekļus... tikai ar papildsvariņu.
Mani ieintriģēja tie 1-2 gr ar multispoli. Papētīju detalizētāk. Izskatās, daži apgalvojumi par 1gr ir tikai reklāmas triki, lai medītu iesācējus.
Citēju vienu citu japāņu stila specu, kurš raksta, ka parasti lieto 1/8 to 1/2 oz. "The weight I'm using in this video may be 1/2 oz." Tehnika saprotama. Par metienu attālumu varam tikai pasmaidīt.
Par supervieglo mānekļu diapazonu nopietni cilvēki vairs nestrīdās, tajā dominē bezinerces spoles.
Tikai viens citāts, var noderēt tiem, kas vairāk uzticas svešās mēlēs rakstītajam. "Like the video but I don't know why (not just you) some call this bait "weightless senkos" or "light lures?" I've fished them and they feel some what heavy and I've weighed them and usually they are around 1/3 of a ounce not exactly light and not weightless."
Karpu spečuku pašpasludinātie neoficiālie pasaules rekordi tiek sasniegti ar multispolēm. Karpinieki (arī copmaņi no krasta jūrā) ar multispolēm sasniedz cienīgus attālumus 270 - 280m ar 150 gr daudzās valstīs. Taču triks ir tāds, ka viņiem nav noteikumos prasība, ka spolei jāatbilst veikalā nopērkamai un visi lieto speciālas ultravieglas kasetes un uzlabotas spoles.
ICSF tieši milzīgo attālumu dēļ pārtrauca reģistrēt oficiālos pasaules rekordus ar smagiem svariņiem, jo nav iespējams nodrošināt normālus apstākļus.
Oficiālais pasaules rekords 18 gr. svariņa tālmešanā ar bezinerces spoli ir 120m, ar multispoli -118m. Pie mazākiem svariem labākas ir bezinerces spoles, pie lielākiem svariem viss izlīdzinās, dažkārt dominēt sāk multi spoles.
Elvijs Meisters Diemžēl, mūsu "pieņemtie" standarti brīžiem ir visai šķībi attiecībā uz multiplikātora spoles pielietojumu. Japāna un ASV jau sen spiningo ar multiem, pat ar mānekļiem ap 1-2 gr svarā. Tikai jāatceras, ka mults ar kuru varēs iemest tik sīkus mānekļus, būs salīdzinoši dārgāks par bezinerces spoli. Mūsu platuma grādos lielākais multa pluss ir izturība, kas ir īpaši svarīga dažādām spēka tehnikām, kā tvičs, smags džigs vai dropšots, tāpat visas Big Bait spiningošanas tehnikas ir normāli izpildāmas tikai ar multu.
Es pie bezinerces esmu vairāk pieradis... Ja paskatīsies viņu sacensības, n-tās basu līgas utt tad laivās dominē 95% kastinga kāti, eksotika drīzāk ir atrast kādu kurš strādā ar bezinerceni. Ir tehnikas kur multam priekšrocību neredzu, bet ir tehnikas kur mults pie mums ir nepelnīti neatzīts..., vēl arī faktors, ka atrast atbilstošu spiningu Latvijā ir grūti.
Davis Grikis Saki ko gribi, uz bezinerceni izvadīt zivi ir baudāmāk, lai arī uz elastīgu baitcast kātu nav ne vainas. Neatzīts, jo salīdzinoši maz kas ar viņiem māk apieties un laba spole maksā. Nezinu kā tagad bet deviņdesmitajos tikai daži Bauskā vimbas ķēra ar multiem, tai pašā laikā bija Andža, kas mormiškas taisīja Rīgā ar ņevu meta tālāk par visiem! Pats multu lietoju visam virs 12-15gr, bet bezinerceni nesmādēju arī smagākam džigam un twičam, katram savi plusi.
Latvijā populāri ir asi un cieti, multiem zemākiem svariem liela daļa ir lokani, kas LV standarta pircēju galīgi neuzrunās! Eksperimenti ir forša lieta, bet arī izmaksā diezgan! Lai kā man patīk eksperimentēt UL ar multu nemēģinātu!
