Jānis Stikuts 2002
Klāt kārtējais pavasaris, klāt arī jaunas ikgadējās makšķernieka rūpes par gatavību jaunajai sezonai. Jēdziens “makšķerēšana” bieži tiek lietots plašā nozīmē, tas attiecas gan uz makšķerēšanu ar pludiņa makšķerēm vai grunstmakšķerēm, gan arī uz spiningošanu, velcēšanu un mušiņmakšķerēšanu. Ne velti Latvijā ir spēkā vispārīgi formulēti Makšķerēšanas noteikumi, bet ne spiningošanas vai mušiņmakšķerēšanas noteikumi.
Sīkāks makšķerēšanas dalījums notiek atkarībā no inventāra (vai paņēmieniem). Šoreiz runa būs par kātiem, kurus pielieto makšķerēšanā ar pludiņa makšķeri vai grunstmakšķeri.
Uzreiz jāteic, ka formāli precīzi šos abus paņēmienus nošķirt nav iespējams, - ja pludiņš nogrimst, pludiņa makšķere it kā kļūst par grunstmakšķeri, neatkarīgi no makšķernieka vēlmes vai inspektora traktējuma. Vienkāršības labad es šajā rakstā lietošu terminu “makšķerēšana” un, attiecīgi, “makšķeres”. Runājot par makšķeri, ar to parasti saprot veselu komplektu – makšķerkātu, spoli un ar pludiņu, āķi, svariņu un citiem “sīkumiem” aprīkotu auklu. Protams, aprīkotā aukla ir ļoti svarīga makšķeres sastāvdaļa, dažreiz arī spole, taču šajā rakstā es centīšos atbildēt tikai uz jautājumiem, kuri attiecas uz makšķerkātiem. Jo, ja kāds grib sākt nodarboties ar makšķerēšanu, tad, sākot jau ar nepieciešamā inventāra iegādi, gandrīz vienmēr pirmais ir jautājums par makšķerkāta izvēli un iegādi. Turklāt, ņemot vērā, ka šodien tirdzniecībā tiek piedāvāts milzīgs visdažādāko makšķerkātu klāsts, ar šo problēmu regulāri sastopas ne tikai iesācēji, bet gandrīz jebkurš makšķernieks. Vienā rakstā nav iespējams izanalizēt visus makšķerkātu variantus, tādēļ šeit būs runa tikai par tipiskākajiem un mūsu makšķernieku vidū izplatītiem kātiem.
Savas vienkāršības un pieejamības dēļ makšķerēšana ar pludiņa makšķeri vai gruntsmakšķeri ir visdemokrātiskākais un attiecīgi pie mums izplatītākais makšķerēšanas veids. Sākoties atklāto ūdeņu sezonai, visbiežāk jau aprīlī, parādās visplašākās iespējas izmēģināt roku makšķerēšanā. Jau pirmie atklātie ūdeņi ļauj pārbaudīt iemaņas visnopietnākajai pavasara makšķernieku saimei – vimbu makšķerniekiem. Kā parasti – Lielupe, Venta, Salaca un Gauja ir tās, uz kurām vispirms tiek koncentrēta vimbu makšķernieku uzmanība. Vimba, kas, gatavojoties nārstam, regulāri no jūras un jūras līča ienāk mūsu upēs, ir tā zivs, kura tieši pavasarī pievilina pie upēm visvairāk makšķernieku, ieskaitot arī iesācējus. Jo reti kurš var nociesties, klausīdamies stāstos par vienā dienā noķertajām (protams, nelegāli) 50-60 puskilogramīgajām zivīm, nemēģinādams personīgi pārbaudīt šo stāstu patiesumu. Tieši vimbu laiks ir tas, kad veikalu īpašnieki nesūdzas par pircēju trūkumu, arī viņiem parādās iespēja nodemonstrēt sava arsenāla daudzveidību.
Tieši daudzveidība, ieejot veikalā, daudziem liek atcerēties, cik vienkārši bija, kad veikalā bija 3-4 kāti, un cik sarežģīti ir šodien, kad jāizvēlas starp simts kātiem. Šodien vairumtirgotājas firmas, konkurējot cita ar citu, cenšas piedāvāt kātus gandrīz jebkurai situācijai un gaumei. Šāda pieeja ne tikai katram pircējam sagādā plašu izvēles iespēju, bet arī viņu samulsina, jo sevišķi – ja nav pieejams nedz eksperta padoms, nedz iespēja veikt plašu un profesionālu inventāra pārbaudi un izdarīt savus secinājumus.
