Vizuļi.



Vizuļi jeb mānekļi ir tā spiningotāju arsenāla sastāvdaļa, par kuru notiek visplašākās sarunas gandrīz katrā reizē, gan sastopoties diviem makšķerniekiem, gan neoficiālās sarunās izvērtējot kārtējo spiningotāju saieta rezultātus. Problēmas rodas ne tikai iesācējam, kuram bez pietiekamas pieredzes pie veikala letes ir jāizdara izvēle starp simtiem visdažādākajās varavīksnes krāsās zaigojošu spēļmantiņu, vienīgais, kas var palīdzēt, ir pārdevēja vai erudīta drauga ieteikums. Modernie reklāmas paņēmieni var izsist no līdzsvara jebkuru makšķernieku. Sevišķu izsmalcinātību visbiežāk demonstrē televīzijas reklāma – tās iespaidā rodas pārliecība, ka ražotāji tikko kā izdomājuši jaunus un superefektīvus mānekļus, uz kuriem zivis ķeras kā negudras, nepieciešams atrast tikai ūdeni, kur šo vizuli iemest. Un, ja vēl papildus kāda autoritāte paziņo, ka biznesmenis G. savus superlomus ķer tikai ar šo vizuli, lieta ir skaidra. Šādiem argumentiem pretī turēties var tikai retais, tie tiek atzīti gandrīz vienmēr, tiesa, izjūtas ir atšķirīgas. Iesācēju reakcija vairumā ir nepārprotama – reklamētais māneklis tiek iepirkts bez šaubīšanās, turklāt jo vairāk, jo labāk. Rūdīti copmaņi reaģē izsvērtāk, - reklamēto atziņu "liek aiz auss", lai brīžos, kad zivis neķeras, veiktu kārtējo eksperimentu. Protams, netrūkst arī gudrinieku, kuri autoritatīvi paziņo, ka reklamētais māneklis nav nekāds jaunums, tas jau 10 gadus apputējis guļ veikala plauktos, vai arī, ka mūsu zivis no tā mūk pa gabalu.
Bet visbiežāk atbilde par jaunā vizuļa efektivitāti paliek noslēpumu miglā tīta. Un atkal no jauna parādās vecais un joprojām neatbildētais jautājums: "Kurš vizulis ir vislabākais?"

Atbildi uz šo jautājumu meklē visa milzīgā spiningotāju armija, taču gandrīz tikpat daudz ir arī viedokļu. Meklējot atbildi, pieejas varbūt ļoti dažādas. Viena no vienkāršākajām ir tā, kura balstās uz simtprocentīgu uzticību slavenu firmu preču zīmēm. Šīs pieejas piekritējiem vislabākie šķiet MEPPS rotiņi un RAPALA vobleri. Turklāt neatkarīgi no tā, ko par šiem vizuļiem runā citi makšķernieki vai, ka tikai par šo preču zīmi ir jāmaksā 50-80 % no vizuļa cenas. Saknes ir meklējamas pieņēmumā, ka slavenas firmas vārds ir labākā kvalitātes garantija, un atziņā "es neesmu tik bagāts, lai pirktu lētu mantu". Jāatzīst, ka šī pieeja ir ļoti dzīvotspējīga, jo sevišķi valstīs, kur dzīves līmenis ir augsts un makšķernieki ir spējīgi samaksāt par visu, kas viņus interesē.

