Ko nozīmē daži uzraksti




Šodien jebkura brīva vieta gandrīz uz jebkura makšķerrīka tiek izmantota informācijas izvietošanai. Galvenokārt, lai vizuāli iedarbotos uz potenciālo pircēju un viņš saprastu, cik ļoti vērtīgu inventāru viņš aplūko. Lai ienestu kaut nedaudz skaidrības,  par to, kas slēpjas zem biežāk sastopamajiem kātu un spoļu marķējumiem, zemāk ir aplūkoti tipiskākie gadījumi.
Šis ir tipisks un relatīvi pilnīgs marķējums spininga kātam.
JST - parasti tā ir tās firmas preču zīme( šajā gadījumā tā ir manas firmas preču zīme J. S.), pēc kuras specifikācijas kāts tiek izgatavots. 
Falcon Claw - šis uzraksts apzīmē kādas kātu sērijas nosaukumu. Uzraksts var būt reģistrēts noteiktās valstīs un līdz ar to šajās valstīs arī aizsargāts kā preču zīme. 
96% graphite - šādu uzrakstu, izvieto, lai izceltu kāta uzlabotās īpašības. Uzraksts var būt arī ar  100% vai arī bez % norādes, izmantojot tikai angliskos "graphite","carbon", retāk vācisko "kohlefaser". Tas rāda, ka kāts ir izgatavots no ogļšķiedras. Procentiem nav nekādas nozīmes, 100% ogļšķiedras kāti netiek izgatavoti. Ja šajā uzrakstā parādās arī vārds "composite", tas norāda , ka ogļšķiedra ir izmantota tikai nelielā apjomā.. Vai nu kā sastāvdaļa ( dažkārt ļoti niecīga), vai arī no tās ir izgatavota kāda kāta daļa, piemēram, spicīte. Jo vairāk kātā ir ogļšķiedras, jo vieglāks un stingrāks , bet vienlaicīgi arī trauslāks un dārgāks ir kāts Ja kātam nav šāda uzraksta, parasti tas ir izgatavots, izmantojot  lētākas izejvielas , piemēram, stiklašķiedru. Šādi kāti ir gan  lētāki un izturīgāki, taču smagāki un lokanāki. Šodien vairums mūsdienīgu kātu tiek izgatavoti no ogļšķiedras.
240 spinning rod - uzraksts rāda kāta garumu saliktā stāvoklī, dažreiz to uzrāda pēdās un collās, piemēram, 9.0" ( 2.70 m). Pašreiz modē ir 1.95 - 2.10 m vienrocīgie kāti un 2.40-2.70 m gari divrocīgie kāti.
Made in Korea - rāda valsti, kurā kāts ir izgatavots. Der zināt, ka šis uzraksts nav tik viennozīmīgs, kā tas sākumā izliekas. Tas var būt arī maldinošs, jo izcelsmes vietu var traktēt ļoti dažādi. Piemēram, kāta sagataves var ražot Ķīnā, bet montēt Latvijā. Un tā tālāk. Papildus minētajam  firmas šajā uzrakstā nereti pielieto dažādas neviennozīmīgas, es teiktu viltīgas, frāzes(... made for Sweden...), kuras arī var radīt nepareizu priekšstatu par ražotājvalsti. Šo uzrakstu būtu jāvērtē tikai kopā ar lietotajām preču zīmēm. Solīdas firmas preču zīme un tās reputācija parasti ir lielāka kvalitātes garantija nekā uzraksts, kas rāda izgatavotājvalsti. Lielākā daļa Latvijā tirgoto kātu ir izgatavoti Ķīnā , tai seko Koreja.
Model No.DGG 802H - šādus uzrakstus var sastapt ne katram kātam. Lielākoties tos lieto tikai lielie ražotāji, un tie ir dažādi ražotāja kodi( 8 pēdas garš, 2- daļīgs, cietais), kuri palīdz viņam pašam orientēties milzīgajā ražojumu klāstā. 
Action -HEAVY - raksturo kāta lokanumu, dažreiz arī izlieces raksturlīkni. Piemēram, šis uzraksts informē tikai, ka kāts ir "ciets". Samērā subjektīvs raksturojums. Iesācējam tas izsaka ļoti maz, varbūt neko. Biežāk sastopamās variācijas ir "light", "middle", "fast", "super fast", "tip action", "parabolic'". No firmas ABU ziedu laikiem Latvijā nav aizmirsti apzīmējumi "zoom" un "parazoom". Izvēloties noderīgs var būt speciālista padoms. 
Line 12 - 20 lb - ieteicamā aukla. Šai gadījumā pamatā ņemta amerikāniskā auklu marķēšanas sistēma, kad auklu marķē kā pirmo rādītāju (dažreiz arī vienīgo), uzrādot tās stiprību mārciņās(lb).  Pēdējā laikā šādu uzrakstu uz kātiem var sastapt reti, pārāk plašs šodien ir iespējamais auklu diapazons.
Lure 1-4 oz.- šis (vai arī "lure weight") uzraksts, manuprāt, ir viens no svarīgākajiem, kuram ir jāpievērš uzmanība izvēloties veikalā gan spininga kātu, gan arī kātu gruntsmakšķerei. "Vislabākie" vizuļi un, dabīgi, to lielums un svars visbiežāk ir tās lietas, ar kurām sākas gandrīz jebkura saruna par spiningošanu. Kāta tehniski pieļaujamo robežlielumu rāda tieši šis uzraksts. Tas dod priekšstatu par to, cik smagu mānekli vai ēsmu ar attiecīgo kātu var mest, būtiski to nepārslogojot. Šajā gadījumā tas ir uzdots, izmantojot amerikānisko mērvienību unci( oz.), kura atbilst 28 gramiem. Tā kā šis lielums tiek uzrādīts visai aptuveni, var teikt, ka minētais kāts ir paredzēts vizuļiem ar svaru no 30 līdz 100 gramiem. Mūsu apstākļos universāls svara diapazons skaitās 20 - 40 grami. Lietojot smagākus vizuļus, nekā tas paredzēts marķējumā, strauji aug varbūtība , ka kāts tiks pārslogots un salauzts jau metiena laikā. Savukārt, lietojot vieglāku vizuli, vienīgā problēma var būt grūtības kāta katapultējošo īpašību izmantošanā un, attiecīgi, ne tik tāls metiens.