Šādā situācijā makšķerniekam, kurš nevar atturēties no kārdinājuma pārbaudīt nezināmu kātu, der atcerēties, ka makšķerkātu raksturo daudzi tehniski rādītāji – kāta garums, materiāls, svars, lokanība, izmantotās sastāvdaļas -, gan arī tā sauktā kosmētika – krāsojums, lakojums, paskaidrojoši uzraksti un preču zīmes. Parasti augstvērtīgākiem kātiem, kuriem ir attiecīgi augstākas cenas, arī noformējums ir bagātīgāks. Uz visu veidu kātiem var atrast arī informāciju, kas būtu jāzina pircējam, - firmas un modeļa nosaukumu, materiālu, kāta garumu, kā arī ziņas par optimālo aprīkojumu. Iepriekšējos gados daudzi makšķernieki kā svarīgāko argumentu, izvēloties kātu, minēja cenu. Pēdējā laikā arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts kvalitātei, tikai pēc tam – cenai. Kaut gan jāievēro – lēti kāti nav slikti kāti. To cena un kvalitāte parasti ir piemērota citai patērētāju kategorijai, kura ir gan pie mums, gan citur pasaulē. Attīstītās valstīs tos galvenokārt pērk bērniem, iesācējiem vai arī vienreizējai lietošanai, dažreiz visai specifiskai. Piemēram, lētu teleskopisko makšķeri veiksmīgi var pielāgot, lai no mūsu augstajiem augļu kokiem novāktu ābolus un citus augļus...
Attiecīgi makšķerniekam, kurš dodas uz veikalu iegādāties makšķerkātu, vajadzētu būt skaidrībā vismaz par divām lietām:
- cik naudas viņš ir gatavs ziedot inventāra iegādei;
- kādas zivis (un kādās vietās) viņš gatavojas ķert.
Tikai tad viņam pilnā mērā noderēs gan šis raksts, gan cita eksperta padoms.
Bet atgriežamies pie vimbu makšķerēšanas. Nenoliedzami, pie mums vimbu makšķerēšanā izplatītākās ir gruntsmakšķeres. Sākot no tādām, kurām kāta nav vai arī tas ir tik niecīgs, ka to nevar pat ieraudzīt – tādas parasti, turklāt lielā skaitā, ir tiem makšķerniekiem, kuri vai nu nezina, ka eksistē makšķerēšanas noteikumi, vai arī ignorē tos, un beidzot ar moderniem un ar spolēm aprīkotiem ogļšķiedras kātiem... Izplatītākā, un ne tikai vimbu makšķerēšanā, ir lēto spininga kātu izmantošana gruntsmakšķerēšanā.
Lai gan visās makšķerkātu kategorijās uzvaras gājienu ir uzsākusi ogļšķiedra, mūsu apstākļos sava lētuma dēļ kā gruntsmakšķeru kāti joprojām populāri un pietiekami efektīvi ir relatīvi cieti spininga stiklšķiedras kāti vai tiem līdzīgi īsi makšķerkāti, kuri piemēroti 30 - 100 gramu un dažreiz pat vēl smagākiem atsvariem. Konkrētā izvēle ir atkarīga no straumes ātruma makšķerēšanas vietā, no izmantotās auklas diametra un citiem apsvērumiem. Piemēram, jo tievāka ir aukla, jo vieglāku svariņu var lietot un vieglāku kātu izvēlēties. Attiecīgi – sportiskāka kļūst makšķerēšana.
Tiem, kuri vēlas lielākus pārdzīvojumus, makšķerējot ar gruntsmakšķerēm, var ieteikt izmēģināt tievās 0,12-0,14 mm pītās auklas, kuru stiprība atbilst 0,30 - 0,4 mm monoauklai. Šāda izvēle ļaus izmantot vieglākus svariņus un, attiecīgi, vieglākus – ieskaitot arī ogļšķiedras – makšķerkātus un pareizi to aprīkojot, padarīs makšķeri jūtīgu un efektīvāku. Protams, šādas gruntsmakšķeres cena būs trīs četras reizes augstāka, ar to būs arī jāapietas uzmanīgāk.