Otrs – arī pietiekami populārs – variants balstās uz analītisku informācijas, ieskaitot arī reklāmu, analīzi. Ievērojamu lomu šeit spēlē gan makšķernieka vispārējais izglītības līmenis, gan iespējami objektīva informācija, kuru makšķerēšanas izdevumos sniedz vispārēji atzīti eksperti vai arī vienkārši vērīgi praktiķi. Varētu teikt, ka šo pieeju plašāk izmanto tie, kuri makšķerēšanā meklē un atrod visdažādākos aspektus – gan aktīvu atpūtu, gan iespēju tuvoties dabai un saprast to visā tās daudzveidībā. Konkrētā mānekļa izvēlē noteicošā loma tiek atvēlēta iespējami objektīviem (un saprotamiem) argumentiem, kuri pamato vizuļa efektivitāti. Preču zīmei šajos gadījumos nav noteicoša loma, lielāku svaru iegūst citas īpašības tai skaitā arī vizuļa cena. Liekas, ka tieši šīs pieejas piekritēji veido vidusslāni un sastāda lielāko aktīvo spiningotāju daļu. Tieši viņi centīgi meklē un pārbauda cerībā atrast ko jaunu, varbūt to vislabāko vizuli.
Vēl cita pieeja balstās uz konservatīvu pieeju. Tās piekritēji pamatā lieto tikai gadu gaitā pārbaudītus mānekļus. Bieži vien tie ir dažādi mājas apstākļos sameistaroti un speciāli noregulēti vizuļi, kuriem dažbrīd nevar atrast pat pietiekami korektu nosaukumu. Arī šī pieeja ir dzīvotspējīga – par to liecina gan tas, ka mūsu veikalu plauktos var redzēt daudzus šādus individuāli ražotus izstrādājumus, gan arī tas, ka pat valstīs, kur veikalos it kā nekā netrūkst,, piemēram, ASV, noteiktu tirgus daļu aizņem tirdzniecība ar vizuļu sagatavēm un detaļām. Izmantojot tās, jebkurš makšķernieks mājas apstākļos var pārbaudīt savas amatnieka iemaņas, gan izgatavojot savu oriģinālu vizuli, gan pašrocīgi to izdekorējot. Jāpiebilst, ka tādā veidā vienlaikus tiek ekspluatēta arī daudzu cilvēku dabiskā tieksme pēc radošas darbības, kaut vai mājsaimniecības līmenī, kas nereti dod papildus augļus dažādu oriģinālu jaunievedumu veidā. Turklāt daudzos gadījumos var novērot, ka, apvienojot īpašnieka pieredzi un māku ar pašdarinātiem mānekļiem, nereti var gūt negaidīti labus rezultātus.
Atkarībā no tā, kādas attieksmes piekritējs ir spiningotājs, mainās arī viņa prasības pēc informācijas par vizuļiem. Slavenu firmu cienītāji, piemēram, cenšas gūt skaidrību par to, kuru firmu izstrādājumi kotējas visaugstāk. Analītiskās pieejas atbalstītāji savukārt cenšas izprast gan to, kāpēc zivis ķer vizuli, gan – kas jauns ir izgudrots, gan analizē, vai vizuļa sadārdzinājums ir pietiekami pamatots. Šajā rakstā es mēģināšu vispārīgā veidā atspoguļot tās atziņas par vizuļiem, kas pēdējos gados ir iemiesotas vizuļu tirgū.
Šūpojošie vizuļi vai – kā tautā sauc – "šūpiņi". Tie ir galvenokārt metāla vizuļi vienkāršās klasiskās formās. To priekšrocība ir kompaktums un svars, kurš ļauj šos vizuļus ar spiningu pietiekoši tālu aizmest. Parasti tie bija arī lētākie, taču šodien, kad metāla cena ir krietni augusi, arī vietējie šūpiņi ir kļuvuši krietni dārgāki un arvien vairāk tirgū parādās importa izstrādājumi. Galvenā tendence šūpojošos vizuļu piedāvājumā – tie ir kļuvuši krāsaināki, šodien makšķerniekam ir iespēja pārbaudīt gan visdažādākās formas un izliekuma variantus, gan krāsojumu, kuri, šķiet, apmierinātu pat izsmalcinātus glezniecības pazinējus. Vienkārša, tīra metāla virsma vairs neesot makšķernieku pieprasīta, tās vietā dominē gan visdažādākie apgleznošanas virzieni, gan žilbinoši spoguļpārklājumi, gan dažādi reflektējošas folijas. Kā jaunums šūpiņu klāstā atgriežas sen pazīstamie – tā saukti zāļu vizuļi, tie atšķiras no parastajiem šūpiņiem ar metāla atsperīti. Makšķernieki ir secinājuši, ka mūsu ūdeņi joprojām stipri aizaug un tieši ar zāļu vizuļiem