Viens no tipiskiem mušiņmakšķerkāta(MM ) marķējumiem ir redzams pievienotā attēlā.. Šajā attēlā redzamais uzraksts vienlaicīgi ir tipisks divdomīga uzraksta paraugs. Burtiski būtu jāsaprot, ka kāts ir "roku darbs speciāli Zviedrijai". Pavirši aplūkojot, acīs duras "Hand Made" un "Sweden", kaut gan kāts nav roku darbs, un tā izcelsmes zeme nav Zviedrija. "High Modulus Graphite 6"  līdzīgi kā citiem kātiem raksturo izmantoto pamatmateriālu - šajā gadījumā augsta moduļa ogļšķiedru. Cipars 6, manuprāt, ir pievienots tikai, lai radītu ilūziju, ka izmantotā ir relatīvi augstvērtīga ogļšķiedra, kura kātu ražošanā jau 15 gadus tiek lietota ar nosaukumu IM6.    
 Līdzās firmas preču zīmei un kāta sērijas vai konkrētā modeļa nosaukumam MM kātu marķējumā vienmēr ir uzrādīts arī kāta garums. Parasti pēdās ( 10 feet, biežāk gan šādā formā -10' ), retāk metros un centimetros. Mūsu apstākļos populārākie ir 8 līdz 10 pēdas( 2,40 - 3,00 m ) gari vienrocīgie kāti. Tā kā MM kāts metienā tiek slogots proporcionāli mušiņauklas svaram, MM kātiem svarīgākais rādītājs, kurš ir marķējuma neatņemama sastāvdaļa,  ir ieteicamā auklas klase. Auklas klasi nosaka tās svars,- tā ir proporcionāla mušiņauklas pirmo 10 jardu ( 9,13 metri ) svaram. Parasti to raksta vai nu līdzīgi kā attēlā Line 8/9, vai arī šādi -  #8/9. Šajā gadījumā ir uzrādītas divas klases, dažreiz var sastapt arī trīs skaitļus, kuri apzīmē trīs klases, taču pārsvarā tiek lietots uzraksts, kas norāda vienu auklas klasi. Tomēr šim uzrakstam ne vienmēr var uzticēties. Diezgan bieži var sastapt gadījumus, kad  marķējums attiecīgajam kātam visai neprecīzi rāda optimālo auklas klasi. Vienlaicīgi ir jāsaprot, ka šis marķētais ieteikums ir visai subjektīvs,  jebkuru kātu var pietiekoši sekmīgi lietot ne tikai ar ieteicamās klases auklu, bet arī  ar vienu klasi smagāku un vienu klasi vieglāku auklu. Lietojot neatbilstoši smagu auklu, kātu var pārslogot un tas kļūst it kā ļoti lēns, var pat salūzt. Pārāk vieglas auklas gadījumā kāts netiek noslogots, un tā lokanība netiek pienācīgi izmantota. Līdz ar to  kāts nedarbojas, kā paredzēts, un aukla vienkārši labi nelido.