Smalkāka un dažreiz efektīvāka skaitās vimbu makšķerēšana ar pludiņa makšķeri. Te jāatceras, ka vimbas ķeras lielākoties palu ūdeņu laikā, kad ir samērā stipra straume. Šā iemesla dēļ uz auklas aprīkošanai tiek izmantoti relatīvi lieli pludiņi un 5-100 g smagi svariņi. Pludiņi un svariņi, kā arī makšķerēšanas vietu specifika nosaka, ka vimbu makšķerēšanai visbiežāk tiek izmantoti nevis Eiropā populārie vieglās klases makšķerkāti, kas piemēroti atsvariņiem līdz 10 g, bet gan vidējās klases kāti, kuriem marķējumā ir norādīts zemākais svars – 10 grami. Izplatītākie ir kāti 4 - 6 m garumā, kuri aprīkoti ar spoles turētāju un caurlaides riņķiem. Cenu ziņā lētākās ir stiklšķiedras makšķeres.
Taču, ja ir nepieciešams kāts, kura garums pārsniedz 5 m, stiklšķiedras kātu efektivitāte strauji krītas – tie ir smagāki un “mīkstāki” par ogļšķiedras vai kompozītu kātiem. Ogļšķiedras izmantošanas tehnoloģija pēdējos gados ir strauji mainījusies, un pamazām samazinās arī cenu atšķirības, turklāt, kāta garumam pārsniedzot 5 - 6 m, garo ogļšķiedras kātu īpašības ir par klasi labākas nekā līdzīga garuma stiklšķiedras kātiem. Mūsu tirgū cenas un kvalitātes ziņā ļoti pieņemama ir arī kāti ,kuriem apakšējais posms ir no stiklšķiedras, pārējie no ogļšķiedras. Makšķerēm ar 4,60-5,20-6,00 m garumu cena varētu būt orientējoši 20 - 30 latu.
Taču makšķerēšana pavasarī nav tikai vimbu makšķerēšana. Upēs un ezeros aizvien labāk sāk ķerties vispirms jau uz nārstu ejošās zivis – raudas, pliči, ruduļi -, pēc tam, ūdens temperatūrai ceļoties un tuvojoties vasarai, arī pārējās zivis – brekši, līņi, karpas un citas. Līdz ar to arī citām makšķernieku kategorijām – gan iesācējiem, gan izteiktiem svētdienas makšķerniekiem, gan arī lielo zivju speciālistiem – paplašinās iespējas pievērsties makšķerēšanai. Mūsu ūdeņos makšķernieks nereti var sastapties ar tādiem milzeņiem kā 10-15 kg smagām karpām, un tādā gadījumā pareizai inventāra sagatavotībai var būt izšķirīga nozīme. Taču šādi eksemplāri negadās bieži, vairums makšķernieku samierinās ar iespēju brīvo laiku pavadīt pie ūdeņiem, kaut arī viņu lomā gadītos tikai sīki asarīši un raudiņas vai arī tikai mailītes. Šī ir tā makšķernieku daļa, kas vai nu iesāk, vai arī savā izvēlē apstājas pie visvienkāršākās teleskopiskās makšķeres.
Stiklšķiedras makšķerkāti bez caurlaides riņķiem šodien visplašāk tiek lietoti 3-6 m diapazonā. To cena ir ļoti pieejama, tirdzniecībā sastopamo CONCORDE POLE sērijas kātu cenas ir no 2 līdz 6 latiem. Šādus kātus lieto gan iesācēji, gan bērni, gan arī rūdīti profesionāļi, piemēram, lai saķertu ēsmas zivtiņas vai arī, lai makšķerētu brekšus no laivas vai sev zināmā vietā, kur zivis turas noteiktā attālumā. Arī tie makšķernieki, kuri grib pārbaudīt savu meistarību visdažādākajās pie mums notiekošajās sacensībās sporta makšķerēšanā, uzsākot sacensību praksi, bieži lieto vienkāršās teleskopiskās makšķeres. Taču ambiciozi makšķernieki, kuri grib ieņemt godalgotas vietas, aizvien retāk izmanto stiklšķiedras kātus, bet starptautiskās sacensībās stiklšķiedras kāti jau skaitās eksotiski rīki, - visi lieto tikai ogļšķiedras kātus. Moderno tehnoloģiju un materiālu izmantošanas dēļ tirdzniecībā ir sastopami un līdz ar to sportistiem, kuri parasti lieto vismodernākos rīkus, pieejami pat līdz 18 m un vēl garāki kāti. Šodienas starptautisko sacensību dalībnieku arsenālā, kā likums, jābūt vairākiem kātiem, kura garums ir 11-15 metri. Šādu supermodernu kātu svars ir no 800 līdz 1100 g, bet to cenas pie mums varētu būt 200 - 3000 latu robežās.