iespējams efektīvāk apspiningot aizaugušas un ķērājiem bagātas vietas. Attiecībā uz labāko krāsu gammu vienota viedokļa nav. Ir spiningotāji, kuri priekšroku dod sudraba virsmai, citiem patīk krāsoti, turklāt latviskai mentalitātei tuvos pasteļtoņos, vēl citiem savukārt neatvairāmas šķiet signālkrāsas. Netrūkst gan spoguļvirsmas piekritēju, gan spiningotāju, kuriem patīk apsūbējuši, laika zoba skarti vizuļi. Par to, kurām krāsām priekšroku dod zivis, viedokļi ir ļoti dažādi, taču visām rekomendācijām lielākoties ir šaurs pielietojums, krāsojumi, kuri efektīvi vienā vietā, citā var izrādīties pilnīgi neefektīvi.
Makšķerniekam nav viegli ikreiz atrisināt rēbusus, kurus rada konkrētas makšķerēšanas situācijas. Vizuļa izvēlei noteicošā loma būs tikai tad, ja makšķernieks atradīs zivis un, protams, tiks skaidrībā gan par to, kas ir jādara, gan mācēs izdarīt visas manipulācijas, lai izvēlētais vizulis kļūtu neatvairāms. Skaidrs ir arī tas, ka gadījumā, ja zivis netiks atrastas, nepalīdzēs ne visizsmalcinātākā tehnika, ne vislabākie vizuļi.
Rotējošie vizuļi vai tautā tā sauktie rotiņi. Mūsu ūdeņos, jo sevišķi vietās, kur dziļums nepārsniedz 2-3 metrus, joprojām populāras ir klasiskās rotējošās lapiņas. Šīs vizuļu grupas tradicionālie un slavenākie pārstāvji ir franču firmas "MEPPS" ražojumi. Taču ļoti daudzi vietējie spiningotāji ir pilnā pārliecībā, ka vietējās firmas SALMO ražotās rotiņu sērijas "LUCKY JOHN" vizuļu pievilcība un arī efektivitāte nemaz nav zemāka, taču cenas ir daudz pieejamākas. Arī rotiņu saimē principiālu jaunumu nav. Moderno rotiņu saimē dominē spilgtu krāsu un virsmu, kā arī sīku, konstruktīvu elementu daudzveidība, kuru ar vēl spilgtākiem epitetiem prezentē visdažādākie ražotāji. Kā parasti – uz to vislabāk ķeras ierindas makšķernieki. Nosacīti pie rotiņiem var pieskaitīt dažādus kombinētos vizuļus, kuru viena sastāvdaļa ir rotējoša lapiņa. Ražotāji blakus visdažādākajām lapiņu krāsu un formu kombinācijām papildus piedāvā rotiņus, kuriem vai nu ķermenīša vietā ir neliels vobleris, neliels šūpojošais vizulis vai tvisteris, vai arī viena aiz otras izvietotas lapiņas, tā sauktais dubultrotiņš, vai arī lapiņa ir izvietota aiz šūpiņa. Rotiņu priekšrocība ir tā, ka tie ūdenī rada relatīvi sīkas un ātras svārstības, ar rotiņu var imitēt gan sīkas zivtiņas, gan lielus kukaiņus, varbūt dundurus vai lapsenes. Ne velti sīki 1-2 gramus smagi rotiņi ir ļoti populāri tādu zivju spiningošanā kā foreles, alatas, ālanti, sapali, asari. Jo sevišķi vasaras karstākajos mēnešos, kad zivis nav aktīvas, ar sīku rotiņu var gūt pārsteidzošus lomus. Tajā pašā laikā minēto kombinēto vizuļu reklamētā priekšrocība ir tā, ka "papildinājumi" it kā samazina vai kompensē tos trūkumus, kas ir rotiņiem – vai nu palielina svaru vai izmērus, vai rada papildus cita tipa svārstības, kuras var izrādīties efektīvākas par vienkāršas lapiņas rotēšanu. Tātad tāds komplekts dažreiz varētu būt labāks par vienu pašu rotiņu. Tipisks moderna kombinēta vizuļa paraugs ir SALMO ražotais VIPO SPIN, kurš sastāv no zivs formas plastikāta ķermenīša, kuram priekšā ir parasta rotējoša lapiņa. Atsevišķu, pie mums vēl pietiekami neizpētītu rotiņu grupu veido rotiņi, kuriem lapiņa ir izvietota uz V veida izliektas stieples viena zara, bet svariņš un āķis – uz otra zara. Visbiežāk tiek izmantots vienžubura liela izmēra āķis, kurš vērsts ar spici uz augšu, proti, uz tā zara pusi, kur plivinās vai rotē lapiņa. Šāds rotiņš ļauj izvairīties no ķērājiem, Amerikas kontinentā šī konstrukcija ir populāra līdaku un zandartu spiningošanā dziļās vietās, turklāt tādās, kurās ķērāji nav retums.