Ar karpu kātu un bezinerci 232m ir rekords. Otrs karpiniekiem, obligāti ir monofīlā aukla un var būt tikai šoklīderis no pītās auklas, kāta garums nedrīkst būt garāks par 3.9m!
Guntars JigLv Atslēgas vārds "basu"... tikai mums to zvērīgi bliezošo lopiņu nav Un tālmetienu viņiem arī nevajag, viņiem vajag maksimāli precizitāti īsos sarežgītos iemtienos, ar viltīgām tehnikām zem laipas ar atsitienu pamest utml... A mums tas viss priekš kam... Nu gribētu redzēt kā tie basu čempji ar multu (un relatīvi rupju auklu) ķertu mūsu slinko negribīgo asarīti, kas māneklim brīžiem tikai bik-bik piebiksta.
Nu tad aiziet skumajais stāsts par slinkumu un naudu... slinkuma vidējam copmanim mums daudz, a vot naudas ne vienmēr... a viegli un ērti lietojamu multu lētu nemēdz būt, bezinerceņu daudz vairāk... bet nu viss ir realtīvs .
Ja uz baitcasting un finess baitcasting skatās kā entuziastu eksperimentu, tad tas jau no mums pašiem atkarīgs... Vienmēr būs konservatīvie, būs loģiski-pragmatiskie, būs tie, kam tieši eksperimenti un jaunas lietas nes vislielāķo kaifu... Cope ir daudžsķautņains hobijs, tas nebalstas uz pragmatisku loģiku un argumentiem, bet gan uz to, kas konkŗetajam indivīdam nes kaifu, primārais ir "es tā gribu un man tā patīk" pieradums, tradīcijas un zivju (bass forver!) specifika.... light tehnikas un smalki rīki nav cieņā... dominē robusts, jaudīgs un izturīgs, pat diegzan nevīžīgs, funkcionāls stils, estētika un smalkumi vidējam rednekam pie kājas... tāpat kā ar viendalīgajiem kātiem... tadīcijas un konservatīvisms jau nav tikai USA nelaime vai laime, arī vecajā Eiropā tāpat mizīgs oldschool, par Skandināviju i nerunājot... tur vectēvs ķēra uz Rapalu un mazdēls turpina ķert uz Rapalu, nespējot saprast kāda mārrutka pēc viņam kaut kāda japāņu hrenācija vajadzīga... Tas pie mums, jāsaka, ka stipri tomēr Japānas un Krievijas ietekmē, ir izteikta vēlme makšķerēšanas hobijā kā sastāvdaļu iekļaut inventāra attīstību, inovācijas, eksperimentus... Vidējam amerikānim/somam/zviedram tas liekas absolūti nevajadzīgi, tur stipri utilitārāk pret to attiecas.
Nu jā, lieliski kāti, kā jau pienākas jebkura solīda zīmola augstākajai klasei! Es galīgi neesmu pret amerikāņu konceptu kā tādu, tikai diezgan regulāri cenšos līdz tautai danest vienu elementāras lietu tieši "krokšu" griezumā, jo man biki kretinē to pārspīlēta glorificēšana - St.Croix ir viens no nedaudzajiem amerikāņu ražotājiem, kas pievērš kaut cik būtisku uzmanību tieši exporta tirgiem un to specifiskajām prasībām pēc dizaina utml. Un eskporta tirgos pa lielam popularitāti gūst tieši augstās klases dārgā gala modeļi kā Elite, kas slikti nedrīkstētu būt pēc definīcijas. A pašā USA tie reāli sastāda niecīgu daļu no kopējā pārdotā, tādas profu un turīgu snobu spēļmantiņas, kas vidējam amerikāņu copmanim izsauc wtf?! reakciju... kāts par 500+ USD ?! a nafig ?! Reāli tam pašam St.Croix tur ASV rullē sērijas 100-200$, ko mūsu tirgū maz redz, jo tās vienkārši tupa zaudē pēc visiem price/performance parametriem pat ķīniešiem, salīdzinoši rupji un smagi "bomji"
Nu par to "atļauties darīt" - mierīgi var atļauties, ja ņem vērā 'realitātes koeficientu", manuprāt kaut kur x 1.5 vismaz, bieži pat x2... Ja uz jenķa rakstīts piemēram 1 unce, tad reāli tas varētu būt vismaz 1.5... Vot i ņemam pretī japonu ar vismaz 42g testu un ar to tāpat varēs atļauties darīt to pašu ko ar uncīgo kroksi Jāņem gan vērā , ka objektīvi var salīdzināt tika vienas klases kātus - īsti objektīvi jau nav, bet nu laikam atliek pēc ražotāja kataloga cenas mītnes zemē orientēties, tas vismaz dod ieskatu kā pozicionējas...