Identiski uzraksti ir arī uz spolēm. Atšķirība tikai tā, ka līdzās firmas preču zīmei un modeļa nosaukumam, uz bezinerces spoles kasetes gandrīz vienmēr var redzēt norādi, šajā piemērā -0.28 -185 m - 8lbs, pēc kuras var spriest, kādai auklai attiecīgā spole un kasete ir paredzēta,( 0,25 - 0.35 mm, vai amerikāniskās vienībās 8 - 12 lbs) un, cik auklas ir jāuztin( attiecīgi, 185 vai 120 metri), lai kasete būtu pietiekoši pareizi aizpildīta. Uztinot mazāk auklas, tā sliktāk nobrūk, un  attiecīgi samazinās metienu tālums. Uztinot pārāk daudz , tā nobrūk pārāk viegli un tikpat viegli arī mezglojas. Ja ir ieplānots lietot resnākas vai daudzkārt stiprākas auklas, pareizāk ir izvēlēties attiecīgi lielāku spoles modeli, kurš paredzēts lielākām slodzēm. Tievākas nekā norādīts auklas var izmantot bez jebkādiem ierobežojumiem. Taču, ja izdomāsiet , piemēram, šo kaseti aizpildīt ar 0.20 mm auklu, būs nepieciešami aptuveni 400 metri šādas auklas. Tādā gadījumā racionāli ir zem ieplānotās tievās auklas  uztīt kādu citu visvienkāršāko auklu ar tādu aprēķinu, lai aizpildītu kaseti un galvenā aukla negulētu pārāk dziļi kasetē.
Ja spolē ir pielietoti gultņi, uz tās korpusa vienmēr var redzēt arī uzrakstu, piemēram, "3 ball bearing", kuram vienlaicīgi ir svarīga reklāmas funkcija. Tas rāda, cik gultņu ir spoles konstrukcijā, paredzot, ka katrs saprot, - jo vairāk gultņu, jo labāka spole. Taču ne vienmēr lielāks gultņu skaits nozīmē augstāku spoles kvalitāti. Pazīstamas firmas viengultņa spole var būt labāka par nezināmas izcelsmes trīsgultņu.

  Protams, uz jebkuras makšķerēšanas inventāra komponentes atsevišķos gadījumos var ieraudzīt arī citus atšķirīgus no minētajiem uzrakstus. Tādēļ, ja radīsies kādi konkrēti jautājumi attiecībā uz citiem nesaprotamiem uzrakstiem , rakstiet, un es centīšos palīdzēt rast atbildi.  




Back


Copyright: Jānis Stikuts.  Email: jst@fishing.lv