Vobleri. Vēl necik sen mūsu spiningotāji ar lielu entuziasmu runāja par pasaulslavenās firmas "RAPALA" vobleriem. Šodien ir vērts uzsvērt, ka Latvijā ražotie plastmasas un koka vobleri ir guvuši pietiekami plašu atsaucību gan pie mums, gan arī citu valstu makšķernieku aprindās. Liekas, ka daudzi makšķernieki joprojām vēl nezina, ka, iegādājoties skaisti iepakotu vobleri daudzās Eiropas valstīs, tāpat arī ASV, nav izslēgta iespēja, ka tiek nopirkts Latvijā ražots vobleris, kuru savādāk noformētu un būtiski lētāk var atrast mūsu veikalos. Arī vobleru klāstā principiālu jaunumu nav – joprojām populāri ir gan peldošie, gan grimstošie modeļi, gan skanošie vobleri, gan sīki vibrējoši, gan "slinkie" vobleri ar lēnām kustībām. Vobleru noformējumā, līdzīgi kā pārējos vizuļos, atspoguļojas modernās ražošanas tehnoloģijas tendences – ļoti efektīvi, proti, krāsaini un izturīgi krāsas pārklājumi un visdažādākās krāsošanas metodes, ieskaitot tamponu apdruku, kura ļauj panākt ļoti efektīvu zivs dabīgā krāsojuma atdarinājumu. Tieši augstvērtīgais mākslinieciskais noformējums palīdz uzturēt aktīvu spiningotāju interesi par spīti relatīvi augstajām vobleru cenām. Pie mums vobleri vēl nav pietiekami atšifrēti visā to iespēju daudzveidībā. Taču, neskatoties uz to, arvien biežāk mēs uzzinām, ka labu lomu pamatā ir efektīva voblera lietošana. Tipisks piemērs ir velcēšana. Velcējot mazsvarīga nozīme ir iemetiena tālumam, galvenais uzsvars tiek likts uz velcēšanas ātrumu un pareizu vizuļa izvēli. Lai gan velcēšana skaitās visumā diezgan pasīva makšķerēšana, taču lielās un samērā dziļās ūdenstilpēs tas ir pietiekami efektīvs veids, kā atrast un ar spiningu mēģināt noķert zivis, turklāt lielus eksemplārus. Tieši šā iemesla dēļ velcēšana ir populāra Skandināvijas valstīs, arī pie mums sakarā ar laivošanas attīstību tā kļūst arvien populārāka. Vobleris ir neatņemama velcētāja aprīkojuma sastāvdaļa. Izvēloties vobleri , jāatceras, ka iespējami precīzi ir jāizvērtē ūdenstilpes dziļums, kurā gatavojamies vobleri izmantot, -visi vobleri lielākoties ir piemēroti noteiktam, relatīvi šauram dziļuma  diapazonam. Piemēram, grimstošu vobleru seklā ezerā, kura dziļums ir 0,5-1,0 metri, lietot nav iespējams, tas nepārtraukti savāks visu, kas atrodas ezera dibenā.