Standartu kā tādu varbūt nav, bet ir zināma loģika un fizika, atbilstoši spoles uzbūvei.... Multiplikators ir INERCES spole, tikai ar "paātrinātāju"-pārnesumu, respektīvi tai ir nepieciešama pietiekama inerce... A inerci rada spēks=masa x paātrinājums , no kā var secināt, ka lai pilnvērtīgi varētu runāt par tālu metienu šai masai jābūt pietiekamai, lai to visu griezošos heveri rautu uz priekšu ... Lai kaut ko tītu/grieztu vajag lielāku spēku Bezinerces spole atkal balstās uz to, ka iemetienā aukla brīvi "krīt" no nekustīgas spolītes, to rauj uz priekšu tikai mānekļa svars bet arī jāvelk ir tikai aukla caur riņkiem, nevis visa kontrukcija jāgriež, loģiski ka ar maziem gramiem lido labāk. Jā, pasaules tālmetiena rekordi ir uzstādīt ar multiplikatoru, taču nianse ir tāda, ka ar 150g! Ja atmetam metiena attālumu, tad multiplikatora milzīgais pluss ir būtiski lielāka izturība, tur vienkārši mehānsims robustāks un mazāk vājo kritisko punktu, tīri inženiertehniski. Atkal bezinercenes preikšrocība, lai ko neteiktu multu guru, pilnīgi noteikti ir vienkāršaka lietošana (vismaz budžeta galā noteikti), tā piedod vairāk paša kļudu un mulķibu, atļauj būt nevērīgākam otra lieta, kas man pašam savulaik pēc eksperimentiem bija primārais iemesls lai atteiktos no multa vieglo svaru copē - tas prasa vairāk vietas iemetienam, plašaki vēzieni vajadzīgi, copējot vaiŗakiem ierobēžotā laivas telpā tas ir būtiski. Neapšaubāmi, ka mults ir kritiski nepieciešams smagajās tehnikās - big bait, deep sea, shore casting utml., vidēji smagajā galā ar vidējām slodzēm tā vaiŗak gaumes lieta entuziastiem, a light un mikro galā, kur plānas auklas un viegli grami, es persoņigi multu neredzu. Jā, ir tipa finesse baitcasting, bet vienalga tas vairāk taisīts lai ļoti specifiskas basu iemetiena tehnikas realizētu, auklas tāpat tur relatīvi rupjas, nezinu kas rēali ar #0.3-#0.6 ar multu spējīgs maukt.
Nu lūk, par to arī stāsts... ir kāts, kura REĀLAIS tests ir 30g+, a virsū rakstīts 7g
Googles tante saka tā: At sanctioned United Kingdom Surfcasting Federation (UKSF) events, Danny Moeskops established three weight-category records, his longest cast being with a 150-gram (5.29 oz.) weight in August 2004 for a distance of 915.22 feet. He used a Century TT-R rod with a modified Abu Ambassadeur reel.