Sporta makšķerēšana, pareizāk, sacensības makšķerēšanā ir ļoti populāras Rietumeiropā, izņemot Vāciju, kur tās ar likumiem tiek ierobežotas. Piemēram, Anglijā katru svētdienu notiek vairāki desmiti visdažādāko sacensību makšķerēšanā, kur katrs, nopērkot biļeti, var pārbaudīt savu māku, pat vinnēt lielas naudas prēmijas vai vērtīgas balvas. Daudzo sacensību gaitā profesionāli tiek noslīpēta makšķerēšanas tehnika un pārbaudīts visdažādākais inventārs, tādā veidā tiek uzlabotas daudzas makšķerkātu sērijas. Tipisks šādas speciālas “angļu” kātu sērijas piemērs ir arī pie mums pazīstamie tā sauktie sacensību kāti (match rods) – tie ir relatīvi tievi un viegli saliekami, galvenokārt trīsdaļīgi ogļšķiedras kāti, kuri ir speciāli pielāgoti tāliem metieniem un līdz ar to makšķerēšanai 20 - 30 m attālumā no krasta, izmantojot spoli un tievu (0,12-0,18 mm) pamatauklu. Eiropā tie ir ļoti populāri brekšu un nelielu karpu makšķerēšanā. Arī pie mums to popularitāte nepārtraukti aug, un tirgū nav grūti atrast šādu "match" tipa 4 - 5 m garu ogļšķiedras kātu, kuru cena veikalā ir no Ls 30 līdz Ls 40.
Līdzīga vēsture ir citai Eiropā populārai kātu klasei – vieglajiem ogļšķiedras teleskopiskajiem kātiem, kas paredzēti makšķerēšanai ar spoli, kam sērijas nosaukumā vairākumā gadījumu ir vārds BOLOGNESE. Šī sērija ir izveidota, balstoties uz Itālijā populāro foreļu makšķerēšanu kalnu strautos ar garu teleskopisko makšķeri. Caurlaides riņķi (salīdzinot ar "match") parasti ir palielināti, taču, lai to svars pārāk nenoslogotu kāta spici, riņķi ir ar samazinātu svaru, proti, ar vienu kāju, turklāt ļoti bieži tie ir piestiprināti pie kāta augšējā posma ar pietīšanas paņēmienu. Riņķi dažām šādu kātu sērijām nav pietīti, bet, kā saka, piemetināti uz posmu galos nostiprinātiem gredzeniem. Tas vienlaicīgi padara šos kātus noturīgākus pret tādu tipisku kātu bojājumu kā galu plaisāšana. Cena 4-6 m gariem kātiem ir 30-50 latu. Mūsu apstākļos šo itālisko sēriju kātus izmanto diezgan universāli – galvenokārt, lielu un vidēji lielu visdažādāko zivju makšķerēšanai.
Ir jāpiemin vēl viena speciālo kātu sērija – tos varētu saukt par speciāliem karpu kātiem. Parasti karpu kāti ir 3-4 m gari, saliekami, lētākie ir īsāki un izgatavoti no stiklšķiedras, dārgākie ir garāki un izgatavoti no ogļšķiedras. To izgatavošanā abos gadījumos izmantotas sagataves ar salīdzinoši biezākām sieniņām, kāti attiecīgi ir smagāki un “cietāki”. Caurlaides riņķi ir robustāki, paredzēti lielākām slodzēm. Lai sekmīgi varētu lietot pītās auklas, vairumā gadījumu riņķi ogļšķiedras kātiem ir no dārgāka un kvalitatīvāka materiāla - silīcija karbīda vai līdzīga materiāla ar paaugstinātu cietību. Minētās pazīmes ir nozīmīgas, ja makšķerniekam ir cerības sastapt zivis, kuru svars var būt 20-30 kg. Arī makšķerējot līdakas ar ēsmas zivtiņām, tiek izmantoti līdzīgi kāti. Dodoties samu medībās, jāorientējas uz vēl augstākas stiprības kātiem – tiem jābūt vēl robustākiem nekā karpu makšķerēšanai. Samu kātu garums parasti ir 2.50 - 3,50 m. Ja plānots ir cīnīties ar 50 - 100 kG smagām zivīm, kātam jābūt paredzētam izmantošanai ar multiplikātora spoli.
Šī īsā makšķerkātu apskata nobeigumā atkārtošu tikai vienu: labs makšķerkāts nav garantija labam lomam. Taču labs inventārs, un, pirmkārt, kāts makšķerniekam ļauj koncentrēties tikai uz zivīm un ūdens pasauli, palīdz pārliecināties par savām iemaņām, noskaidrojot gan savas zināšanas par zemūdens pasauli, gan prasmi tai tuvoties.