Vēl viena nosacīti jauna mānekļu grupa, kuru pēdējos gados izmanto spiningotāji, ir tā sauktie tvisteri, citi tos sauc par riperiem, un tamlīdzīgi izstrādājumi, kuru pamatelements ir mīkstās plastikas imitācija.

Atšķirībā no iepriekš minētajiem cietajiem vizuļiem, kurus satverot, zivs monentā jūt savu kļūdu, ķerot šādu mīkstgumijas izstrādājumu, zivs ne vienmēr uzreiz nojauš savu liktenīgo misēkli. Spiningotāji, kuri regulāri lieto dažādas "vibroastes", ir novērojuši, ka zivis nereti vairākkārt uzbrūk tām, neņemot vērā to, ka šis māneklis ir pārbaudīts ar zobiem. Mīkstās imitācijas ražošanas izmaksas ir nelielas, tādēļ to cenas ir plaši pieejamas. Mīksto zivtiņu svars ir neliels, tādēļ gandrīz vienmēr tās tiek lietotas kopā ar svina galviņām (džigu galvām) vai cita tipa atsvariņiem.

Dažādojot šo galviņu vai atsvariņu konstrukcijas, var panākt daudzveidīgākus šo mānekļu izmantošanas efektus. Tvisteru galvenā lietošanas joma ir spiningošana dziļākos ūdeņos. Pie mums tie kļūst aizvien populārāki zandartu spiningošanā, kur tie sāk izkonkurēt sistēmas ar beigtām zivtiņām. Tvisteru konstrukcijās novērojamas divas tendences – paplašinās mīksto detaļu krāsojumu daudzveidība, kā arī tiek izveidotas ļoti efektīvi vibrējošas "astes", kuras darbojas, vizulim pat kaut nedaudz sakustoties, pat vienkārši stāvot straumē. Mūsdienu tehnoloģijas tajā pašā laikā ir ļāvušas samazināt tvisteru būtisku trūkumu – vēl pirms dažiem gadiem katra sīkākā līdaciņa spēja noraut mīksto un maigo astes daļu, tādā veidā padarot vizuli par darboties nespējīgu. Šodien ir izgudrotas krietni izturīgākas masas, kuras var izturēt vairāk nekā tikai vienu ķērienu. Kā jau minēju, tvisteru konstrukcijās var sastapt visdažādākos risinājumus, ieskaitot arī kombinācijas ar citiem vizuļu veidiem. Piemēram, tirgū ir parādījušies vobleri ar mīkstgumijas aizmugures daļu , rotiņi, kuriem uz trīsžubura ir izvietots mīksts "trīceklis". Tiek lietotas dažādas vardīšu, slieku un citu būtņu mīkstas imitācijas. Diemžēl, ziņas par šīs klases mānekļu izmantošanu mūsu apstākļos ir visai fragmentāras , un makšķerniekiem vēl ir plašs lauks un iespējas patstāvīgiem eksperimentiem.

Nobeigumā tomēr pacentīšos sniegt vispārīgu atbildi uz spiningotāju aprindās populāru jautājumu: "Kādu vizuli izvēlēties?" Nepārprotamas un precīzas atbildes nav un , esmu pārliecināts, nevar būt. Ja spiningotāja mērķis ir ne tikai piedalīties makšķerēšanas procesā, bet kaut vai nedaudz celt savu pašapziņu, sajust arī kādu zivs ķērienu, jāsaprot, ka zivs vizuli var ķert dažādu iemeslu pēc. Svarīgākais un visbiežāk sastopamais ir barošanās instinkts. Tādos gadījumos vizulim ir jābūt plēsoņas apetīti rosinošam - "garšīgam" un viegli iegūstamam. Kā nākamo svarīgāko ķēriena iemeslu eksperti parasti min sava medību vai nārsta areāla aizsardzību – plēsoņas necieš konkurentus un cenšas tos ietekmēt arī fiziski. Lai provocētu šo instinktu, vizulim jārada agresīvas būtnes iespaids, tas var būt pilnīgi atšķirīgs - kā pirmajā gadījumā. Vēl ir vērts pieminēt trešo iemeslu – plēsoņām piemītošo dabisko ziņkārību: ne vienreiz vien ir novērots, kā vizulis izprovocē zivs ķērienu tikai tāpēc, ka tas pārvietojas ļoti neparasti, pat savādi. Teorētiski var atrast un analizēt daudzus variantus, taču precīzāko atbildi par vizuļa izvēli var gūt tikai praksē. Un šī prakse katram spiningotājam var būt ļoti atšķirīga, tieši šī daudzveidība spiningošanu padara pievilcīgu jo plašai makšķernieku saimei.



Back


Copyright: Jānis Stikuts.  Email: jst@fishing.lv