Pa lielam te jautājums nav pēc kādiem noteikumiem un ierobežojumiem , bet vienkārši tupa ar ko tālāk var aizmest, vienalga ar cik garu kātu, kādu spoli utt. Domāju, ka ja to noreducēs no konkrēta cilvēka, iemaņām, tehnikas, bet modelēs kaut kādā atbilstošā inženiertehniskā softā (nu kā balistiku vai slodzes), tad ievadot visus iespējamos rakturlielumus, pieliktos spēkus, vektorus, cilvēka spēka fiziskos ierobežojumus un vēl n-tos faktorus un izmodelētu visas iespējamās variācijas, tad ideālā metienā tāpat sanāktu ka ar tiem ~150g un kastinga spoli var aizpiļit vistālāk. Nu acīmredzot, tas ir tas optimuma punkts, ko cilvēka spēks noteiktā trajektorijā sinerģijā ar konkrēta garuma/materiāla kātu, spoli un auklu var izspiest ekstērma punktu... A mazāk/vairāk nesanāk... Bezinerces spole droši vien zaudē tieši dēļ tas pašas inerces, līdz kādai spēka robežai tā lido labāk, bet tālāk tupa pietrūkst tā spēka....
Nu, kā jau rakstīju, mani vairāk interesē nevis konkrēta sporta disciplīna, bet vienkārši banāls jautājums "kurš pasaulē vistālāk aizmetis un ar kāda tipa spoli?" Loģiski, ka ja salīdzina konkŗetu cilvēku sniegumu sacensību&rekordu griezumā, tad loģiski, ka objektīvam salīdzinājumam tur jābūt identiskam inventāram un "svara kategorijām", nav tak jēgas salīdzināt ātrumu F1 un dubļu rallijā.
Aigars Pilsētnieks Paskatieties skandināvu copes raidījumus tur asarus ķer ar multu un beznirences spolēm.
Es pat nezinu cik brendi caur manām rokām ir izgājuši cauri no lētā gala līdz pat ST.croix. Man ir izkritalizējies ko es gribu no kāta. Es izmantoju gan viendaļīga, gan divdaļīgs kātus. Ar spolēm ir tas pats bezinerces un multiplikatoru. Katram komplektam savs mērķis. Legenda tournament wally finese tests ir līdz 7gr es metu 30 gr neiespringstot, tas kāts universālais kareivis. Esmu noķēris asari, zandarti, līdaku,foreli.
Viktor Valeryevich USA “ierindas” copmaņi ar daudz lieto bezinercenes. Redzu to Nitro grupā.
Es gadus 4 back ar daudz “skatījos” uz amerikāņiem, skandināviem. Tagad saprotu, ka visam pamatā ir tradīcijas. Piem amerikāņi tik ap 2019 sāka aktīvi pāriet uz 4t motoriem. Pirms tam pamatā lietoja 2t uz basenēm. Pitjercovs piem lieto pamatā bezinerces, Šaņins gan bezinercenes gan multus utt utml.
Es domāju, ka nav ko lūrēt uz citiem no inventāra viedokļa, drīzāk pašam jāsaprot, ko pats grib copēt, kā un kur un kas pašam ertāk. Un nav ko skriet pakaļ citiem. Esmu sapratis, ka man patīk stcroix elite kāti. Galvenais šajā visā gūzmā atrast sev tīkamo. Glorificēt neko nevajag.
Reāli viss atduras pret “patīk”. Ja patīk, tad lieto. Man arī ir japona kāti. Arī patīk un lietoju. Bet neatļaujos ar tiem darīt to, ko atļaujos ar kroksi.
Agris Raciborskis Jau kādas 3 sezonas esmu saslimis ar Multu un ķeru gandrīz tikai ar tiem, taču kolēģi absolūti pamatoti komentē. Labas spoles būs dārgākas nekā bezinerces spoles; vieglajiem svariem (līdz 10gr) bezinerce būs noteikti ērtāka un tāls metiens sasniedzams ar daudz mazāku piepūli; vēl mīnuss ir ziemā jo pirksti krietni vairāk salst turot to uz spoles(parasti metāla); subjektīvi man ir ērti sākot ar Orbit110 un tālāk jo smagāks māneklis jo foršāk un precīzāk;
Lai nebūtu tukšvārdības. Mani favorīti ir Sh Metanium DC; Daiwa Steez A; Abu MGXtreem; katra savai specifikai, attiecīgi var salīdzināt cenas ar labām bezinerces. Es vienīgi ticu ka vienādi lietojot Multi izdzīvos daudz ilgāk par bezinerces, tādā veidā varētu attaisnot cenas starpību.